Mie mesajul bannerului mi se pare mult mai putin jignitor decat alte actiuni ale prietenilor de peste (inca) granita, cum ar fi scandarile repetate de cyganok, cyganok sau afisarea ostentativa a dezideratului aberant cunoscut sub numele de "Ungaria mare". Este un banc (pe care intamplator il stiam), la fel cum exista si alte zeci de bancuri despre scotieni, evrei, unguri, samd.
Nu vad de ce nu consideram o ofensa mult mai mare afisarea unui steag care ponegreste jertfa a (zeci de) mii de soldati romani pentru reintregirea tarii, care le pateaza amintirea si care ne pateaza noua istoria, ca neam romanesc.
Nu o sa iti fac acum o introducere in "teoria mesajelor", scopul acestora sau modul in care sunt gandite, dar intamplator lucrurile astea se intampla pe un stadion pe care una din scandarile preferate si preluate de tot stadionul este aceea care foloseste acelasi limbaj "sub nivelul baietasilor de cartier", si anume "M... Dinamo". Si macar daca ar fi un exemplu singular, dar scandarile preferate atat la noi, cat si pe alte stadioane din tari pe care ne place sa le consideram mai civilizate includ injuraturi sau gesturi obscene. Asta e, poate suntem noi mai primitivi, nu ne intalnim prieteneste la un joc de sah prin care sa ne dovedim superioritatea intelectuala.