FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Újpest - Steaua 1-2 (0-0)

«123412»
Stanici19.07.2009 11:15
LOL , ii spargem !!

 

lol

zyder19.07.2009 11:31

ii vom bate cu 3-1 sau 2-1, gsp, sport.ro, libertatea, cancan si restul ziarelor vor baga saptamana asta articole de "stelistii merg in iad", "iadul in budapesta","ultrasii iadului","ungurii iadului","pizdele iadului din budapesta" etc iar stelistii vor avea garda numeroasa si vor fi putine poate chiar deloc incidente, politia bozgora eventual va fute 4-5 bulane si ceva gaze si cam atat...

 

ps:sunt curios ce vor zice "ziarele" despre huliganii lui motherwell =)))

D4v1dstelist19.07.2009 11:58

Am parut noi o provocare pentru Valencia?

Grenada19.07.2009 13:28
weeezer19.07.2009 17:08

Noua ne-a mers bine cu echipele mici, sau hai sa le zic "de mana a treia", in cupele europene.

Herenveen, Valerenga, Betis (e un nume, dar totusi, la ora meciului erau ciuca batailor in Primera)... in nici un caz Ujpest nu e peste cele doua, iar daca alora le-am dus 3 bucati la ei acasa, de ce nu le-am duce si ungurilor?

Eu sunt optimist pentru meciul asta, nu optimist in privinta calificarii, ca acolo nu se pune problema, ci optimist ca-i mai batem o data cel putin la fel de rau ca in Ghencea.

SteauA-fan19.07.2009 18:22

pfff din pacate eu nu sunt din Bucuresti,si nici nu creca asi avea cum sa vin in ungaria,si nici digisport nu prind ,desi am televiziune de la digi, in ultimi 5 ani nu am pierdut nici un meci al Stelei la TV (peste 2 ani am sa vin si pe stadion cand ma inscriu si la facultate ) ,pe net nu e nici un site unde pot sa urmaresc meciu? :( nu conteaza in ce limba vb comentatoru

Lari20.07.2009 00:35

100.000 de euro pentru Ujpest ? Steaua!

 

Digi Sport a plãtit o sumã fabuloasã pentru a-și marca lansarea pe piațã prin transmiterea celui mai important meci din aceastã sãptãmânã. Noul post de televiziune, care va emite de la 23 iulie, se bazeazã pe tineri, în timp ce comentatorii au fost ?recrutați? de la Național TV, GSP TV și Antena 1.

 

Cel mai puternic adversar s-a dovedit a fi postul Sport 1, a cãrui conducere se aflã chiar în Ungaria. Surse de pe piața media au dezvãluit cã Digi Sport, care are și el conexiuni puternice în Ungaria, a plãtit 100.000 de euro ca sã câștige licitația. Asta în condițiile în care Antena 1 a dat 48.000 de euro pentru transmiterea jocului Steaua ? Ujpest, primind în schimbul acestei sume și dreptul de a televiza amicalul Steaua ? Genclerbirligi. ?

 

Dacã este adevãrat cã s-a plãtit 100.000 de euro, atunci suma este fabuloasã! TVR nu s-a aruncat prea tare în aceastã luptã întrucât a avut semnale cã nu are nicio șansã de izbândã. Trist este cã Digi Sport are o acoperire micã?, ne-a declarat Ionel Stoica, redactor-șef la Departamentului Sport din TVR.

 

Lansare cu Þopescu și Lucescu jr

 

Ujpest ? Steaua din turul II preliminar al Europa League. este programat pentru joi, ora 20.45 și va fi comentat de cuplul Dan ªtefãnescu ? George Dobre. Înaintea partidei, Teo Avrãmescu va modera o emisiune dedicatã întâlnirii în care-l va avea drept invitat pe Cristian Þopescu. De asemenea, cei de la Digi Sport sperã sã-l aibã în studio și pe Rãzvan Lucescu.

Ce transmite Digi Sport?

 

Principala atracție a noului canal de sport, care va emite 24 de ore din 24, va fi Liga I. Digi Sport va televiza câte trei meciuri pe etapã, opțiunile 3, 4 și 6. GSP TV va avea opțiunile 2, 5 și 7, în timp ce principalul meci din fiecare etapã va fi vizionat tot pe Antena 1. Opțiunile 8 și 9 nu vor fi transmise în direct.

 

Pe lângã partidele de fotbal din campionatul românesc, la Digi Sport telespectatorii vor putea urmãri și meciuri din campionatele Germaniei și Spaniei. Nu vor lipsi transmisiunile din handbal, tenis și auto-moto-sport. Cele mai importante meciuri din Primera Division vor fi comentate de fostul internațional, Gicã Craioveanu.

 

Cine vede noul canal de sport?

 

Digi Sport va transmite pe platforma digitalã a celor de la Digi TV, dar și în rețeaua de cablu RCSsiRDS. Postul va fi inclus în pachetul de bazã (abonament lunar de 24 lei), în locul unui alt canal de sport, Sport Klub.

 

Boom TV face spectacol cu Liga Campionilor

 

Din 18 august, Liga Campionilor va fi prezentã pe Boom TV. Dacã meciu­rile Unirii Urziceni și opțiunea 1 din fiecare etapã vor fi transmise în direct la TVR 1, în schimb, opțiunea 2, dar și rezumatele vor putea fi urmãrite pe Boom.

 

?Acum știm sigur cã vom da câte douã meciuri în direct pe etapã, dar nu este exclus sã trasmitem chiar și patru partide. Înaintea meciurilor, cu o orã, vom face un studio în care vom prezenta interviuri. Cum se terminã meciurile vom da rezumatele?, ne-a spus Gabi Safta, redactorul-șef al postului.

 

Telesport, la un pas de desființare

 

Numãrul posturilor de sport românești s-ar putea reduce. Asta deoarece consorțiul Realitatea-Cațavencu ia în calcul varianta de a închide canalul Telesport. Dupã ce a pierdut bãtãlia pentru preluarea drepturilor de difuzare a Ligii I, postul a rãmas doar cu transmisiuni din baschet și handbal. În aceste condiții, conducerea a luat decizia de a restructura personalul. Luna trecutã, 70 dintre cei 150 de angajați au fost concediați în încercarea de a reduce cheltuielile unui post supradimensionat.

 

Adevarul

Virgil20.07.2009 06:41

capture1.jpg

 

Presa maghiara: "Orice patriot ar fi deschis briceagul asupra romanilor". Pentru mesajul ironic de mai sus.

 

Un simplu banner al suporterilor Stelei a declansat un imens scandal in Ungaria. Fanii din Peluza Sud au fost ironici fata de maghiari, scriind pe un banner "Cat tine femeia maghiara c.....l in ea? 9 luni!"

 

Jurnalistii maghiari considera acest mesaj ca pe o provocare si considera ca fanii prezenti pe Ghencea ar fi trebuit sa apeleze la violenta.

 

"Normal ca fanii nostri au reactionat, provocand incidente intre tribune. In buzunarul oricarui patriot s-ar fi deschis briceagul in momentul in care ar fi citit mesajul de pe bannerul afisat de galeria Stelei, la meciul cu Ujpest, din Europa League, de la Bucuresti", scrie jurnalistul maghiar Gall Andras in Magyar Nemzet (Natiunea Moghiora).

 

Articolul respectiv a fost preluat si de site-ul oficial al lui Ujpest, care a ieftinit biletele din dorinta de a avea un public cat mai numeros in meciul retur de pe 23 iulie.

 

Mai mult, ultrasii maghiari ameninta ca romanii vor varsa sange in cazul in care vor face deplasarea la Budapesta!

sursa: Onlinesport

 

Si culmea, tot ei vor sa ne reclame la UEFA... Astia-s mai perfizi decat Copos si ai lui. "Orice patriot ar fi deschis briceagul asupra romanilor". Nu ca astia au gena de criminali in ei.

Remarcati si voi cum presa lor de doi bani instiga la violenta.

AlleXyS20.07.2009 07:05
100.000 de euro pentru Ujpest ? Steaua!

 

Digi Sport a plãtit o sumã fabuloasã pentru a-și marca lansarea pe piațã prin transmiterea celui mai important meci din aceastã sãptãmânã. Noul post de televiziune, care va emite de la 23 iulie, se bazeazã pe tineri, în timp ce comentatorii au fost ?recrutați? de la Național TV, GSP TV și Antena 1.

 

Cel mai puternic adversar s-a dovedit a fi postul Sport 1, a cãrui conducere se aflã chiar în Ungaria. Surse de pe piața media au dezvãluit cã Digi Sport, care are și el conexiuni puternice în Ungaria, a plãtit 100.000 de euro ca sã câștige licitația. Asta în condițiile în care Antena 1 a dat 48.000 de euro pentru transmiterea jocului Steaua ? Ujpest, primind în schimbul acestei sume și dreptul de a televiza amicalul Steaua ? Genclerbirligi. ?

 

Dacã este adevãrat cã s-a plãtit 100.000 de euro, atunci suma este fabuloasã! TVR nu s-a aruncat prea tare în aceastã luptã întrucât a avut semnale cã nu are nicio șansã de izbândã. Trist este cã Digi Sport are o acoperire micã?, ne-a declarat Ionel Stoica, redactor-șef la Departamentului Sport din TVR.

 

Lansare cu Þopescu și Lucescu jr

 

Ujpest ? Steaua din turul II preliminar al Europa League. este programat pentru joi, ora 20.45 și va fi comentat de cuplul Dan ªtefãnescu ? George Dobre. Înaintea partidei, Teo Avrãmescu va modera o emisiune dedicatã întâlnirii în care-l va avea drept invitat pe Cristian Þopescu. De asemenea, cei de la Digi Sport sperã sã-l aibã în studio și pe Rãzvan Lucescu.

Ce transmite Digi Sport?

 

Principala atracție a noului canal de sport, care va emite 24 de ore din 24, va fi Liga I. Digi Sport va televiza câte trei meciuri pe etapã, opțiunile 3, 4 și 6. GSP TV va avea opțiunile 2, 5 și 7, în timp ce principalul meci din fiecare etapã va fi vizionat tot pe Antena 1. Opțiunile 8 și 9 nu vor fi transmise în direct.

 

Pe lângã partidele de fotbal din campionatul românesc, la Digi Sport telespectatorii vor putea urmãri și meciuri din campionatele Germaniei și Spaniei. Nu vor lipsi transmisiunile din handbal, tenis și auto-moto-sport. Cele mai importante meciuri din Primera Division vor fi comentate de fostul internațional, Gicã Craioveanu.

 

Cine vede noul canal de sport?

 

Digi Sport va transmite pe platforma digitalã a celor de la Digi TV, dar și în rețeaua de cablu RCSsiRDS. Postul va fi inclus în pachetul de bazã (abonament lunar de 24 lei), în locul unui alt canal de sport, Sport Klub.

 

Boom TV face spectacol cu Liga Campionilor

 

Din 18 august, Liga Campionilor va fi prezentã pe Boom TV. Dacã meciu­rile Unirii Urziceni și opțiunea 1 din fiecare etapã vor fi transmise în direct la TVR 1, în schimb, opțiunea 2, dar și rezumatele vor putea fi urmãrite pe Boom.

 

?Acum știm sigur cã vom da câte douã meciuri în direct pe etapã, dar nu este exclus sã trasmitem chiar și patru partide. Înaintea meciurilor, cu o orã, vom face un studio în care vom prezenta interviuri. Cum se terminã meciurile vom da rezumatele?, ne-a spus Gabi Safta, redactorul-șef al postului.

 

Telesport, la un pas de desființare

 

Numãrul posturilor de sport românești s-ar putea reduce. Asta deoarece consorțiul Realitatea-Cațavencu ia în calcul varianta de a închide canalul Telesport. Dupã ce a pierdut bãtãlia pentru preluarea drepturilor de difuzare a Ligii I, postul a rãmas doar cu transmisiuni din baschet și handbal. În aceste condiții, conducerea a luat decizia de a restructura personalul. Luna trecutã, 70 dintre cei 150 de angajați au fost concediați în încercarea de a reduce cheltuielile unui post supradimensionat.

 

Adevarul

 

deci s-a dus pe **** toata televiziunea din Romania !! Au aparut kkturi ca BooM TV , Sport 1 si alte kkturi dastea care se prinde in maxim 30% din suprafata tarii !! in loc sa difuzeze pe Antena 1 , Pro TV si Tvr 1 unde prinde si unu din groapa sau din varfu muntelui sa poata vedea si el un meci sa nu uite ce-i fotbalu , apar porcariile astea de televiziuni si cumpara drepturile . Si asta e din vina celor care arunca cu banii ... ca ei sunt mari bogatafi fgm lor de zdrentaroi !! Mai lipseste sasi faca si Jiji o televiziune , ca ar fi 24/24 Hai Gigi :))

toate zdrentele cu bani , "hai sa ne facem si noi o televiziune , furam meciurile de Champions League ca se uita prostii la ele , facem audienta si ne iese banu" Pai plm , apare un post nou acu , are kktu de patron o groaza de bani si ia toate meciurile de fotbal difuzate !! Noi ce facem , restu de 90% din romani ? tinand cont ca postu ala e difuzat doar pe 10% . Stam cu **** la soare cine are , cine n-are nu !! In loc sa se gandeasca si ei , care televiziune se poate vede in toata tara , sa vada tot romanu un meci , ei alearga dupa bani fgm lor , au da tot mai vor , sa le ste in gat , in groapa cand sor duce sai ia si paia cu ei

Gebe20.07.2009 07:56

e important sa veniti la meci cat mai multi ca sa contracarati atmosfera ostila

veniti si voi cu trenul si adunati cat mai multi si de pe traseu

 

de amenintari nu va temeti ca nu se va intampla nimic, dar comportativa civilizat ca sa le dati o lectie

andyro20.07.2009 09:17

Gebe = ungur ?

 

Nu vrei sa-ti zicem si cand venim, cu ce, si eventual sa avem flori, paine si sare cand coboram in Budapesta ?

Radu Alin20.07.2009 10:00

Deja victoria e a nostra! :steag_sah_mic:

for_ever_steaua20.07.2009 10:05

sPeR sA Ne cALiFiCaM forzateaua

_yang20.07.2009 11:33
Mai mult, ultrasii maghiari ameninta ca romanii vor varsa sange in cazul in care vor face deplasarea la Budapesta!

 

Doamne, cat de rau imi pare ca n-o sa fiu acolo, la BUDApesta... Sa le arat de ce nu au reusit in cei 1000 de ani de ocupatie sa suprime spiritul nationalist din milioanele de romani...

Poate la amical... Oricum imi pun speranta in cei ce vor fi acolo ca nu ne vor face de ras...

cRiss4Steaua20.07.2009 12:08

cei cu asta ?:))

mircea_1020.07.2009 12:13
Rușinos, cã transparens. Sunt o femeie maghiarã și sunt mândru de el. este necesar sã-l accepte cã existã maghiari. Maghiar-mi inima ta. Sunt o femeie maghiarã și voi fi acolo la meci. :no:

Szégyen amit csináltok velünk magyarokkal, már az ország feldarabolása óta. Én büszke vagyok hogy magyar nõ vagyok és ott leszek a stadionban Budapesten. Szégyenlhetitek magatokat, hogy Európában így viselkedtek. A történelmünket meg nem kell csúfolni, büszke nép vagyunk és van mire. Hajrá Újpest

 

alta care a tinut kktu in burta 9 luni :naughty:

ady_ultras20.07.2009 12:17

Steaua a pus in vanzare, la casele de bilete ale stadionului din Ghencea, tichete pentru meciul cu Ujpest, ce se va desfasura joi, 23 iulie, de la ora Romaniei 20:45, pe stadionul "Szusza Ferenc" din Budapesta, in cadrul turului II preliminar al Europa League.

 

Suporterii Stelei care doresc sa achizitioneze bilete pentru acest meci o pot face azi, 20.07.2009, intre orele 12:00-20:00, si maine, 21.07.2009, intre orele 10:00-20:00.

 

Pretul unui bilet este de 2.500 de forinti (aproximativ 40 de lei) si plata se face doar in moneda nationala a Ungariei.

 

Pentru fiecare bilet cumparat, solicitantul va trebui sa prezinte o copie dupa cartea de identitate.

 

uite ce labagii frate, cat de jegosi pot fi, auzi plata se face numai in forinti

ok cu biletele ne-am lamurit, cu autocarele ??care-i scoru corect?

Virgil20.07.2009 12:51
Rușinos, cã transparens. Sunt o femeie maghiarã și sunt mândru de el. este necesar sã-l accepte cã existã maghiari. Maghiar-mi inima ta. Sunt o femeie maghiarã și voi fi acolo la meci. :no:

Szégyen amit csináltok velünk magyarokkal, már az ország feldarabolása óta. Én büszke vagyok hogy magyar nõ vagyok és ott leszek a stadionban Budapesten. Szégyenlhetitek magatokat, hogy Európában így viselkedtek. A történelmünket meg nem kell csúfolni, büszke nép vagyunk és van mire. Hajrá Újpest

 

Magyar nõk szerelem. Forza Steaua! :steag_cruce_invers:

_yang20.07.2009 14:06
alta care a tinut kktu in burta 9 luni :naughty:

 

Sa speram ca nu o va mai face de acum incolo...

D4v1dstelist20.07.2009 14:46

Si cica globalizare,pace mondiala........

dulcicutza20.07.2009 14:50
Magyar nõk szerelem. Forza Steaua! :steag_cruce_invers:

Azt a szart a piszkos magyar.Forza Steaua! fular-campionii

D4v1dstelist20.07.2009 14:53

Oricum(dar sa nu imi dati in cap),stiti ca Jenei si Boloni sunt maghiari,nu?

Adrian20.07.2009 15:04

Hungary sucks! And all the people that live there suck and they can kiss my mighty ass!

mircea_1020.07.2009 15:05

bai daca tot scrieti in unguresti, puneti si traducerea ca mie lene sa tot intru pe goagal translate :))

mdionis20.07.2009 17:22
Presa maghiara: "Orice patriot ar fi deschis briceagul asupra romanilor". Pentru mesajul ironic de mai sus.

 

Un simplu banner al suporterilor Stelei a declansat un imens scandal in Ungaria. Fanii din Peluza Sud au fost ironici fata de maghiari, scriind pe un banner "Cat tine femeia maghiara c.....l in ea? 9 luni!"

 

Jurnalistii maghiari considera acest mesaj ca pe o provocare si considera ca fanii prezenti pe Ghencea ar fi trebuit sa apeleze la violenta.

 

Fara indoiala, mesajul este cat se poate de prost inspirat.

 

Ca ironie este de nivel chiar sub cel de baieti de cartier.

Ca mesaj in sine este penibil si jenant, mai ales pentru niste suporteri ce se pretind superiori.

 

In afara de calitatea foarte scazuta a banner-ului, trebuie sa observ ca acesta este produsul unei mentalitati cu care eu nu voi fi niciodata de acord: "avem meci cu o echipa X din tara Y, hai sa ii insultam in bloc, generic, pe toti cetatenii tarii Y". Se intampla ca in acest caz Y = Ungaria, tara cu care noi am avut o serie de frecusuri istorice, si inteleg ca spiritele se incing mai usor; totusi Steaua avea meci nu cu Ungaria ci doar cu o echipa din Ungaria, iar incarcatura emotionala a intalnirii nu era si nu putea fi in nici un caz cea a unei dispute Romania-Ungaria (la nivel de nationale de fotbal, handbal, polo sau orice alt sport de echipa). Fapt este ca ziaristii nostri au pus botul la tot felul de imbecilitati marginale cu tenta nationalista, si au stimulat in toate felurile crearea atmosferei de confruntare Ro-Hu. Din fericire, Argaseala (care altminteri nu este nici pe departe un etalon de pertinenta si moralitate) nu s-a lasat atras in acest jos stupid si a refuzat sa il lase pe Bergodi sa pozeze infasurat in tricolorul romanesc inainte de partida (la cererea unui ziar, nici nu merita sa il mai amintesc aici). Insa prea multi suporteri au fost facuti sa creada ca, daca "nu le aratam noi ungurilor cine are mai mult testosteron" cu ocazia unui simplu meci intre doua echipe de club, gata, am pierdut caii de la bicicleta si disputa generica cu suporterii adversi (care trebuie in orice caz "castigata" cu varf si indesat), vazuti nu in calitate de sustinatori ai unei echipe de club X ci in calitatea generica de cetateni ai tarii Y. In realitate, daca banner-ul nu ar fi fost afisat, echipa de fotbal Újpest ar fi pierdut probabil tot cu 2-0, suporterii stelisti ar fi avut un motiv de bucurie, suporterii lui Újpest ar fi avut motive de tristete, iar disputa generica intre romani si unguri nu ar fi avut noi motive stupide de escaladare fiindca nu ar fi fost nicidecum chemata in cauza.

 

Dincolo de absurditatea transfigurarii unei simple intalniri intre doua echipe de club intr-un fel de piesa a unui gigantice inclestari multiseculare si necesare intre romani si unguri, ramane practic de neinteles pentru mine finalitatea mesajului. Ce sperau sa obtina cu el suporterii stelisti care l-au conceput si afisat? De "invins" in disputa intre galerii nu poate fi vorba fiindca mesajul este o simpla insulta brutala, dovada de primitivism nu de superioritate. Ca mesajul constituie o provocare fara perdea este evident: este suficient ca fiecare sa se inchipuie pe sine ca parte a unei conversatii in care interlocutorul il caracterizeaza cu apelativul "c...t cu ochi" sau ceva analog.

Singura explicatie pe care pot sa o dau (insa ea nu constituie nicidecum o scuza) este teribilismul inconstient de a vedea fraze indecente expuse in public, cam ca la inscriptiile/desenele anonime si scabroase din budele publice sau de pe zidurile disponibile pentru mazgaleli. Asa ceva este insa valabil pentru niste pustani abia scapati de sub poala parintilor si care descopera ca pot elimina tabu-ul exprimarii formal decente fara sa se intample in aparenta nimic, nu ar fi trebuit sa caracterizeze niste persoane cu pretentie de suporteri ai Stelei.

 

"Normal ca fanii nostri au reactionat, provocand incidente intre tribune. In buzunarul oricarui patriot s-ar fi deschis briceagul in momentul in care ar fi citit mesajul de pe bannerul afisat de galeria Stelei, la meciul cu Ujpest, din Europa League, de la Bucuresti", scrie jurnalistul maghiar Gall Andras in Magyar Nemzet (Natiunea Moghiora).

 

Sigur ca au si ei ziaristii lor de sport, cu nimic mai "prejos" decat ai nostri. Evident, Gall Andras instiga indirect la violenta (face si el o echivalenta stupida intre " a fi patriot" si "a raspunde cu violenta fizica la o provocare scrisa"), insa dincolo de acest aspect, are partial dreptate intrucat statistic, printre suporterii oricarei echipe se gasesc si indivizi gata de lupta fizica extrema daca sunt provocati, iar mesajul banner-ului constituia o astfel de provocare extrema (si daca cineva tot nu e convins, sa isi imagineze situatia inversa: cum ar fi reactionat el ca suporter al Stelei la Budapesta daca ar fi fost intampinat de un banner scris in romaneste cu un continut similar). Asadar numai un inconstient isi poate inchipui ca poti afisa orice porcarie fiindca nu se va intampla nimic: orice porcarie afisata incinge spiritele si este inevitabil ca intr-o masa mare de persoane sa se gaseasca si cativa gata de raspuns violent:

 

Mai mult, ultrasii maghiari ameninta ca romanii vor varsa sange in cazul in care vor face deplasarea la Budapesta!

sursa: Onlinesport

 

E limpede ca furtuna (posibila) ar fi in acest caz si rezultatul determinist al semanatului de vant (banner provocator, aruncat cu pietre).

 

Si culmea, tot ei vor sa ne reclame la UEFA... Astia-s mai perfizi decat Copos si ai lui. "Orice patriot ar fi deschis briceagul asupra romanilor". Nu ca astia au gena de criminali in ei.

Remarcati si voi cum presa lor de doi bani instiga la violenta.

 

Presa lor de doi bani face exact cat presa noastra de doi bani (i.e. doi bani).

Insa as sublinia ca amenintarile cu violenta nu vin din partea clubului ci din partea acelor suporteri iuti la manie de care am vorbit mai sus.

Pe partea clubului inteleg ca ar putea sa ne pasca o amenda: e clar ca un banner cu continut foarte provocator nu ar fi trebuit sa fie permis de organizatori la o intalnire cu grad ridicat de risc; in plus mesajul constituie o incalcare flagranta a regulilor de buna purtare cu oaspetii maghiari, intrucat chiar daca cei vizati erau poate suporterii lui Ujpest, tot maghiari erau si membrii delegatiei sportive a clubului (ca sa nu mai amintim de Pisti Kovacs, Imre Jenei sau Laci Boloni, niste etnici maghiari care au facut si ei cate ceva pe la Steaua). Pentru niste suporteri stelisti demni modelul de urmat ar fi acel istoric "Notre respect, Anderlecht": macar prin prisma standardului de civilizatie fixat atunci, suporterii de astazi ar trebui sa se gandeasca de zece ori inainte de a concepe si a (nu) afisa un banner atat de penibil, la adresa generica a unei natii cu care avem totusi atatea in comun. In alte cuvinte: sa ii respectam si sa ii batem (la fotbal) sa le sune apa in cap.

«123412»