Eu nu stiu de ce ii iei apararea atat lui Zapata si spui ca a avut o aparare slaba in fata , te contrazici singur aici !
Am observat ca tie iti tot place sa repeti asta cu "te contrazici singur". E prezenta in aproape fiecare postare a ta in care dezbati ceva cu cineva. Probabil ca e o tactica de-a ta, de a baga tot felul de tactici diversioniste, asa cum ai facut la faza aia cu "golul din aut al lui Jovanovic" care de fapt nu a fost asa.
Iti sugerez sa incerci astfel de strategii cu cei care sunt mai putin desepti. Cu ei sigur vor merge.
Daca stam bine sa ne gandim , Steaua in perioada 2007-2009 a avut cea mai buna aparare din ultimii 10 ani , cu o linie de fund formata din Golanski , Radoi , Goian , Nesu ( Emeghara ) , si au mai fost Ogararu , Ghionea , P.Marin , toti oameni de nationala !
Vor veni baieti mai mari si iti vor arata de ce nu ai dreptate. Pe scurt, Steaua a avut o aparare beton pana in 2007. Din 2007, superdefensiva de care vorbesti a inceput sa ia goluri cu caru. Si nu ma refer aici la meciurile din CL impotriva echipelor puternice. Ma refer la cate un simplu Steaua - dinam0 2-4 si alte astfel de umilinte.
Tie iti place sa mergi folosesti absolutul, am observat asta. "Cea mai buna defensiva din ultimii 10 ani". De ce? Pentru ca erau acolo niste oameni cu nume? Nu numele joaca.
Intreaba-i pe alti baieti, mai mari, care au prins perioada Piturca. Atunci nu aveam oameni cu nume in aparare dar foarte rar luam mai mult de 4 infrangeri pe sezon. Asta era cam media. Ca imi aduc aminte ca in sezonul 2003-2004 am luat doar 2 batai!
Acum, ca sa te completez, despre gafele lui Zapata a inceput sa se vorbeasca de cand a venit Tatarusanu. Pentru ca, in primele sezoane la Steaua, Zapata a aparat foarte bine. Nu degeaba a primit premiul de cel mai bun strain din campionat si altele.
Argumentele tale se bazeaza insa pe sezonul 2008-2009, cand Lacatus ne-a dus pe locul 6. Poate tu erai prea tanar atunci sa iti aduci aminte meciurile dar unii din noi am fost prezenti la multe din ele. ECHIPA JUCA PROST! Nu Zapata, echipa!
In legatura cu acel meci de la Cluj in care spui tu ca din deviere nu mai poate sa revina , gresesti din nou , cand spui asta ! Daca ai fi jucat fotbal si poate in poarta , ti-ai fi dat seama ca , cu putin concentrare poti scoate suturile deviate care vin pe centrul portii...
Asa este. Pentru ca tu esti superman si te misti cu viteza luminii. Probabil, in viziunea ta, poarta aia are un metru lungime. Un portar care pleaca intr-o parte, se poate oricand intoarce sa apere partea lasata goala.
Te superi daca iti spun ca debitezi doar prostii, dar nu e problema, supara-te.
TU ESTI SINGURUL OM DIN LUME CARE CONSIDERA CA PORTARUL A GAFAT CAND A LUAT GOL DINTR-O DEVIERE!
Asta e o prostie!
In cel cu Slavia Praga a fost in tur primul meci din grupe ! S-a jucat la Praga , nu am luat din niciun articol !
Deci era vorba despre acea eroare defensiva, cand Lovin a fost schimbat cu Surdu si echipa s-a dus dracului, nu? Ca greseala a fost a lui Surdu. Dar asta nu conteaza. Tot Zapata e vinovat.
Nu mai ma ironiza si imi spune ca degeaba joc fotbal ! Daca si tu ai juca fotbal mi-ai da dreptate ! Nu mai spune ca unde erau fundasii lui Zapata in meciul cu Urziceni ! Pai in 6m portarul e suveran ? Nu ? Foarfeca lui Mansour nu am vazut-o doar eu , cauta pe net si ai s-o gasesti .
Eu nu caut pe net meciuri prietene, eu le-am vazut. Ca eu nu m-am apucat sa urmaresc meciurile Stelei de cateva luni. In 6 metri portarul e suveran si? Ce voiai sa faca? Sa ii dea in cap lui Galamaz?
Bai, fotbalistule, mai invata fotbal! La o faza fixa, cum e un corner, portarul sta sa apere poarta. Asta e sarcina lui. Sarcina lui nu e sa marcheze pe nimeni.
Eu nu trebuie sa te ironizez si sa zic ca nu stii fotbal. Tu o demonstrezi din plin prin ceea ce spui.
Ce sa iti mai explic tie , daca tu il aperi si pentru gafa din derby-ul cu Dinamo , cand mai avea putin si ii sarea piciorul in curtea spitalului din apropiere... laugh.gif Asta chiar e tare , sa iei aparare , cand esti declarat vinovat !
Da? Aia a fost o gafa?
Eu zic sa supunem la vot.
Ia ziceti baieti, a gafat Zapata atunci cand dobitocul de Baciu, in loc sa degajeze in aut sau cat mai departe de poarta, asa cum trebuie sa faca un fundas central, a trimis inapoi, desi un dinamovist era la 3-4 metri de portarul nostru, iar Zapata, pentru ca nu putea sa prinda mingea in maini(ca, draga bogdinho, stiu ca tu nu stii fotbal dar asta ar trebui sa stii, portarul nu poate sa prinda o minge pasata de un coechipier) a incercat sa o degajeze? Mingea a lovit un damb, i-a sarit si el a dat pe langa. Nimeni din lumea asta nu ar fi putut anticipa ce o sa faca mingea. Doar bogdinho crede ca un portar bun ar trebui sa fie si expert in citit in carti, pentru a stii viitorul si a prevedea astfel de lucruri.
bogdinho, te faci de ras! Te faci de ras rau de tot. Ma mir cum de nu ai zis ca Zapata a gafat si atunci cand Nicolita si-a dat autogol cu Iasiul.
Dar nu e problema, tu continua sa te faci de ras, ca sa avem noi de cine sa radem.
Si iti repet...Nu mai vorbi de aparare , te faci de tot ridicolul daca vede cineva ce spui , deoarece Zapata a avut o super aparare in fata , iar Tatarusanu numai jucatori care abia se cunosteau unii pe altii , dupa cum ti-am zis , nu vorbeau aceeasi limba pe teren...
In sezonul 2007-2008, Zapata a fost cel mai bun strain din campionat.Atunci nu au fost probleme. Atunci nu gafat. A aparat excelent.
Problemele au inceput in sezonul 2008-2009, sezon in care Steaua a terminat pe 6. De ce a terminat Steaua pe 6? De buna ce era apararea?
Explica-ne domnule bogdinho, sa intelegem.
Cand o sa ajungi si tu sa intelegi ca nu numele joaca, atunci o sa te linistesti.
Noi am facut pe site o zona de statistica, pentru a putea combata mai usor pe cei ca tine, care vorbesc din amintiri pe care nu le-au avut niciodata.
Sezonul 2009-2010
Zapata - 19 meciuri - 20 goluri
Tatarusanu - 15 meciuri - 16 goluri.
Zapata a si fost declarat, de catre suporteri, portarul mai bun.
Si asta se intampla in conditiile in care Zapata, la fiecare gol primit, era criticat in ultimul hal de patron dar Tatarusanu era protejat. Joaca tu cu presiunea asta!
Nu stiu zau cine se face de ridicol, omul care vorbeste cu argumente sau cel care vorbeste din imaginatie.
Adriane , dupa cum te exprimi si iei apararea vinovatilor , cred ca o echipa pe placul tau ar fi : Zapata - P.Marin , Jelev , Baciu , K.Saban - Banel , Lovin , Toja , G.Coman - Cl.Raducanu , Arthuro ! Sigur iei titlul cu ei , ar fi bine sa te apropii mai mult de fenomen , inainte sa dai sfaturi aiurea altora care fac parte din el ! In fotbalul nu e ca in kyokushin...te asigur !
Aoleu! Da' tu faci parte din fenomen? 
Ce glume bune ai in program. Ia zi-ne la ce echipa de fotbal joci, sa stim si noi cu cine avem onoarea sa vorbim. 
Ati auzit baieti? Face parte din fenomen:))
El intelege subtilitatile fotbalului, stie ce trebuie sa faca un portar si ce nu trebuie sa faca. Stie sa enumere greselile lui Zapata dar uita ca Zapata are de o mie de ori mai multe meciuri bune facute pentru Steaua decat eroul sau, Tatarusanu 
Auzi ca face parte din fenomen
Bogdinho, daca vrei sa mai discutam, sa ne spui la ce echipa joci si in cel Liga 
Si inca ceva , acestea sunt doar gafele majore , au mai fost si altele...Zapata a fost magistral in primele 6 luni la Steaua , dupa care s-au pornit gafele , care mai de care amuzante ! Oricum in vara ii expira contractul , iar din iarna intra in ultimele 6 luni si poate semna cu oricine...
Asa e, cum zici tu. De aia a primit premiul de cel mai bun strain al campionatului, pentru ca a gafat mult.
Ia fii atent:
* Liga I - Best foreign player - (Sport Total FM) 2007
* Liga I - Goalkeeper of the Year - (Top Gazeta) 2008
* Liga I - Revelation of the Year - (Radio Romania) 2008
* Liga I - Steaua player of the Season - (AISS) 2007-2008
* UEFA Champions League - Best Goalkeeper in 5th Stage - (EuroSport) 2008-2009
* Liga I - Best Foreign Player from Liga 1 - (AFR and CSJ) 2009
Sper ca stii engleza, ca sa nu trebuiasca sa iti traduc. Alea sunt premiile obtinute de Zapata de cand e la Steaua. Te pup!
Si inca ceva. Pe site suporterii pot da note la jucatori. In functie de statistica asta, Zapata a jucat 106 meciuri pentru Steaua si a fost numit cel mai bun de pe teren(adica nota cea mai mare) in 35 din ele. Nene bogdinho, eu stiu ca tu esti fotbalisti si nu o prea ai cu invatatul, dar ia pune mana pe un calculator si arata-ne care e procentajul.