"E posibil ca Hagi sã aibã ceva probleme cu capul... N-a fost niciodatã lider, nici atunci când juca, nici acum, când antreneazã". Respectiva declarație nu aparține unui om picat de pe Lunã, dar nici unui glumeț de meserie. Vorbele sunt opera domnului Ladislau Bölöni, sau Laszlo, om în vârstã de 53 de ani, împliniți pe 11 martie, fost fotbalist de renume, posesor, printre altele, a 108 selecții în echipa naționalã a României.
Dacã Laszlo Bölöni ar fi precizat cã un lider trebuie sã fie neapãrat o amestecãturã de Hitler, Napoleon, Gigi Becali sau Nuțu Cãmãtaru, atunci, da, Hagi n-a fost un lider. Dar Bölöni dezvoltã subiectul: "Ca sã vã dau un exemplu, Gicã Popescu aratã și se comportã ca un lider". Hopa! Așadar, antrenorul lui Rennes oferã totuși un exemplu mai de-al nostru, mai pãmântean.
Dacã faci un sondaj de opinie pe tema "Cine a fost liderul Generației de Aur", opt din zece rãspunsuri vor fi "Gheorghe Hagi". Vreo douã ar conține numele fostului cãpitan al Barcelonei. Inclusiv într-un clip difuzat în aceste zile de Televiziunea Românã, clip care promoveazã șușaneaua americanã, se vorbește despre "generația lui Hagi și Popescu".
Afirmațiile lui Bölöni aratã cã stilatul "monsieur" se întoarce uneori la româneasca "ba pe-a mã-tii!"
Dacã Ladislau Bölöni îl va întreba pe Gicã Popescu cine a fost liderul Generației de Aur, s-ar putea sã aibã parte de o surprizã și sã afle cã e vorba de Gicã Hagi. Fiindcã Hagi chiar asta a fost.
E suficient sã amintim episodul revenirii la echipa naționalã în vara lui 1999, în mandatul lui Pițurcã. Dupã un 0-0 acasã cu Slovacia, calificarea pentru Euro 2000 stãtea în cumpãnã. Dupã o campanie cu insistențe și zdrãngãnit de chitarã în miez de noapte, Hagi s-a întors la naționalã. Calificarea n-a mai fost o problemã. Iar asta nu doar datoritã stângului lui Hagi.
Cât despre afirmația cu "problemele la cap", ea nici nu trebuie comentatã. Dar dacã ne amintim golul cu Columbia, plus atâtea și atâtea momente de geniu, parcã i-am da dreptate antrenorului curtat de AS Monaco. Numai un om care nu-i normal la cap putea oferi asemenea clipe de magie. Din pãcate pentru Bölöni, nu asta a vrut el sã spunã.
Din ciclul "Buna dimineata soare"...subiect deja expirat,Loti a publicat o scrisoare deschisa...etc.
Esti de KKO Nanule!