Salomir, talismanul Stelei
Răzvan Rotaru
Roş-albaştrii nu au pierdut nici un meci din ultimele 13 arbitrate de "centralul" clujean
Delegarea lui Marian Salomir la partida Sportul-Steaua a stîrnit multe controverse. "M-a mirat că l-au ales pe el să arbitreze acest meci. În actuala ediţie de campionat nu am avut nici o problemă cu el la centru, dar era de evitat delegarea lui la confruntarea cu Steaua. De ce? Păi, ştie toată lumea ce discuţii au ieşit, cum că Salomir ar simpatiza cu roş-albaştrii", a spus Gigi Mulţescu.
Antrenorul "studenţilor" se referea la un episod de acum cîţiva ani, cînd arbitrul a fost surprins îmbrăcat într-un şort al Stelei la un antrenament. "Cum să fiu eu prieten cu o persoană cu care nu am mai vorbit de trei ani?", a replicat managerul general al Stelei, MM Stoica. "Arbitrii buni arbitrează echipe bune, iar arbitrii de top arbitrează echipe de top", a spus şi Salomir. El s-a dovedit însă un adevărat talisman pentru gruparea din Ghencea, care n-a mai pierdut de 4 ani un meci condus de clujean. Ultimul eşec s-a înregistrat în martie 2002, 1-2 cu Gloria Bistriţa.
Roş-albaştrii, 5 remize şi 8 victorii
Meciul - Scor - Sezon
Steaua - Dinamo - 1-1 - septembrie 2002
Poli Timişoara - Steaua - 1-3 - martie 2003
Dinamo - Steaua - 2-4 - martie 2003
Naţional - Steaua - 0-0 - mai 2003
Steaua - Dinamo - 1-0 - august 2003
Ceahlăul - Steaua - 1-1 - aprilie 2004
Steaua - Farul - 3-1 - septembrie 2004
U Craiova - Steaua - 0-1 - aprilie 2005
Poli Iaşi - Steaua - 0-0 - mai 2005
Poli Timişoara - Steaua - 0-0 - august 2005
Farul - Steaua - 1-4 - octombrie 2005
Steaua - Sportul - 4-1 - noiembrie 2005
Steaua - Pandurii - 1-0 - mai 2006
sursa gsp
La prima vedere datele brute nu pot induce in eroare. 13 meciuri cu salomir si nici unul pierdut. Perfect adevarat. Insa la fel de adevarat este ca avem 2 campionate pierdute cu arbitrul clujean la centru.
Odata cu sfarsitul seriei de 6 titluri consecutive, Steaua a pierdut 5 titluri. In 3 dintre aceste nici nu am contat in lupta pentru titlu : 1998-1999, 2000-2001 si 20001-2002. Practic, singurele campionate pierdute la mare lupta de Steaua in ultimii 15 ani au fost 2002-2003 si 2003-2004. Pentru cine nu stie primul a fost pierdut pe 7 mai 2003 in meciul cu Nationalul din cotroceni incheiat 0-0, cu Salomir la centru, iar al doilea dupa meciul cu Ceahlaul 1-1 din 2004 cu acelasi arbitru la centru.
In concluzie cele mai dureroase esecuri din ultimii 15 ani pe plan intern au fost cu "talismanul Stelei". Cu asa talisman poti sa te duci dracului