Cititi si va minunati:
"Toni, zero barat
Partida a fost scapata din friu de arbitrul Anton Helesteanu, care l-a eliminat mult prea usor pe Daniel Niculae, pentru o posibila lovire a adversarului. Jocul a degenerat intr-o ploaie de cartonase si ostilitate la adresa Rapidului, echipa care a fortat apoi si al cincilea cartonas rosu, care a terminat un meci incredibil. Centralul a fost jolly-joker-ul care a stricat un meci ce trebuia sa fie decisiv.
Helesteanu la incalzire. Pare foarte sigur pe el. Miscari ample, corecte, cum ii sta bine unui arbitru. Doar atit, pentru ca incepe meciul si gratia dispare. Moldovan are prima sansa, scapa singur din lateral, dar mingea pluteste pe linga poarta. Jocul de fotbal a tinut doar un sfert de ora. Asta pentru ca din tribuna se aude si se simte bucuria cind crainicul dezvaluie rezultatul de la Vaslui. Din acel moment, timpul a stat in loc pentru elevii lui Lucescu junior, care intr-un moment fatidic isi pierd cumpatul.
Niculae, la ultima reprezentatie pentru giulesteni, percuteaza o directa sau o mingiiere lui Piclesan. Acesta se prabuseste la pamint. Omul negru scoate cartonas ul rosu, iar atacantul se duce in galerie. Dupa numai trei minute, Marius Constantin ii aplica o corectie verbala centralului si este eliminat la rindu-i. Deja rapidistii nu mai gindesc limpede si la orice lupta pentru minge isi pierd mintile. Norii de deasupra orasului se risipesc, ca si sansele Rapidului la titlu. Repriza a doua incepe, cum altfel, cu o alta eliminare. De data aceasta, capitanul oaspetilor, Vasile Maftei, paraseste terenul.
Este un adevarat circ, cu clovnul principal, domnul Cartonas. Fotbalul nu exista. Tribunele se bucura la fiecare reusita a stelistilor, sicanindu-i si mai mult pe giulesteni. Razvan pare stana de piatra si ia poate cea mai inteleapta decizie din acest meci, cind ii sopteste lui Romeo Stancu sa mai ia un rosu intentionat, ca sa se termine odata intreaga mascarada. Chiar daca la faultul lui Coman Jiul a inscris din penalty, dupa scenariul lui Razvan, partida s-a terminat, dupa cea de-a cincea eliminare. O eliminare care echivaleaza cu un sfirsit urit de campionat pentru o echipa totusi frumoasa."
Coltescu alb
Flerul lui Gheorghe Constantin nu a dat gres nici la meciul de la Vaslui, acolo unde Sebastian Coltescu, un arbitru in care declara ca are incredere, a fluierat foarte bine incepind cu minutul cinci. Noroc ca Steaua a cistigat oricum la pas, lasind speculatiile la indemina celor care au timp pentru flecareala. Intre cartea lui Jack London si fluierul lui Sebastian incap si talent, si bun-simt.
Gigi Becali, personajul principal al telenovelei cu numele Divizia A, a fost aplaudat cu cinci minute inainte de inceputul meciului de toti spectatorii. S-a oprit pe gazon, si-a pus miinile in sold, a privit de jos in sus, si nu a clipit deloc. Executia avea sa vina putin mai tirziu. Dupa alte cinci minute, Iacob a cazut in careu ca un copil pus prima data pe patine, si arbitrul intilnirii a fluierat prelung, precum o locomotiva care tuses- te ajungind in depou. Mirel Radoi nu iarta, nu uita, si nu rateaza. 0-1.
Soarta titlului se joaca in minutul zece, atunci cind Dica, scapat din lesa de fundasii moldoveni, inscrie cu un sut sec, degustat inainte de Hutan, la coltul scurt. Vasluiul nu gaseste nimic din gena raze- silor lui Stefan, pare un somnambul trezit de un hot neindemi natic. Atacurile lor nu ridica ritmul in care le bate inima spectatorilor decit in minutul 17, atunci cind Vali Badea reuseste sa nu nimereasca o minge care traverseaza careul Stelei pe linia de sase metri ca pe o trecere de pietoni. Minutul 44 aduce un nou gol al lui Dica, plus fluieraturile intregului stadion la adresa lui Gigi Becali, care se uita acum de sus in jos. Si clipeste.
Dupa pauza inscrie din nou Dica si totul poate fi trecut in rafturile cu statistica. Vasluiul pare dornic sa scape de stigmatul infringerii, in timp ce echipa campioana se pregateste deja de scandarile de la vestiare. Titlul cu numarul 23 va lua drumul cartierului Ghencea. Pacat de umbrele care vin o data cu el.
Sursa: SPT.ro
Am ramas mut de uimire. 8O
Baietii de acolo nu au vazut meciurile. Nu cred ca au auzit de impartialitate.
Arbitrul a stricat meciul Jiul - Rapid?
Marius Constantin a fost eliminat pentru "o corectie verbala" sau pentru croseul de dreapta aplicat lui Dinita?
De eliminarea lui Coman nimic?
Cat despre meciul nostru.....no comment! Cred ca au vazut un film intre timp.
Nu stiu cine i-a facut ziaristi pe respectivii dar cu astfel de articole par mai mult decat penibili. In fine, ziarul Sport Total va fi cumparat maine doar de rapidisti, pentru a-si mai alina suferinta si frustrarea.
Stiam ca Sport Total este un ziar de doi lei, dar nu credeam sa vad atata prostie, frustrare si subiectivism intr-un ziar de sport. Rusine!