FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Galetusa "cronicarului" sportiv

«18910111229»
stella01.06.2006 23:43

caramavrov - dreptatea lui Gigi

http://www.prosport.ro/index.php?c=50&a=111640

 

doua randuri despre Gigi(sa nu fiu inteles gresit, nu sunt un admirator al lui Gigi) si un articol intreg in care este atacata Steaua... am obosit sa-i tot injur pe acesti "ziaristi" care scriu la comanda... sa moara toti de ciuda ca noi luam 23-ul, sa planga de nervi, sa verse tone de cearneala impotriva noastra ca pe noi nu ne va interesa deoarece noi VOM FI CAMPIONI

 

 

"[...]Patronul Stelei şi-a format un sistem prin care poate câştiga orice litigiu. Dacă s-ar fi respectat legile, Steaua ar fi încurcat-o, dar cine respectă legile în ţara asta?[...]"

 

hai sa-ti explic o chestie... noi am fost acuzati de o chestie pe care n-am facut-o... cum sa fim pedepsiti pt o fapta inexistenta... ia spune-ne tu cunoscatorule, atotstiutorule... mi-e scarba de cei ca tine

Gaby02.06.2006 20:18

Si cu acreditari, si fara acreditari, ziaristii scriu dupa urmatorul clasament al prioritatilor:

 

1. ordine "de sus" sau "politica ziarului"

2. tirajul, cu orice pret

3. preferintele si experientele personale anterioare

4. influentele mai mult sau mai putin subiective ale celor din jurul lor

5. realitatea din teren.

 

Asa ca sa ne scuteasca cu plansul, ca aduc a crocodili.

Motanu D04.06.2006 22:33

Hai ca deja e prea de tot. Pe noi ne acuza de blat, pe javre ii acuza ca l-au cumparat pe Salomir, (ceea ce nu e neaparat poveste) iar despre milogi zic ca au casitgat pe merit si ca Tudor a arbitrat bine.

E jenant !

Bogdan4Steaua04.06.2006 22:44

Pai tu nu stii ca milogii sunt "singuri impotriva tuturor"?

colaps04.06.2006 22:48

absolut penibil si pupincurist articolul super-laudativ a lui Marius geanta in psp la adresa meciului de sub pod... nea traista asta uita ca Moldovan trebuia dat afara dar macar recunoaste ca niculae a cazut artistic...

Bogdan4Steaua04.06.2006 23:36

Stai sa vezi ceva si mai penibil:

 

"Restul de 20%

In lumea fotbalului mare circula o teorie: o echipa de fotbal poate sa duca 80% dintr-un campionat. Ceea ce mai ramine este treaba conducerii clubului. Simbata seara, ros-albastrii au dovedit ca au conducatori la fel de performanti ca fotbalistii. Acestia din urma au avut astfel o misiune mai usoara

Dupa un sezon lung si plin de suisuri si coborisuri, Steaua nu-si poate risipi sansele la titlu chiar pe finalul acestuia. Hopul cel mai greu, cel cu Sportul, a fost trecut cu destula iscusinta, astfel ca partidele cu Jiul si Vaslui nu ar fi trebuit sa constituie o problema pentru stelisti.

"Titlul este deja luat, nu ar trebui sa se mai agite nimeni", a spus Mircea Lucescu dupa etapa trecuta, Il Luce simtind ca Steaua tine situatia intr-un pumn de fier. Gigi Becali a lasat si el sa se inteleaga ca echipa sa nu mai poate face vreun pas gresit si ca se considera deja campion. Meciul de simbata seara a purtat amprenta acestui context.

 

Despre desfasurarea partidei nu ar fi foarte multe de spus. Nu a fost vorba de o lupta pe viata si pe moarte si nici de un teatru ieftin. Pur si simplu, am asistat parca la un meci din campionatul italian, Juventus - Siena, in care oaspetii, aflati in sfera de influenta a marelui club, joaca dinamic, dar fara a fi amenintatori. Daca in Italia fostul juventin Legrottaglie poate juca pentru Siena intr-un asemenea meci, fostul stelist Dinita nu a fost insa convocat, pentru a pastra macar aparentele.

 

Golul s-a marcat simplu, dintr-o centrare a lui Nicolita pentru micutul Cristocea, care a marcat nestingherit cu capul la doua minute dupa ce a intrat. Pentru amatori, fotbalistii Stelei au jucat slab. Pentru cei care se cred cunoscatori, fotbalistii Jiului s-au dat la o parte.

 

Pentru cei care se pricep cu adevarat la fotbal, cei care au jucat bine au fost conducatorii Stelei. Care nu-si puteau permite sa scape printre degete al 23-lea titlu, intr-un sistem in care nimeni nu are miinile curate.

 

Afacerea lui Gigi

Cristocea a devenit om de baza la Steaua "De mic visam sa ajung la Steaua. Anul 2006 a inceput foarte bine". Acestea au fost primele cuvinte rostite de Vasilica Cristocea la venirea sa in Ghencea. Situatia sa la Farul era disperata: aflat in ultimul an de contract si refuzind prelungirea, mijlocasul fusese trimis la echipa a doua, ba, mai mult, nu mai primise nici un ban de trei luni. Steaua a inaintat prima oferta Farului, atunci cind jucatorul intra in ultimele sase luni de contract.

 

Desi ar fi putut sa il transfere gratis in vara, ros-albastrii au hotarit sa-l achizitioneze imediat. Astfel, dupa indelungi tratative, Gigi Becali a batut palma cu patronul Farului, Gheorghe Bosinceanu, pentru suma de 250.000$, Cristocea urmind sa se prezinte pe 6 ianuarie la lot.

 

Insa, adevaratul debut in tricoul Stelei, si l-a facut in etapa 21, cind, din postura de rezerva, a reusit sa inscrie in poarta rivalei de o viata, Dinamo. La fel si simbata, cind, dupa ce l-a inlocuit pe accidentatul Paraschiv, a marcat golul victoriei la prima atingere de balon. In tribuna, Gigi zimbeste: a mai reusit un transfer! (Andrei Corlan)

Autor: Mihai Calin "

 

Sursa: Sport Total

 

Astia sunt pe dinafara. A..si inca ceva. Sunt atat de profesionisti incat pentru ei Rapid-Sportul s-a terminat 2-1.

Melku04.06.2006 23:57

Ce tampit. Nimic nu ma mai mira oricum in presa de sport de la noi mai ales cand vine vorba de atacuri gratuite la adresa Stelei, asta nu a fost primul si nici ultimul si vor mai fi cu siguranta, singurul lucru pe care il putem face e sa nu ii mai bagam in seama pe acesti netrebnici si sa ne vedem de echipa favorita.

Minimus05.06.2006 06:15

"Cine seamana vant culege furtuna" o zicala a dracului de adevarata. In acest moment TOATA presa din Romania trage din toate pozitiile in Steaua , trage fara oprire , fara resentimente , fara rusine . Ba chiar cu o satisfactie nemaipomenita. Aceasta situatie putea fi prevenita, zic eu, printr-o politica mai abila a clubului. Dar nuuuu , ai nostri s-au incapatanat sa-si puna presa in cap pe tot parcursul campionatului, declaratii , urlete , scandaluri. Toate astea se vad acum. Ni se platesc polite si ni se vor mai plati. Totul se va sfarsi cand conducerea noastra va accepta ca totusi cu presa trebuie sa fii prieten nu dusman.

E timpul pentru o schimbare de optica in abordarea cu presa a clubului. E timpul ca George Becali si Mihai Stoica sa inteleaga ca un Club de talia Stelei TREBUIE sa aibe si presa aproape , sa o trateze cu respect pt a fi la randul lor respectati.

 

Eu zic ca ne putem astepta la multe alte magarii in astea 3 zile cat mai este pana la sfarsitul campionatului.

colaps05.06.2006 10:14

pe undeva ai dreptate, relatia cu presa asa cum e ea trebuie gestionata cu cap, indiferent cat is de nesuferiti sunt totusi cei care induc curente de opinie si vorbesc aici de neutri nu de noi care stim cu cine tinem si de ce... Gigi spunea la otv ca cea mai tare arma e adevarul... numai ca la noi adevarul unmbla cu capul spart si murdar de noroi si ca sa-l scoti la suprafata e nevoie de gura mare a lui Gigi... omul asta e un fenomen social, emil hurezeanu parca spunea ca daca ar fi avut un pic de scoala in el ar fi facut ravagii in politica de la noi... pe de alta parte adevarul asta supara unele fetze simadicoase gen Copos tariceanu si alti martzafoi care au uitat de unde au plecat... cred ca asta e chestia tare la Gigi... nu si-a uitat radacinile, nu a uitat de unde s-a ridicat... asta e acum, merem inainte, dar sa ne asteptam ca vor fi cu ochii pe noi de fiecare data, si sa speram ca se vor recunoaste infrantzi si vor veni cu coada intre picioare in iulie, august cand vom intra din nou in sfarsit in grupele ligii... asta pana la urmatoarea infrangere, caci asta e jocul, infrangeri vor mai fi... atunci vor scoate iara de la naftalina toate scandalurile si vor pune din nou paie pe foc, ca de, asa e presa de la noi: romaneasca...

 

si-mi vine chiar acum in minte o intrebare... care or fi motivele retragerii lui Andrei vochin de la recurs? pacat, pentru ca acum ni l-au bagat pe gat pe ingamfatul asta de buzarin care mai are un pic si pica cu scaunul pe spate de fiecare data cand vorbeste...

Bogdan4Steaua07.06.2006 17:27

Cei de la Antena 1 sunt penibili. Iar fac aluzie la tot felul de blaturi si iau apararea Rapidului.

I.N.Money07.06.2006 17:28

La fel si indivizii de pe OTV...

Bogdan4Steaua07.06.2006 17:55

Da, cei de la OTV sunt penibili. Ce sa astepti de la ei atunci cand in platou se afla Danut Lupu, un ziarist alcoolic si unul care a declarat in respectiva emisiune ca nu isi doreste ca Steaua sa ia campionatul.

 

Ivanovici confirma faptul ca are un nivel intelectual apropiat de cel al personajului pe care il lasa sa intre in direct foarte des: Corsicanu'.

***alex***07.06.2006 18:00

Ii da corsicanu' bani ca sa intre in direct :lol:

colaps07.06.2006 18:09

toata presa de la noi e de scandal... se cauta scandalul pentru audientza... fiecare comentator sau ziarist isi da drumul la sentimente lasand profesionalismul pe ultimul plan... multa invidie, multa raca, capra vecinului etc etc etc...

altminteri, daca priviti pe otv poate ati aflat ca medaliile si cupa se vor inmana la miezul noptii in Ghencea...

Bogdan4Steaua07.06.2006 18:46

De mult nu am mai vazut o emisiune mai penibila la OTV. Se putea numi Fanatik Rapid Show.

 

Ultima stire venita de la ziaristul alcoolic invitat la Fanatik Show: MM este Dinamovist. :roll:

 

Sunt atat de frustrati incat debiteaza tot felul de tampenii. Bine....la ziaristul in cauza nimic nu ma mira. Pentru o sticla de tarie ar spune orice. :wink:

Bogdan4Steaua07.06.2006 23:18

Cititi si va minunati:

 

"Toni, zero barat

Partida a fost scapata din friu de arbitrul Anton Helesteanu, care l-a eliminat mult prea usor pe Daniel Niculae, pentru o posibila lovire a adversarului. Jocul a degenerat intr-o ploaie de cartonase si ostilitate la adresa Rapidului, echipa care a fortat apoi si al cincilea cartonas rosu, care a terminat un meci incredibil. Centralul a fost jolly-joker-ul care a stricat un meci ce trebuia sa fie decisiv.

Helesteanu la incalzire. Pare foarte sigur pe el. Miscari ample, corecte, cum ii sta bine unui arbitru. Doar atit, pentru ca incepe meciul si gratia dispare. Moldovan are prima sansa, scapa singur din lateral, dar mingea pluteste pe linga poarta. Jocul de fotbal a tinut doar un sfert de ora. Asta pentru ca din tribuna se aude si se simte bucuria cind crainicul dezvaluie rezultatul de la Vaslui. Din acel moment, timpul a stat in loc pentru elevii lui Lucescu junior, care intr-un moment fatidic isi pierd cumpatul.

 

Niculae, la ultima reprezentatie pentru giulesteni, percuteaza o directa sau o mingiiere lui Piclesan. Acesta se prabuseste la pamint. Omul negru scoate cartonas ul rosu, iar atacantul se duce in galerie. Dupa numai trei minute, Marius Constantin ii aplica o corectie verbala centralului si este eliminat la rindu-i. Deja rapidistii nu mai gindesc limpede si la orice lupta pentru minge isi pierd mintile. Norii de deasupra orasului se risipesc, ca si sansele Rapidului la titlu. Repriza a doua incepe, cum altfel, cu o alta eliminare. De data aceasta, capitanul oaspetilor, Vasile Maftei, paraseste terenul.

 

Este un adevarat circ, cu clovnul principal, domnul Cartonas. Fotbalul nu exista. Tribunele se bucura la fiecare reusita a stelistilor, sicanindu-i si mai mult pe giulesteni. Razvan pare stana de piatra si ia poate cea mai inteleapta decizie din acest meci, cind ii sopteste lui Romeo Stancu sa mai ia un rosu intentionat, ca sa se termine odata intreaga mascarada. Chiar daca la faultul lui Coman Jiul a inscris din penalty, dupa scenariul lui Razvan, partida s-a terminat, dupa cea de-a cincea eliminare. O eliminare care echivaleaza cu un sfirsit urit de campionat pentru o echipa totusi frumoasa."

 

Coltescu alb

Flerul lui Gheorghe Constantin nu a dat gres nici la meciul de la Vaslui, acolo unde Sebastian Coltescu, un arbitru in care declara ca are incredere, a fluierat foarte bine incepind cu minutul cinci. Noroc ca Steaua a cistigat oricum la pas, lasind speculatiile la indemina celor care au timp pentru flecareala. Intre cartea lui Jack London si fluierul lui Sebastian incap si talent, si bun-simt.

Gigi Becali, personajul principal al telenovelei cu numele Divizia A, a fost aplaudat cu cinci minute inainte de inceputul meciului de toti spectatorii. S-a oprit pe gazon, si-a pus miinile in sold, a privit de jos in sus, si nu a clipit deloc. Executia avea sa vina putin mai tirziu. Dupa alte cinci minute, Iacob a cazut in careu ca un copil pus prima data pe patine, si arbitrul intilnirii a fluierat prelung, precum o locomotiva care tuses- te ajungind in depou. Mirel Radoi nu iarta, nu uita, si nu rateaza. 0-1.

 

Soarta titlului se joaca in minutul zece, atunci cind Dica, scapat din lesa de fundasii moldoveni, inscrie cu un sut sec, degustat inainte de Hutan, la coltul scurt. Vasluiul nu gaseste nimic din gena raze- silor lui Stefan, pare un somnambul trezit de un hot neindemi natic. Atacurile lor nu ridica ritmul in care le bate inima spectatorilor decit in minutul 17, atunci cind Vali Badea reuseste sa nu nimereasca o minge care traverseaza careul Stelei pe linia de sase metri ca pe o trecere de pietoni. Minutul 44 aduce un nou gol al lui Dica, plus fluieraturile intregului stadion la adresa lui Gigi Becali, care se uita acum de sus in jos. Si clipeste.

 

Dupa pauza inscrie din nou Dica si totul poate fi trecut in rafturile cu statistica. Vasluiul pare dornic sa scape de stigmatul infringerii, in timp ce echipa campioana se pregateste deja de scandarile de la vestiare. Titlul cu numarul 23 va lua drumul cartierului Ghencea. Pacat de umbrele care vin o data cu el.

 

 

 

 

Sursa: SPT.ro

 

Am ramas mut de uimire. 8O

 

Baietii de acolo nu au vazut meciurile. Nu cred ca au auzit de impartialitate.

 

Arbitrul a stricat meciul Jiul - Rapid?

Marius Constantin a fost eliminat pentru "o corectie verbala" sau pentru croseul de dreapta aplicat lui Dinita?

De eliminarea lui Coman nimic?

 

Cat despre meciul nostru.....no comment! Cred ca au vazut un film intre timp.

 

Nu stiu cine i-a facut ziaristi pe respectivii dar cu astfel de articole par mai mult decat penibili. In fine, ziarul Sport Total va fi cumparat maine doar de rapidisti, pentru a-si mai alina suferinta si frustrarea.

 

Stiam ca Sport Total este un ziar de doi lei, dar nu credeam sa vad atata prostie, frustrare si subiectivism intr-un ziar de sport. Rusine!

iancu dragosh07.06.2006 23:25

Bogdane nu ai de ce sa te miri. daca cei de la Gsp duc o adevarat politica impotriva Stelei, insa o fac cu cap, cei de la Sport Total au depasit cu mult stadiul penibilului si au articole demne de dinamoprostia. Va rog inca o data insistent nu mai cititi aceasta presa. Nu o pot caracteriza drept infect sau proasta pentru ca nu este, este pur si simplu vanduta. Vantu, Voiculescu, Sirbu detinaproape in totalitate presa centrala din Romania.

Bogdan4Steaua07.06.2006 23:34

Eu o citesc doar pentru amuzament. Am o placere sadica de a analiza frustrarile acestor asa-zisi "formatori de opinie" sau "gazetari sportivi". Frustrarea lor, deliciul meu. :)

armanovici08.06.2006 07:58

Autor: Ionut Brindusa

 

Un om care are nevoie de un consult oftalmologic...sau de o spalatura de creier!

 

 

Niculae, la ultima reprezentatie pentru giulesteni, percuteaza o directa sau o mingiiere lui Piclesan. Acesta se prabuseste la pamint.

 

http://www.spt.ro/?section=1&subsection=20...20&articol=9332

Bodanel08.06.2006 08:42
Minimus08.06.2006 11:02

mda :) am citit si eu acea scrisoare.. ce pot spune e ca acum cand Steaua e campioana o sa vedem "atitudini" din ce in ce mai impaciuitoare ale gsp fata de Steaua ... imi e scarba de ei ...

***alex***09.06.2006 06:34

Un carnagiu moral

"Sezonul cinstei si al onoarei fotbalului romanesc" s-a incheiat intr-un scandal monumental, printr-o terifianta paralela vasluiano-petrosaneana. Steaua si Rapid nu merita nimic in afara de revolta, minie si dispret. Un final infernal. Mai intii, onoarea moldava, terfelita in zece minute, fara pic de suspans, intr-un context cinic. Vasluiul, indiferent de ce va consemna pina la urma istoria, s-a prezentat rusinos la presupusul sau meci de gala, tradind spiritul jocului. Stelei i-a venit sa se bucure in pura traditie mitocaneasca a bilciurilor dimbovitene.

 

Goluri chioare, esenta de pustiu si, peste toate, chiotul animalic al sefilor ei. Gigi Becali si Mihai Stoica au dat in acest sezon masura caracterului lor imposibil, antrenind Divizia A intr-o mocirla fara limite. Cred ca e pentru prima oara de la Revolutie cind moralitatea fotbalului romanesc e desfiintata si pe cale orala, ca fundament, nu doar in culisele abjecte. Denumit cu nonsalanta de unii "cel mai curat campionat din ultimii 15 ani", "cel mai frumos", "cel mai corect", ba chiar "cel mai sexy", exponatul acesta de care vorbim s-a scaldat literalmente in ridicol in ultima dupa- amiaza a editiei 2005/2006.

 

Rapidistii s-au rupt in doua, pur si simplu. Le-a sarit axul. O echipa dezmembrata psihic la Petrosani, ingenuncheata de soarta, ramasa sa incheie golaneste un campionat mai scurt cu 15 minute. Sa fim seriosi, nu Helesteanu trebuie aratat cu degetul, oricit de prost pregatit sau de hot ar fi. Dupa mine, el s-a achitat de misiune la acest meci. A luat, de cele mai multe ori, deciziile corecte.

 

Eliminarea lui Coman, spre exemplu, a patra numeric din ciclul infernal, merita o suspendare de cel putin 10 etape. O intrare criminala a unuia dintre cei mai echilibrati rapidisti, trecuta cu vederea in analiza lor precara de oficialii visinii. Pentru gestul sau de a curma un meci inainte de termen, cit si pentru violenta loviturii, Romeo Stancu ar trebui interzis de pe stadioane timp de un an intreg.

 

In locul celor de la Liga, as depuncta Rapidul, l-as amenda covirsitor si l-as obliga sa joace fara spectatori cel putin trei meciuri in sezonul urmator. Chiar si asa, ar fi prea putin. Din pacate, la noi nu exista justitie.

Autor: Radu Banciu

 

sursa : spt.ro

Virgil09.06.2006 07:34

Obiectiv articolul lui Radu Banciu in ceea ce priveste comportamentul de derbedei al jucatorilor Rapidului in meciul cu Jiul,cat si partea in care isi da cu parerea in privinta sanctiunilor pe care ar urma sa le primeasca.

In rest vorbe fara acoperire.Vorbe goale.

Motanu D09.06.2006 07:58

Cand vad cea ce se scrie in presa incep sa ma gandesc din ce in ce mai mult daca nu cumva Iliescu avea dreptate cand ii zicea unui ziarist "Mai animalule".

Inteleg ca unii iubesc anumite echipe - exista si stelisti convinsi in presa - dar atata lipsa de obiectivitate, de luciditate si chiar de inteligenta, ma face sa ma intreb daca macar un singur ziarist a inteles ce e aia "libertatea presei" si daca e capabil sa o foloseasca intr-un scop onorabil...

 

Presimt ca si nepotii nostri vor avea ce sa posteze in acest thread !

axl2310.06.2006 00:56

la capitolul "mai animalule" iliescu si-a surclasat timpul, ca un geniu neinteles. de-abia acuma imi dau eu seama ce voia sa zica de fapt... :D

«18910111229»