FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Galetusa "cronicarului" sportiv

«191011121329»
armanovici10.06.2006 14:34

Atacantul rapidist, Viorel Moldovan, a hotãrãt sã pãrãseascã Giuleștiul în aceastã varã. Moldovan a reușit sã câștige dragostea suporterilor alb-vișinii într-un timp foarte scurt, un an de zile.

 

sursa:rapidisti.ro

 

Cristi, sunt varza colegii tai...a stat 5 luni Moldo la rapid, mai precis un retur de campionat...sau ei isi iau adio in avans?...pleaca la iarna?

 

:lol: :lol: :lol:

axl2311.06.2006 08:48

probabil era iubit de rapidisti inca de cand juca la Timisoara! :D

e bine ca pleaca, sper sa nu mai joace in Romania si sa-si duca intrarile alea criminale si infecte undeva prin arabia. pe bani multi.

a fost un mare jucator dar un caracter mic.

***alex***13.06.2006 21:07
geanta4lf.jpg
Ayrton13.06.2006 21:17

@ alex

 

Poti sa-l contrazici pe dl Geanta de acesta data???

 

Eu, unul, NU! Chiar nu am argumente...

Poate, peste 2-3 saptamani o sa avem,...speranta moare ultima!

armanovici13.06.2006 21:50

Asta nu e un articol anti-Steaua ci din contra...ARE DREPTATE!

***alex***14.06.2006 09:23

Si am zis eu ca nu are dreptate?

IONUTZ-CIPRIAN15.06.2006 15:10

:evil: >>>Lasati mai ca o sa vedem noi ce echipa o sa avem putin mai tarziu!!>>> :twisted:

Bodanel15.06.2006 15:16

Asta vrea si el sa fie bagat in seama. Cei care nu il suportati pe Stoica(mie imi este indiferent) trebuie sa recunoasteti ca are un ochi format pt jucatori. Sa vedem ce joaca baietii ca eu de Nicolita nu auzisem decat cand a jucat Steaua cu Poli si ne-a facut el zile fripte.Exemplele pot continua. asa ca...

felix4you200225.06.2006 12:51

"CAPCANÃ PENTRU Marcel

Un fost conducãtor din fotbal face destãnuiri pentru cititorii "Gazetei". O sã-l numim "Omul-umbrã". Îi respectãm astfel Dorința de a nu-i divulga numele. A fãcut parte din conducerea Stelei în cea mai glorioasã perioadã a echipei. "Omul-umbrã" a vãzut cum se fãceau aranjamentele. Îi cunoaște pe șefii de azi ai sportului românesc. Confesiunea sa aduce microbiștilor informații pe care nu le-au avut niciodatã pînã acum! Urmeazã un serial palpitant oferit cititorilor "Gazetei" de un om care a ales sã vorbeascã. În urma unui flagrant organizat de ministrul Constantin Olteanu, Marcel Rãducanu a acceptat sã vîndã un meci. Dupã acest scandal, Rãducanu s-a decis sã fugã în Germania Federalã...."

sursa:

http://www.gsp.ro/index.php?arhiva=1&a=1337&p=1

http://www.gsp.ro/index.php?arhiva=1&a=1337&p=2

***alex***26.06.2006 07:37

NEVOIA DE ECHILIBRU

Florin Caramavrov

 

În pofida ciudãțeniilor lui Gigi și ale lui Meme, Steaua rãmâne echipa cea mai stabilã din punctul de vedere al lotului, așa cum s-a întâmplat, de altfel, în ultimii trei-patru ani. Iar rezultatele au fost clare: douã titluri consecutive și cea mai bunã performanțã a unei echipe românești în Cupa UEFA de dupã Revoluție - atingerea semifinalelor. Steaua a vândut în aceastã varã un singur jucãtor, pe George Ogãraru, în timp ce la Dinamo e debandadã. Nu se știe cine rãmâne, cine pleacã, Nețoiu își ia jucãriile și le plaseazã prin alte zãri. Practic, la Dinamo e din nou haos, iar pentru asta îl compãtimesc pe Rednic. A aterizat în mijlocul unui "Turn Babel" în care nimeni nu înțelege nimic, nici n-ar avea cum de altfel, ținând cont de deciziile uluitoare care se iau la nivelul acționariatului.

ªi la Rapid e anarhie. Ba pleacã Rãzvan, ba rãmâne. Nici nu se știe dacã Dinu Gheorghe mai e sau nu președinte executiv, acesta negociind și el la un moment dat pentru banii de la BkP.

 

Pretendentele la titlu sunt conduse de oameni excentrici, iar antrenorii sunt primii care au de suferit

 

De Poli, ce sã mai vorbim. Acolo chiar e nebunie. Fãrã antrenor, din nou cu transferuri pompoase în care se aruncã bani cu nemiluita, Timișoara nu pare a avea forța sã devinã ce declarã patronul ei, o formație cu obiective înalte. Sincer, cred cã la Timișoara totul e concentrat spre spãlarea imaginii lui Marian Iancu, care între douã drumuri la "mititica" mai dã afarã un antrenor, mai pune altul sau mai cheltuie câteva milioane de dolari pe doi-trei jucãtori de la FC Național.

De fapt lupta pentru titlu se va da între nebunia lui Gigi Becali, rãzboiul civil de la Dinamo, zgârcenia lui Copos și petrodolarii aruncați fãrã minte la Timișoara. Cine va deveni mai echilibrat va câștiga.

 

prosport.ro

 

Un articol care spune adevarul

Bodanel26.06.2006 14:28

a zis bine. mi se pare de bun simt articolul

Bogdan4Steaua02.07.2006 17:30

" Atenţie, Steaua!

Decebal Rădulescu

 

 

În urmă cu cîteva luni, Mihai Stoica l-a atacat pe Mircea Lucescu: "Mai lăsaţi-mă cu titluri cîştigate în ţări precum Ucraina. Cu echipe gen Simferopol şi nu mai ştiu cum". Cam aşa suna declaraţia şefului de la Steaua. Îl "certa" pe senior pentru că-l apăra pe Răzvan. Stoica voia să explice că, de fapt, cu echipe atît de slabe precum Simferopol, orice antrenor poate deveni campion.

 

Ironia sorţii, Steaua a jucat ieri un amical în Austria, contra echipei Tavria Simferopol. S-a terminat 5-1 pentru ucraineni. Steaua a evoluat cu prima echipă. A reuşit să reducă din diferenţă dintr-un 11 metri. În timpul partidei s-a declanşat în două rînduri o bătaie generală, pornită de căpitanul Mirel Rădoi. Recidivist. Atenţie, Steaua! Mai sînt 22 de zile pînă la turul preliminar pentru grupele Ligii Campionilor. "

 

Sursa: GSP

 

Cata grija pe domnul Radulescu....nu pot sa nu remarc rautatea... :wink:

forever_STEAUA02.07.2006 17:38

Desi nu am vazut meciul, peste tot am citit ca un fault foarte dur la Radoi, a provocat prima bataie.

 

Recidivist? Hai sa-i facem dosar penal...

IONUTZ-CIPRIAN03.07.2006 08:47

:evil: >>>Vai Doamne suntem atentionati de GSP,VAI ce grija ne poarta imi vin lacrimile de emotie cand vad asa ceva (hac)deja mi-a dat o lacrima!!Ei sa isi vada de ale lor,vedeti ca fostul aviar neculai a jucat ieri sau alaltaieri!?Cand o sa vedeti ca Steaua se va bate la propriu prin EUROPA cu marile echipe atunci inseamna ca in Brasov mai este un FERRARI!!>>> :twisted:

Bodanel03.07.2006 10:48

nu se mai vinde ziarul.campionatul mondial se vede la televizor. si cine vinde celmai bine gsp (a se citi hartie igienica)- Steaua asa ca sa asteptam linistitipreliminariile CL si sa lasam gsp sa bata campii.

forever_STEAUA04.07.2006 15:10

[...]Vă veţi întreba, poate, ce legătură există între Andreas Wenzel şi Steaua lui Rădoi. Mă grăbesc să răspund: Gabi Safta, omologul profesional din Ghencea al neamţului de la Berlin. Wenzel a făcut exces de entuziasm o singură dată, dar s-a trezit pus la colţ în doi timpi şi trei mişcări. Safta a fost vocea semioficială care ani la rînd a jignit, a revărsat şuvoaie de măscări şi a invitat la ură din înaltul tribunei steliste, fără să i se atragă atenţia că a întrecut măsura. Puse în oglindă, cele două situaţii explică mai bine decît un egal cu Armenia sau o înfrîngere acasă cu Olanda de ce noi

stăm acasă, iar alţii joacă la Cupa Mondială.[...]

 

Radu Paraschivescu - gsp

 

 

Hai ca am descoperit adevarul motiv pentru care Romania nu s-a calificat la turneul final...i. Gabi Safta e de vina!

:twisted: :twisted: :twisted:

bodanelu04.07.2006 15:27

wow... cat pot sa gandeasca ai nostri ziaristi...

UTCopos07.07.2006 09:58
" Atenţie, Steaua!  

Decebal Rădulescu  

 

 

În urmă cu cîteva luni, Mihai Stoica l-a atacat pe Mircea Lucescu: "Mai lăsaţi-mă cu titluri cîştigate în ţări precum Ucraina. Cu echipe gen Simferopol şi nu mai ştiu cum". Cam aşa suna declaraţia şefului de la Steaua. Îl "certa" pe senior pentru că-l apăra pe Răzvan. Stoica voia să explice că, de fapt, cu echipe atît de slabe precum Simferopol, orice antrenor poate deveni campion.

 

Ironia sorţii, Steaua a jucat ieri un amical în Austria, contra echipei Tavria Simferopol. S-a terminat 5-1 pentru ucraineni. Steaua a evoluat cu prima echipă. A reuşit să reducă din diferenţă dintr-un 11 metri. În timpul partidei s-a declanşat în două rînduri o bătaie generală, pornită de căpitanul Mirel Rădoi. Recidivist. Atenţie, Steaua! Mai sînt 22 de zile pînă la turul preliminar pentru grupele Ligii Campionilor. "

 

Sursa: GSP

 

Cata grija pe domnul Radulescu....nu pot sa nu remarc rautatea... :wink:

 

La ce te poti astepta de la un caine turbat ca Decebal Radulescu???? Un frustrat care atunci cand Steaua castiga in Europa cu echipe de top nu mai poarta nici un fel de dicutie in redactie cu colegii lui care nu simpatizeaza cu Dinamu sau rapid.

rareeslh10.07.2006 13:33

Eu zic ca pe luna iulie pe departe merita(pana acum)......ziaristu ala(speer sa nu se considere injuratura :lol: ) Adrian Georgescu, care s-o trezit sa is la glume cel mai puternic club din E Europei si nu numai. O avut el chef sa rada de politica manageriala(neconfirmata inca) a clubului nostru, si sa scoata un articol de-a dreptul SCANDALOS...Noutati din Guen Cha. Fiindca i-o fost ciuda ca n-o avut el o idee asa de buna de marketing, s-o trezit sa rada de a noastra.....RUSINE!!!

 

 

Noutãți în Guen Cha

Adrian Georgescu

 

 

 

Steaua vrea sã transfere un jucãtor chinez, pentru a atrage la stadion cam 5.000 de suflete din respectiva comunitate. Astfel, dupã ce în 2005 Steaua a fost în Europa, acum se dorește ca Europa sã vinã spre Steaua. Complexul Europa.

 

Pentru a atrage mase și mai mari cãtre Ghencea, iatã niște recomandãri de transferuri:

 

Gregorian Bivolaru. Are prizã la public, dovadã cã-l depãșește pe Rãdoi în clasamentul "Mari români". Oli ar putea folosi așezarea în spiralã cosmicã. Atenție însã sã nu se încurce bidoanele cu apã de pe tușã!

 

Monica Bîrlãdeanu. A demonstrat cîndva cã se poate adapta cerințelor lui Oli. N-ar trebui sã joace - e valabil și pentru filme -, doar sã iasã din cînd în cînd la încãlzire.

 

Irinel Columbeanu. Cîte tinere fotomodele n-ar chiuli ca sã vinã pe stadion?

 

Bulã. Toate lumea îl știe, iar numele sãu, cu mici diferențe, e scandat pe toate stadioanele din România. Dacã Steaua îl ia și pe ªtrul, se va reface un cuplu celebru.

Dawson10.07.2006 15:20

Mie nu mi se pare nimic scandalos. Ba e chiar haios articolul!

Lasa asa! Noi luam titlul 24, jucam in ChL, Adrian Georgescu scrie la gazeta glumite si isi ia banutul, toata lumea e fericita! :wink:

weeezer_2010.07.2006 15:27
Eu zic ca pe luna iulie pe departe merita(pana acum)......ziaristu ala(speer sa nu se considere injuratura :lol: ) Adrian Georgescu, care s-o trezit sa is la glume cel mai puternic club din E Europei si nu numai. O avut el chef sa rada de politica manageriala(neconfirmata inca) a clubului nostru, si sa scoata un articol de-a dreptul SCANDALOS...Noutati din Guen Cha. Fiindca i-o fost ciuda ca n-o avut el o idee asa de buna de marketing, s-o trezit sa rada de a noastra.....RUSINE!!!

 

 

Noutãți în Guen Cha

Adrian Georgescu

 

 

 

Steaua vrea sã transfere un jucãtor chinez, pentru a atrage la stadion cam 5.000 de suflete din respectiva comunitate. Astfel, dupã ce în 2005 Steaua a fost în Europa, acum se dorește ca Europa sã vinã spre Steaua. Complexul Europa.

 

Pentru a atrage mase și mai mari cãtre Ghencea, iatã niște recomandãri de transferuri:

 

Gregorian Bivolaru. Are prizã la public, dovadã cã-l depãșește pe Rãdoi în clasamentul "Mari români". Oli ar putea folosi așezarea în spiralã cosmicã. Atenție însã sã nu se încurce bidoanele cu apã de pe tușã!

 

Monica Bîrlãdeanu. A demonstrat cîndva cã se poate adapta cerințelor lui Oli. N-ar trebui sã joace - e valabil și pentru filme -, doar sã iasã din cînd în cînd la încãlzire.

 

Irinel Columbeanu. Cîte tinere fotomodele n-ar chiuli ca sã vinã pe stadion?

 

Bulã. Toate lumea îl știe, iar numele sãu, cu mici diferențe, e scandat pe toate stadioanele din România. Dacã Steaua îl ia și pe ªtrul, se va reface un cuplu celebru.

 

dar nici macar un zambet nu-mi starneste articolul dumnealui... efectiv, si dk tineam cu Dinamo, in momentul asta nu cred ca as fi putut sa ma amuz de asemenea glume de 2 lei vechi... in fine...

IONUTZ-CIPRIAN11.07.2006 06:11

:evil: >>>Bai dar de ce nu a facut articolul asta despre j-avre sau c-iori?De ce Steaua,am mai vazut ieri ca cei de pe ...cra.pid.com ne ironizau stadionul,ce sa spun domne s-au gasit milogii ce sa mai discute,daca se mai uita din cand in cand pe aci sa i-a aminte de la mine......nici ca stadionul ala al vostru in forma de "CUIB"!!Unde croncanesc "doar" 20.000 de inaripati si aia bagati la gramada!!! >>> :twisted:

Bogdan4Steaua17.07.2006 09:07

"Vederea de noapte a lui Carlos

 

 

Cînd Gigi Becali s-a urcat cu picioarele pe banda de bagaje a aeroportului după umilinţa cu Boro şi i-a certat pe jucători, suporterii s-au întrebat dacă Steaua nu va deveni prima stînă duty free din lume. Plin de "bă" şi de "mă", discursul de ameninţare conţinea şi informaţii despre viaţa de petrecăreţi a jucătorilor săi. Un nou grobianism al lui Berbecali, s-a zis. Cu siguranţă!

 

 

Dar a mai fost ceva. Pentru că, iată, Carlos s-a îmbătat în noaptea de joi spre vineri, conform Evenimentului zilei. Dacă va fi dat afară de la Steaua, Carlos va pune probabil asta pe seama orginii sale africane şi a cetăţeniei portugheze. Sau pentru că patronului nu i-a plăcut culoarea părului său.

 

 

O avea Gigi Becali destule ciudăţenii şi bigotisme încît să intre în Parlament, însă cazul Carlos e deja deranjant. Portughezul n-a fost adus la Steaua pentru ca românii să-şi folosească grupul muscular responsabil cu rîsul. Mersi, sîntem antrenaţi! El nu e bufon sau maestru feng shui, să asorteze şuviţele la tricou şi pe ambele la becurile tabelei de marcaj. N-om fi noi, românii, armonizaţi cu Universul, dar pînă să-i preocupe asta microbiştii ar dori de la un portar să nu ia gol la şuturile parabile.

 

 

După cîteva gafe, ne-am întrebat dacă nu cumva Carlos are probleme cu vederea. Acum ne-am lămurit. Numai cu cea de zi. Aparatura de noapte merge perfect!"

 

Sursa: GSP

 

Tolontan nu se dezminte. Scopul: iscarea tensiunilor la Steaua prin orice mijloace. Patetic. Stirea din EVZ e o fabulatie...sa o transformi drept stire sigura este dovada de lipsa de profesionalism. Sa vedeti in seara aceasta la "Stirile Sportive" caz pe tema asta.

SSK17.07.2006 09:59

Si eu inclin sa cred ca aceasta "stire" este o inventie. Nu de alta, dar atunci cand exista un sambure de adevar nu se recurge la intrarea in silenzio stampa sau astfel de gesturi extreme. Apoi, daca EVZ nu avea un reporter in Olanda, nu stiu cata incredere poti avea intr-o astfel de stire.

 

Pe de alta parte, nici nu cred ca intrarea in silenzio stampa fata de toata presa este o solutie. Sanctionarea exclusiv a clor vinovati (EVZ in speta) mi s-ar parea suficienta.

 

Nu in ultimul rand, in general tactica intrarii in silenzio stampa s-a dovedit falimentara in mai toate cazurile. Suporterii sunt privati de stiri despre echipa, iar ziaristii, de plictiseala se apuca si inventeaza sau speculeaza orice zvon pe care-l prind. Asa nu se ajunge nicaieri.

 

Precum mai exista si varianta ca, daca tot nu-l auzim pe Radoi sau Paraschiv, sa fim intoxicati cu Gigi Becali si dansurile lui de pe la nunti (mi-e din ce in ce mai scarba de ce au ajuns "stirile sportive" - intre noi fie vorba, o alaturare incorecta de termeni, "stirile din sport" este varianta corecta !).

Melku19.07.2006 12:42

Carlos persecutat. De cine?

Cristian Geambaşu

 

 

Ştirile sportive ale Antenei 1 au antologat luni seară faptele de arme ale portarului portughez Carlos. Mingi respinse în faţă, mingi scăpate printre mîini, ieşiri caraghioase dintre buturi. Fără excepţie, în momente importante ale sezonului trecut. Sfertul de finală cu Rapid, semifinala cu Middlesbrough, din nou cu Rapid în campionat. Plus nişte cascadorii proaspete, de la Mierlo. O secundă! De undeva din public se aud proteste. Manipulare! Minţiţi poporul cu televizorul. Vă prefaceţi că uitaţi meciul cu Betis. Ce intervenţie, ce reflex!

 

Nu uităm, dar şutul scos de sub bară la Sevilla nu schimbă impresia generală. Carlos Fernandes şi nu mai contează cum nu este un portar de clasă. Nici măcar unul sigur. Unul dintre aceia care impun respect adversarului şi hrănesc cu linişte propria echipă. O fi el simpatic în cantonamente, o fi dînd tonul la giumbuşlucuri şi la caterincă, dar într-o comunitate al cărei scop final este performanţa se simte nevoia de oameni determinanţi. La Carlos interesează mai puţin dacă şi cît a băut, ce şi cu cine, nenorocirea e că apără ca un macho turmentat!

 

Solidaritatea demnă de o cauză mai înaltă pe care i-o arată acum colegii şi conducerea echipei va dura pînă cînd cineva, acolo, sus, se va supăra şi din înaltul palatului său fanariot va mătura orizonul cu mîna, arătînd spre imaculatul şi preavopsitul Carlos. Atunci comedia asta cu silenzio stampa nu va mai fi necesară şi se va vedea că aşa-zisele noastre idei preconcepute, băşcălia suporterilor şi ironiile presei, toate, dar absolut toate fuseseră îndreptăţite, că răsfăţatul lusitan n-a fost altceva decît o păcăleală care-şi schimba zilnic culoarea.

 

Se întîmplă la cluburi foarte mari, deci e posibil şi la Steaua. Dacă Interul, care are duzini de scouteri şi consilieri, s-a înţepat cu zeci şi zeci de milioane de euro, cumpărînd tot felul de Zici, nu-i nici o ruşine că MM şi cu Oli au zbîrcit-o. Bine ar fi să găsească puterea să recunoască şi să nu ne arunce nouă în braţe pisica aflată în comă profundă. Deocamdată au închis porţile arenei unde jucau amicalul cu Breda. Na, na pentru ziariştii care n-au fost cuminţi şi profilactic şi pentru ceilalţi. Plus că de afară nu se mai aud nici ţipetele lui Carlos, care se dă persecutat, ameninţînd că pleacă. Asta e de fapt poanta cea mai tare.

 

Eu unul nu pot sa il suport pe Geambasu, imi provoaca greata, si prin opiniile lui (in general) si cand ii vad moaca dar tind sa cam fiu de acord cu el in privinta articolului despre Carlosh, poate nu merg atat de departe incat sa spun ca ar trebui sa plece dar faptul ca nu s-a mai adus un portar ma cam deranjeaza. Faptele sunt reale si nu sunt departe de adevar, nu cred ca toti jurnalistii comploteaza impotriva lui Carlos, nu cred ca Traian Tomescu (Dumnezeu sa il ierte) se lua aiurea de el, nu iese fum fara foc.

«191011121329»