FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Galetusa "cronicarului" sportiv

«1181920212229»
axl2324.01.2007 14:26

articole asemanatoare m-as astepta sa gasesc in paparazzi, star, ioana, lumea femeii, etc.

c.ronaldo1724.01.2007 17:49

Ai uitat de playboy =))

forever_STEAUA13.02.2007 11:55

Banciu de la spt ne anunta in ultimul moment ca Steaua joaca primul meci in deplasare... :roll:

 

Steaua, spre exemplu, cauta avantajele unui 4-3-3 reconductibil pentru un 0-0 la Sevilla, si un retur angoasant la Bucuresti.
Bodanel09.03.2007 13:19

Cred ca aici intra si modul in care cei de la gsp au profitat de decesul tatalui lui Nicolae Dica.

Bogdan4Steaua13.03.2007 20:34

Legat de presa, mass-media - nu neaparat in sensul negativ al cuvantului:

 

"Ovidiu Ioanitoaia, la a treia gazda TV

 

Dupa cum probabil au observat unii telespectatori, emisiunea Recursul Etapei a fost eliminata din grila de programe a Antenei 1. In lupta cu Prosport pentru suprematia in presa scrisa, Gazeta Sporturilor raspunde alegerii Kanal D facute de rivali printr-o emisiune a lui Ovidiu Ioanitoaia la TVR 1.

 

 

Ovidiu Ioanitoaia, fondatorul Procesului Etapei nu se lasa de televiziune. Daca unii il dau afara pe usa, el intra pe fereastra.

 

Piata e mare, asa ca decizia Antenei 1 de a renuta la Recursul Etapei, al doilea talk-show fondat de Ioanitoaia, nu l-a afectat pe directorul Gazetei Sporturilor, cel mai cunoscut si vechi jurnalist de presa scrisa din Romania.

 

Astfel, Ioanitoaia va fonda la TVR 1 emisiunea "Scor final", dupa ce rivalii de la Prosport au mers in grupul Ringier alaturi de nou-intratul Dogan, cu emisiunea "Fluier final" la Kanal D. Daca acum cativa ani erau la moda in Romania procesele si recursurile, acum se pare ca acest curent a trecut.

 

Ovidiu Ioanitoaia va prezenta Sor final alaturi de Vlad Enachescu, omul care a pierdut Liga 1 la TVR, dar care a ramas cel putin pe moment in barca.

 

Procesul Etapei a fost prima si cea mai notorie emisiune de talk-skow sportiv din Romania. InceputA in anul 1990 la postul Canal 31, Procesul Etapei a continuat apoi pana in 2003 pe Pro TV. Pro TV s-a format prin invesitiile majore realizate de americani la postul initial, Canal 31."

 

Sursa: Onlinesport

strezahuzum01.04.2007 11:10

Scuipatorul-sef de la SPT, Banciu, e din nou la post :

 

Doctrine diferite

Duel al cartierelor inversunate si decimate, primul derby din seria celor trei ne lungeste la ora asta urechile. Potul cel mare se invirte in jurul ipoteticului loc doi, o consolare strict de ordin financiar. Rivalitatea se scurge pe sub Pod ca unsoarea.

 

O zi pina la derbyul Rapid - Steaua. Meci incalificabil. Copos si Becali isi dreg vocile, apoi vorbesc in numele antrenorilor care parca nu exista. Lucescu versus Olaroiu. Povestile lor paralele au induiosat spectatorul cast din Romania. Romanii tin de obicei cu cel care cistiga. Decenii de-a rindul a fost Steaua. Toti tineau cu Steaua, desi Armata ii oripila in perspectiva. Un organ intern de represiune, bazat pe o logica imposibila si nici un pic de democratie. Niste tirani. Niste bestii. Cei care au apucat sa faca Armata la trupa inainte de '90 si-au rugat moartea.

 

Du-te mah si te culca, cretinule. Milioane de romani au facut Armata "la trupa" si n-au murit. Are si Armata pacatele ei, dar nici o Armata nu-i statiune balneoclimaterica.

 

Li se parea ca sunt pe front cite 12 ore in fiecare zi. Unii dintre ei, supravietuitori prin paranteze, au uitat ca tineau cu Steaua, au uitat sa mai fie comunisti, iar cind s-au intors la vatra si-au ales alta echipa, mai putin opresiva, ori pur si simplu au fugit in Germania. Rapidistii i-au detestat dintotdeauna pe cei cu haina militara. Nu-i puteau inghiti.

 

Si de cand e asta un merit ? Poate in mintea ta bolnava.

 

Burtile lor uluitoare, capitani si maiori mai ales, de pe care se revarsa sudoarea verilor ultrafierbinti, i-a dispus in cete si hoarde antiaeriene. Asta pina in ziua in care a venit Traian Basescu sa ne explice cum tine el si cu Steaua, si cu Rapid. Limbajul politicienilor e unul in care decenta nu se incadreaza neaparat in limitele rationalului.

 

Altfel spus, i-a avertizat, a consacrat dilema si s-a dus in treburile lui. Oamenii au ramas sa simta in gura in locul lui mirosul de unt rinced si de sfecla furajera posaca. Epoletii si locomotiva, tot una! Rapid - Steaua de miine seara e un duel intre cutitele scunde ale campionatului. In cel mai bun caz intre locurile 2 si 3.

 

Rar le-a fost dat ghencearilor mai mare umilinta decit in actualul sezon: de titlu nu se mai vorbeste nici macar la modul ipotetic de la pauza de iarna, asta daca sintem generosi. Caci zarurile fusesera aruncate chiar mai devreme, intr-o noapte de scufundat corabii si impietrit luceferi de doi lei pe pereti. Giulestina e intr-o forfota continua pentru dobindirea identitatii. Sa fii tu insuti e un lux.

 

Copos ne-anunta ca a dat in pamint peste lumina, dar la fel de bine ne putem gindi ca s-a intilnit cu o vecina.

Autor: Radu Banciu

Publicat pe www.spt.ro Sambata, 31 Martie 2007, aparut in ziarul Sport Total Numarul 564.

 

Du-te mah si lasa-ne. Nu mai crapa odata fierea in tine, mai reclama umblatoare la anticonceptionale ?

leoc98009.04.2007 20:33

Daca-l recunosc pe <span style='font-size:14pt;line-height:100%'>banciu</span>(apropos, numele asta trebuie scris cu cele mai mici fonturi posibile), dau cu oua in el. Am probat odata pe un vecin de la tara unul clocit si credema ca e de efect :twisted: Incredibil cum face individul de se leaga zi de zi de Steaua si numai la modul negativ. Si Dumnezeu daca ar antrena Steaua, asta L-ar face albie de porci. Nici Gabi Safta nu e cu toate acasa, dar nesimtitul asta deja isi forteaza norocul. Parca-l vad la Realiatea cu capul spart plangandu-se ca l-au agresat suporterii.

ros`albastru19.04.2007 14:01

Astazi 19 aprilie 2007, pe prima pagina a gsp era o poza cu M Stoica, Olaroiu si cativa jucatori iar in josul paginii era scris mare: "MIORITICI".

Mi se pare o jignire extrem de dura, care nu isi are locul. Asocierea dintre vechiile ocupatii ale patronului si echipa Steaua Bucuresti ( cea mai importanta din istoria romanilor ) este o greseala intentionata, o lovitura SUB CENTURA pe care o simte orice fan al Stelei.

Este un atac asupra Stelei, un atac care isi are precedent. Nu stiu daca tineti minte dar, in primavara trecuta, antena1 si gsp incurajau Rapidul si defaimau Steaua, era ceva subtil dar sigur era. Normal ca dupa ce s-a calificat in semifinale Steaua era iarasi regina stirilor sportive.

Trustul lui voiculescu ( felix ) profita de orice ocazie, si da in Steaua cand aceasta e la pamant.

Nu stiu daca motivatia este politica sau pur si simplu este vorba de ciuda.

 

Sau poate mi se pare mie.

Am atasat o poza cu prima pagina a ziarului.

gsp.JPG

Wally19.04.2007 16:42

Daca ar fi sa-i compar pe cei din mass-media sportiva cu cineva, atunci i-as compara cu Berbecali...cand Steaua a avut rezultate ii pupau efectiv in c*r, cand n-au avut rezultate i-au facut "maimute" si in toate felurile(vezi episodul Boro), cu alte cuvinte musca mana care-i hraneste, nu atentez in nici un fel la libertatea presei, insa sunt niste jegosi, si pentru acest lucru puteau fi dati in judecata pentru calomnie(nu inteleg de ce nu s-a facut acest lucru), sunt falsi exact ca patronul, iar ei fara Steaua ar muri de foame sau s-ar reprofila, doar Steaua se vinde, doar Steaua da satisfactii in aceasta tara...insa Steaua nu aduce voturi! pentru ca Steaua suntem noi, si asta pentru ca noi suntem Intotdeauna Superiori!!!

danielcristian19.04.2007 21:21

Am citit azi un articol bun al Mariei Andries, care a fost de data asta mai atenta decat noi la declaratiile antrenorului Stelei cu privire la suporterii stelisti.Sursa GSP:"Reacția suporterilor?", s-a mirat Olãroiu. "Din pãcate, e un lucru care n-are nici o legãturã cu realitatea". Asta dupã ce a anunțat cã rãmîne la Steaua "ca sã suferim împreunã".

 

Nici o legãturã? Atunci poate clasamentul Ligii 1 are o legãturã cu realitatea. Poate semifinala cu Poli are o legãturã cu realitatea. Poate prezentarea lui Andrey drept un mare portar are legãturã, poate meciul cu Vaslui are legãturã, sau meciul cu Bistrița, cine știe, poate. Mãcar o legãturã cît de micã, strãvezie ca un fir de pãianjen, insesizabilã de pe banca tehnicã.

 

Cum sã le spui unor oameni "Sã suferim împreunã!"? N-are nici un haz sã suferi separat? Poate lui Olãroiu îi place sã sufere. Treaba lui. Dar pe suporterii steliști nu i-a întrebat nimeni dacã vor sã sufere. De ce? Reacțiile lor n-au nici o legãturã cu realitatea? Suferința lor din retur n-are nici o legãturã cu realitatea?

 

Olãroiu poate sã-și motiveze decizia cum crede de cuviințã. Dar uitã un lucru. Reacțiile suporterilor, așa exagerate, pãtimașe, n-or fi avînd legãturã cu realitatea, dar au o mare legãturã cu fotbalul. Cînd are un contract cu o echipã, antrenorul are un contract nescris și cu publicul acelei echipe. Pentru Olãroiu acest contract a devenit brusc ireal. Suporterii nu trebuie luați în seamã. Trebuie exilați într-o lume paralelã echipei lor de suflet.

 

În realitatea lor, suporterii suferã, dar de dragul Stelei. În realitatea lui Olãroiu și a șefilor lui, se suferã de dragul suferinței. De aceea nimeni nu e niciodatã vinovat de nimic. "

razvan7519.04.2007 22:20

Adica atunci cind gsp, prosport si alte "gazete" sportive trag cu toate tunurile minciunii in echipa Steaua si in suporteri sunt de condamnat si de injurat, iar cind apare cite un articolas - ca are cam putine cuvinte ca sa-l putem considera articol, ca de altfel 99% din materialele publicate pe blogul citat - care se potriveste pe ce simtim acel redactor este de citat?

Eu personal nu mai cred de mult in bunele intentii ale scribuletilor din redactiile sportive romanesti mai mult, sunt convins ca atunci cind nu au alte subiecte se ocupa cu bagatul sopirlelor.

Experienta ne spune ca atunci cind nu au subiecte ei fabrica unul.

 

Fara sa fim paranoici ar trebui sa ne gindim de 10 ori inainte sa inghitim o singura propozitie ce vede lumina tiparului in gsp sau prosport... asta ca sa le mentionez doar pe astea cu tiraj mai mare.

Prodigy_andrey20.04.2007 05:03

Da si noi cand ne lauda nu mai uram ziarele sportive dar cand mai baga una de-alor ca de fapt asta fac toate ziarele sarim cu tunuri si injuraturi !!

danielcristian20.04.2007 17:09

@razvan75

@Prodigy Andrey

Stati, nu trageti! Am remarcat articolul, atata tot! In conformitate cu topícul. Parerea mea despre Gsp, Prosport si celelalte ziare de sport este una de scarba, dar sper ca nu am dat in cap nimanui ca am semnalat acest articol. steagcruce2

flo220327.04.2007 14:31

Penibila incercarea TV Sportului de a interpreta cum vor declaratia lui Cernea. Cine a vazut interviul, vede imediat ce a vrut Cernea sa spuna, si cum interpreteaza sus numitii. Nu vor decat scandal, chiar daca ne mint cu nerusinare.

IONUTZ-CIPRIAN29.04.2007 10:00

Asa este in televiziune, sa bage cat mai multe strambe, sa rastalmaceasca cea ce au spus unii, astea doar pentru audienta!!

stelista_yo30.04.2007 07:25

Ar fi bine ca articolul publicat in Gsp conform caruia Mirel se va opera din nou, sa nu fie adevarat...:(

stelista_yo30.04.2007 07:28
Penibila incercarea TV Sportului de a interpreta cum vor declaratia lui Cernea. Cine a vazut interviul, vede imediat ce a vrut Cernea sa spuna, si cum interpreteaza sus numitii. Nu vor decat scandal, chiar daca ne mint cu nerusinare.

 

Ai mare dreptate aici. La inceput nu vazusem interviul lui Cernea si doar ce au zis cei de laTv Sport, ca Cernea l-a atacat dur pe Mirel Radoi. Insa cine vede interviul va vedea clar ca Cernea nu s-a referit la acesta si a zis doar "nu avem politai la echipa"....

 

Extras din Regulament:

 

1.4 Fara "Spamming": Va rugam sa nu postati mesaje consecutive in acelasi thread sau acelasi mesaj cu copy/paste pe mai multe threaduri/forumuri, numai de dragul de a va creste numarul de posturi. Pentru a adauga ceva unui mesaj pe care tocmai l-ati scris, folositi butonul Edit Post. Nu creati threaduri pe banda rulanta, unele sub altele, doar pentru a va vedea numele scris pe Forum. Va rugam nu postati acelasi mesaj sau thread de mai multe ori, daca vedeti ca acesta a fost sters de moderator. Un astfel de gest poate duce la suspendarea temporara sau permanenta a contului dv. Moderatorii

gone30.04.2007 22:20
Singuri împotriva vîntului

 

În timp ce Gigi Becali își aranjeazã pînã și observatorii de joc, George Copos a refuzat sã comenteze situația din fotbal, explicînd ieri, la TV Sport, cã i s-a rupt vela de la yacht.

 

Așa s-a scris, din nou, finalul de campionat. În timp ce Steaua își folosește banii cu determinare și chiar agresivitate, Rapid s-a împãcat cu statutul de victimã. Nimeni nu-i pretinde lui Copos sã apeleze la metode oculte. Dar mãcar ar fi putut sã asigure o protecție constantã echipei. Existã trupe în acest campionat, Vasluiul și CFR Cluj sînt doar douã exemple, ai cãror conducãtori au știut sã nu-și lase jucãtorii cãlcați în picioare.

 

Fotbalul este o demonstrație de forțã și în afara gazonului. Fotbalul înseamnã politicã fațã de Ligã și fațã de FRF. Nu vã strîmbați! Politicã fac și oamenii de științã cînd obțin finanțãri, politicã fac rectorii, politicã fac directorii de spitale. Ca sã reușești în sportul complex de azi, trebuie sã-ți construiești un sistem de alianțe și sã rãspunzi mediului ostil, cînd e cazul!

 

Privindu-i pe ceilalți cum se duc spre Ligã, rapidiștilor nu le rãmîne decît speranța cã s-a reparat vela.

 

In caz ca va intrebati e scris de Tolo. Incredibil, probabil a ramas fara bani si cauta finantare.

weeezer01.05.2007 22:40

Sa-mi bag picioarele, Carpeta iarasi terfeneste numele Stelei si-l calca-n picioare. Vreo 3 articole aparute acum la ora 1 nu fac decat sa puna accent pe finalurile dubioase de campionat din anii trecuti, cand Steaua obtinea victorii pe linie in ultimele etape... evident, in minte dumnealor, prin blaturi. Iar cretinul de Becali nu face decat sa dea si mai multa apa la moara prin declaratiile lui de rahat pe care le da...

 

Am ajuns sa fim aratati cu degetul cum ca am castiga titluri prin meciuri aranjate? Asta e Steaua din era Becali? Ne mandrim cu 2 titluri in ultimii 2 ani, dar titluri care sunt vehement contestate, datorita unor declaratii de-a dreptul incredibile ale unui behemot parvenit?

magicaSTEAUA03.05.2007 12:33

Pai ce sa scrie si Gsp-ul cand il auzi pe Becali cu declaratii de genul: "Dane sa nu joci cu rautate"!

flo220308.05.2007 19:34

Nu mai suport sa o vad pe Ioana Cosma la sport.ro. Ce idioata!

strezahuzum09.05.2007 21:05

Daca tot s-a terminat meciul asta cu Ceahlaul... ce ziceti de arbitraj?

Au fost cel putin 3 faze discutabile: penalty la Iacob, offside cam inexistent la Badea care scapa singur spre poarta, fault extrem de dur, cu talpa direct pe glezna la Cristocea. Faza de rosu clar.

 

Hai sa zicem ca penalty la Iacob nu a fost... desi chiar e discutabil.

 

Offside-ul insa de unde a aparut ? Mai a dracului treaba, tusierii astia se trezesc doar cand e vorba sa ne elimine vreun jucator, nu stiu cum se intampla...

 

Da' de intrarea aia criminala la Cristocea, ce credeti, o sa se supere careva ? Vom vedea discutii oare, filmari din toate unghiurile?

 

E interesant de urmarit cum se va discuta despre fazele astea. Vor scrie fituicile despre ele cu aceeasi manie proletara ca despre penalty-ul (care ce-i drept, n-a fost) de la Urziceni?

 

Sau ca de obicei, greselile in favoarea Stelei sunt tratate ca niste crime contra umanitatii, iar cele contra sunt ignorate?

__________________

Bogdan4Steaua10.05.2007 00:30

Evident ca nu vor scrie, stai linistit. :wink:

Virgil05.07.2007 04:42

Ziarele ne impuie capul cu stiri care se bat cap in cap. Cei care descopera astfel de lucruri sau sunt nemultumiti de ceea ce se scrie in gazete despre Steaua, nu au decat sa scrie in acest topic.

amarel07.07.2007 09:13

Aceleasi stiri, umflate, ca sa aiba cu ce umple paginile, se gasesc si in Gazeta, si-n ProSport!

Niste intriganti, nimic altceva!

«1181920212229»