FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Galetusa "cronicarului" sportiv

«1171819202129»
***alex***22.09.2006 10:22
Vina fara vinovati

 

Stadionul Dinamo a fost miercuri din nou un veritabil teatru de lupta. Din pacate, nu la figurat, ci la propriu. Lovituri, distrugeri, sânge, gaze lacrimogene si, din ce în ce mai des, gloante! Incredibil, pâna unde s-a ajuns!  

 

Pentru ca traim în România, cei implicati îsi ocupa acum tot timpul aruncând vina dintr-o ograda în alta. Realitatea este însa clara: vinovati sunt în fiecare "gasca"! Fanii dinamovisti ar face bine sa-i acuze pe cei care au decis ca este deosebit de "ultras" sa fure un banner al galeriei adverse. Or fi repurtat o deosebita victorie în lumea lor, dar au si provocat nebunia. Clubul Dinamo ar trebui sa-si caute lacunele în organizare. Este inadmisibil ca acei "viteji" sa se plimbe nestingheriti pe gazon! Fanii ros-albastrilor ar trebui sa-i identifice si sa se delimiteze de cei care distrug stadion dupa stadion.  

 

Patetica si tentativa lui Meme Stoica de a profita de moment si a plânge alaturi de suporteri. Mai bine si-ar umple timpul schimbându-si propriul comportament, mult prea ofensiv si generator de violenta! Liga cu ai ei observatori tolereaza prea mult asemenea manifestari, iar federatia nu are nicio idee cum sa le combata. In fine, Jandarmeria. O institutie care se descalifica tot mai mult. In loc sa pastreze ordinea, provoaca dezordinea. In stilul "mineriada", sute de jandarmi n-au fost în stare sa-i tina pe dinamovisti departe de sectorul stelist. Probabil e mult mai usor sa arunci cu gaze, sa lovesti, sa împusti! Iar excesul de zel este a doua zi explicat "tehnic".  

 

Cine si cum va plati pâna la urma? Steaua niste scaune, Dinamo niste bani, fanii câteva amenzi, iar jandarmii nimic. Ieftin. Apropo, nea Mircea Sandu, nea Ionut Lupescu, ce se mai aude cu organizarea Euro 2012?

 

Lucian Lipovan

Bogdan4Steaua24.09.2006 21:09

Am vazut azi la minutul 91 ceva ce nu credeam ca imi va fi dat sa vad prea curand pe "sticla". Dupa episodul "spalarea imaginii lui Serea"(dupa furtul de la FC National - Dinamo), azi am avut o noua mostra de penibilitate la aceasta emisiune. Cloaca dinamovista, condusa de Cornel Dinu si Vlad Enachescu, alaturi de marele "specialist" Dan Lazarescu s-a gandit sa devieze atentia de la furtul din meciul cu Dinamo intr-o maniera simpla. Au facut o asa-zisa contabilizare a erorilor pro-Steaua si anti-Steaua, pro-Dinamo si anti-Dinamo. Sigur, nu au facut un raport al erorilor pro si contra in derby pentru ca nu ar fi iesit "cum trebuie". Au selectat multe faze in care noi am fost avantajati(hent-ul lui Goian, neeliminarea lui Lovin, penalty-ul de la meciul cu Arges, dar au selectat doar cateva dintre erorile comise impotriva noastra), pentru a arata ca nu avem de ce sa ne plangem. Totul a culminat cu o afirmatie care m-a socat: cei trei "impartiali" au decis ca eliminarea lui Thereau a fost pe deplin justificata. 8O

 

Consider ca este absolut inadmisibil acest gen de dezinformare, mai ales in conditiile in care emisiunea este la postul national de televiziune. Cu alte cuvinte, se face propaganda lui Dinamo pe banii tuturor. Se simt baietii cu musca pe caciula si cei de la Minutul 91 s-au hotarat sa le dea o mana de ajutor. Penibil.

Piece of Mind25.09.2006 07:36

La faza cand concluzionau ca eliminarea lui Cyril a fost justificata am schimbat programul.

Absolut jenanta emisiunea!

alex_Ra202.10.2006 14:15

Am citit azi articoul lui Florin Caramavrov din ProSport de pe penultima pagina a ziarului. Alt derbedeu care s-a apucat sa atace Steaua, sa spuna niste minciuni, sa manipuleze chiar el lumea. Dar ce sa faci, acuma se bucura si le ca sunt cainii pe locul 1...

Gica Chioru12.10.2006 00:58

Ia uitati cum se face de tot rahatul jigodia asta de Decebal Radulescu:

 

21587488028ec5717bacfc488900ay9.jpg

 

Dupa cum se observa minciuna ii este combatuta ceva mai sus:

 

"Ionut Lupescu si Gica Popescu s-au atacat dur marti si miercuri in "Sport Total".

Popescu: Nu stim nici acum cu ce strategie a venit la FRF.

Lupescu: In campania electorala umbla prin tara cu sacosele cu bani, ca sa obtina cat mai multe voturi. Si acum face la fel: spune ca ajuta fotbalul dar scopul lui e sa vanda jucatori si sa castige bani.

Popescu: Si ei au dat bani."

 

Aproape ca iti vine sa razi daca nu ne-am da seama ca ne aflam intr-o culme penibila a "jurnalismului".[/b]

Bogdan4Steaua12.10.2006 01:22

Pentru aiuritii de la GSP formularea " "Nu regret, n-am cum să fac asta. Dacă nu-l susţineam, Steaua n-ar mai fi luat campionatul sezonul trecut." reprezinta un autodenunt. Ori s-au tacanit cei de acolo rau la cap ori o fac cu rea intentie(tind sa cred ca este cea de-a doua varianta).

 

Dragi gazetari: in Romania nu exista doar Steaua. Mi se pare mai mult decat evident faptul ca Gigi Becali s-a referit la ideea ca in cazul in care Popescu ar fi castigat, Dinamo ar fi fost echipa campioana, Steaua urmand sa fi beneficiat ipotetic de arbitraje ostile samd. Nu vad logica voastra. A iesit Mircea Sandu iar noi am ajuns campioni nu pentru ca ne-ar fi favorizat(este chiar penibila o astfel de ipoteza dupa episoade gen Bistrita) ci pentru ca principala contracandidata, Dinamo, nu a beneficiat de ajutor suplimentar, fapt care s-a vazut in returul trecut si din pacate nu se mai vede acum.

cristian01412.10.2006 06:25

Cea mai frumoasa perioada a fost inainte meciului retur cu Standard cand baietii, inclusiv MM cred, au fost in silenzio stampa.

Asa ar fi normal si acum. Sa nu mai vorbeasca cu amatorii de la GSP, ProSport, SPT, etc ci doar in conferintele de presa dinaintea meciurilor de UCL.

Stim cu totii ca Gigi nu se poate cenzura, si mai mult decat atat nu se poate stapani sa nu mai declare nimic prin presa.

Dar ei ar fi trebuit sa intre in silenzio stampa dupa furtul de la meciul cu javrele.

 

Forza Steaua !

I.N.Money12.10.2006 13:53

Totusi in perioada in care au fost in silenzio stampa au aparut nenumarate articole in care Steaua era atacata in mod constant.

Cu presa nu ai cum sa te lupti,indiferent daca gresesc prin ceea ce scriu impotriva Stelei,acestia nu vor recunoste vreodata ca se inseala!

Singura solutie este retragerea acreditarii unor ziare si interzicerea a unor jurnalisti care scriu constant mizerii despre noi pe stadionul din Ghencea.

Imi aduc aminte ca in urma cu ceva timp Jose Mourinho a declarat despre un ziar din Marea Britanie ca este format numai din "looseri" iar lumea isi pierde vremea citind prostiie scrise de respectivul ziar.

***alex***30.10.2006 17:57

Prestatori de servicii

 

N-are importanțã ai cui erau suporterii mãcelãriți pe autostradã. Conteazã doar pentru Poliție cine i-a bãtut. Asta trebuie sã afle instituțiile statului, grav vinovate cã pe un drum european, la cîțiva kilometri de București, un autobuz e oprit, vandalizat, fãrã ca oamenii legii sã intervinã.

 

Suporterii nu sînt niște sfinți, dar nici nu-și propun sã fie. El își joacã rolurile, alimentați uneori în violențã de declarațiile celor din cluburile pe care le susțin. Urlã și jignește patronul, rupe gardul și dã cu ranga ultrasul. Atmosfera electricã e întreținutã de multe ori voit, arcurile voltaice din peluzã vibreazã în ritmul impus și dorit de președinți. Nu e un climat pașnic și nici n-are cum sã fie. De asta existã organe de ordine, sã reducã tensiunea atunci cînd arcul are prea mulți volți.

 

Jandarmii apar la televizor mai des decît cartonul cu mira. Nu existã meci important fãrã ca gradele superioare sã-și transporte prin fața microfoanelor și camerelor frazele colțuroase, izvorîte din spiritul pãtrat-cazon al "reglementelor" pe care le-au studiat în școli, între înviorare și stingere. Jandarmul, ca entitate, e îndoctrinat de șefi cã suporterul e un derbedeu care trebuie bãtut pînã nu mai suflã. Organul de ordine românesc devine organ de rupt oasele cu bocancul fãcut și pingelit din banii publici.

 

Aceiași jandarmi primesc bani pentru prestația lor din fotbal. Cluburile plãtesc organele de ordine la fel ca alte servicii. Iatã ce frumos sunã: spãlatul echipamentului, cãutatul de chei în buzunarele spectatorilor, tunsul gazonului, bãtutul fanilor, însoțitul autocarelor cu suporteri de acasã pînã la destinații.

 

Vandalismele de pe șoseaua București-Urziceni s-au petrecut pentru cã jandarmii care trebuiau sã însoțeascã autobuzul nu l-au însoțit. Adicã slujbașii statului, ale cãror petlițe sînt plãtite cu bani de la buget și care mai sînt retribuiți și pe deasupra cu diverse sume de cluburi, au fãcut stînga-mprejur și i-a durut în chipiu ce se întîmplã cu obiectul lor de activitate, autobuzul ieșean.

 

Cînd un bețiv face scandal pe stradã, jandarmii îl amendeazã sau, dupã caz, îl bat. Cînd suporterii rup gardul, sînt alergați pe strãzile din jurul stadionului și mãcelãriți. Clubul joacã fãrã spectatori, oamenii plãtesc amenzi. Jandarmii cum rãspund? Așteaptã urmãtorul meci de grad zero, pentru a-și lua banii și pentru a-și etala ținutele ștoc prin studiourile de televiziune, pe post de actori principali ai unui western, "Fotbalul violent", în care ei joacã rolul gloanțelor plecate de pe țeava puștii.

 

gsp.ro

 

Un articol superb a lui Buzarin care din pacate spune adevarul

Bogdan4Steaua30.10.2006 18:42

Da, interesant articolul, dar nu se incadreaza la "galetusa cronicarului sportiv", ba din contra.

Gica Chioru22.11.2006 01:22

Catalin Tolontan:

 

Felicitări inclusiv arbitrului!

 

Felicitări lui Olăroiu pentru că a rezistat presiunii emoţionale a lui Rădoi şi nu l-a titularizat! Chiar dacă n-a strălucit, Paraschiv s-a bătut cu un mijloc al ucrainenilor aflat în zi foarte bună. Cu siguranţă, Rădoi n-ar fi rezistat unui asemenea frecuş şi o eventuală înfrîngere l-ar fi afectat psihic pentru că ar fi resimţit-o ca pe un eşec personal.

 

Felicitări publicului care l-a creditat pe Dică! După un meci slab, stelistul a izbutit un gol magnific, din acelea pe care Ioan Chirilă le-ar fi descris pe zece pagini, ca un schimb decisiv de mingi între Smith şi Năstase.

 

Felicitări celor din conducerea Stelei care s-au ocupat de arbitri! De mult n-am văzut un tuşier atît de ataşat unei cauze româneşti, precum cehul Zlamal. El a anulat două goluri lui Dinamo Kiev şi a zădărnicit alte cîteva atacuri ale oaspeţilor. Nu e frumos, însă se întîmplă în fotbal. Şi, de regulă, ni se întîmpla nouă. Acum a fost invers.

 

1.Ipochimenul se face ca n-a vazut ca primul gol a fost anulat corect si baga doua.

2.Hahalera acuza pur si simplu conducerea Stelei ca a platit arbitrii. Si nu a "construit" metafore, individul o spune serios. De parca or fi si aia niscai ferentaristi.

gone22.11.2006 11:15

Gica, eu cred ca si golul 2 a fost anulat corect. Un jucator era in offside, bine mingea nu a ajuns la el, DAR A INCERCAT SA INFUENTEZE FAZA.

Cristiano_Ronaldo_722.11.2006 11:24

@gone

Hai sa fim corecti si sa recunoastem ca al doilea gol anulat al ucrainienilor era valabil. Cel aflat in ofsaid n-a participat activ la faza.

Oricum, calificarea ramane si faptul ca suntem in primavara europeana pentru a 3-a oara consecutiv. :D

gone22.11.2006 11:51

Ce intelegi prin a participa activ? Eu l-am vazut ca s-a dus spre minge, adica a avut intentia sa joace faza.

Bogdan4Steaua22.11.2006 11:55

Nu este vorba despre valabilitatea celui de-al doilea gol al ucrainienilor(golul putea fi validat in opinia mea chiar daca faza este interpretabila). Problema este exprimarea lui Tolontan. Tusierul a gresit, dar de aici pana la o fraza de genul "Steaua s-a ocupat de arbitri" e cale lunga si chiar nu este cazul.

gone22.11.2006 11:59

Repet: tusierul avea destule motive sa nu valideze golul. Ca putea fi valid, da. Nu am primit noi un penalty clar cu Boro dar acum? Tolontan imi face impresia ca nu stie sa se exprime. Sau stie si ii place sa provoace.

forever_STEAUA22.11.2006 12:02

Ciudat ca tolontan nu a felicitat potaile pentru penalty-ul facut cadou de arbitru in meciul cu Besiktas... Sau ala a fost pe ochi frumosi?

Cine stie oare cate nopti nedormite a indurat tolontanu' in asteptarea unei greseli in favoarea Stelei, ca sa aiba el motiv sa arunce inca o data cu noroi in noi... Din acest moment tolontan a incetat sa mai fie un jurnalist sportiv...

 

Asa ca, Tolontane, lasa-ne...

forever_STEAUA24.11.2006 09:35

Scuze pentru postare consecutiva :roll:

 

 

Inca o dovada ca nu trebuie sa credem tot ce scrie in presa... :twisted:

 

Azi in prosport: :D:D

 

 

15519751grafica2ps8.jpg

 

 

Copy - paste-ul asta :) (vezi rezultatele celor de sub pod in dubla cu Anderlecht)

 

Ce s-o fi intamplat cu golurile lui Para si a lui P. Marin din deplasare, respectiv cine este autorul celui de al treilea gol al Stelei de acasa, doar cei de la Prosport stiu...

 

Ai mesaje consecutive,dar zilele difera.

Nu se aplica regula.

Moderatorii

Cristiano_Ronaldo_724.11.2006 12:04
Ce intelegi prin a participa activ? Eu l-am vazut ca s-a dus spre minge, adica a avut intentia sa joace faza.

 

Da, dar nu a atins mingea. Din cate stiu eu, poate ma insel, dar arbitrul trebuie sa lase faza sa curga, iar daca cel aflat in pozitie de ofsaid atinge mingea golul se anuleaza. Daca nu, nu.

Bogdan4Steaua03.12.2006 00:36

"Gafele lui Coltescu

 

 

Greseli Arbitrul a iertat Steaua de doua eliminari în prima repriza

 

Centralul partidei a prins o zi nefasta, deciziile sale iritând ambele tabere, mai ales în prima repriza.

 

A fluierat fault atunci când nu se impunea si a lasat jocul sa continue fara sa sanctioneze o infractiune abia comisa. Meciul s-ar fi desfasurat cu totul altfel daca Goian era eliminat în minutul 2 al partidei, într-o faza asemanatoare cu eliminarea lui Marius Constantin la Atena, faza reclamata si de presedintele lui Poli, Marian Iancu: "Goian trebuia eliminat la acea faza. Dar orice ar face Goian, n-are cum sa fie suspendat". Repriza a doua nu i-a mai ridicat probleme deosebite, cât timp Steaua a condus la doua goluri diferenta. Paradoxal, golul timisorenilor pare sa-i fi produs ceva emotii, greselile din finalul meciului neavând totusi nicio influenta aupra rezultatului final.

 

Unde a gresit Coltescu

 

• minutul 2. Mansour îl depaseste în viteza pe Goian si scapa singur cu Cernea, însa se prabuseste în duel cu fundasul stelist. In loc sa acorde cartonas rosu, Coltescu lasa jocul sa continue;

 

• minutul 31. Stancu are o intrare de cartonas rosu la Plesan, într-un stil brevetat de Nesu cu Rapid, sau de Goian cu Pandurii, însa scapa "doar" cu galben;

 

• minutul 85. McKain îl deposedeaza corect pe Dica la marginea careului, dar Coltescu acorda lovitura libera pentru Steaua

 

• minutul 88. Thereau scapa singur pe partea dreapta, însa arbitrul întrerupe jocul pentru un fault asupra lui Gigel Coman. ¢ "

 

Autorul anonim al acestui articol din Prosport ar trebui sa se lase de meserie cat mai curand. Exista doua posibile explicatii: fie cel in cauza nu a vazut meciul, fie a primit bani pentru a scrie aceasta porcarie de articol.

***alex***03.12.2006 07:15

O fi ruda cu Plesan ca de ala nu zice nimic, desi trebuia eliminat de vreo doua ori. Si cei de la GSP au facut o analiza a arbitrului :

 

Un meci în care s-a jucat extrem de tare, arbitrul Sebastian Colțescu a fãcut multe greșeli, de o parte și de cealaltã. Prima fazã controversatã a avut loc în minutul 29, cînd Stelian Stancu a fãcut un atac violent pe genunchiul lui Pleșan. Colțescu a scos doar cartonașul galben, deși intrarea stelistului este la fel cu cea a lui Goian din meciul cu Pandurii, cînd Dorin a primit "roșu" direct.

 

Apoi, în minutul 38, Petre Marin l-a calcat pe gleznã pe Grigorie, care nu a mai putut continua jocul și a trebuit sã fie înlocuit. "Centralul" oltean n-a dat nici mãcar cartonaș galben! Peste doar un minut, Pleșan l-a lovit intenționat peste picioare pe Nicolițã, fãrã ca mingea sã fie în preajmã, însã Colțescu nu l-a eliminat pe timișorean, deși acesta mai avea un "galben". În plus, Colțescu nu l-a trimis în tribunã pe Olãroiu, cãruia i-a permis excesiv de mult protestele.

Bogdan4Steaua03.12.2006 09:34

Nici analiza celor de la GSP nu este corecta dar cei de la Prosport au fost mult mai nesimtiti.

forever_STEAUA24.01.2007 08:58
Fiorosul Mirel

Episodul din cantonamentul Stelei de la Coverciano, din ultima zi a acelui stagiu, in care se pare ca Radoi l-ar fi luat la rost pe antrenorul Cosmin Olaroiu, nu e unul singular. Finul lui Gigi Becali nu e la prima abatere de acest gen, el fiind zbirul vestiarului stelist. Capitanul Stelei e recunoscut atit ca un veritabil lider pe teren, cit si in afara lui.

Faptul ca Mirel Radoi e finul lui Gigi Becali a reprezentat intotdeauna pentru mijlocasul ros-albastrilor un motiv de a fi protejat, de a putea spune ce doreste la adresa antrenorilor sau de a vorbi cu presa doar cind a dorit el acest lucru. Adica foarte rar. Dincolo de salariul sau, unul care potrivit patronului se cifreaza undeva in jurul sumei de 250.000 de euro, el s-a bucurat, indirect, de aprecierea nasului sau si atunci cind Dica era principalul om pe care cei de la Steaua il propuneau lumii fotbalistice.

 

Patru goluri in grupele Ligii Campionilor pentru decar, dar tot Radoi era cel care, potrivit lui Gigi, valora 20 de milioane de euro, in timp ce Dica nu facea mai mult de sase. Intre cei doi, potrivit coechipierilor, a intervenit o raceala evidenta atunci cind Radoi si-a revenit dupa accidentare si l-a gasit pe Dica omul unanim recunoscut ca liderul vestiarului datorita prestatiilor sale. Sub protectia anonimatului, mai multi fotbalisti ai lotului actual s-au plins de faptul ca Mirel da amenzi in vestiar imediat ce unul dintre ei intirzie, fie si numai cinci minute.

 

"Te asteapta la usa vestiarului si-ti spune: <<Ai intirziat! 50 de euro amenda>>. Chiar daca e stipulata amenda in Regulamentul de Ordine Interioara, nu mi se pare normal sa stea dupa colt si sa te amendeze inainte de a sti care a fost motivul intirzierii. Poate ti-ai lovit masina sau cine stie ce. Parca e controlor", a declarat un jucator. Un alt fotbalist vine sa intareasca senzatia ca Radoi isi poate permite aproape orice si cu antrenorii Stelei.

 

"La un tenis cu piciorul, Oli juca in echipa cu nea Mitica (n.r. - Mitica Bolborea, antrenorul secund), iar Radoi era de partea cealalta a fileului. La o minge care cazuse clar in afara terenului, vreo zece centimetri, Radoi a spus ca a fost buna! Dupa ce s-au contrazis vreme de citeva minute, antrenorii au renuntat si punctul a fost dat echipei lui Mirel".

 

sursa: spt

gone24.01.2007 11:36

SPT? E clar, am "100%" incredere in ce spun ei. :lol:

c.ronaldo1724.01.2007 12:31

Ce vrajeala.... Eu vreau sa vad video cum se ia la cearta cei 2 ca sa cred.

«1171819202129»