Vina fara vinovati
Stadionul Dinamo a fost miercuri din nou un veritabil teatru de lupta. Din pacate, nu la figurat, ci la propriu. Lovituri, distrugeri, sânge, gaze lacrimogene si, din ce în ce mai des, gloante! Incredibil, pâna unde s-a ajuns!
Pentru ca traim în România, cei implicati îsi ocupa acum tot timpul aruncând vina dintr-o ograda în alta. Realitatea este însa clara: vinovati sunt în fiecare "gasca"! Fanii dinamovisti ar face bine sa-i acuze pe cei care au decis ca este deosebit de "ultras" sa fure un banner al galeriei adverse. Or fi repurtat o deosebita victorie în lumea lor, dar au si provocat nebunia. Clubul Dinamo ar trebui sa-si caute lacunele în organizare. Este inadmisibil ca acei "viteji" sa se plimbe nestingheriti pe gazon! Fanii ros-albastrilor ar trebui sa-i identifice si sa se delimiteze de cei care distrug stadion dupa stadion.
Patetica si tentativa lui Meme Stoica de a profita de moment si a plânge alaturi de suporteri. Mai bine si-ar umple timpul schimbându-si propriul comportament, mult prea ofensiv si generator de violenta! Liga cu ai ei observatori tolereaza prea mult asemenea manifestari, iar federatia nu are nicio idee cum sa le combata. In fine, Jandarmeria. O institutie care se descalifica tot mai mult. In loc sa pastreze ordinea, provoaca dezordinea. In stilul "mineriada", sute de jandarmi n-au fost în stare sa-i tina pe dinamovisti departe de sectorul stelist. Probabil e mult mai usor sa arunci cu gaze, sa lovesti, sa împusti! Iar excesul de zel este a doua zi explicat "tehnic".
Cine si cum va plati pâna la urma? Steaua niste scaune, Dinamo niste bani, fanii câteva amenzi, iar jandarmii nimic. Ieftin. Apropo, nea Mircea Sandu, nea Ionut Lupescu, ce se mai aude cu organizarea Euro 2012?
Lucian Lipovan


