FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Galetusa "cronicarului" sportiv

«1141516171829»
bodanelu21.08.2006 05:17
Coman şi-a ieri iarăşi vizitat sîmbătă mama la spitalul Elias. Starea rămîne gravă.

http://gsp.ro/index.php?a=53186&shift=1

gone21.08.2006 07:02

Felicitari celui care a scris articolul despre dl. Ioanitoaia. E incredibil cata rau vointa exista la Antena 1.

 

La emisiunea prostului de la Realitatea era invitat si Razvanel. Normal ca a bagat vechia placa "echipele joaca altfel cu Steaua decat cu noi".

Melku21.08.2006 07:55

Dar e si normal sa joace altfel, cu noi le tremura bracinarii, cand aud de Steaua deja mor de frica. 8)

Bodanel22.08.2006 13:53

Eu unul nu prea mai urmaresc emisiunile astea. Ma mai uit din cand in cand la MM pentru oricate rele face trebuie sa recunoasteti ca daca se ia careva de Steaua si el este de fata nu prea scapa nepedepsit de MM (anul' trecut a mai pus pe vreo cativa la punct). A zis bine cine a zis ca articolele astea bune au fost sa ne mai indulceasca ca prea ne atacasera. Cred ca au scazut vanzarile. Eu zic sa se continue cu silenzio stampa ca vad ca merge :D .

Ayrton22.08.2006 22:42
In numele timpului

Ca sa fie cit mai atragatoare pe piata, Steaua e pusa mereu in comparatie. Citeodata cu propria imagine, alteori cu numele adversarului. Chiar si un arbitru, daca e scrintit la cap, ar putea sa dinamiteze momentul.

Daca aceasta zi va deveni una memorabila in istoria fotbalistica a Rom<niei, Graham Poll n-are nici o scuza. Englezul cu mutra de betiv care ne arbitreaza astazi cu Standard are piinea si cutitul Europei la indemina. Noua ni se vor scurge doar ochii dupa el si dupa pasii lui, atit. In rest? Probabil asteptam sa ne faca praf si pulbere adversarul, cu fluierul lui smecher ori cu logica lui diabolica, asemenea unui justitiar dezlantuit din filmele proaste de la televizor.  

 

Tocmai fiindca de 48 de ore presa noastra vorbeste mai mult de Graham Poll decit despre meciul in sine, inseamna ca n-avem un fotbal destul de atractiv. Ca n-avem valori. Ca ne vedem obligati sa ne uitam mai intii la altii. Ca nu sintem pregatiti din punct de vedere mediatic pentru spectacolul Ligii. E adevarat, nu sintem. Fara Gigi Becali si oratoria lui stupefianta, campioana Rom<niei nu prezinta un interes comercial suficient nici macar pentru televiziunile de scandal din Romania.  

 

Nu poti sa oferi stiri de senzatie despre niste oameni care abia daca scot doua vorbe din gura, care n-au jucat nici un meci grandios in cariera, n-au fost la Mondial, n-au fost la Euro, n-au ajuns in Champions League. Badea e la fel de neinteresant ca personaj ca si Oprita. Cristocea sau Bostina? sunt la fel de inexpresivi amindoi.  

 

Steaua vinde prin numele ei istoric, prin rezultatele din trecut, prin penaltyurile de la Sevilla, prin Duckadam ori Valentin Ceausescu, prin gramada de titluri controversate. S-a incercat o apropiere media mai consistenta apropo de numele lui Radoi. I s-a gasit imediat o charisma la mijlocul terenului. Un ritm. Niste gesturi.  

 

E insa prea mult sa facem din Mirel Radoi un campion. Un golanas care s-a apucat de fotbal ca sa nu sfirseasca intr-o zi la puscarie. Un derbedeu cum vedem in fiecare zi pe strazi. Mingea i-a dat o alta dimensiune in lumea banului, dar nu i-a schimbat caracterul.Uneori, fotbalul e o terapie de grup. Alteori, insa, poate ucide.

Autor: Radu Banciu  

Publicat pe www.spt.ro

 

Am ajuns sa ma-nchin ca babele, de ceea ce ii debiteaza mintea acestui... frustrat! (ca jurnalist, nu e!).

Dar, poate e mai bine sa-l ignoram complet...

FanSteaua4Life22.08.2006 23:24

Imi este scarba, ipocritule...

LoveNesta22.08.2006 23:31

Omfg astia chiar nu au despre altceva despre ce sa scrie?Mah rapidistule/dinamovistule sau ce oi fi,tu ramai cu vorbele tale idioate si de 2 lei,ca noi ne calificam in Champions League asa inexpresivi si golanasi cum suntem(adik jucatorii). Inexpresivule....

Virgil23.08.2006 04:14

@ Ayrton

 

Despre radu banciu,ar putea sa spuna câteva cuvinte "de bine" cel care a deschis acest topic.

Eu spun doar atat : e dinamovist 120%.

Piece of Mind23.08.2006 05:04

Banciu chiar ca este un golan ordinar si cea mai buna palma care i se poate da este calificarea Stelei in Liga!

waste23.08.2006 05:27

Banciu e un derbedeu, un scriitor ratat care esueaza in editoriale sportive de doi bani. Imi place pentru comentariile de la Turul Frantei, dar in rest e mizerabil.

 

Pai cum isi permite sa comenteze asa jucatorii Stelei? Si adica ai rrrapidului sau ai javrelor cum sunt ? De 10 ori mai golani si nesimtiti, vezi lighioane gen zicu, maftei, moti, pulhac, sapunaru, m. Constantin, rrrada, etc, etc, etc. Sau negrii analfabeti de la echipa lui de suflet, Marseille.

 

Rusine, Banciule! Regret ca te-am respectat odata.

 

P.S. In plus, daca "presa" sportiva gen prosport si sport total a latrat doar despre arbitrul englez, inseamna ca atat ii duce neuronul. Ce vina au jucatorii echipei campioane ? :)

gone23.08.2006 08:06

@ waste

 

Nici macar acolo nu il suport. Noroc ca e Naum care se pricepe.

 

Dl. Banciu lucreaza la SPT. Asta spune multe despre calitatile lui de ziarist.

forever_STEAUA23.08.2006 08:34

Cine nu invata din greselile trecutului este condamnat sa le repete...

Dupa mult timp azi dimineata am cumparat ziarele de sport din Romania. Cum era de asteptat, gsp si prosport se intrec in incurajari la adresa Stelei. Toate bune si frumoase, pana citesc spt-ul. Mai exact editorialul analfabetului de banciu. Va dati seama ce a urmat... Dupa o serie de injuraturi sanatoase la adresa lui (desi nu imi sta in fire) ziarul a ajuns acolo unde ii este locul: in cosul de gunoi...

 

Banciule, sa iti stea in gat ce vei manca deseara cand vei vedea Steaua calificandu-se !

iL Napoletano23.08.2006 10:55

Daca e sa ne luam dupa Machiavelli atunci ''historia magistra vitae''.

giuliano_10123.08.2006 14:20

dupa ce intram in Liga ar merita astia sa ramanem inca un deceniu in silenzio stampa. sa crape fierea in ei de frustrare ca nu-si pot vinde fituicile ordinare pe spinarea noastra. de ce sa hranim din munca noastra niste lepre ca banciu, niste paraziti ca cei de la prosport sau niste frustrati precum buzarin? deseara o sa-i vedem cu botul pe labe!!!

axl2323.08.2006 16:13

apropo, stire la antena1:

RROMII DIN SINTESTI NU VOR VEDEA MECIUL!!!

le-a taiat curentul, fratilor!!!!!

Cooper24.08.2006 11:24
apropo, stire la antena1:

RROMII DIN SINTESTI NU VOR VEDEA MECIUL!!!

:lol: :lol: :lol:
forever_STEAUA25.08.2006 10:20
Vara cu prosti

Perfect realizabil dupa meciul tur, dezideratul Stelei de a-si cistiga dreptul la visele lungi ale Ligii s-a implinit taman de 23 august. Toata Romania a defilat cu bucurie in suflet si cu speranta in viitor. Si ce daca era noapte?!  

Calificarea Stelei in grupele Ligii ne permite tuturor sa ne bagam in seama. E foarte important. Se pot organiza oriunde discutii intre competenti si neaveniti.  

 

De exemplu, neavenitii ii pot contra pe competenti pe toate fazele defensive ale campioanei Romaniei. Acestia din urma, cu un zimbet mijit in coltul gurii, vor accepta ofensele fara probleme. Ce-ar fi sa-i spun lui Olaroiu ca Goian e un timpit ori ca Petre Marin e varza cu carne, ca Baciu e puscarie, iar Nesu un diletant obscur. Ma va ierta, desigur.  

 

Are altele mai importante pe cap. Eventual, daca sunt singurul din gasca aia de nepriceputi care-l contreaza sub centura, imi va da replica portocalie din privirea lui Carlos: avem portar, frate! Mai departe, la mijlocul terenului, teoretic as putea avea eu cistig de cauza dupa ratarile monumentale ale lui Cristocea, preferat de Oli lui Bostina.  

 

Cred ca ne-am putea certa vreo 30 de secunde, avind in vedere ca am memoria mai buna decit el atunci cind Domnia sa cistiga, iar eu nu mai am nimic de pierdut. Vizavi de treaba asta, argumentul lui Olaroiu ar putea fi unul singur: in momentul in care, in sfirsit, si-a facut aparitia pe teren, cu vreo 5-6 minute inainte de final, Bostina arata ca sculat din somn la 4 dimineata! N-am mai vazut o asemenea fata de la filmele cu Stan si Bran.  

 

Daca va mai amintiti, chiar inainte sa inceapa sa plinga, incapabil sa-l multumeasca pe Bran, Stan Laurel avea ochii de miercuri seara ai lui Gabi Bostina, parul ridicat in cap ca si el si aceeasi deruta il apasa in perspectiva. Cu atacantii am putea-o lasa mai usor, de acord. Asta pentru ca Dica a fost insesizabil din punctul prostului de vedere si esential din punctul specialistului de vedere.

Autor: Radu Banciu

 

sursa: spt

 

banciule,fa un bine intregii omeniri : IMPUSCA-TE !!! :evil: :evil: :evil:

bodanelu25.08.2006 10:35

nu ai ce sa`i faci,.. sufera de o boala din ce in ce mai des intalnita in Romania, anti-stelism, si problema e ca e incurabil!

waste25.08.2006 11:44

Bai mizerie, ai depasit orice limita nu doar a bunului simt, ci si a logicii si evidentei. Fa-le felatii lui Marseille si Dinamo in Cupa UEFA.

 

Nu esti decat un ratat care mazgaleste o foaie de hartie. Olaroiu, Nesu, Baciu, Marin, Cristocea si Dica isi fac meseriile mult mai bine ca tine, zdreanto.

 

Nici nu mai merita sa fie pomenit mascariciul asta pe forum. Ne enervam degeaba. Este irecuperabil.

Motanu D25.08.2006 11:47

Nu e articol, dar e la fel de penibil ca comentariul (cacofonia e intentionata) lui Banciu.

Pe GSP, la loc de cinste, un link catre milogi.ro cu o informatie esentiala pentru iubitorii de sport:

http://[site din caracatita Gazetei Sporturilor]/index/FOTO__Superb...ale_fotbal.html

 

De parca de asta ne doare pe noi... :x

Virgil25.08.2006 11:52

@ bodanelu

 

Dimpotriva omule,consider ca Banciu face parte din acea specie rara de ofticosi incurabili,gen Borcea.

 

Gata cu dinamovismul,din moment ce Steaua,prin realizarile pe plan international,câstiga noi suporteri din rândul celor nehotarâti si mai ales al copiilor.

 

Gata cu rapidismul,care si asa,este concentrat doar pe o zona restrânsa dintr-un colt al capitalei.

 

Steaua e stapana,traiasca Steaua !

bodanelu25.08.2006 13:20
Steaua e stapana,traiasca Steaua !

 

Bravo!

axl2325.08.2006 15:28

mai fratilor, scriu aici pentru ca la reclamatii nu se uita nimeni. acum cateva zile am postat aici niste lucruri despre silenzio stampa si legatura Stelei cu presa, dupa care, cateva clinciuri cu alt utilizator. inteleg sa le stergeti pe-alea, care intradevar, dupa cum a spus si respectivul, nu-si gaseau nici momentul nici locul. dar si pe primul? incepe sa semene a cenzura si nu-i pentru prima data. parca incepe sa se furiseze o umbra de banuiala asupra profesionalismului celor ce se ocupa de sait. si mi-ar parea rau.

***alex***25.08.2006 17:44

Cei de la gsp il adora acuma pe Carlos, nu stiu cum sa-si ceara scuze fata de el, toti din redactie l-au laudat! Auziti la Buzarin : "Are mai puținã importanțã cã uneori Carlos fumeazã și bea un șpriț. Toți facem asta. Important e cã apãrã extraordinar în Ligã. Iar dacã apãrã, atunci are dreptul sã degajeze în aut cu UTA sau sã bea o sticlã de Vinho Verde. Sã ai poftã, senor Fernandez!"

 

Acum o luna era stire de prima pagina treaba cu bautura si acum nu are importanta!

flo220326.08.2006 01:09
banciule,fa un bine intregii omeniri : IMPUSCA-TE !!!

 

unde-i placerea? sa-l impuscam noi :twisted:

«1141516171829»