FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Galetusa "cronicarului" sportiv

«1121314151629»
***alex***02.08.2006 21:11

Cum comenteaza Catalin Tolontan gesturile lui Carlos si MM Stoica

 

Dacã ar ieși pe centrãri așa cum iese ca sã cafteascã fotoreporterii, Carlos și-ar merita salariul de 120.000 de euro pe an oferit de Gigi Becali. Precis în pumni și inexact în intervențiile cu mingea, el e exact achiziția pe care și-a dorit-o MM Stoica.

 

Asearã, dupã ce a lovit camera fotoreporterului Gazetei, Carlos a fost consolat de șeful Stelei. Venit în forțã în zonã, MM i-a luat la înjurãturi pe jurnaliștii prezenți, nervos probabil pentru cã fotoreporterul s-a ferit și Carlos și-a zdrelit degetele în aparatul foto, în loc sã-și înmoaie croșeul în barba ziaristului.

 

"Bãga-mi-aș p#$%%^ în Gazeta voastrã! Plecați de aici, bãga-mi-aș p#$%%^", le-a zis MM jurnaliștilor, dupã ce l-a împins pe unul dintre ei. Apoi a mai spus cã-i omoarã și alte lucruri potrivite pentru un manager care se pregãtește de Champions League.

 

Evident cã suporterii Stelei vor da, în majoritatea lor, dreptate lui Carlos și lui MM. Folosindu-se de scutul afectiv al publicului, Carlos și MM pot sã-i jupoaie de vii pe ziariști și tot ei se vor declara victime.

 

Dar asta nu-i face altceva decît sînt: doi golani netalentați, care mimeazã unul fotbalul, iar celãlalt dragostea fațã de o echipã pe care o înjura pe cînd era la Galați.

 

Catalin Tolontan

(gsp.ro)

 

Si uneori, aproape in toate articolele Tolontan mimeaza meseria de jurnalist

Cooper03.08.2006 16:12
Si uneori, aproape in toate articolele Tolontan mimeaza meseria de jurnalist
Nu sunt de acord, in general cu iesirile lui MM, dar de data aceasta se vede clar ca povestea asta e cusuta cu atza alba. Probabil cei de la carpeta intraseara in pana de idei sau, si mai probabil au incercat (partial au reusit) sa minimalizeze calificarea Stelei in turul III preliminar CL. Sunt gata sa pun pariu ca, in cazul calificarii in grupele CL, nenorocitii aia vor gasi un subiect "de prima pagina" ce va lovi onoarea Stelei. ps. Macar aia de la Prosport cateodat, recunosc si lauda succesele echipei noastre si nu dau in noi in acele momente.
forever_STEAUA03.08.2006 16:40

@Cooper

 

 

Stai linistit, ca nici cei de la prosport nu sunt mai breji. Doar ca se stiu si ei cu musca pe caciula. si inceraca sa profite de pe urma scandalului dintre Steaua si hazeta.

ultras steaua03.08.2006 18:42

:evil: :evil: :evil: Catalin tolontan, emanuel terzian, grigore cartianu persoane de doi lei

Virgil03.08.2006 19:21

Doi lei bucata sau doi lei toti trei ? Doi lei noi ?

Asta ar insemna un pol.Tot un drac.

***alex***03.08.2006 20:25

Iata articolul despre care vorbea cartianu in seara aceasta :

 

http://www.evz.ro/article.php?artid=267468

 

Am postat linkul deoarece era prea mare articolul si ocupa mult!

 

Sa te duci spalat la tribunal ba!

Stryker03.08.2006 20:56

Se pare ca baieti de la hazeta stau prost si cu aritmetica...:lol: :lol:

http://www.gsp.ro/index.php?a=51379&p=2

Zice ca Ochirosii care are 17 ani, s-a nascut in martie '79( :!: :!:) pai dupa ei 1979+17=2006...

Gica Chioru04.08.2006 06:53
Acolo a ajuns şi Mihai Stoica. S-a aşezat departe de masa de la care patronul său îi lua apărarea. "Mihai, vino aici şi spune cum s-a întîmplat!", i-a poruncit Becali. MM s-a conformat. "Eu nu am înjurat pe nimeni, iar Carlos nu avea cum să lovească. Cu o mînă se ţinea de bară şi în cealaltă ţinea napolitanele", s-a apărat Stoica, după care ar fi vrut să mai spună ceva. "Gata! Stai cuminte acolo, nu ai experienţă deloc cu presa". MM a pus capul în pămînt şi a plecat de lîngă Becali. "Cînd a greşit Mihai, am recunoscut. Dacă acum spune că nu a înjurat şi Carlos nu a lovit pe nimeni, trebuie să-l cred". În acest timp, Mihai Stoica a urmărit de la distanţă discursul şefului său, în compania unui bodyguard.

 

 

Mizerie si minciuna, asta-i presa noastra sportiva.

http://www.gsp.ro/index.php?a=51339&shift=1

Cătălin Barzaghideanu, Andrei Crăiţoiu, cei ce semneaza aceasta noua mizerie la adresa lui MM, urmaresc in mod evident discreditarea managerului general al clubului Steaua. Mana cereasca pentru paranoicii nostri suprteri, unii dintre ei, evident, si idiosincraziile lor.

 

Am vazut, ca si multi dintre voi, imaginile la TV. Gigi i s-a adresat lui MM astfel:

"Mihai, vino pana aici, te rog eu frumos!" MM nu a venit deloc spasit ci foarte hotarat iar raspunsul lui a fost ferm.

 

Hai, SSK, Piece, Armanovici, hai, calare pe el! Voi astia trei sunteti identici, la fel de inchipuiti si de figuranti, la fel de snobi si de infumurati...

SSK04.08.2006 08:16
Hai, SSK, Piece, Armanovici, hai, calare pe el! Voi astia trei sunteti identici, la fel de inchipuiti si de figuranti, la fel de snobi si de infumurati...

 

Cred c-ar fi mai bine pentru toti daca ti-ai tempera putin pornirile, pentru ca risti sa transformi o disputa - in fond - de idei intr-una personala. Ceea ce un lucru obisnuit si extrem de trist la romani.

sorin_77704.08.2006 08:33

Articolul lui Cartianu din Evenimentul Zilei nu e demn nici macar de un forum, dar ce sa mai vorbim ca e un editorial de prima pagina a ziarului. Oare acest Cartianu are si el 7 clase???

Gica Chioru04.08.2006 08:39

Nu am sa stau acum sa-ti fac o recenzie a opiniilor pe care ti le-ai exprimat de-alungul timpului pe acest site. Nu meriti si, zau, nici nu ma intereseaza prea mult. Ma deranjeaza tonul flegmatic si inchipuit pe care-l folosesti, identic cu al lui Armanovici si al lui Piece.

Spui:

"Aviz lui Gica si altora de aceeasi parte a baricadei : n-as scrie niciodata ceva care sa dauneze Stelei. Cel putin nu voit. Ipotetic, nu exclud ideea ca as putea gresi. Dar nu cred. Timpul ne-o va dovedi tuturor."

Baricada? Fa o pauza si vezi-ti barnele...

 

De fapt ai gresit mereu si mereu pentru ca ai mers intotdeauna in aceeasi directie, cea anticonducere. De aceea sunteti perceputi ca dusmani, pentru ca chiar sunteti. Cei ca tine fac rau Stelei. Nici macar nu va puneti intrebarea, asa, de complezenta macar, daca ceea ce apare in presa este si real. Cei ca tine se folosesc de articolele rauvoitoare ca de un pretext pentru a-si ostoi ura paranoica ce o au pentru conducerea clubului. Sa-ti aduc aminte comentariile vizavi de Gica Popescu? Sa-ti aduc aminte de gravele luari de pozitie ce le-ai avut atunci cand in presa au aparut minciuni legate de anumite "exprimari" ale lui Gigi sau ale lui MM? Evident, eu daca spun lucrurilor pe nume sunt un fan MM sau vreun elector al lui Gigi...

 

Discutia nu este si nu poate fi de idei pentru ca nu ai folosit o balanta, nu ai incercat decat o falsa si pretentios intelectualista punere la punct a lui MM, una la pertu... Discutia a fost si este una personala pentru ca atat timp cat nu vei reusi sa faci diferenta intre imaginar si real, intre suporteri si flecari, intre figuratie si participare efectiva vei ramane un inchipuit ce isi permite sa dea lectii de civilitate, fiind el insusi un exemplu negativ prin aceasta tentatie dusa, iata! ca ai ocazia acum, la indeplinire.

SSK04.08.2006 09:07

Nu cred ca noi doi ne vom putea intelege, oricum am pune problema. Eu o sa incerc insa sa-ti raspund ARGUMENTAT de data aceasta, fara sa-mi propun sa te si conving de ceva, pentru ca am impresia ca esti un tip incorigibil (intr-un sens nejignitor).

 

Nu cred ca folosesc un ton flegmatic in articolele mele si in orice caz nu folosesc un ton jignitor. De asemenea, asemanarea dintre mine, Piece si Armanovici este o pura intamplare (o comuniune de ganduri), nu ne-am vorbit intre noi.

 

Desigur, am scris cateva articole critice la adresa conducerii. Aici, trebuie sa disociem insa : Gigi Becali este un personaj asupra caruia nu prea imi dau cu parerea si de la care am oricum pretentii foarte mici. Mihai Stoica insa imi inspira mai multa inteligenta si oricum o mai mare maleabilitate in gandire.

 

Sa scrii critic la adresa conducerii nu mi se pare in sine un lucru condamnabil. Desigur, tu afirmi ca, fiind in razboi cu presa, iar eu adoptand uneori pozitiile acesteia, slujesc implicit o cauza anti-Steaua. Doar ca...

1. Conducerea Stelei nu inseamna pur si simplu Steaua. Steaua va ramane si dupa ce Stoica si Becali nu vor mai fi.

2. "cine nu e cu noi, e impotriva" e o maxima de trista amintire, dupa care nu-mi place sa ma ghidez in articolele mele. Cred ca intr-un "conflict" poti avea si pozitii nuantate.

 

Discutia devine personala cand tu ma faci (pe forum) "inchipuit", "snob" si "infumurat". Pana atunci eu nu ti-am adresat tie niciun epitet, de niciun fel. N-o s-o fac nici in continuare insa o sa-ti pretind in continuare decenta si ceva mai putina patima.

 

S'auzim de bine !

Gica Chioru04.08.2006 10:00
Gigi Becali este un personaj asupra caruia nu prea imi dau cu parerea si de la care am oricum pretentii foarte mici
.
Mihai Stoica insa imi inspira mai multa inteligenta si oricum o mai mare maleabilitate in gandire.

Judecati de masura venite din partea puricelui ce se crede ditamai elefantul.

 

Argumente? Astea nu sunt argumente, astea sunt teorii insipide, platitudini generoase dar folosite in mod ipocrit, menite sa-ti gaseasca o oarecare scuza.

1. Conducerea Stelei nu inseamna pur si simplu Steaua. Steaua va ramane si dupa ce Stoica si Becali nu vor mai fi.

Activitatea conducatorilor Stelei este criticabila si este firesc ca un site al suporterilor stelisti sa o faca. Dar nu asa cum o faci tu sau ceilalti doi pe care i-am nominalizat, luand drept adevar tot ceea ce apare in presa si, mai ales, folosindu-te de aceste mizerii pentru a-ti ostoi ura.

2. "cine nu e cu noi, e impotriva" e o maxima de trista amintire, dupa care nu-mi place sa ma ghidez in articolele mele. Cred ca intr-un "conflict" poti avea si pozitii nuantate.

Eu nu ma ascund in fata cuvintelor niciodata, tu o faci mereu. Aici esti pur si simplu ipocrit.

 

Daca ar fi vorba despre altcineva m-as intreba de ce apar astfel de articole inainte de un meci crucial pentru Steaua. Pentru Steaua, nu pentru Gigi sau MM sau pentru cei ce, dupa cum spui tu, sunt pe aceeasi "baricada".

 

Discutia devine personala cand tu ma faci (pe forum) "inchipuit", "snob" si "infumurat". Pana atunci eu nu ti-am adresat tie niciun epitet, de niciun fel. N-o s-o fac nici in continuare insa o sa-ti pretind in continuare decenta si ceva mai putina patima.

 

"Discutia" a fost personala inca de cand ai postat mizeria pe care ai postat-o. Iar epitetele pe care ti le-am adresat ti se potrivesc perfect, dovada chiar pseudojudecatile pe cere le faci mai sus, tu, un purice vizavi de patronul si presedintele Stelei. As intelege daca te-ai referi la functiile sau calitatile lor profesionale dar tu, inchipuitul, snobul, infumuratul, iti perimti cu totul si cu totul altceva. Si nu numai in ceea ce-i priveste pe ei. Iar in ceea ce priveste decenta si patima ai face bine sa incerci sa fii mai nuantat Eu ma opresc aici.

SSK04.08.2006 10:13

Nu, deci nu ne putem intelege, orice-ar fi. N-o sa stau sa-ti raspund punctual la criticile tale, pentru ca am impresia ca deja ne-am angajat intr-un veritabil "dialog al surzilor". As fi insa foarte fericit daca ai remarca doua lucruri :

 

1. Eu sunt un tip foarte linistit de felul meu. Ura este un sentiment pe care nu cred ca l-am incercat vreodata. Te asigur ca nu folosesc internetul pentru a-mi "ostoi" vreun fel de sentiment si ca nutresc sentimente oricum mai bonome fata de Gigi Becali sau Mihai Stoica. Viata mea nu graviteaza nici macar in jurul Stelei, daramite al lor. Preocuparile mele de capatai sunt cu totul altele.

 

2. Discutia nu este una personala in ce ma priveste. Ma incapatanez sa-ti arat ca nu am absolut nimic cu tine, desi ma ataci de pe pozitia de avocat al conducerii Stelei. Eu analizez gesturi ale unor persoane publice si le compar cu principii de viata dupa care ma ghidez. Nu polemizez "pe" persoane, ci "pe" idei.

 

Iti doresc ce-mi doresc si mie : ca Steaua sa ajunga in grupele UEFA Champions League ! 8)

Virgil04.08.2006 10:53

Baieti,sunteti off topic amandoi,dar va iert pentru ca-mi sunteti simpatici.

Va sugerez sa continuati pe pm si sa prezentati aici doar concluziile la care ati ajuns.Va rog :arrow: PM

skorpio1504.08.2006 13:50

Privirea sticloasã a lui Rãzvan Ochiroșii

Alin Buzãrin despre cel mai luminos aspect al calificãrii Stelei

 

Dacã noul enfant-prodige al Stelei doar ar fi intrat în minutul 78 al meciului cu Gorica, fãrã sã se implice în executarea penaltyului de 3-0, s-ar fi consemnat un fapt banal, provocat de generozitatea antrenorului care simțea calificarea facilã a echipei sale. Dar:

 

 

- Olãroiu l-a rugat pe Boștinã sã-i cedeze puștiului misiunea loviturii de la 11 metri

 

 

-Boștinã a acceptat

 

 

-Ochiroșii l-a gãurit mai întîi cu privirea pe Simcici, apoi a șutat plin, rotund, marcînd ca un combatant bãtrîn care executã penaltyuri de 15 ani.

Exista riscul ca puștiul sã rateze și atunci ar fi fost mușcați de regrete ambii generoși, atît Olãroiu, cît și Boștinã.

 

 

Tupeul pozitiv al tînãrului a eliminat riscurile și a oferit fotbalului românesc un debut sonor și precoce, de genul celor ale lui Hagi, Balaci, Dobrin. Ochiroșii e un stîngaci de rasã (Belodedici trebuie sã accepte cã s-a înșelat cînd i-a contestat valoarea), are talie (acum cîțiva ani Boloni cãuta disperat un mijlocaș de 1,76m), are sînge rece și a primit deja botezul Ligii Campionilor, chiar aflatã în stadii preliminare. Probabil cã va mai juca finaluri de meci, apoi chiar meciuri întregi. Olãroiu nu numai cã se strãduiește sã ducã Steaua sus, ci se îngrijește și de viitorul ei.

 

 

Ochiroșii, Torje de la Timișoara, cei doi puști care au fost luați zilele trecute de Cadiz. Plus Keșeru, care la vîrsta lui Ochiroșii era deja de un an la Nantes. Cu toții pot forma osatura echipei României de la Mondialul din 2014. Cînd dai gol din penalty pentru Steaua la 17 ani, n-ai voie sã n-ajungi sus.

 

Nu ma asteptam ca Buzarin sa scrie despre acest aspect. M-am bucurat mult cand am vazut articolul.

***alex***05.08.2006 09:47

Parfumul

 

Introducere tipicã. Uneori, drumul drept e mai bun. Pe Grigore Cartianu îl cunosc de prin 1993, pe cînd el lucra la Evenimentul zilei, iar eu, la Gazeta Sporturilor.

 

Îmi aduc aminte un episod din vechea salã de conferințe de presã a FRF, cînd Mircea Sandu, care încã nu-și începuse cariera prin comisiile FIFA și UEFA, a încurcat capitala Irlandei, Dublin, cu cea a Irlandei de Nord, Belfast. L-a corectat, cu o voce dogitã, dar politicoasã, un tînãr care nu mai prinsese locuri și rãmãsese în picioare. Apoi a pus o întrebare. "E Cartianu", mi-a șoptit cineva, cu un respect amuzat. Stîrnea deferențã pentru cã scria la Evenimentul zilei și amuzament pentru cã sãrea în ochi, cu stilul sãu frust, neatent la vestimentație, dar brici în conversație și în scris.

 

Media de vîrstã a sãlii era de 25 de ani și asta l-a costat pe Mircea Sandu multe fire albe de pãr. ªi nu numai pe el. Vreme de un deceniu și jumãtate, Cartianu a continuat sã punã întrebãri și sã scrie articole. Din întrebãrile lui și din cele ale altora s-a nãscut curentul care a curmat blaturile și a readus lumea pe stadioane.

 

Acum, lui Cartianu i se reproșeazã cã miroase. Cã nu face duș. MM Stoica s-a declarat îngrețoșat de Cartianu, preluînd o mizerie a lui Ioan Becali, care și-a cerut între timp scuze.

 

E greu de contrazis MM Stoica. Priceput la jurnalisticã, la fotbal, la medicinã sportivã și la Internet, șeful Stelei poate, iatã, sã adulmece de la distanțã.

 

Ca unul care a petrecut multe zile și nopți alãturi de Cartianu, aștept mojiciile de rigoare!, nopți din acelea adevãrate, cînd graba închiderii ziarului ar face și un delfin sã transpire, mãrturisesc un lucru: nu pute. Da, dom'le, Grigore Cartianu are o mare problemã! Asudã, da' nu miroase.

 

Într-o simfonie de arome, pentru cã altfel transpiri la ediția întîi și cu totul altfel la ediția a doua, Cartianu era un dezertor. Nu participa la atmosfera colectivã, la senzația aceea de aer ars simțitã de orice om care a muncit într-o încãpere sau într-o halã încinsã. Ca și cum și-ar fi dat cu un parfum neutru, însã eficient pînã la enervare.

 

Așa încît astãzi, cînd MM Stoica și Gigi Becali ne provoacã sã ne mãsurãm averile, mașinile, mirosurile și campionatele cîștigate, Cartianu pierde din prima. El are doar o corecție de fãcut și o întrebare de pus. Nimic eroic. Final tipic.

 

 

Balaurul sef despre unul din capetele sale! :)

Virgil05.08.2006 10:16

Exagerati copiind un text pe care nu sunt sigur ca vor sa-l citeasca toti,pentru a spune in concluzie o banala fraza.

Incercati sa sintetizati esentialul unui astfel de text si pentru cei care vor mai mult dati linkul.

 

Nu mai copiati kilometri de text,oferiti-ne sursa,insotita de parerile voastre.

Cooper06.08.2006 10:35

Sper sa nu ma insel, dar nu cumva comentatorul meciului cu Universitatea Craiova nu a mai fost chiar antiSTEAUA ? Chiar ma mira lucrul asta.....

Motanu D06.08.2006 10:43

Cred ca Baleanu era beat. A zis numai tampenii, nu neaparat Anti-Steaua.

Virgil06.08.2006 10:46

Sub influenta bauturilor alcoolice...

Captain RedBlue06.08.2006 11:33

Cred ca nu mai avea ce sa comenteze in fata evidentei!...SuperSteaua s-a jucat cu o Craiova Minima!... :lol:

I.N.Money06.08.2006 12:00

Baleanu saracu aseara era foarte derutat,a zis de vreo 3 ori ca Steaua a jucat cu Rapid Supercupa...Europei :lol: .

metzzz06.08.2006 12:09

avea dreptate... Steaua a jucat supercupa Europei si a fost aproape de ea cu un sezon in urma...dar rRapidul...n`o sa joace niciodata ;)

Bodanel07.08.2006 10:51

nu stiu cum a comentat ala(eram pe stadion) :D dar n-ar fi astia la prima abatere. oricum bine ca am luat 3 puncte. Despre capul lui sapunaru vad ca apar 2 randuri iar cand eram noi facuti rasisti apareau 2 pagini. Presa de kk(cu mici exceptii).

«1121314151629»