ce mi`ar place sa le dam o lectie atat prin jocul prestat si prin scor, cat si prin atmosfera, torte, steaguri, cantece
ce mi`ar place sa le dam o lectie atat prin jocul prestat si prin scor, cat si prin atmosfera, torte, steaguri, cantece
In mod normal asa ar trebui sa fie. Ei au un parlit de stadion de circa 13 mii de locuri, iar noi unul de aproape de 30.000. In plus noua ne curge sange latin prin vene.
Vãd cã vã pricepeți destul de bine, iar cum cunoștințele mele maghiare nu prea sunt ahtiate dupã fotbalul coetnicilor lor, aș vrea sã vã întreb, pentru a mã lãmuri pentru totdeauna:
Care sunt corespondențele, instituțiile corespondente, fiecãror echipe?
Ujpest e omologul câinilor, așa cum mi-a zis cineva, adicã a Internelor?
A armatei este Honved, știu sigur doar de ei, cãci ei au numele care s-ar traduce prin "apãrare de patrie". Chiar așa e?
Dar de celelalte ce știți?
Rogu-vã sã mã edificați, cã deja mã exaspereazã faptul cã nu știu .
Vãd cã vã pricepeți destul de bine, iar cum cunoștințele mele maghiare nu prea sunt ahtiate dupã fotbalul coetnicilor lor, aș vrea sã vã întreb, pentru a mã lãmuri pentru totdeauna:Care sunt corespondențele, instituțiile corespondente, fiecãror echipe?
Ujpest e omologul câinilor, așa cum mi-a zis cineva, adicã a Internelor?
A armatei este Honved, știu sigur doar de ei, cãci ei au numele care s-ar traduce prin "apãrare de patrie". Chiar așa e?
Dar de celelalte ce știți?
Rogu-vã sã mã edificați, cã deja mã exaspereazã faptul cã nu știu .
Ferencvaros TC- cea mai titrata echipa din ungaria cu 28 de titluri, in ultimele 2 sau 3 sezoane au evoluat in Liga a 2 a , fiind retrogradati de federatie din cauze financiare
Debreceni VSC - campioana actuala ,un fel de CFR Cluj , echipa cailor ferate , de 4 ori campioni
MTK Budapesta - echipa fondata de evrei ,cu 23 de titluri cucerite
Kispest Honved - echipa armatei , cu 13 titluri , aici a jucat si fostul mare jucator maghiar Ferenc Puskas
![]()
MTK = Magyar Testgyakorlók Köre, respectiv Membrii Maghiari ai Cercului de Fizica. Multi dintre fondatori au fost membri ai aristocrației maghiare și bogãtași ai comunitãții evreiești din capitala.
Ujpest e omologul câinilor, așa cum mi-a zis cineva, adicã a Internelor?
Da
No problem! Ii batem pe unguri ![]()
ce zice un jucator de la ujpest:'Steaua este un nume mare în Europa, dar sã știți cã și Újpest este o echipã valoroasã.'da?ce sa zic!!ce performanta o avut astia?0-nimik!au gura mare ungurii care au zis ca daca inscriu se califica!ce tupeu!
Am vazut ca un jucator de la Ujpest a zis ca nu-i asa tare Steaua,cand s-a infiintat Steaua Ujpest avea vreo 63 de ani,ca a luat Cupa Campionilor acum 23 de ani,nu acum 2-3 ani,ca a intalnit multe echipe mai tari ca Steaua........Da,ca si aia din Liechtenstein,ce i-a eliminat acum vreo 2 ani!
Ce sa zic,vom vedea pe teren,sper sa-i bata rau Steaua.Cat priveste infiintarea celor doua echipe,desi Steaua este mult mai tarziu infiintata are palmaresul mai bun,mai ales in Europa.Asa ca mai usor celor de la Ujpest.
Am vazut ca un jucator de la Ujpest a zis ca nu-i asa tare Steaua,cand s-a infiintat Steaua Ujpest avea vreo 63 de ani,ca a luat Cupa Campionilor acum 23 de ani,nu acum 2-3 ani,ca a intalnit multe echipe mai tari ca Steaua.......
Ce sa zica si el acuma?Macar asa sa isi faca curaj!
uipestanii sunt omologii cainilor de la noi. Prin urmare, caini spurcati de plua sa ne luati!
sper sa fie plin stadionul ![]()
Forza Steaua
nici nu stiu de ce ne stresam cu ungurii astia atata!!eu zic ca o echipa ca Steaua prezenta in fiecare an in CL nu ar trebui sa aiba probleme cu echipele astea mediocre!!eu cred ca ii batem la Bucuresti cu 4-0!!
Fotbalul din Ungaria nui cine știe ce dar trebuie avut grijã nu știu cei în capul lui Bergodi dar sper cã va pregãti meciul bine și cã o sã avem o echipã unitã care va ataca de la început și nu va sta în apãrara ca o echipã italianã.
le vom arata a cui e transilvania cu adevarat
si pe teren si in peluze !
le vom arata a cui e transilvania cu adevarat
si pe teren si in peluze !
Hai sa ii batem odata sa se care de la noi!ca cer prea multe!au multe pretentii!Se ma si ia de Steaua ca nu au facut performanta!!auzi...vorbesc rahatii! ![]()

va fii razboi
si in tribune si in Bucuresti din ce se aude.... fratilor, rupeti'le gura !!! RESPECT MILITIE !
Hai mai baieti, terminati cu agitatia. NU va fi nimic, romanul e civilizat si inteligent. Si nu inteleg de unde toate astea atata timp cat suporterii budapestani nu intra pe forumul nostru.
Cei doi baieti care au intrat pana acum sunt moghiori din Romania. Ei sunt capul rautatilor. Ei sunt vinovati si de acele batai luate de romani la un meci al nationalei disputat la Budapesta. In cei priveste pe adevaratii suporteri ai lui Ujpest, nu cred ca sunt mai rai decat noi.
Deci sa asteptam cu incredere si pregatiti pentru orice. Oamenii adevarati tac si fac.
Asa e. In razboaie se lupta, nu se comenteaza.
Sau le facem flood si le atacam serverul fraierilor? A? Ar fi tare, sa-i spamuim sa nu se vada, sa vada ei a cui e Transilvania. Haidem! Inainteeee, atacatati-le aipiurile, mama lor de huni!
![]()
Asa e. In razboaie se lupta, nu se comenteaza.Sau le facem flood si le atacam serverul fraierilor? A? Ar fi tare, sa-i spamuim sa nu se vada, sa vada ei a cui e Transilvania. Haidem! Inainteeee, atacatati-le aipiurile, mama lor de huni!
Unii s-ar putea sa o ia in serios. Ce naiba mai Stanici? ![]()
Steaua sa bate,sa-i rupa!!iar pe suporterii si jucatorii adversi facetii sa se simta ca in iad akol pe Ghencea!!sa vezi cum dispar toti din transilvania!pe mama lor!
Un banc foarte potrivit despre unguri =]
Istvan se casatoreste cu Maria...Casatorie intre doua nationalitati, baiatul nu stie ce sa faca in noaptea nuntii cu Maria...Asa ca se duce la unchiul lui, Gyusi...Si-l intreaba:
- Ma unchiule, zi-mi si mie ce sa fac in noaptea nuntii cu Maria ca am emotii...
- Pai mai baiatule, fa uite asa: O iei in brate si o treci pragul, ca asa-i ungurul, mandru. Dupaia o trantesti pe pat cat de tare poti, ca asa-i ungurul, puternic. Apoi te dezbraci pana la piele, ca asa-i ungurul, frumos...si mai departe cred ca te descurci tu...
Zis si facut, trece noaptea nuntii, vine Istvan inapoi la unchiul lui:
- No, ce-ai facut baiete?
- Pai mai unchiule, am luat-o in brate si am trecut-o pragul, ca asa-i ungurul, mandru. Dupa care am trantit-o pe pat de s-o rupt patul ca asa-i ungurul, puternic. Apoi m-am dezbracat pana la piele ca asa-i ungurul, frumos.
- Si dupaia, ce-ai facut?
- Pai am tras o laba, ca asa-i ungurul, autonom si independent.
Hai ma ca batem labagii astia
lasati conflictele interetnice ca sunt peste noi oricum...si ca nationalism si ca orice.