FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Nicolae Dica

«15678940»
razvan198309.04.2006 20:53
Rog frumos pe toti cei care i-au tot luat apararea lui Dica in ultima vreme sa-si dea acum cu parerea :

Mai merita domnul Dica sa joace titular ?

Cat sa-i mai suportam indolenta, lejeritatea cu care trateaza faze super-clare de gol ?

Cu Rapid a ratat de la 10-12 metri de poarta, cu Dinamo de la 2-3 !!

 

Cam ce trebuie sa faca Dica pentru a-l vedea trimis naibii macar 1-2 meciuri pe banca de rezerve ?

Da, merita in continuare sa fie titular si este un jucator indispensabil echipei. De acord cu tine si pe mine ma dispera cu ratarile, din punctul asta de vedere trece printr-o pasa mai proasta dar cum poate el sa inscrie daca nu joaca. Asa era si cu Cristea sau Oprita pe vremea lui Protasov, jucau 5-10 minute pe meci si noi(aici ma refer la cei care ii criticau, pentru ca eu le-am luat apararea, si asta se vede din postarile mele de pe forum) le ceream sa faca minuni. Acum cand joaca mai mult normal ca fac meciuri mai bune. Asa si cu Dica, jucand va marca mai des in meciurile viitoare. Iar faceti aceleasi greseli in a judeca jucatorii dupa niste greseli(in cazul asta ratari).

P.S. Intreba cineva mai sus cand am vazut ultima alunecare a lui Dica, am vazut-o eu in seara asta.

strezahuzum09.04.2006 21:02
Nu cred ca asta e solutia! Dica e jucator de moral si l-ar termina daca i-am da in cap acum. Trebuie sa avem rabdare cu el pentru ca e clar ca e intr-o pasa neagra dar trebuie sa-i treca mai devreme sau mai tarziu!

 

Sa nu ne trezim ca am pierdut campionatul pana isi revine Dica . Pasa asta neagra tine cam de la inceputul returului.

 

De acord cu tine si pe mine ma dispera cu ratarile, din punctul asta de vedere trece printr-o pasa mai proasta dar cum poate el sa inscrie daca nu joaca

 

Daca nu joaca poate vine Oprita, Simion, Litu, cine vreti voi, si pune latul si baga mingea in poarta de la 2 metri. Nu spun sa fie dat afara de la echipa, dar poate ca 1-2 meciuri pe banca de rezerve i-ar da ocazia sa se mai odihneasca si in plus poate am vedea si o schimbare de atitudine. Dica nu pare sa simta nici un fel de presiune, e titular indiferent ce face pe teren. Si in modesta mea opinie, asta are un efect negativ asupra motivatiei lui.

Dj09.04.2006 21:29

ar trebui un pic odihnit de Oli.eu zic insa k e un jucator esential al echipei chiar daca nu da gol...el are si sarcini "defensive"

bebeto09.04.2006 21:43

la Dica nu-i vorba doar de niste ratari efectiv ,,nesimtite''e vorba de atitudinea lui in general pe cimpul de joc.atitudine care conduce la aceste ratari.dupa parerea mea Dica este ,,zicul'' Stelei,un jucator care poate,dar nu prea il trage inima.

 

ps:si eu sunt de parere ca Olaroiu trebuie sa aiba o discutie cu el ca sa-l trezeasca.daca Dica juca cu mentalitatea asta la oricare echipa din vest,era de mult dat afara.

Melku09.04.2006 22:00

subscriu celor spuse de bebeto...

THE RADICAL10.04.2006 08:49

Eram sigur ca incet-incet habarnagii isi vor face iar aparitia cu acest subiect. Sigur , Dica nu este acelasi cu cel din tur si putini stiu de ce. Se pare ca taica-su ar fi grav bolnav si acest lucru afecteaza orice om aflat in situatia decarului nostru. Si pe mine ma enerveaza ratarile lui ba chiar si aparenta pana la urma lipsa de reactie la unele faze. Dar pana la urma, cu putinele solutii din atacul nostru, Dica e un jucator indispensabil. Au zis alti antrenori sau oameni de fotbal ca dpdv valoric e un mare jucator , numai unii dintre noi se dau mai specialisti sau mai destepti. Sunt sigur ca pana la urma Dica o sa-si revina din pasa proasta si ne va scoate de atatea ori din rahat. Am putut simti lipsa lui in meciurile cu Rosemborg cand prezenta lui ar fi adus cu siguranta calificarea.

Pana atunci ar fi de preferat ca oligofrenii care l-au injurat acum un an sa se abtina, fiindca oricum nu are Dica evolutia cea mai proasta di echipa. Ce sa mai zicem de Nesu sau uneori de Ogararu ? Dar pe ei nu-i vad "criticii " nostri desavarsiti !!! :x

razvan198310.04.2006 09:09
Eram sigur ca incet-incet habarnagii isi vor face iar aparitia cu acest subiect. Sigur , Dica nu este acelasi cu cel din tur si putini stiu de ce. Se pare ca taica-su ar fi grav bolnav si acest lucru afecteaza orice om aflat in situatia decarului nostru. Si pe  mine ma enerveaza ratarile lui ba chiar si  aparenta pana la urma lipsa de reactie la unele faze. Dar pana la urma, cu putinele solutii din atacul nostru, Dica e un jucator indispensabil. Au zis alti antrenori sau oameni de fotbal ca dpdv valoric e un mare jucator , numai unii dintre noi se dau mai specialisti sau mai destepti. Sunt sigur ca pana la urma Dica o sa-si revina  din pasa proasta si ne va scoate de atatea ori din rahat. Am putut simti lipsa lui in meciurile cu Rosemborg cand prezenta lui ar fi adus cu siguranta calificarea.  

Pana atunci ar fi de preferat ca oligofrenii care l-au injurat acum un an sa se abtina, fiindca oricum nu are Dica evolutia cea mai proasta di echipa. Ce sa mai zicem de Nesu sau uneori  de Ogararu ? Dar pe ei nu-i vad "criticii " nostri desavarsiti !!! :x

De acord cu tine pana la faza cu Ogararu si Nesu. Pai Ogararu nu-mi amintesc sa fi facut un meci intreg prost, si din punctul meu de vedere aseara a gresit in sensul ca trebuia sa-l lase pe zicu singur cu portarul ca sigur rata. Iar Nesu de acord ca de la inceputul returului a jucat slab de tot fata de cum evolua in tur dar la meciul cu rrapizii el a scos sutul lui e. Dica din min. 89 iar in meciul cu Dinamo a jucat bine pana a fost accidentat. Si in final dupa parerea mea niciun jucator nu trebuie huiduit dupa o evolutie sau cateva mai slabe ci ei trebuie incurajati nu sa le dam si noi in cap, ce credeti ca ei cand joaca mai slab o fac dinadins?

THE RADICAL10.04.2006 11:44

Pai tocmai asta e ideea. De ce doar anumiti jucatori, in cazul de fata Dica, sunt luati in colimator iar altii nu. Sigur varianta ideala este sa nu fie injurat nimeni si cu atat mai mult jucatorii de mare valoare cum e Dica care in paranteza fie spus nu e un derbedeu ca zicu sau ca Niculescu sa puna curvele si barurile inaintea fotbalului . El joaca prost fiindca este intr-o eclipsa de forma. In ceea ce-l priveste pe Nesu eu raman la parerea ca e un jucator fara prea mult creier, care joaca doar dintr-un elan de multe ori nesabuit. Dar asta-i pentru un alt topic.

redandblue10.04.2006 11:45

Dica e un jucator foarte bun si indispensabil Stelei chiar dc a prins citeva jocuri mai slabe...

Melku10.04.2006 11:49

Mai baieti...dar nu mai luati foc asa,nu sunt niste fetite jucatorii de la Steaua,uitati principiul - cand luam note bune la scoala mama ma lauda, cand nu - mama ma CRITICA. Asa si cu jucatorii, merita laudati cand trebuie si criticati cand trebuie. In cazul meu eu intotdeauna dau credit jucatorilor si nu ma apuc sa ii injur din primul minut pentru ca am eu un dinte impotriva lor, ii sustin...dar la terminarea meciului daca prestatia lor a fost slaba, oricat de stelist as fi nu pot sa nu o vad cum a fost cazul lui Dica. Asta nu inseamna pe departe ca eu nu o sa ii acord credit si in jocul urmator si sper sa aiba o prestatie buna cu toate ca la prestatiile din ultimul timp ma indoiesc, as fi primul care s-ar bucura daca m-ash insela.

OTAKU10.04.2006 12:02

io am tricou cu Dica

mi se pare un jucator care le are f tare cu sutu si pasa lunga si mai da bine si cu capu

ideea e ca omu nu prea are viteza

nu cred ca e lenes

cu toate astea ratarea de ieri de la Dinamo cred ca e a 4 a sau a 5 a din aceeasi pozitie de unde rezulta ca omu trebuie sa mai stea si pe banca

Cristocea cred ca merita mai mult

I.N.Money10.04.2006 13:44

Ratarea a fost la "poarta magica",marcata de Zicu in tur cu Farul,se explica :lol: :lol:

vio_stelistu_4ever10.04.2006 15:12

Dica e un jucator f util pt Steaua asa ca nu il mai criticati atat.aduceti-va aminte ca prin golul inscris de el cu Timisoara am castigat titlul.

redandblue10.04.2006 16:35

poate sunt printre putinii care au incredere deplina in Dica...dar am mai spus-o...Dica este un jucator foarte bun insa da randament mic atunci cind e pus sa se apere...Dica e jucator de constructie...joaca 80 de min prost si da doua pase geniale care rezolva meciul...

am avut si voi avea mereu incredere in tine Dica...!!!

sper sa-ti revii cit mai repede...cu doua goluri in poarta lui Boro!!!

KroNos^10.04.2006 17:11
Daca nu joaca poate vine Oprita, Simion, Litu, cine vreti voi, si pune latul si baga mingea in poarta de la 2 metri. Nu spun sa fie dat afara de la echipa, dar poate ca 1-2 meciuri pe banca de rezerve i-ar da ocazia sa se mai odihneasca si in plus poate am vedea si o schimbare de atitudine. Dica nu pare sa simta nici un fel de presiune, e titular indiferent ce face pe teren. Si in modesta mea opinie, asta are un efect negativ asupra motivatiei lui.

 

Ai perfecta dreptate. Dica ar trebui sa mai stea 1-2 meciuri pe banca de rezerve si sa intre prin repriza a 2. Daca ratezi 6 ocazii imense in 3 meciuri e clar ca iti trebuie o pauza. Daca o sa fie altul titular o sa-si dea si Dica seama ca daca rateaza din 2 metri nu e bine si risca sa fie rezerva.

 

Dar mai e o problema. In tur Protasov stia cum sa-l faca sa joace cum trebuie. Dica nu e jucator care sa vina si in aparare asa cum ii cere Olaroiu, practic il termina. Nici Bostina nu a mai jucat la fel ca in tur deoarece Protasov ii datea libertate sa faca ce vrea la mijloc, pe cand Olaroiu ii traseaza zone din care nu are voie sa iasa.

 

Pot sa ma injure unii dar jocul Stelei acum e mult mai rigid decat in toamna. In toamna jucau mult mai dezinvolt, jucau din placere, pe cand acum trebuie sa respecte cu strictetze tacticile lui Olaroiu, care de multe ori sunt chiar super prudente. Si tocmai din cauza tacticizarii jocului asa mult un jucator ca Dica, care se bazeaza pe inventivitate, poate sa dispara din joc complet, iar cand se trezeste cu mingea in fatza portii sa rateze pentru ca nu mai e destul de concentrat, avand in vedere jocul slab de pana atunci.

Melku10.04.2006 19:26

Kronos ai pus punctul pe i,

se vede clar diferenta dintre Steaua lui Protasov si Steaua lui Olaroiu si nu e vorba numai de maniera de joc ci si de atitudinea jucatorilor fata de meci...intr-adevar Dica a prins o perioada foarte buna in timpul lui Protasov.

cristipuscoi10.04.2006 19:39

cum sa ii poti lua apararea lui Dica ... un mijlocas de creatie care e transformat meci de meci in altceva... menirea lui principala e sa faca faze de atac... nu sa paseze in spate. si ceea ce a facut in meciul cu cainii e exact CRISPAREA din jocul lui. e incredibil ca un jucator de nivelul lui sa rateze de acolo, din 2 metri. e faza de antrenament. sa stea 1 etapa pe margine, sa il vad pe Cristocea cum se zbate un meci intreg, ca ar merita o sansa de titular !

Melku12.04.2006 19:42

Asa mai vii de acasa domnu` Dica...nu a jucat exceptional dar a alergat foarte mult si a pasat bine.

razvan198312.04.2006 19:48
Asa mai vii de acasa domnu` Dica...nu a jucat exceptional dar a alergat foarte mult si a pasat bine.

Am si eu o rugaminte fata de tine si fata de ceilalti care se refera la jucatori cu apelativul "domnu". Daca este ironic va rog sa nu-l mai folositi pentru ca va da un aer d-ala de superioritate, cum vor politistii sa para cand te opresc cu masina, ceea ce sincer va spun nu e deloc laudabil. Daca insa prin acest apelativ aratati respect jucatorilor atunci este ok sa-l folositi. Mersi si sper ca n-am deranjat.

Melku12.04.2006 20:40

Respect desigur,cand merita...merita...

redandblue12.04.2006 20:41

bravo Dica...nu degeaba am avut incredere in tine...

Dica ia campionatul si Cupa UEFA pt noi...!!!

weeezer_2012.04.2006 21:06

bai fratilor face ce face Dica si o comite tocmai cand e mai injurat si mai contestat.. Penalty, da, si? "Si bunica-mea dadea gol de-acolo"? nu prea, Beckham, Ronaldinho si cati altii, au ratat si nu de putine ori, de la punctul cu var. Asa ca hai sa-l aplaudam pe Dica (macar) pt faptul ca ne-a adus inca o victorie. Si practic ne-a pus pe primul loc in campionat.

Melku12.04.2006 21:36

Si nu numai atat,am simtit o schimbare in atitudinea lui,a alergat foarte mult fata de meciurile anterioare,s-a zbatut.

Bogdan4Steaua12.04.2006 23:41

Are nevoie de sprijinul nostru. A reusit cateva pase bune, a intrat in un-doi-uri destul de eficiente(a fost oprit o data eronat pe motiv de offside) s-a zbatut mai mult, a batut bine si penalty-ul.

razvan198313.04.2006 08:57

Ba sa mai ziceti ceva de Dica, aici s-a vazut caracterul lui. Putea omul sa nu bata el penalty-ul, cate injuraturi isi lua daca rata, o gramada de la asa zisii suporteri. Dar uite ca el a dovedit ca este profesionist, si-a luat inima in dinti si a executat cu calm si a marcat. Si ne-a adus 3 puncte importante.

P.S. Am avut o emotie la penalty-ul lui Dica ca la meciul retur cu rrapizii. Si am avut emotii nu ca n-ar fi fost in stare sa marcheze ci pur si simplu imi parea rau de Dica daca rata pentru ca este un jucator care merita toata aprecierea noastra, si daca nu marca sigur intra in colimatorul mai multor suporteri, nu numai pe stadion ci si aici pe forum. Dar inca o data spun, respect Dica si mersi pentru golul de ieri. La mai multe in meciul cu englezii (nu m-as supara nici la cateva pase de gol).

«15678940»