FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Europa League, Editia 2009 / 2010

«13456714»
Ronnie07.08.2009 08:22

Grupele din care se vor trage la sort:

 

Steaua

Genoa

Rapid Viena

Nacional

Saint Patrick's

NK Maribor

CFR Cluj

Brondby

Tromso

Sivasspor

Slovan Bratislava

FK Sarajevo

 

Dinamo

Slovan Liberec

Guingamp

Sion

Sturm Graz

 

FC Vaslui

Benfica

Valencia

AEK Atena

Slavia Praga

 

 

De evitat este Genoa.

MoWeed07.08.2009 08:25

Nici italienii nu mai sunt ce au fost sezonul trecut, i-au dat pe cei mai buni jucatori la Inter. Oricum, ar fi bine sa ii evitam.

 

Chefere are numai adversari facili, de dinam0 imi pare rau ca nu mai pot pica cu elfii. Oricum sunt sanse bune sa se faca de ras cu oricare din acele 2 echipe pica. Vaslui se opreste aici...

Ronnie07.08.2009 08:26

Vaslui daca pica iar cu Slavia Praga are sanse 50-50. Chiar si cu AEK Atena au sanse.

weeezer07.08.2009 08:40

Nacional Funchal e Maritimo Funchal sau Nacional Madeira? Sau nici una? Sau amandoua?

 

Cred ca a avut dreptate Mitica de la Liga, merg mai departe cele care sunt capi de serie.

MoWeed07.08.2009 08:43

Mai putin dinam0. Ei mereu s-au facut de rahat cand au fost capi de serie...

_yang07.08.2009 08:47
Nici italienii nu mai sunt ce au fost sezonul trecut, i-au dat pe cei mai buni jucatori la Inter. Oricum, ar fi bine sa ii evitam.

 

Chefere are numai adversari facili, de dinam0 imi pare rau ca nu mai pot pica cu elfii. Oricum sunt sanse bune sa se faca de ras cu oricare din acele 2 echipe pica. Vaslui se opreste aici...

 

 

Daca picam cu Genoa putem sa trimitem echipa de juniori pe teren ca noi nu dam goluri cu echipele italiene... Asa ca suntem ca si iesiti din cursa...

Dar de obicei n-avem noi ghinionul asta. Asa ca sper c-o sa jucam cu Saint Patrick's.

 

CFR Cluj - FK Sarajevo

 

Dinamo - Guingamp (sa-i scoata o echipa de Liga a II-a)

 

FC Vaslui - Slavia Praga (sa aiba si ei un complex dupa ce i-au scos si anul trecut)

MoWeed07.08.2009 08:48
Nacional Funchal e Maritimo Funchal sau Nacional Madeira? Sau nici una? Sau amandoua?

Maritimo Funchal mai exista, Nacional Funchal e fosta Nacional Madeira

Ronnie07.08.2009 08:51

Giungamp e din Liga 2a in Franta?

Guardian07.08.2009 09:02

sper sa facem puncte multe anul asta , toate echipele .

Maye07.08.2009 09:13
Giungamp e din Liga 2a in Franta?

Da.Au terminat pe 13 anul trecut.

Eu simt ca o sa picam cu Genoa.Sper sa nu dar simturile astea...Ar fi interesant cum s-ar descurca actuala aparare contrta unui atac format din Palacio-Palladino-Crespo.

cRiss4Steaua07.08.2009 09:46

si eu asa cred ... sau Rapid Viena, oricum cu cine vom juca cred ca nu ne vom califica, sau daca ne calificam, ne calificam cu noroc

Ronnie07.08.2009 11:57

Cu Sfantu' Petre am picat.

DelPiero1007.08.2009 12:02

Tragere la sorti f usoara,pt toate.Chiar si pt Vaslui.

MoWeed07.08.2009 12:12

Toate au picat cu adversari acceptabili. Numai Vaslui are un adversar mai tare dar, tinand cont ca au scapat de Benfica si Valencia, eu zic ca e o tragere buna pentru ei.

andrei_ionete07.08.2009 12:12
sper sa facem puncte multe anul asta , toate echipele .

Nu uita ca a intrat si Dinamo in competitie...

Maye07.08.2009 12:29

Dinamo iasa....

Maye07.08.2009 13:15

Play Off-ul pentru accesul in grupe.

Mansa tur 20 august , retur 27 august

 

PAOK Salonic (Grecia) - Heerenven (Olanda)

Dinamo Zagreab(Croatia) - Hearts (Scotia)

Werder Bremen (Germania) - FK Aktobe (Kazahstan)

Everton FC(Anglia) - Sigma Olomuc (Cehia)

BATE Borisov (Belarus) - Litex Loveci (Bulgaria)

NAC Breda (Olanda) - Villareal (Spania)

Lech Poznan (Polonia) - Club Brugge (Belgia)

Fulham (Anglia) - Amkar Perm (Rusia)

Galatasaray (Turcia) - Levadia Tallinn (Estonia)

FK Teplice (Cehia) - Hapoel Tel Aviv (Israel)

Metalurg Donetk (Ucraina) - Austria Viena (Austria)

Twente Enschede (Olanda) - FK Karabach (Azerbaidjan)

AS Roma (Italia) - MFK Kosice (Slovacia)

Dinamo Moscova (Rusia) - TSKA Sofia (Bulgaria)

Racing Genk (Belgia) - Lille (Franta)

PSV Eindoven (Olanda) - Bnei Yehuda (Israel)

Lazio (Italia) - Elfsborg (Suedia)

Trabzonspor (Turcia) - Toulouse (Franta)

Partizan (Serbia) - MSK Zilina (Slovacia)

FK Baku (Azerbaidjan) - FC Basel (Elvetia)

Ajax (Olanda) - Slovan Bratislava (Slovacia)

Sahtior Donetk (Ucraina) - Sivasspor (Turcia)

Brondby (Danemarca) - Hertha Berlin (Germania)

Athletic Bilbao (Spania) - Tromso (Norvegia)

FK Sarajevo (Bosnia&Hertegovina) - CFR Cluj

Rapid Viena (Austria) - Aston Villa (Anglia)

Steaua Bucuresti - Saint Patrick`s Athletic (Irlanda)

Sparta Praga (Cehia) - NK Maribor (Slovenia)

Zenit St.Petersburg (Rusia) - Nacional Madeira (Portugalia)

Genoa (Italia) - Odense BK (Danemarca)

Dinamo Bucuresti - Slovan Liberec (Cehia)

Guingamp (Franta) - Hamburg SV (Germania)

FC Sion (Elvetia) - Fenerbahce (Turcia)

Sturm Graz (Austria) - Metalist Harkov (Ucraina)

Slavia Praga (Cehia) - Steaua Rosie Belgrad (Serbia)

Benfica Lisabona (Portugalia) - Vorskla Poltava (Ucraina)

FC Vaslui - AEK Atena (Grecia)

Stabaek (Norvegia) - Valencia (Spania)

 

 

DelPiero1007.08.2009 15:17

Toate ca toate,dar eu vreau sa ma imbat iar ca Dinamo iese din Europa. :drunk: Nu de alta,dar cehii aia pot fi bulangii rau...au fost ei eliminati si de echipe mai proaste. :D Sholdovenii lui PorumBOyu nu se califica.Vom avea pe Steaua,CFR si Poli in Europa League,si Urziceni in Champions League.Parerea mea! :D

Maye07.08.2009 19:53

Bai..dupa cateva beri sunt convins:dinam0 iasa.

Lari17.08.2009 22:37

Dacã se calificã în Europa League, Steaua va fi aproape sigur prima echipã româneascã ajunsã în urna șefilor de grupe. Asta nu s-a întîmplat niciodatã în cei 18 ani de cînd cupele europene se desfãșoarã cu sistem de grupe.

 

Dinamo va fi probabil în urna a treia, iar CFR în a patra

 

Dacã va trece de irlandezii de la St. Patrick's, Steaua are un culoar favorabil sã ajungã în primãvara europeanã. Motivul? Formația din Ghencea se va afla aproape sigur printre cele 12 echipe ce vor intra în prima urnã la tragerea la sorți care va stabili grupele Europa League. Aceasta înseamnã cã roș-albaștrii vor pica în grupe cu adversari mult mai accesibili, scãpînd din start de 11 trupe extrem de tari.

 

Kapetanos și colegii sãi pot pierde acest avantaj doar dacã se îndeplinesc simultan urmãtoarele douã condiții:

 

1. Cel puțin douã echipe dintre Arsenal, Lyon, Sporting sau Panathinaikos sã rateze calificarea în grupele Champions League. În acest caz, ele o vor depãși pe Steaua, avînd un coeficient mai bun.

 

2. Toate cele 10 formații aflate în fața Stelei în clasamentul UEFA și care vor juca în play-off-ul Europa League se vor califica în grupe. Dintre acestea, cele mai dificile dueluri le au ªahtior (cu Sivasspor) și Zenit (cu Nacional Madeira).

 

Dinamo și CFR o vor afarã pe Steaua

Dacã Steaua stã bine în clasamentul coeficienților, nu același lucru este valabil pentru celelalte echipe românești. Din acest motiv, Dinamo va fi, cel mai probabil, în urna a treia valoricã, în timp ce CFR Cluj și FC Vaslui în urna a patra, ultima. La fel ca Poli Timișoara, în cazul în care bãnãțenii nu se calificã în grupele Champions League. Ele ar mai putea urca în urnele superioare doar în cazul în care sînt eliminate formații aflate în fața lor în clasamentul coeficienților, printre acestea gãsindu-se și Steaua.

 

Cînd sînt tragerile la sorți

Grupele Champions League joi, 27 august, ora 19:00

Grupele Europa League vineri, 28 august, ora 14:00

 

53,781 este coeficientul UEFA al Stelei

25,781 este coeficientul UEFA al lui Dinamo

13,781 este coeficientul UEFA al CFR-ului

9,781 este coeficientul UEFA al Vasluiului

7,781 este coeficientul UEFA al Timișoarei

 

Format nou

Europa League nu și-a schimbat doar denumirea, ci și formatul. Dacã pînã acum erau 8 grupe de cîte 5 formații, din acest an se vor alcãtui 12 grupe de 4 echipe. Acestea vor juca între ele tur-retur și se vor califica în 16-imi primele douã clasate.

 

Cum ar arãta urnele

 

URNA A

Werder Bremen (Germania)

Villarreal (Spania)

AS Roma (Italia)

PSV Eindhoven (Olanda)

ªahtior Donețk (Ucraina)

Zenit St. Petersburg (Rusia)

Hamburg (Germania)

Benfica (Portugalia)

Valencia (Spania)

Ajax (Olanda)

Steaua (România)

Fenerbahce (Turcia)

 

URNA B

FC Basel (Elveția)

Lille (Franța)

Fiorentina (Italia)

Atletico Madrid (Spania)

Celtic (Scoția)

Everton (Anglia)

FC Bruges (Belgia)

Heerenveen (Olanda)

Galatasaray (Turcia)

Anderlecht (Belgia)

Austria Viena (Austria)

Lazio Roma (Italia)

 

URNA C

Hertha (Germania)

Sparta Praga (Cehia)

Dinamo (România)

AEK Atena (Grecia)

Slavia Praga (Cehia)

Metalist Harkov (Ucraina)

Aston Villa (Anglia)

Athletic Bilbao (Spania)

Partizan Belgrad (Serbia)

Hapoel Tel-Aviv (Israel)

FC Twente (Olanda)

Dinamo Zagreb (Croația)

 

URNA D

Litex Loveci (Bulgaria)

Fulham (Anglia)

ÞSKA Sofia (Bulgaria)

Toulouse (Franța)

CFR Cluj (România)

Odense (Danemarca)

Poli Timișoara (România)

FC Salzburg (Austria)

APOEL Nicosia (Cipru)

FK Ventspils (Letonia)

DVSC Debrecen (Ungaria)

Sheriff Tiraspol (Moldova)

 

* s-a luat în considerare faptul cã echipele care sînt capi de serie se calificã mai departe. Din acest motiv, aceste urne ar putea suferi modificãri.

Maye20.08.2009 10:57

Cine ghiceste cu pierde dinamu deseara primeste o bere de la mine.

_yang20.08.2009 10:59

Nu pierde dinam0 diseara... Se termina egal... Probabil 0-0.

Ronnie20.08.2009 11:01

0-7

Maye20.08.2009 11:11

Esti departe de adevar yang :D

MoWeed20.08.2009 13:10

Joaca acasa deci eu zic 1-1 sau 2-1 pentru cehi

«13456714»