a) Azzido, foarte bine. Pune pe site un buton de donate catre un cont de PayPal si cere ajutor pentru tinerea in viata a site-ului. Asa cum se face peste tot, modern si civilizat. Faza asta cu cerutul de pomana pe un ton tafnos in timp ce proprietarul de site piece-of-mind ne ameninta cu "inchiderea fcsteaua" merge probabil prin peluza... cam greu in viata reala. Ah, si inca ceva: site-ul nu moare din lipsa de materiale, moare pentru ca inscrierea de noi utilizatori e restrictionata, pentru ca ati omorat forumul mutand toata conversatia pe prima pagina etc.
b) Joga & xray. Modelul asta de ziarist-gunoier e popular printre ziarele-tabloid: ingramadeste cantitate peste cantitate ca sa ne facem norma de cuvinte. Eu refuz sa mai scriu vreun articol serios, documentat, daca trebuie sa il ingramadesc printre mizeriile semnate de vadim, mironica, editoriale scremute din putul gandirii. De ce sa contribuie userii la articole cand si le gasesc a doua zi in arhiva pentru ca deh, a trebuit sa bagam repede niste ironii ieftine gasite in ziarele online? Ok, s-a scris ceva de Steaua? Se pune pe forum, la stirile zilei sau la alt topic relevant, ca sa supravietuiasca si sectiunea aia... pe prima pagina au loc doar cronicile de meci si articolele utilizatorilor acestui site.
Ca sa fie clar, nu spun ca voi ar trebui sa le scrieti. Nu aveti treaba cu gazetaria, aveti alte profesii si talentul scriitoricesc v-a ocolit. Dar ar fi de preferat sa apara un material nou la doua saptamani, scris de cineva care participa la viata acestui site decat sa trebuiasca sa te tii de nas cand intri pe prima pagina.




