FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Rugby

«13456718»
Padrese31.07.2009 08:35

Azi intr-un meci amical: Steaua-Farul Constanta 5-17, scor la eseuri 1-3, pentru noi inscriind Alexandru Grigore

 

zob7922.08.2009 19:11

Astazi in etapa a 17-a din campionat Steaua a invins in deplasare pe U Cluj cu 35-12

Echipa noastra a inscris 5 eseuri prin Ionel Cazan, Viorel Zamfir, Mugurel Sarbu, Daniel Ianus si Samuel Maris, toate transformate de Florin Vlaicu.

Steaua se afla pe locul 1 in campionat, fiind neinvinsa dupa 17 etape :steagcruce:

Padrese27.08.2009 08:53

Sambata de la ora 11.00 pe stadionul Ghencea II Rugby, Steaua va infrunta pe Farul intr-un meci din cadrul etapei a 8-a a Diviziei Nationale de rugby.

 

CSA Steaua va juca in urmatoarea formula:

15. Florin Vlaicu - 14. Mugurel Sarbu, 13. Ionel Cazan, 12. Robert Dascalu, 11. Catalin Fercu - 10. Danut Dumbrava, 9. Grigoras Diaconescu - 8. Daniel Ianus, 7. Bogdan Marinescu, 6. Madalin Baraulea - 5. Alexandru Grigore, 4. Cornel Tatu - 3. Radu Basalau, 2. Bogdan Zebega, 1. Nicolae Nere

 

Rezerve: 16. Samuel Maris, 17. Marcel Mihalache, 18. Cristian Moisei, 19. Laurentiu Melinte, 20. Cristian Cracea, 21. Eugen Petre, 22. Viorel Zamfir

 

Antrenor: Marin Mot si Daniel Boldor

 

Meciul va fi transmis in direct si de TVR2

 

 

Clasament actual:

 

1. Steaua 17 16 1 0 785-192 78p

2. Baia Mare 17 14 1 2 719-172 69p

3. Dinamo 17 12 0 5 776-189 60p

4. Farul 17 12 0 5 771-222 59p

5. Cluj 17 7 0 10 427-412 32p

6. Timisoara 17 5 0 12 215-570 22p

 

Etapele viitoare: Stiinta Baia Mare - Steaua (05.09), Steaua - Dinamo (12.09)

Lari27.08.2009 09:22

Spre rusinea mea, nu stiam ca Marin Mot e antrenor la noi. Nenea asta nu a fost dinamovist toata viata? :unsure:

Padrese27.08.2009 09:49

A jucat la Steaua intre anii 1982 si 1996, a fost antrenor secund la Steaua intre 1998 si 2000 si antrenor principal al echipei din 2004, de asemenea a castigat si campionatul ca jucator de 8 ori tot cu Steaua, iar ca antrenor a castigat titlul de doua ori si cupa tot de 2 ori...

 

Parerea mea ca e cam foarte stelist.

Lari27.08.2009 10:06

@Padrese

Saru'mana pentru info!

 

Nush ce dreaq ramasesem cu senzatia contrara...

 

P.S. Cultura mea rugby-istica este, dupa cum s-a vazut, deosebit de saraca. :oops:

Padrese27.08.2009 10:30

Cred ca l-ai confundat probabil cu Mircea Paraschiv

Lari27.08.2009 10:46

Iti multumesc pentru intelegere, dar imi asum tampenia debitata. Ar fi mai bine sa tac, cine stie ce dau din mine... :look:

la10.09.2009 12:52

duminica pe Ghencea vedeti ca joaca Steaua cu Dinamo

Padrese15.09.2009 06:17

De pe site-ul oficial al echipei de rugby:

 

Prin intermediul site-ului nostru (n.n. steauarugby.com) dorim sã mulțumim galeriei pentru sprijinul acordat atât astãzi, cât și pe parcursul celorlalte etape din campionat.(...) Meciul de sâmbãtã este cel așteptat și sperãm ca ne veți susține în numãr la fel de mare. Steaua nu se gândește încã la finalã, ci are ca obiectiv deocamdatã câștigarea semifinalei.

Sâmbãtã vã așteptãm la stadion, de la obișnuita orã 11:00 (...)

 

 

Sambata, ora 13:00, stadion Steaua II - semifinala Diviziei Nationale: CSA Steaua Bucuresti - CS Dinamo Gaz Sud Bucuresti

zob7919.09.2009 10:14

Sambata, ora 13:00, stadion Steaua II - semifinala Diviziei Nationale: CSA Steaua Bucuresti - CS Dinamo Gaz Sud Bucuresti 33-22

 

La Steaua care-a rasarit e-o cale atat de lunga...

....ca 80 de minute nu i-au fost suficiente lui Dinamo pentru a o ajunge. Cam asta este concluzia semifinalei dintre Steaua si Dinamo, un meci in care stelistii au defilat fara nici un fel de emotie. 4-1 la eseuri, 33-22 scorul final, un rezumat care spune totul despre cum s-au desfasurat ostilitatile. In prima repriza, 23-12, dinamovistii nu au avut nici macar o sansa reala de eseu. In a doua (10-10) a existat o perioada de 7 minute in care oaspetii de la acest joc au marcat o incercare si au dat impresia ca pot reveni. Dar doar atat. Mult prea putin pentru campioana en-titre, care va trebui sa se multumeasca acum doar cu finala mica. Steaua merge in marea finala pentru a incerca sa (re)castige titlul.

 

Greu de spus ce s-a intamplat cu Dinamo in aceasta semifinala a Diviziei Nationale. Fie Steaua a fost cu adevarat de netrecut fie pur si simplu atat poate in acest moment. Cert este ca partida a aratat o diferenta neta intre cele doua echipe, stelistii dominand extrem de clar.

 

Desfasurarea scorului spune aproape totul despre meci. 3-0, 10-0, 10-3, 13-3, 13-6, 18-6, 18-9, 23-9 si 23-12 pana la pauza. Un duel al suturilor intre Vlaicu si Calafeteanu, "pigmentat" cu 3 eseuri steliste: Dascalu, Rus si Sirbu. Fara discutie eseul lui Dascalu, din primele minute, patrundere centrala, a insemnat foarte mult pentru gazde. Faza din care a marcat Rus a fost o lectie despre cum se profita de neatentia adversarilor, intrare dupa tusa, iar incercarea lui Sirbu a aratat de ce sunt in stare vitezistii stelisti, in frunte cu Fercu.

 

Dinamo a marcat in aceasta parte doar cu sutul, a luat un galben (Barbuliceanu) si a intrat o singura data in 22. Steaua a luat si ea galben pe final de repriza (Grigore), poate pentru a se mai echilibra putin jocul.

 

In partea a doua 23-15, 26-15, 33-15 si 33-22. Evident, eseul Stelei a fost decisiv. Incercarea a marcat-o Fercu dupa o interceptie de la propria linie de 22, incheiata intre buturi. Imediat dupa a avut Dinamo acea tresarire de orgoliu si Arhip a marcat eseul de onoare. Din pacate insa pentru ei, elanul dinamovistilor s-a stins repede. Steaua si-a reluat dominarea si meciul s-a indreptat spre deznodamantul asteptat.

 

Dinamo nu-si va apara asadar titlul de campioana. Steaua merge in marea finala, in timp ce dinamovistii joaca pentru locurile 3-4.

 

RaMs3s24.09.2009 19:54

Sambata de la 18:00 finala intre Steaua Bucuresti si Baia Mare.

fredysteaua26.09.2009 12:09

veniti cu totii astazi !! SE ASTEAPTA SA FIM CAT MAI MULTI

la stadionul de rugby de la arcu de triumf

kaycee26.09.2009 16:39

cum sa pierzi in ultima secunda....?! pacat!

ArmyLand26.09.2009 23:51

Ar fi fost o mare gura de aer pentru echipa noastra, din pacate ne-au furat altii bucuria castigarii titlului. Pacat....mare pacat.

Padrese13.10.2009 10:12

Conform tragerii la sorti Steaua va infrunta Dinamo in semifinalele Cupei Romaniei, meciul se va juca sambata 24 octombrie pe terenul Arcul de Triumf, momentan e stabilita ora 11:30 dar in functie de cerintele televiziunilor ora se poate schimba.

zob7924.10.2009 10:23

I-am umilit pe catei a patra oara in acest sezon

Scor final 25-3, cu 3 eseuri frumoase marcate de Zebega, Cazan si Zamfir

red&blue_boy01.11.2009 19:07

Steaua a invins in finala cupei pe Farul Constanta cu 27-15 !!! Bravo baieti !Respect !

Lari13.11.2009 19:46

Italia - Romania: 33-6, dupa un meci penibil al tricolorilor.

 

E cea mai mare diferenta de scor din istorie intre ei si noi...

Padrese14.11.2009 05:34

Cea mai mare diferenta in intalnirile dintre Romania si echipa A a Italiei, pentru ca daca ar fi sa cuantificam diferentele de-a lungul istoriei dintre primele echipe ale celor 2 tari pe primul loc ar fi o victorie a noastra de la Bucuresti din 1977 in cadrul turneului Cupa Europa cand le-am administrat un 69-0 iar pentru ei ar fi o victorie la Buenos Aires din 1995 cand au castigat cu 40-3.

 

Oricum infrangerea aceasta nu e o tragedie tinand cond ca echipa a avut mai putin de o saptamana de stat impreuna iar asta s-a vazut la relatiile de joc. Un fapt imbucurator a fost evolutia capitanului nostru Vasile Rus care a iesit in evidenta dupa intrarea din repriza a doua, cat despre evolutia celorlati 2 stelisti, Vlaicu a inscris singurele puncte ale Romaniei dar nu prea a fost in picior ratand doua penalitati din pozitii care teoretic nu ar fi trebuit sa-i puna probleme si l-a suplinit foarte bine pe catasrofa Catuna, iar Catalin Dacalu si-a facut treaba insa nu a iesit prea mult in evidenta.

 

Urmeaza meciul de acasa contra Fiji, Doamne-ajuta sa nu luam prea multe.

 

Dragoshel02.02.2010 11:00

Federatia Romania de Rugby face apel la suporterii echipei nationale sa participe joi, incepand cu orele 09.30, la actiunea de deszapezire a stadionului Arcul de Triumf.

Dupa indepartarea zapezii, suprafata de joc va fi acoperita cu o folie de protectie pana in ziua meciului.

Pentru cei care doresc sa participe la aceasta actiune ii rugam sa vina de acasa cu propriile lopeti.

Pe langa voluntarii care vor raspunde acestui apel, FRR are pregatita o echipa de 30 de persoane pentru aceasta actiune.

Va asteptam!

 

foto cu stadionul inzapezit pe Steaua.ro

Daniel-Ionut02.02.2010 11:15
Pentru cei care doresc sa participe la aceasta actiune ii rugam sa vina de acasa cu propriile lopeti.

 

Asta'i tare... mai vii si cu lopata de acasa :D

cozmin15.02.2010 19:48
bogdanbog15.02.2010 19:57

''Cand eram bolnav, toti imi ziceau să nu mă mai intorc la sport, să mă protejez, să nu apară alte probleme, dar in mintea mea era un singur lucru: să revin acolo, in linia a doua a gramezii"

 

Bravo lui, ii urez multa bafta.

RobYnho15.02.2010 20:05

Mda. Un caracter tare.

«13456718»