FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Rugby

«12345618»
Padrese27.09.2008 12:23

CSA Steaua Bucuresti - RC Barlad 67 - 10 (35-10)

 

Au marcat:

Steaua: Rus (2 eseuri), Bors, Baraulea (2 eseuri), Ianus, Sarbu, Pantelica (2 eseuri), Ionita (2 eseuri), Iulian Andrei (4 transformari), Bors (2 transformari)

BARLAD: Bucur (eseu), Oprea (transformare si penalitate)

 

Meci fara probleme pt Steaua, cu 11 eseuri inscrise de jucatorii nostri, din care ultimele 4 au apartinut juniorilor de la noi.

 

POZE de la meci

Padrese08.11.2008 12:01

Astazi pe terenul de rugby din Complexul Sportiv Steaua: CSA Steaua - RCM Timisoara 72-10

zob7915.11.2008 11:23

Astazi Steaua - Cleopatra Constanta 85-8(52-3)

Au marcat: Cazan 3e, Nainer 2e, Melinte 2e, Bors 2e, Maris 1e, Rus 1e, Marinescu 1e, Sarbu 1e, Dumbrava 10t

RaMs3s15.11.2008 14:34

frumos meci....

a fost dat la TV pe tvr2 :steag_sah_mic:

Lari22.11.2008 16:26

Am bautut la Barlad cu 48-3 si ne mentinem pe primul loc.

 

Clasament:

 

1. Steaua 7 6 1 0 382-60 6pbonus 32puncte

2. Baia Mare 7 6 1 0 287-35 4pb 30p

3. Timisoara 7 4 0 3 128-147 2pb 18p

4. Iasi 7 2 0 5 109-175 4pb 12p

5. Cleopatra 7 2 0 5 81-243 0pb 8p

6. Barlad 7 0 0 7 55-382 1pb 1p

 

Etapa viitoare este ultima a anului si vom juca acasa, cu Poli Iasi, sambata, 29 noiembrie.

bodanelu22.11.2008 17:19

Dinamo nu mai sunt? Cleopatra sunt Farul Constanta?

Lari22.11.2008 18:05

Sunt in ailalta serie, Cleopatra si Farul (care se afla in serie cu Dinamo) sunt echipe distincte.

 

Clasamentul seriei I

 

1. Dinamo 7 6 0 1 523-40 7pbonus 31puncte

2. Farul 7 6 0 1 436-69 6pb 30p

3. Cluj 7 4 0 3 184-114 2pb 18p

4. Olimpia 7 4 0 3 146-162 2pb 18p

5. Suceava 7 1 0 6 87-385 1pb 5p

6. Brasov 7 0 0 7 18-605 0pb 0p

 

Lari13.12.2008 14:48

Echipa Stejarii București a învins, sâmbãtã, cu 17-15 (0-3) formația Petrarca, într-o partidã disputatã la Padova, în Cupa Challenge la rugby.

 

Pentru echipa noastrã, punctele au fost marcate de Csaba Gal și Jeff Makapelu, prin douã eseuri transformate de Florin Vlaicu. Pe final de joc, Florin Vlaicu a mai inscris o data, din penalitate.

 

Padrese15.02.2009 06:54

Romania a invins in al 2-lea meci din CEN in deplasare pe Germania cu scorul de 22-0 si a trecut pe primul loc in clasament cu doua victorii.

In echipa Romaniei au jucat si stelistii Florin Vlaicu, Catalin Fercu, Nicolae Nere si Ionut Dimofte, primii doi conlucrand la ai doilea eseu al echipei noastre.

Urmatorul meci al echipei nationale va avea loc pe 28 februarie acasa impotriva Rusiei, echipa de pe locul 2.

Padrese13.03.2009 08:05

Pentru iesenii care vor sa vada echipa de rugby a Stelei, vineri si sambata ros-albastri vor participa la Memorialul "Sandu Ville-Gorun". Ei vor juca astfel:

 

vineri ora 14:00 Poli Iasi - Steaua Bucuresti

 

sambata ora 10:00 Steaua Bucuresti - Bucovina Suceava

 

Meciurile se vor juca pe terenul "Agronomie".

 

Steaua va veni la acest turneu din cantonamentul de la Forban fara jucatorii convocati la echipa nationala pentru meciul de la Tbilisi impotriva Georgiei de sambata: Nicolae Nere, Daniel Ianus, Ionut Dimofte, Catalin Dascalu si Florin Vlaicu si fara accidentatul Catalin Fercu.

Padrese25.03.2009 09:33
Un jucator de echipa nationala si un fost antrenor secund la echipa nationala au plecat de la Steaua. Este vorba despre Ionut Dimofte, mijlocas la deschidere sau centru, si George Sava. Dimofte a semnat pe 3 ani pentru Baia Mare si va fi astfel rivalul stelistilor in campionat, el ajungand deja in cantonamentul noii sale echipe. George Sava merge sa antreneze in Rusia la una dintre cele mai titrate formatii din aceasta tara, Yenisei Krasnoyarsk.

 

 

Mutari de jucatori si antrenor la Steaua Bucuresti, vicecampioana tarii. Mijlocasul la deschidere, sau centrul asa cum joaca la echipa nationala, Ionut Dimofte s-a transferat la Stiinta Baia Mare, acolo unde urmeaza sa joace in urmatorii 3 ani. Este cel mai important transfer facut in 2009 de echipele romanesti, tinand cont ca Dimofte este titular la selectionata Romaniei.

 

"Sosirea lui Dimofte este benefica pentru echipa. Sper sa se poata integra rapid, pentru ca timpul pana la primul meci oficial este scurt. Avem nevoie de jucatori de valoare, asa cum este el", ne-a spus Eugen Apjock, antrenorul celor din Baia Mare. Tot el ne-a mai dat o veste. "Chiar daca timpul este scurt vrem sa mai facem un transfer. Este vorba de un jucator de treisferturi. Evident, tot de echipa nationala".

 

O alta plecare de la Steaua este a antrenorului George Sava. Acesta a semnat cu formatia rusa Yenisei Krasnoyarsk, una dintre cele mai puternice echipe din Rusia, exact cea care se afla in aceste zile in cantonament la Constanta. Sava a fost deja in cantonament in Antalya cu echipa rusa iar din Romania va pleca intr-un alt stagiu de pregatire in Irlanda. Yenisei este o echipa cu 3 titluri de campioana a Rusiei in ultimii ani se joaca mereu pentru a castiga titlul din aceasta tara. Dupa aceste cantonamente, George Sava intra cu noua sa echipa direct in focurile puternicului campionat din Rusia.

sursa: rugby.ro

 

Nu ramanem descoperiti pe postul ala, dar ne-am pierdut capitanul si un jucator foarte bun si asta e trist.

Padrese03.04.2009 06:49

Va invitam la rugby - ARTICOL AICI

zob7903.04.2009 18:31

Padrese, stii cumva de ce-a plecat DIMOFTE?

Padrese03.04.2009 20:36

Nu stiu, cred ca pt i-a fost oferit un salariu mai mare de aia a preferat transferul acolo.

 

Cronica meciului - AICI

Padrese12.05.2009 06:30

Weekendul acesta este rezervat ultimului turneu de rugby in 7. Dupa 3 turnee disputate Steaua se afla pe locul 3 cu 43 de puncte si este greu de crezut ca isi va pastra titlul castigat anul trecut. Meciurile vor avea loc pe stadionul Arcul de Triumf (langa Manastirea Casin)

 

Programul meciurilor echipei noastre este astfel:

 

Sambata

 

ora 10:40 Steaua - Callatis Manglia

 

ora 13:40 Steaua - Grivita

 

ora 16:20 Steaua - Stiinta Petrosani

 

ora 19:20 C2 (locul 2 din grupa Stelei) - D1 (castigatoare grupei D - U Cluj, Baia Mare, Bucovina Suceava, Metrorex) sau

ora 19:40 C1 (castigatoare grupei Stelei) - D2 (locul 2 in grupa D )

1on12.05.2009 15:55

Aici e programul complet: http://www.rugby.ro/articol/sambata-si-dum...gby-in-7-14394/

Nu știu în ce mãsurã o sã se respecte orele alea. Doar la primul meci. Dupã, cred cã o sã intre fiecare de cum terminã cei dinainte. Cel puțin așa țin minte cã a fost anul trecut.

Padrese13.05.2009 10:48

@ - 1on vii sambata si duminica pe Arcul de Triumf?

 

 

orele sunt cu titlu informativ pentru ca vor fi cu siguranta decalate.

 

Si o veste buna - fostul stelist Ion Paulica s-a transferat de la Bath la London Irish semnand un contract pe 2 ani.

Un interviu cu el il gasiti pe site-ul oficial al echipei de rugby - aici

1on13.05.2009 15:38

@Padrese:

 

În principiu da.

Padrese15.05.2009 08:45

La multi ani Radu Basalau ! - pilierul nostru implineste astazi 24 de ani, la cat mai multe meciuri in tricoul ros-albastru.

 

Lari15.05.2009 09:03

SA NE TRAIASCA!

 

SUCCESE cat mai multe si cat mai dese!

 

LA MULTI ANI!!!

Padrese22.05.2009 05:12

Echipa U18 a Stelei participa la Turneul Final al Campionatului National rezervat varstei lor ce se disputa la Constanta.

Rezultatele echipei noastre pana acum sunt urmatoarele: CSS3 Steaua - CSS Barlad 16-20 (marti) si CSS Baia Mare - CSS 3 Steaua 6-29 (joi)

Padrese25.05.2009 09:18

Sambata 23.05, etapa a IV-a a Diviziei Nationale (play-off):

 

CSA Steaua Bucuresti - CS Stiinta CSM Baia Mare 27-23 (13-6)

 

Au inscris: 1 eseu penalitate (Ionel Cazan), Nicolae Nere 1 eseu, Vlaicu 1 transformare, 5 penalitati / eseu penalitate (Catuna), Mihai Pantaru 1 eseu, Ioan Pop 1 transformare, 3 penalitati, Ionut Dimofte 1 transformare

 

Cartonase galbene: Dumbrava (57) / Bejan (60), Ursache (71)

 

CSA Steaua Bucuresti: Nere, Zebega (65 Mihalache), Bãsãlãu - Tatu (41 Baraulea), Marinescu - Ianus, Lucaci, V. Rus - Diaconescu (65 I. Andrei), Vlaicu - Sarbu (52 Dumbravã), Dascãlu, Cazan, Nainer - Fercu

Antrenori: Marin Moț și Costicã Florea.

 

Stiinta CSM Baia Mare: Dico, Rãdoi (65 Bîrlea), Bãlan (50 Gorun) - Cirțiu (45 Hristache), Ursache - Dãnilã, Macovei, Ene (58 Bejan) - Eva (60 Pantîru), Dimofte - Pop, Diniș (45 Gavriloaia), Preda, Cãtunã - I. Botezatu (20 Budușan).

Antrenori: Eugen Apjok și Vasile Lucaci

 

Clasament :

 

1. Steaua 14 13 1 0 662-148 64puncte

2. Dinamo 13 11 0 1 666-104 53p

3. Farul 14 10 0 4 700-172 50p

4. Baia Mare 13 10 1 2 554-124 50p

5. Cluj 14 7 0 7 397-288 32p

6. Timisoara 14 5 0 9 194-401 22p

 

Etapa viitoare: Dinamo - Steaua (30 mai, ora 11, stadion Dinamo)

 

zob7930.05.2009 11:02

Azi Dinamo-Steaua 29-30

Pentru noi au marcat: Cazan, Vasile Rus, Nere - eseuri, Vlaicu - 2 lovituri de pedeapsa, 3 transformari, Dumbrava 1 drop

A fost un meci foarte bun, cu o prima repriza extraordinara ca intensitate. Din fericire, maidanezii nu si-au mai permis sa apeleze la duritati, dupa suspendarile pe care le-au luat sub coada in urma a ceea ce-au facut cu Farul, si astfel a rezultat un joc bun, deschis, poate cel mai frumos Steaua - Dinamo din ultimii ani. Ramanem pe primul loc, neinvinsi, la sfirsitul turului si, dupa ce am vazut toate contracandidatele, e clar ca soarta titlului depinde numai de noi. Avem cel mai bun lot, sper ca doar in finala sa nu mai clacam psihic, cum s-a intamplat anul trecut.

MoWeed30.05.2009 11:05

Intr-adevar un meci frumos pe care l-am vizionat cu placere. O victorie meritata a ros-albastrilor

Padrese07.06.2009 05:01

Echipa de juniori sub 16 ani a clubului nostru a terminat pe locul 4 Campionatul National pierzand finala mica jucata contra echipei Metrorex cu scorul de 12-7 dupa un meci dramatic in care baietii nostri au luptat pana in ultima secunda a meciului pentru a inscrie un eseu castigator.

«12345618»