FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Rugby

«123418»
Dragoshel12.11.2007 12:07

Steaua a invins cu 56-0 pe Poli Iasi intr-un meci restant al Diviziei Nationale.

Dupa acest scor, rugbystii stelisti au primit bonus 5 puncte, si au trecut pe primul loc al clasamentului Diviziei Nationale.

 

sursa:rugby.roclasament.JPG

RBB0802.12.2007 19:04

FORZA Steaua DEOCAMDATA IN ACEST SEZON SUNTEM SUS UNDE NE ESTE LOCUL PE PRIMUL LOC PANA SE VA RELUA CAMPIONATU IN 2008 ,TOTUSI LA ANUL ASTEPT SA MAI VInA LUMEA SI LA MECIURILE DE RUBGY ALE Stelei FIINDCA CU ANII IN URMA Steaua JUCA CU STADIONUL PLIN !!! ACUMA JOACA DOAR IN FATA A CATEVA SUTE DE SPECTATORII,UNDE AU DISPARUT IUBITORII DE RUGBY ??

Padrese27.02.2008 16:14

pentru cei care vor sa mearga - urmatorul meci al echipei va avea loc sambata 22 martie pe stadionul Steaua de la ora 13.00, intrare libera, impotriva echipei CS Universitatea B.T. Cluj.

In acest moment echipa se afla pe primul loc dupa o etapa din playoff, castigand cu scorul de 52-0 impotriva echipei RC Municipal Timisoara.

1on06.03.2008 19:31

Programul Playoff-ului Diviziei Naționale de Rugby (de pe www.rugby.ro):

PROGRAMUL FAZEI A DOUA A DIVIZIEI NATIONALE 2007-2008

 

PLAY-OFF

 

Etapa I, joi 20 12 2007

 

Timisoara – Steaua 0-52

 

Arbitru: Gheorghe Sabau

Judecatori de margine: Nicolae Copil si Simion Marginean

 

U Cluj – Dinamo - amanat

 

Baia Mare – Farul - amanat

 

CLASAMENT

 

1. Steaua 1 1 0 0 52-0 1pbonus 5puncte

2. Timisoara 1 0 0 1 0-52 0pb 0p

3. Baia Mare 0 0 0 0 0-0 0pb 0p

4. Cluj 0 0 0 0 0-0 0pb 0p

5. Dinamo 0 0 0 0 0-0 0pb 0p

6. Farul 0 0 0 0 0-0 0pb 0p

 

Restanta din etapa I, 27 02 2008

 

CS Univ.B.T. Cluj - CS Dinamo Buc. (Stad.I. Hatieganu, Ora 13.00)

 

Etapa a II-a, sambata 08 03 2008

 

CSA Steaua Buc. - CS Univ. B.T. Cluj - pe 26 03 2008 (Stad. Steaua, Ora 13.00)

CS Dinamo Buc.- CSM U Baia Mare - pe 25 03 2008 (Stad. Dinamo, Ora 10.00)

RC M Timisoara - RC Farul C-ta (Stad. RCM, Ora 10.00)

 

Restanta din etapa I, 12 03 2008

 

CSM U Baia Mare - RC Farul C-ta (Stad.L Ghinet, Ora 10.00)

 

Etapa a III-a, sambata 15 03 2008

 

CSM U Baia Mare - CSA Steaua Buc - pe 02 04 2008 (Stad.L Ghinet, Ora 10.00)

RC Farul C-ta - CS Dinamo Buc. – pe 02 04 2008 (Stad.Farul , Ora 10.00)

CS Univ. B.T. Cluj - RC M Timisoara (Stad.I. Hatieganu, Ora 13.00)

 

Etapa a V-a, sambata 29 03 2008

 

CS Dinamo Buc.- CSA Steaua Buc. (Stad. Dinamo, Ora 14.00)

RC Farul C-ta - CS Univ. B.T. Cluj (Stad.Farul, Ora 10.00)

CSM U Baia Mare - RC M Timisoara (Stad.L Ghinet, Ora 10.00)

 

Etapa a VI-a, sambata 05 04 2008

 

CSA Steaua Buc.- RC M Timisoara (Stad. Steaua, Ora 10.00)

CS Dinamo Buc.- CS Univ. B.T. Cluj (Stad. Dinamo, Ora 13.00)

RC Farul C-ta - CSM U Baia Mare ( Stad.Farul, Ora 10.00)

 

Etapa a IV-a, miercuri 09 04 2008

 

CSA Steaua Buc.- RC Farul C-ta (Stad. Steaua, Ora 10.00)

CS Univ. B.T. Cluj - CSM U Baia Mare (Stad.I. Hatieganu, Ora 13.00)

RC M Timisoara - CS Dinamo Buc. (Stad. RCM, Ora 10.00)

 

Etapa a VII-a, sambata 12 04 2008

 

CS Univ. B.T. Cluj - CSA Steaua Buc. (Stad.I. Hatieganu, Ora 13.00)

CSM U Baia Mare - CS Dinamo Buc (Stad. L Ghinet, Ora 10.00)

RC Farul C-ta - RC M Timisoara (Stad.Farul, Ora 10.00)

 

Etapa a VIII-a, sambata 19 04 2008

 

CSA Steaua Buc. - CSM U Baia Mare (Stad. Steaua, Ora 10.00)

CS Dinamo Buc.- RC Farul C-ta (Stad. Dinamo, Ora 13.00)

RC M Timisoara - CS Univ. B.T. Cluj (Stad. RCM, Ora 10.00)

 

Etapa a IX-a, miercuri 23 04 2008

 

RC Farul C-ta - CSA Steaua Buc. (Stad.Farul, Ora 10.00)

CSM U Baia Mare - CS Univ. B.T. Cluj (Stad. L Ghinet, Ora 10.00)

CS Dinamo Buc.- RC M Timisoara (Stad. Dinamo, Ora 10.00)

 

Etapa a X-a, sambata 03 05 2008

 

CSA Steaua Buc.- CS Dinamo Buc. (Stad. Steaua, Ora 10.00)

CS Univ. B.T. Cluj - RC Farul C-ta (Stad.I. Hatieganu, Ora 13.00)

RC M Timisoara - CSM U Baia Mare (Stad. RCM, Ora 10.00)

 

Semifinale - sambata 17 05 2008

 

- locul 1 – locul 4 ; locul 2 – locul 3

 

Finale - sambata 31 05 2008

Padrese06.03.2008 22:23

Clasamentul arata asa dupa disputarea restantelor :

 

1. Steaua 1 1 0 0 52-0 1pbonus 5puncte

2. Dinamo 1 1 0 0 34-22 1pb 5p

3. Cluj 1 0 0 1 22-34 0pb 0p

4. Timisoara 1 0 0 1 0-52 0pb 0p

5. Baia Mare 0 0 0 0 0-0 0pb 0p

6. Farul 0 0 0 0 0-0 0pb 0p

 

 

De asemenea Romania o sa joace pe 8 martie impotriva Portugaliei pentru cei interesati pe stadionul Arcul de Triumf, de la ora 13.00, biletele costand 10 si 20 Ron, copiii avand intrare libera.

1on08.03.2008 16:19

România a bãtut cu 21-15, arbitrul fluierând sfârșitul meciului dupã transformarea eseului 3 al României. Evoluția scorului a fost urmãtoarea: 0-3, 0-6 (la pauzã), 0-9, 7-9, 7-12, 14-12, 14-15, 21-15. imagini pe http://www.rugby.ro/articol_a.asp?aid=13239

1on21.03.2008 12:10

Romania joaca sambata, 22 martie, impotriva Cehiei in Cupa Europeana a Natiunilor, ultima partida din aceasta editie a CEN. Meciul reprezinta sansa echipei noastre de a incheia cu o victorie la scor aceasta competitie, poate chiar cu un nou record al celei mai mari diferente de puncte reusite de ?stejari?. Pana acum, Romania are cea mai mare victorie in fata Bulgariei, 100-0 in 1976, insa am fost foarte aproape de a atinge acest rezultat chiar acum 2 ani, in 2005, cand am castigat cu 97-0 in fata Ucrainei la Bucuresti. Ucraina era atunci cam in aceeasi situatie ca si Cehia in CEN, 0 victorii si deja retrogradata, si de aceea sunt sanse ca sambata sa se reediteze un scor fluviu .

 

 

sus

 

 

Sambata, 22 martie, nu se poate pune problema daca Romania va invinge sau nu Cehia. Echipa noastra este cu mult mai puternica si a castigat pana acum in fata cehilor de 22 de ori, o singura data inregistrand un egal, in 1966. In rest, i-am invins si cu 60-6, 55-11 sau 50-3, la ultima partida echipa noastra castigand cu

Cehia este echipa care pana acum nu a invins pe nimeni in CEN 2007-2008, inregistrand 7 infranferi consecutive si avand un punctaveraj de -313 puncte. Cam in aceeasi situatie se afla si Ucraina acum doi ani cand a venit la Bucuresti, iar atunci am invins cu 97-0. O penalitate ne mai trebuia ca sa egalam recordul de 100-0 din partida cu Bulgaria, din 1976. Am marcat atunci 15 eseuri, dintre care 11 transformate.

Daca vom reusi sau nu sambata sa marcam atat de mult ramane de vazut. Partida se disputa pe Stadionul Arcul de Triumf de la ora 15:00 si nu va fi televizata, asa ca singura sansa de a vedea meciul este sa veniti la stadion. Biletele, 10 si 20 RON, se gasesc deja la sediul FRR.

 

CUPA EUROPEANA A NATIUNILOR

 

22 martie

 

Romania ? Cehia

 

- Stadion Arcul de Triumf

- Ora 15:00

- Bilete 10 si 20 RON

- Intrare libera pentru copii sub 14 ani si echipe de rugby-juniori

 

CLASAMENT

 

1. Rusia 8 7 0 1 251-126 22puncte

2. Georgia 7 6 0 1 230-79 19p

3. Romania 9 5 0 4 201-137 19p

4. Portugalia 9 3 0 6 157-165 15p

5. Spania 8 3 0 5 192-201 14p

6. Cehia 7 0 0 7 46-359 7p

 

Cele mai categorice victorii ale Romaniei

 

1976: Bulgaria ? Romania 0-100 (Burgas)

 

2005: Romania ? Ucraina 97-0 (Bucuresti)

 

PALAMARESUL MECIURILOR Romania ? CEHIA (CEHOSLOVACIA)

 

1927

 

22 mai Bratislava Cehoslovacia - Romania 5-21 meci-test

 

1949

 

4 octombrie Praga Cehoslovacia - Romania 5-20 meci-test

 

1955

 

20 aprilie Brno Cehoslovacia - Romania 0-3 meci-test

 

1957

 

4 august Moscova Romania - Cehoslovacia 12-11 meci-test

 

1959

 

24 mai Bucuresti Romania - Cehoslovacia 11-0 Cupa Victoriei

 

1960

 

25 mai Glauchau Cehoslovacia - Romania 3-13 Cupa Victoriei

 

1961

 

27 mai Praga Cehoslovacia - Romania 12-19 Cupa Pacii

 

1962

 

23 mai Piotrkow Cehoslovacia - Romania 6-11 Cupa Pacii

 

1963

 

26 mai Bucuresti Romania - Cehoslovacia 23-3 Cupa Pacii

 

1964

 

20 mai Bautzen Romania - Cehoslovacia 14-3 Cupa Pacii

 

1966

 

29 mai Praga Cehoslovacia - Romania 9-9 Cupa Natiunilor FIRA

 

1968

 

26 mai Bucuresti Romania - Cehoslovacia 17-3 Cupa Natiunilor FIRA

 

27 octombrie Praga Cehoslovacia - Romania 9-18 Cupa Natiunilor FIRA

 

1969

 

23 noiembrie Bucuresti Romania - Cehoslovacia 42-6 Cupa Natiunilor FIRA

 

1972

 

21 mai Vyskov Cehoslovacia - Romania 3-22 Cupa Natiunilor FIRA

 

1974

 

16 septembrie Albena Cehoslovacia - Romania 15-18 Trofeul Albena

 

17 noiembrie Sumperk Cehoslovacia - Romania 6-16 Cupa Natiunilor FIRA

 

1978

 

9 aprilie Bucuresti Romania - Cehoslovacia 60-6 CE FIRA

 

2003

 

22 iunie PRAGA Cehia - Romania 5-42 CEN

 

2004

 

14 februarie Bucuresti Romania ? Cehia 55-11 CEN

 

27 noiembrie PRAGA Cehia - Romania 14-38, CEN

 

2006

 

11 martie LA TESTE Romania ? Cehia 50-3, CEN

 

2007

 

17 martie, RICANY, Cehia - Romania 13-46, CEN

 

 

sursa: www.rugby.ro

 

Later edit:

 

România a bãtut cu 76-7 (45-0) într-un meci dominat în întregime.

 

Sâmbãta viitoare, 29 martie, Steaua și Dinamo se întâlnesec în Etapa a V-a a Play-off-ului Diviziei Naționale de rugby, pe stadionul Dinamo, de la ora 14.00

 

 

PS: Unde este stadionul de rugby Dinamo?

Padrese23.03.2008 11:19

Am castigat cu Cehia fara sa ne intrebuintam prea tare, 76-7 cu 11 eseuri inscrise, doar unu netransformat si un dropgol. La meci au fost cam 1500-2000 de spectatori, multi copii si femei, din cate am vazut si cativa cehi in tribuna, multe apaluze pentru jucatorii ambelor echipe.

 

Urmatoarele meciuri ale stejarilor vor fi in iunie la turneul IRB NATIONS CUP de pe stadionul Arcul de Triumf.

Steaua va juca miercuri in restanta a etapei a doua pe stadionul Ghencea de la ora 11 impotriva echipei din Cluj.

Dragoshel26.03.2008 13:24

Steaua București a invins, azi, pe teren propriu, formatia Universitatea Cluj, scor 43-7 (24-0), intr-o partida restanta din play-off-ul Diviziei Nationale.

Dupa aces meci, Steaua trece in fruntea clasamentului la egalitate de puncte cu Dinamo(10 p)

 

1. Steaua 10p

2. Dinamo 10p

3. Farul 9p

4. Cluj 5p

5. Baia Mare 1p

6. Timișoara 0p

Urmatoarea etapa se va disputa sambata, orele 13:00, si vom juca contra celor de la Dinamo.

 

Dinamo-Steaua, ora 15:00

Recoba27.03.2008 21:15

sa zica cineva va rog exact la ce ora e meciul de rugby cu Dinamo ca de nu am vazut vreo 3 variante de incepere a meciului si nu stiu pe care sa o cred...ms anticipat...

Padrese28.03.2008 05:58

Meciul e sambata la ora 15.00 pe fostul stadion victoria din complexul sportiv Dinamo si va fi transmis de sport.ro, e posibil ca ora de incepere sa mai fie modificata in functie de preferintele postului TV.

NIXo29.03.2008 06:46

Aflate pe primele douã locuri ale clasamentului în Play-Off-ul Diviziei Naționale, la egalitate de puncte (10), Steaua și Dinamo Gaz Sud se întâlnesc mâine, de la ora 15:00 (în direct, la Sport.ro), pe fostul stadion Victoria. Intrarea este liberã. În ultimul meci direct, în mai 2007, Dinamo a câștigat cu 16-9.

 

Eu zic ca se merita sa mergem cati mai multi.Unde se joaca?stie cineva?

Padrese29.03.2008 16:20

Dinamo - Steaua s-a terminat egal 14-14, cu cate un eseu de fiecare parte. In acest moment Farul e lider dupa 3 meciuri disputate, Steaua fiind pe locul 2. Urmatorul meci il avem pe 2 aprilie in deplasare la Baia Mare, o echipa care este cam a 4-a forta in campionat.

Padrese02.04.2008 11:44

Azi Steaua a invins in deplasare pe Baia Mare cu scorul de 19-10, cu un eseu inscris in ultimul minut si a revenit pe primul loc in clasament. Dupa meci antrenorul Stelei, George Sava, a declarat :"Am inceput meciul foarte slab. Am facut multe greseli, terenula fost greu, si asta ne-a costat. Se simte si oboseala, mai ales a jucatorilor de la lot. Am scapat baloane, am gresit suturi. Eu mi-as fi dorit o diferenta mai mare si punctul bonus. Cei din Baia Mare s-ar putea sa se razgandeasca in privinta arbitrajului dupa ce vad caseta"

 

Urmatorul meci e sambata la ora 10 pe stadionul Ghencea impotriva echipei RCM Timisoara, echipa aflata pe locul 6 in clasament cu 0 puncte.

Padrese05.04.2008 09:57

Steaua a invins Timisoara la pas cu scorul de 75-16 si ramane pe primul loc in Divizia A, acumuland si punctul bonus pentru eseuri marcate.

Cateva poze de la meciul de azi de pe Ghencea :Poze

 

 

Miercuri meci important impotriva Farului de la ora 10 pe Ghencea.

Padrese09.04.2008 10:37

Steaua a invins dupa un meci greu pe Farul Constanta cu scorul de 24-19 (2-1 la eseuri) si probabil va cobora pe locul 2 din cauza faptului ca nu a acumulat punctul bonus pentru eseuri marcate.

Meciul a fost echilibrat cu multe penalitati fluierate de catre arbitru, prima repriza a apartinut echipei noastre, iar a doua spre final oaspetilor care au fortat intoarcerea rezultatului pana la ultimul fluier.

Poze de la meci

David^10.04.2008 05:26

Multumim Padrese! Pentru detalii privind partida, dar si pentru imagini. :)

1on10.04.2008 21:52

Recomandarea mea este ca meciurile echipei de rugby sã fie anunțate pe prima paginã a site-ului, așa cum sunt și cele ale echipei de handbal.

Dragoshel11.04.2008 08:18

ok, de acum incolo eu ma voi ocupa de asta.. iar daca pana in ziua meciului, nu vedeti post pe prima pagina, dati-mi un pm, poate uit.. :)

sau daca puteti scrie voi articole, le dati mie si le postez ;)

1on11.04.2008 11:13

@dragoshel:

Mâine:

CS Univ. B.T. Cluj - CSA Steaua Buc. (Stad.I. Hatieganu, Ora 13.00)

 

Arbitru: Radu Petrescu

Judecatori de margine: Alexandru Nitulescu si Bogdan Gordin

 

Clasamentul actual:

 

1. Dinamo 6 5 1 0 237-102 4pbonus 26puncte

2. Steaua 6 5 1 0 223-66 3pb 25p

3. Farul 6 4 0 2 145-96 5pb 21p

4. Baia Mare 5 1 0 4 125-104 2pb 6p

5. Cluj 5 1 0 4 82-176 1pb 5p

6. Timisoara 6 0 0 6 38-306 0pb 0p

 

 

Cupa Romaniei

 

Semifinale ? 30 aprilie 2008

 

CSM U Baia Mare - Steaua Bucuresti (Petrosani, ora 10:00

 

RCM Timisoara - Dinamo Gaz Sud (s-a propus Brasov sau Cluj)

 

- meciurile au loc pe teren neutru

 

Finala ? 10 mai 2008

 

- stadion Arcul de Triumf

sursa: www.rugby.ro

Padrese12.04.2008 14:40

Steaua a castiga azi la Cluj cu 39-16 obtinand si punctul bonus si a trecut pe primul loc prin infrangerea echipei Dinamo in deplasarea de la Baia Mare.

 

Etapa viitoare vom juca impotriva echipei din Baia Mare, sambata de la ora 10 pe stadionul Ghencea.

 

 

@ David^ - cu cea mai mare placere. Acest sport chiar merita o mai mare promovare pentru ca din punctul meu de vedere e cu mult mai frumos decat fotbalul, iar echipa noastra este in acest moment cea mai valoroasa din Romania.

Padrese20.04.2008 16:57

Sambata am invins pe Baia Mare cu 36-8 si am obtinut punctul bonus prin care ne-am consolidat primul loc cu 2 etape inainte de semifinale.

Meciul a fost la discretia jucatorilor nostri care si-au asigurat punctul bonus inca din prima repriza, in a doua jucatori nu au mai fortat si au inscris doar un eseu.

Etapa viitoare vom juca in deplasare la Constanta impotriva Farului, miercuri de la ora 15.

 

Clasamentul in acest moment arata cam asa:

 

1. Steaua 8 7 1 0 298-90 5pbonus 35puncte

2. Dinamo 8 6 1 1 301-138 6pb 32p

3. Farul 8 5 0 3 212-169 6pb 26p

4. Baia Mare 8 3 0 5 170-162 2pb 14p

5. Cluj 8 2 0 6 119-243 1pb 9p

6. Timisoara 8 0 0 8 71-369 1pb 1p

 

Iata si cateva poze de la meci - CSA Steaua - Remin Baia Mare

zob7920.04.2008 21:40

Stii cumva si marcatorii?

Daca nu e prea greu pentru tine, te-as ruga sa postezi si marcatorii de la fiecare meci, pentru ca din alte surse nu am cum sa-i aflu, iar eu sunt pasionat de statistica sportiva :D

Padrese21.04.2008 08:46

Voi scrie de acum si marcatorii, din pacate la acest meci nu am fost eu (fiind plecat la Galati) ci altcineva, care a facut si pozele.

 

Urmatorul meci al echipei pe Ghencea va fi impotriva lui Dinamo pe 4 mai.

zob7921.04.2008 14:49
Voi scrie de acum si marcatorii, din pacate la acest meci nu am fost eu (fiind plecat la Galati) ci altcineva, care a facut si pozele.

Urmatorul meci al echipei pe Ghencea va fi impotriva lui Dinamo pe 4 mai.

M-am gandit ca n-ai facut tu pozele, pentru ca nu apare nici o faza de eseu :)

«123418»