FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Rugby

«1234518»
Padrese23.04.2008 14:54

Farul - Steaua 12 - 27 (0 - 10 )

 

Au inscris :

 

Farul: Uchava (1 eseu), Bezuscu (1 eseu, 1 transformare)

 

Steaua: Fercu (1 eseu), Nainer (1 eseu), Lupu (1 eseu), Vlaicu (3 transformari, 2 penalitati)

 

Clasament:

1. Steaua 9 8 1 0 325-102 5pbonus 39puncte

2. Dinamo 9 7 1 1 372-144 7pb 37p

3. Farul 9 5 0 4 224-196 6pb 26p

4. Baia Mare 9 4 0 5 195-162 3pb 19p

 

5. Cluj 9 2 0 7 119-268 1pb 9p

6. Timisoara 9 0 0 9 77-440 1pb 1p

 

 

Etapa viitoare : Steaua - Dinamo , 4 Mai, stadion Ghencea, ora 13.00

 

sursa: rugby.ro

Padrese09.05.2008 10:40
.Ax3L.09.05.2008 11:53
Finala Cupei Romaniei - Steaua - Dinamo sambata la ora 15.

 

 

 

Tins a completez se va juca pe stadionul arcul de triumf intrare libera cred ca am sa am duc macar acolo sa fim campioni

Padrese11.05.2008 21:20

Steaua - Dinamo 18 - 30 (cateva poze)

 

 

Pacat, mare pacat. Am pierdut un meci pe care cu putin noroc l-am fi putut castiga, a fost o partida exact cum anticipa fostul nostru antrenor Marin Mot, adica tacticizata la maxim, in care fiecare echipa a punctat de fiecare data cand a avut ocazia, fara sa-si asume riscuri. Noi am gresit exact cand era cel mai greu de reparat adica la final si schimbarile ne-au cam dat peste cap, ei au profitat si au punctat decisiv desi dupa parerea mea arbitrul a fost cam ingaduitor cu gesturile lor nesportive.

Acum ramane sa ne revansam in finala de pe 31 mai.

Padrese19.05.2008 08:04

Steaua - Baia Mare 29 -20 - poze de la meci

Dragoshel19.05.2008 10:57

Bravo Steaua, si mersi pentru pozele cu Nainer :))))

dragos0829.05.2008 17:05

stie cineva la ce ora e meciul pe 31 mai? (Steaua-Dinamo)... fular-campionii

Padrese01.06.2008 08:30
Poze de Steaua - Dinamo 0-6
punkboy01.06.2008 11:45

Din pacate am pierdut campionatu si la rugby bine ca am castigat macar Campionatul la Handbal Masculin Forza Steaua

Padrese03.06.2008 14:28

Pentru IRB Nations Cup ce se va desfasura pe Stadionul Arcul de Triumf intre 11 si 20 iunie dintre jucatorii nostri au fost selectionati in echipa Romaniei urmatorii: Radu Basalau (pilier), Bogdan Zebega (taloner), Valentin Ursache (linia a doua), Alexandru Grigore ( linia a treia), Ionut Dimofte ( mijlocas la deschidere), Catalin Dascalu si Ionel Cazan (centri), Catalin Fercu (aripa), Florin Vlaicu (fundas).

Padrese03.07.2008 05:59

Sambata si duminica pe stadionul Arcul de Triumf se va desfasura etapa a 2a a campionatului de rugby in 7, dupa prima etapa Steaua conducand in clasament in fata dinamovistilor

 

Meciurile vor incepe la ora 9, echipa noastra avand urmatoarele meciuri :de la ora 9.40 contra echipei Suceava, de la ora 11 impotriva echipei Grivita, de la 13.40 impotriva Olimpiei, de la 15.40 impotriva echipei din Cluj si in ultimul meci de la ora 17.40 contra Farului.

Duminica se vor juca juca semifinalele pentru locurile 1-4, 5-8 si 9-12.

 

Finala se va desfasura pe 29 iunie.

1on03.07.2008 18:17

Dacã se pricepe careva, sã-mi rãspundã cum se degajeazã mingea de rugby din dropt, astfel încât sã ia o traiectorie asemãnãtoare unui obuz, învârtindu-se doar în jurul axei mari (adicã sã nu cadã ca un bolovan), dupã schema de mai jos.

Eu cred cã i se dã un efect cu mâna, înainte de a fi lãsatã sã cadã, cã nu prea vãd cum i s-ar putea imprima mișcarea de rotație în jurul axei mari doar prin lovirea cu piciorul.

rugby.JPG

Padrese08.08.2008 15:50

 

Stelistii se pregatesc la Forban pentru revansa in fata lui Dinamo

 

Vicecampioana Steaua Bucuresti se afla de aproape trei saptamani in cantonament la Forban, acolo unde trage tare pentru a se pregati de inceperea noului sezon. 15 kilometri pe zi "inghit" stelistii" cu gandul la faptul ca anul acesta trebuie neaparat sa-si ia revansa in fata lui Dinamo, care le-a suflat atat campionatul cat si Cupa. 7 jucatori noi sunt alaturi de echipa in acest cantonament iar intariri se pare ca vor mai veni pana la debutul sezonului. "Ce s-a intamplat sezonul trecut a fost un accident. Suntem constienti ca Steaua si Dinamo sunt echipe de valori sensibil egale si cine greseste mai putin are castig de cauza, asa ca ne pregatim pentru asta", ne-a explicat antrenorul stelist Costica Florea. Primul meci al Stelei va avea loc pe 16 august, cand debuteaza Campionatul National de Rugby in 7, cu Turneul de la Iasi.

 

 

Cantonamentul de la Forban este o traditie pentru Steaua Bucuresti, care merge acolo in fiecare an pentru a-si incarca bateriile. Muntii, pantele cat se poate de abrupte, linistea si aerul tare fac din acest loc unul ideal pentru sportivi ori mai bine zis pentru antrenorii lor. Forbanul a devenit acum sediul central al strategiei stelistilor pentru revansa in fata lui Dinamo. Pierderea Cupei si Campionatului in fata rivalilor de o viata nu este ceva ce se poate digera usor.

 

"Evident ca trebuie sa ne luam revansa sezonul acesta si pentru asta ne pregatim. Ce s-a intamplat sezonul trecut a fost un accident. Suntem constienti ca Steaua si Dinamo sunt echipe de valori sensibil egale si cine greseste mai putin are castig de cauza. Steaua are un lot valoros, capabil sa obtina titlul", ne-a marturisit Costica Florea, antrenorul Stelei. Noutatile din echipa sa pentru sezonul ce vine sunt Maris, Ianus, Bors, Georgescu, Marinca, Cracea si Viorel Lucaci, plecand Ursache, Bejan si Prepelita. Lupu va fi indisponibil pentru ceva vreme din cauza unei accidentari ."Mai este insa timp pentru transferuri si surprize mai pot aparea", tine sa precizeze Florea. Una dintre probleme sale din acest moment este faptul ca lotul este vaduvit de jucatori aflati la nationala de seniori, U21 si U20, asa ca are doar 20 de rugbysti sub comanda.

 

"Am venit la Forban din 28 iulie si stam pana pe 9 august, deci avem doua saptamani de incarcare fizica .Rugbystii nosti sunt profesionisti si trebuie sa se pregateasca la acest nivel. Facem pregatire anaeroba, forta si strangem cam 15 kilometri de alergare pe zi. Evident, totul cu gandul la meciurile din campionat. Aici la Forban este extrem de placut si ai timp suficient sa te gandesti la cum va arata campionatul", explica tehnicianul stelist cum decurge pregatirea echipei sale. Steaua ia in calcul si noile modificari de regulament, considerate chiar benefice pentru echipa militara. "Aceste reguli fac jocul mai dinamic din cate am vazut si asta poate fi in beneficiul nostru. Evident ca o sa scartaim putin la inceput insa ne vom adapta cu siguranta. Pe noi ne va avantaja pentru ca se elimina timpii morti, se va juca mai rapid si asta da cursivitate jocului. Fiecare antrenor isi doreste ca echipa lui sa joace cat mai rapid si spectaculos", marturiseste Florea.

 

Steaua coboara in weekend de la Forban si ramane apoi in Bucuresti pentru a se pregati de turneul de rugby in 7 de la Iasi, programat pe 16-17 august, acolo unde participa toate formatiile din Divizia Nationala. Campionatul de rugby in 15 incepe pe 20 septembrie iar Steaua se va deplasa in prima etapa la nou promovata Constructorul Cleopatra. Derbyul Seriei a II-a, din care fac parte militarii, se joaca in etapa a IV-a, pe 31 octombrie, intre Baia Mare si Steaua.

 

 

sursa rugby.ro

 

Padrese14.08.2008 19:54

PT TOTI STELISTII DIN Iasi :

 

Sambata si duminica pe stadionul Agronomia se va desfasura primul turneu de rugby in 7, Iasi Sevens, favorita la castigarea acestei etape ca si a campionatului este Steaua, actuala campioana a Romaniei la rugby in 7.

CSA Steaua are grupa cu Metrorex Bucuresti, RC Barlad si RCM Timisoara.

 

Pt cei interesati Steaua va juca sambata astfel: de la ora 10 impotriva lui Metrorex, de la ora 12.20 impotriva echipei din Barlad, de la ora 16 impotriva RCM Timisoara si probabil in ultimul meci din sferturi de la ora 20.20 impotriva echipei care va termina pe locul 2 in grupa A.

Duminica, Steaua va juca in functie de rezultatul din sferturi de la ora 11.30 sau 11.50, finala fiind programata de la ora 14.50.

 

Pt cei interesati iata cateva reguli din rugby-ul in 7: asa cum ii spune si numele aceast joc este varianta rugby-ului cu 7 jucatori (in loc de 15), o repriza tine 7 sau 10 minute in functie de hotararea organizatorilor cu o pauza de 1 sau 2 minute, transformarile eseurilor se fac din drop, iar un cartonas galben duce la eliminarea jucatorului timp de 2 minute.

Padrese16.08.2008 20:42

Steaua s-a calificat in semifinale dupa ce a invins cu 40-0 pe Metrorex, 38-0 pe Barlad si 33- 12 pe Timisoara in faza grupelor si pe Universitatea Timisoara in sferturile de finala cu scorul de 28-5.

 

 

 

In semifinale Steaua a pierdut, din pacate ,in fata Farului cu scorul de 12-0 intr-un meci foarte frumos si a terminat pe locul 3, dupa ce a invins echipa gazda din Iasi in meciul pt locurile 3-4 cu 12-10.

 

Astfel Steaua, actuala campioana la rugby in 7, a acumulat 14 puncte si asteapta al doilea turneu de pe 30-31 august de la Bucuresti pentru a-si lua revansa in fata rivalilor de la Dinamo si Farul.

Padrese19.08.2008 15:03

Jucatorii stelisti selectionati la echipa nationala pt turneul din emisfera sudica

 

Dupa pregatirea de la Piatra Arsa, staff-ul nationalei a anuntat astazi jucatorii care vor face deplasarea in Noua Zeelanda.

Din lotul echipei noastre au fost alesi urmatorii jucatori : Radu Basalau, Nicolae Nere - pilieri, Bogdan Zebega - taloner, Alexandru Grigore - linia a III-a , Ionut Dimofte - mijlocas la deschidere, Florin Vlaicu, Danut Dumbrava - fundasi, Catalin Dascalu, Ionel Cazan , Daniel Nainer - centri.

Un alt jucator stelist care trebuia sa fie in lot, aripa Catatlin Fercu, nu a putut fi recuperat in timp util.

 

Romania va juca contra Marist (6 sept), Auckland Development (9 sept), Waikato (13 sept), Samoa A (20 sept) si Fiji A (27 sept).

 

 

 

Padrese30.08.2008 14:11

Bucuresti Seven - Steaua pe locul 2

 

Sambata campioana, a fost repartizata in grupa C si a jucat pe terenul 2. Primul meci a fost impotriva celor de la Metrorex, un meci perfect de intrare in turneu, Steaua invingand cu scorul de 45-7, fara a forta. Al doilea meci le-a opus jucatorilor nostri un alt adversar facil, pe cei de la Brasov, de care am dispus cu 45-0. In ultimul meci din grupa Steaua a avut ca adversar pe echipa din Cluj si dupa ce a condus cu scorul de 12-0 a cedat pe final cu scorul de 14-12 fara insa a conta prea mult in economia grupei.

Sferturile de finala a adus in fata militarilor castigatoarea grupei D, echipa din Iasi. Intr-un meci controlat in totalitate de stelisti, moldoveni netrecand de mai mult de 4 ori de centrul terenului, campionii s-au calificat in finala invingand cu scorul de 17-0.

Duminica Steaua a infruntat echipa din Baia Mare, echipa ce a reusit sa invinga fara probleme pe Dinamo. Meciul a fost foarte echilibrat echipa noastra reusind sa castige printr-un eseu netrasformat cu scorul de 5-0.

In finala Steaua a infruntat echipa Farul, echipa care defilase pana atunci prin turneu. Prima repriza a fost foarte slaba de partea noastra si avand un om in minus echipa noastra a primit 6 eseuri fara a reusi sa inscrie niciunul. In a doua repriza Steaua a fortat si a reusit 4 eseuri, insuficient insa pentru reusi sa rastoarne soarta partidei. Astfel Steaua termina pe locul 2 turneul si ocupa pozita a 3 in clasamentul general, inaintea ultimului turneu de peste 2 saptamani de la Constanta.

 

Cateva POZE de la meciuri.

Padrese07.09.2008 08:15

Steaua s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a invins in deplasare pe nou-promovata CS Constructorul/Cleopatra Constanta cu scorul de 52-6, chiar daca i-au lipsit cei mai importanti jucatori plecati cu lotul Romaniei in turneul din emisfera sudica.

zob7907.09.2008 10:30
Steaua s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a invins in deplasare pe nou-promovata CS Constructorul/Cleopatra Constanta cu scorul de 52-6, chiar daca i-au lipsit cei mai importanti jucatori plecati cu lotul Romaniei in turneul din emisfera sudica.

Stii cumva de ce au plecat Ursache, Bejan si Prepelita? Ursache e jucator de nationala si nu pot sa-mi imaginez de ce s-a dus la o echipa de mana a doua. In al doilea rand, poti sa ne spui ceva despre noile achizitii? pe ce post joaca, de unde au venit etc ?

 

Padrese15.09.2008 16:09

Cu ceva intarziere, (scuze) transferurile Stelei in aceasta pauza competionala :

 

Razvan Bors - transferat de la Olimpia, nascut 23/04/1986, post mijlocas la deschidere, cel mai important transfer al verii, are mai multe selectii la echipa nationala si este component al selectionatei Bucurestiului.

Viorel Lucaci - transferat de la Baia Mare, nascut 29/08/1986, jucator de linia a III-a, component al nationalei de rugby in 7, fost component al echipei nationale U20.

Samuel Maris - transferat de la U Cluj, nascut 13/121985, linia a II-a, chemat la cateva trialuri ale echipei nationale.

Daniel Ianus - transferat de la U Cluj, nascut 26/02/1987, linia a III-a, component al echipei U21 si al nationalei de rugby in 7.

Alin Georgescu - transferat de la Aurel Vlaicu, nascut 1989, post - mijlocas deschidere, component al nationalei U19.

Eduard Marinca - de la CSS3 Steaua, nascut 1989, post - taloner, component al nationalei U19.

Cristian Cracea - de la CSS3 Steaua, nascut 1989, post - mijlocas la gramada, component al nationalei U19.

 

 

Ultimele noutati despre echipa noastra:

 

- in week-end s-a jucat al treilea turneu de rugby in 7, disputat la Constanta. Steaua a avut cea mai slaba clasare de pana acum, locul 4, avand urmatoarele rezultate: vs Barlad 50-0, vs RCM Timisoara 36-0, vs Olimpia 47-0 in grupe, vs Petrosani 29-0 in sferturi, vs Dinamo 12-27 in semifinale si 10-19 pentru locurile 3-4 impotriva echipei din Baia Mare. Dupa 3 turnee echipa noastra ocupa locul 3 la general cu 46 de puncte, 13 mai putin decat liderul Farul.

 

- in turneul din emisfera sudica, dupa meciurile din Noua Zeelanda, jucatorii stelisti s-au evidentiat astfel: contra Marist (35-7) - Catalin Dascalu - 1 eseu, Daniel Nainer 1 eseu, Florin Vlaicu 5 transformari, Ionut Dimofte capitanul Romaniei. Contra Auckland Development (16-25) Bogdan Zebega capitan, iar in ultimul meci contra Waikato(12-14), Bogdan Zebega 1 eseu, Florin Vlaicu 1 transformare, Ionut Dimofte capitan.

 

- sambata incepe cea de-a 94-a editie a Campionatului National de Rugby, Steaua jucand in prima etapa contra nou promovatei Constructorul Cleopatra Constanta de la ora 14 pe stadionul Constructorul. Din echipa noastra vor lipsi cei 10 jucatori aflati in turneul din emisfera sudica, ei jucand in aceeasi zi contra echipei Samoa A.

 

 

Padrese18.09.2008 12:23

Se pare ca Steaua pregateste 2 transferuri tari, daca e sa ne luam dupa rugby.ro, care zvoneste ca doi neo-zeelandezi din regiunea Auckland vor fi luati de echipa noastra, numele lor sunt Leo Faaeteete si Ryan McCarthy si pot juca pe treisferturi, fundasi, centru sau mijlocasi la deschidere.

Padrese20.09.2008 17:58

In prima etapa Cleopatra Constanta - Steaua 11-40, jucand cu o echipa cu foarte multi juniori in primul XV.

Padrese25.09.2008 17:58

SAMBATA de la ora 11:00 Steaua - BARLAD

 

Steaua va fi la al doilea meci cu jucatori precum Hodorca, Melinte, Ianus, Paliu sau Bors in teren, iar pentru echipa vicecampioana este un test care ii arata cum se descurca fara "seniorii" de la echipa nationala. Debutul nu a fost deloc in forta, dar cele 5 puncte cu Cleopatra conteaza cel mai mult. "Acum trebuie sa fim atenti la acest meci cu Barlad si sa nu il consideram castigat deja. Cum s-a intamplat cu Baia Mare poate sa se intample si aici. Steaua trebuie sa fie concentrata in fiecare partida si vom trata jocul de sambata ca pe oricare altul, fara nici un fel de concesie", isi avertizeaza elevii antrenorul stelist George Sava.

Meciul Steaua – Barlad se joaca sambata, 27 septembrie, pe Stadionul Steaua iar intrarea la stadion este libera. Partida va fi IN DIRECT la TVR2.

 

rugby.ro

 

1on25.09.2008 20:03

ªi asta ar trebui pusã pe prima paginã.

Padrese26.09.2008 09:44

E pe prima pagina pt toate sporturile la care participa sportivii de la Steaua week-endul asta

«1234518»