www.prosport.ro a notat:
"Cu o echipă aproape nouă si lipsită de aportul a catorva jucatori (Caplescu accidentat, patru jucatori din Republica Moldova convocati la natională), Dinamo a incercat să rastoarne calculele hartiei. A inceput mai bine si a masat Steaua in jumatatea proprie, inscriind primele puncte pe tabelă incă din minutul 5, printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Nitu: 3-0. Superioritatea dinamovistilor a fost evidentă mai ales in gramezile ordonate, inaintarea gazdelor " cu Dobre, Adascalitei, Borș in linia I - maturand efectiv pachetul stelist. Dinamo nu a putut să profite insă de acest atu important din cauza unor erori individuale (mingi scapate, pase gresite), iar Steaua, la primul atac mai consistent, a reusit eseul prin Dascalu (a urmarit o pasă dată cu piciorul printre linia de aparare dinamovistă): 3-5 (transformarea a fost ratată). Pană la pauza Dinamo a fost echipa mai incisivă si putea să termine prima parte in avantaj, dar acelasi Nitu a ratat o lovitură de pedeapsă de pe linia de 22, lateral dreapta.
Dinamo a inceput si a doua repriză in forță, iar după o aglomerare in terenul advers, arbitrul a aratat un cartonaș galben in tabara Stelei. Nitu a ratat din nou lovitura de pedeapsă si desi militarii erau cu un jucator in minus au izbutit eseul prin Dascalu (min. 53), care a profitat de un spatiu neacoperit in apararea dinamovista Dumbravă a transformat, iar scorul a ajuns 3-12.
După cateva minute, Steaua a mai primit un cartonaș galben, arbitrul acordand si lovitură de pedeapsă pentru gazde la limita liniei de 22 adverse. Cu doi oameni in plus pe teren, Dinamo a decis să joace la bete, desi putea forta eseul. Nitu a ratat incă o dată sansa de a comprima scorul, iar Steaua a penalizat din nou lipsa de eficiență a gazdelor: eseu reusit de Ianuș (min. 65), la o actiune colectivă pe inaintare: 3-17 (transformare ratată).
Pană la final, Dinamo a mai avut o rabufnire, cautand primul eseu al sezonului, dar, desi a atacat in valuri la câțiva metri de terenul de tintă advers, nu a putut sparge apararea Stelei. Atacul s-a concretizat in cele din urmă printr-o lovitură de pedeapsă reusită de Nitu (min. 72): 6-17. În ultimul minut, Steaua a reusit cel de-al patrulea eseu, prin Pascu (a profitat de lipsa de reactie a apararii dinamoviste), asigurandu-și astfel punctul bonus ofensiv. Dumbravă a transformat: 6-24.
Steaua a câștigat meciul pe seama experientei jucatorilor sai, iar Dinamo a ramas fară victorie in fata rivalilor in ultimii doi ani. Roș-albii au invins ultima dată Steaua in primavara anului 2012 (31-23).
Marcatori: Nitu - 2 l.p. (Dinamo), respectiv Dascalu - 2 eseuri, Ianuș - eseu, Pascu - eseu, Dumbravă - 2 transformari. Arbitri: Bogdan Milita - Alexandru Nitulescu, Razvan Ștefan, Razvan Anorocioaei. Observator: Nicolae Șisiu
Celelalte rezultate ale etapei: RC Timisoara - CSM Baia Mare 13-19, U Cluj - Farul Constanta 7-9. CSM - Olimpia Bucuresti a stat.
După două etape, in clasamentulSuperligii CEC Bank, editia 2014, Steaua ocupă locul 1, cu 10 puncte (2 puncte bonus), urmată de 2. Baia Mare 9p (1 pb), 3. Farul 8p, 4. RC Timisoara 1p (1pb / un meci jucat), 5. CSM Olimpia 1p (1pb / un meci jucat), 6. U Cluj 1p (1pb), 7. Dinamo 0p."