FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Rugby

«1131415161718»
cristi cosor02.08.2013 19:22

S-au stabilit partidele din Play-Off!

 

Etapa I, 03.08.2013

ora 10:00 RCM Timisoara - RCJ Farul Constanta

ora 18:00 Știinta CSM Baia Mare - CSA Steaua Bucuresti

 

Etapa a-II-a, 10.08.2013

ora 10:00 RCM Timisoara - Știinta CSM Baia Mare

ora 18:00 RCJ Farul Constanta - CSA Steaua Bucuresti

 

Etapa a-III-a, 17.08.2013

ora 10:00 CSA Steaua Bucuresti - RCM Timisoara

ora 18:00 Știinta CSM Baia Mare - RCJ Farul Constanta

 

RETUR

Etapa a IV-a, 24.08.2013

ora 10:00 CSA Steaua Bucuresti - Știinta CSM Baia Mare

ora 18:00 RCJ Farul Constanta - RCM Timisoara

 

Etapa a V-a, 31.08.2013

ora 10:00 CSA Steaua Bucuresti - RCJ Farul Constanta

ora 18:00 Știinta CSM Baia Mare - RCM Timisoara

 

Etapa a-VI-a, 07.09.2013

ora 10 :00 RCM Timisoara - CSA Steaua Bucuresti

ora 18 :00 RCJ Farul Constanta - Știinta CSM Baia Mare

 

Toate partidele din această fază vor fi transmise in direct pe TVR 2 si TVR 3.

 

Sursa: steauarugby.com

 

Asadar maine la 18:00 avem primul meci din play-off in deplasare la Baia Mare.Sa le tinem pumnii baietilor nostri.

cristi cosor03.08.2013 16:55

Am pierdut primul meci din PLAY-OFF,25-19 in deplasare la Baia Mare.

 

Mi s-a parut ca am pierdut destule puncte pe greselile noastre,parca maramuresenii au stiut cand sa forteze dar per total a fost un meci disputat si placut pentru spectatori.Spre final eram condusi cu 20-19 dar nu am reusit sa trecem de jumatatea noastra.

 

Nu stiu exact care este bugetul de care dispune sectia de rugby si de cine sunt sprijinite financiar contracandidatele noastre la titlu,asta ca sa stim ce pretentii avem la campionat anul acesta si ce putem construi pe viitor.

 

Urmatorul meci jucam tot in deplasare la Constanta pe 10 August,de la ora 18:00.

cristi cosor11.08.2013 20:12

Sambata s-a jucat o noua etapa din PLAY-OFF.

 

Faru Constanta-CSA Steaua 9-18

RCM Timisoara-Știinta Baia Mare 26-6

 

Weekendul viitor,pe 17 august jucam acasa de la ora 10:00 cu campioana en-titre si din cate se pare principala favorita la titlu si anul acesta.Va fi un meci tare si o ocaziebuna de a iesi din hibernare si a o sustine pe Steaua noastra asa cum stim mai bine.

cristi cosor17.08.2013 10:54

Steaua-Timisoara 13-18...si cam atat!

 

Mai aveam putin si plangeam de nervi la meciul asta.Multe greseli si aceleasi fixatii,ca un pianist surd ce repeta la infinit aceasi partitura.Momentan atat putem,e bun si locul 3.

 

Felicit oricum sportivii nostri,au depus efort si am simtit ca isi doresc victoria.

 

Asta vreau eu de la clubul meu:indiferent de vremuri,de conditiile in care isi desfasoara activitatea ei reprezinta Steaua si trebuie sa lupte pana nu se mai pot ridica de jos!In dimineata asta unii au iesit cu capul spart,unii cu coatele julite iar altii abia mai paseau la finalul partidei.

 

Iti era imposibil tie ca suporter sa pleci cu cinci minute inainte de final si sa nu ramai pentru ai aplauda pe cei care au invins pentru tine!Este drept ca au pierdut partida datorita diferentei de pe tabela insa au muscat din gazon,au murit cu adversarul de gat si te-au reprezentat cu onoare pe tine cel care ai fost in tribuna facandu-te parca sa intrii in pamant de rusine inainte sa fluieri/huidui/dezertezi.Da!E posibil sa invingi chiar si cand pierzi!

 

 

Lari24.08.2013 11:48

Steaua Bucuresti 6-11 (10-3) CSM Știinta Baia Mare, in etapa a 4-a a play-off-ului SuperLigii CEC Bank la rugby.

 

Ianus - eseu si Vlaicu - 1 transformare, 3 lovituri de penalitate.

 

Steaua (antrenor Marin Moț): Flavius Dobre, Nicolae Nere, Madalin Baraulea - Cornel Tatu, Cristian Moisei - Alexandru Mitu, Viorel Lucaci, Daniel Ianus - Ciprian Caplescu, Danuț Dumbravă - Ionuț Dumitru, Robert Dascalu, Florin Ioniță, Andrei Pascu - Florin Vlaicu.

Rezerve: Bogdan Neacsu, Alexandru Grigore, Laurentiu Melinte, Ștefan Patrascu, Daniel Statulescu, Remus Necula, Laurentiu Cocirlă

 

Pe 31 august, Steaua-Farul (ora 10:00).

cristi cosor24.08.2013 20:37

In cealanta partida Timisoara a facut prapad la Constanta,scor 6-45.

 

Dupa etapa de astazi Steaua urca pe locul doi cu 10 puncte.Clasamentul arata astfel:

 

1.Timisoara 19p

2.Steaua 10p

3.Baia Mare 10p

4.Constanta 0p

cristi cosor31.08.2013 13:32

CSA Steaua-Farul Constanta 44-12 in ultina partida jucata de ai nostri acasa.

 

Daca ramanem pe locul doi la finalul acestei editii de campionat vom afla in ultima etapa,nu cred ca cei din Baia Mare au puterea sa o invinga pe Timisoara chiar daca joaca acasa etapa aceasta.

 

Ma uit pe topul marcatorilor si constat cu bucurie ca pe primul loc este jucatorul nostru Florian - Adrian Vlaicu cu 162 puncte.Nu stiu daca este neaparat bine ca stam intr-un jucator dar meritul si efortul sau nu pot fi contestate.Felicitari!

afinogenov6102.10.2013 12:17

Sambata 5 octombrie ora 16:00 pe stadionul Arcul de Triumf Steaua va intalni in partida pentru locul 3 pe Farul Constanta!

Pacat pentru meciul pierdut cu Baia Mare 26-16,aveam o mare sansa sa luam campionatul!

Dac liber05.10.2013 19:19

Steaua termina din nou sezonul pe locul 3, castigand cu 25-14 finala mica impotriva RCJ Farul

afinogenov6118.11.2013 12:45

CSA Steaua-RCM Timisoara 23-13!Calificati in semifinalele Cupei Romaniei :)

 

http://www.steauarugby.com/ro/Steaua-acced...le-CR-18112013/

afinogenov6122.11.2013 13:56

Steaua s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce a invins in semifinale CSM Bucuresti cu scorul de 29-10!Adversar in finala cel mai probabil va fi CSM Baia Mare!

Saptamana viitoare finala va avea loc la Bucuresti chiar pe Ghencea!

 

http://www.steauarugby.com/ro/Steaua-s-a-c...Cupei-22112013/

afinogenov6125.11.2013 14:40

Sambata de la ora 14 finala Cupei Romaniei CSA Steaua Bucuresti-CSM Baia Mare!

Partida se va disputa pe terenul central de rugby din Complexul Sportiv Steaua!Haideti sa ii incurajam pe baietii sa castige a-11-a Cupa a Romaniei!

 

http://www.steauarugby.com/ro/Finala-Cupei...encea-25112013/

Ivanski30.11.2013 14:14

Steaua a castigat cu 17 - 10 in fata echipei CSM Baia Mare, castigand astfel a 11-a cupa a Romaniei! Felicitari Steaua !!!

 

click

Saramago30.11.2013 18:11

2013 at 21:10

 

http://www.gsp.ro a notat pe 30 noiembrie 2013:

 

CSA Steaua a cîștigat Cupa Romaniei la rugby, după ce a invins, cu scorul de 17-10, formatia Știinta Baia Mare, in finala competitiei, disputată pe stadionul Ghencea. Punctele Stelei au fost reusite de Florin Vlaicu " un eseu, două transformari, o lovitură de pedeapsă si Ionuț Dumitru " un eseu. Știinta Baia Mare a reusit un eseu colectiv si un eseu prin Ionuț Niacsu.

 

CSA Steaua: 15. Florin Vlaicu, 14. Claudiu Ioniță, 13. Ionel Cazan, 12. Robert Dascalu, 11. Ionuț Dumitru, 10. Danuț Dumbrava 9. Florin Caplescu, 8. Daniel Ianus, 7. Viorel Lucaci, 6. Mihai Adascalitei, 5. Cristian Moisei, 4. Florin Tatu, 3. Constantin Dumitru, 2. Catalin Beca, 1. Madalin Baraulea. Rezerve: 16. Nicolae Nere, 17. Alexandru Mitu, 18. Alexandru Grigore, 19. Laurentiu Melinte, 20. Ștefan Patrascu, 21. Viorel Zamfir, 22. Daniel Nainer, 23. Flavius Dobre.

 

Știinta Baia Mare: 15. Ionuț Niacsu, 14. Ștefan Ciuntu, 13. Csaba Gal, 12. Cristian Dinis 11. Ionuț Botezatu, 10. Ionuț Pop, 9. Michael Wiringi, 8. Teodor Buzatu, 7. Sean Morrell, 6. Mihai Dico, 5. Petrus Van Heerden, 4. Ionuț Hristache, 3. Petru Tamba, 2. Claudiu Oancea, 1. Constantin Pristavita. Rezerve: 16. Florin Bardasu, 17. Paul Rusu, 18. Marius Danila 19. Cristian Stoica, 20. Alexandru Bucur, 21. George Oprea, 22. Mihai Rosca, 23. Silviu Suciu.

 

Felicitari !

afinogenov6130.11.2013 19:15

A meritat sa indur frigul de afara,in sfarsit dupa atata timp castigam un trofeu,bravo baietii! :steag_sah_mic: Sezonul urmator sa punem in vitrina ambele trofee campionatul si cupa!

 

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/rugby...-rugby-11732255

Stryker30.11.2013 20:21

Pacat ca au ratat campionatul, dar e foarte bine ca au luat cupa. Bravo lor, merita felicitari !

Steaua trebuie sa fie mereu in top.

 

P.S. : Nu stiu daca are mare importanta, dar vad ca Dinamo au retrogradat la rugby.

afinogenov6103.02.2014 10:10

Vestile la rugby nu sunt prea bune!Florin Vlaicu s-a transferat la Farul Constanta+inca 3 jucatorii!Chiar sunt o pierdere mai ales Vlaicu :(

 

http://www.steauarugby.com/ro/Steaua-s-a-d...atori-03022014/

afinogenov6108.03.2014 06:55

Echipa de rugby se afla intr-un turneu in Franta,iar pana acum a disputat 2 partide amicale/de pregatire impotriva echipei Armatei Franceze si Racing Metro!Ambele partide au fost pierdute cea cu Armata Franceza 12-13 la ultima faza de joc,iar cea cu Racing Metro 16-30

 

Marcatori si lotul din meciul cu Armata Franceza:

Marcatori: Viorel Zamfir, Robert Dascălu (cate 1e), Dănuț Dumbravă (1 tr.)

Steaua: 15. Viorel Zamfir, 14. Alexandru Porojan, 13. Robert Dascălu, 12. Vasilică Pașcu, 11. Ștefan Pătrașcu, 10. Dănuț Dumbravă ©, 9. Samuel Ticu.

1. Mădălin Baraulea, 2. Bogdan Neacsu, 3. Constantin Dumitru, 4. Cornel Tatu, 5. Alex Grigore, 6. Adrian Udroiu, 7. Alin Dumitrache, 8. Daniel Ianus

Au mai jucat: Laurențiu Cocirlă, Adrian Călugăreanu, Igor Orghianu, Florian Iordan, Cristian Moisei, George Carstea.

 

Marcatori si lotul din meciul cu Racing Metro:

Marcatori: Robert Dascălu (1e), Ștefan Pătrașcu (1 tr., 3lp.)

Steaua: 15. Viorel Zamfir, 14. Alexandru Porojan, 13. Robert Dascălu, 12. Vasilică Pașcu, 11. Samuel Ticu, 10. Ștefan Pătrașcu, 9. Laurențiu Cocirlă.

1. Mădălin Baraulea ©, 2. Bogdan Neacsu, 3. Constantin Dumitru, 4. Cornel Tatu, 5. Alex Grigore, 6. Adrian Udroiu, 7. Cristian Moisei, 8. Daniel Ianus

Au mai jucat: George Bulearcă, George Carstea, Sorin Coșereanu, Florian Iordan, Adrian Călugăreanu, Dragoș Doru.

afinogenov6122.03.2014 08:10

Steaua-Dinamo 43-12 intr-un meci de pregatire!

edmond_dantes29.03.2014 22:05

In cadrul primei etape a noului sezon al Superligii de rugby Steaua va intalni duminica, de la ora 11, formatia U Cluj.

 

Conform site-ului oficial al echipei noastre, XV-le de start va fi: 15. Viorel Zamfir, 14. Vasilică Pașcu, 13. Robert Dascălu, 12. Florin Ioniță, 11. Ionuț Dumitru, 10. Dănuț Dumbravă, 9. Ștefan Pătrașcu.

1. Mădălin Baraulea, 2. Bogdan Neacșu, 3. Sergiu Buzea, 4. Cornel Tatu, 5. Alex Grigore, 6. Cristian Moisei, 7. Viorel Lucaci ©, 8. Daniel Ianus

Saramago30.03.2014 18:41

www.super-Liga.ro a notat pe 30 martie 2014:

 

"Pe stadionul din complexul Ghencea, Steaua a debutat in noua editie a SuperLigii CEC Bank cu o victorie facila in fata Universitatii Cluj, militarii desprinzandu-se deja dupa prima repriza cand aveau un avantaj de 29 de puncte.

Desi se parea ca va fi o partida echilibrata, intalnirea dintre Steaua si Universitatea Cluj, mai ales datorita pierderilor de efectiv suferite de ros-albastri, a curs practic intr-un singur sens, bucurestenii avand nevoie de numai o repriza pentru a-si asigura bonusul ofensiv.

Dupa primul sfert de ora elevii lui Marin Mot contabilizasera deja doua eseuri autor fiind Ionut Dumitru, aripa care s-a evidentiat atat in tricoul Stejarilor cat si in sezonul trecut cand a fost cel mai eficient finalizator in terenul de tinta advers din SuperLiga CEC Bank.

Pana in minutul 30 Steaua si-a marit avantajul, Grigore izbutind si el o incercare iar scorul de pe tabela de marcaj indica rezultatul de 22-0 pentru ros-albastri, Dumbrava trecandu-si in cont doua transformari si o lovitura de pedeapsa.

Cu cinci minute inainte de fluierul final al primei parti acelasi Dumitru a realizat hat-trick-ul dupa o cursa urmata de finalizare la centru, Dumbrava avand facila sarcina de a transforma, 29-0 fiind rezultatul cu care cele doua echipe au intrat la pauza.

 

In repriza secunda la adapostul unui ecart considerabil si cu bonusul ofensiv asigurat Steaua a facut pasul in spate ceea ce a permis clujenilor sa se aproprie de terenul de tinta al acestora, ros-albastrii insa reusind sa se apere cu succes.

Aceasta pana in minutul 61 atunci cand profitand de faptul ca militarii evoluau in 14 jucatori, Cocarla primind cartonas galben, Universitatea Cluj a marcat eseul de onoare prin R. Ailenei transformat de jucatorul adus de studentii ardeleni de la Iasi, Ignea.

Replica Stelei a venit la patru minute distanta, Pascu semnand cel de-al cincelea eseu al ros-albastrilor, Patrascu a ratat transformarea din pozitie dificila, cele cinci puncte ale incercarii stabilind rezultatul final: Steaua Bucuresti-Universitatea Cluj 34-7.

Cu acest succes Steaua a acumulat cinci puncte in clasament, iar etapa urmatoare se va deplasa pe terenul eternei rivale Dinamo, in timp ce fara puncte acumulate studentii din Cluj vor primi vizita Farului din Constanta."

 

edmond_dantes05.04.2014 07:37

Ieri, in conferinta de presa organizata in Ghencea, au fost prezentati cei trei jucatori din Tonga transferati de Steaua in aceasta saptamana. Ei sunt: Sakalia Sosefo (taloner - 21 ani, 1.83 m, 101 kg - 10 selectii Tonga U20), Viliami Tupoulahi (linia a treia - 25 ani, 1.90 m, 109 kg) si Alovili Ahofono (mijlocas la gramada/centru/fundas - 24 ani, 1.75 m, 86 kg).

 

Totodata, antrenorii stelisti au anuntat primul XV pentru meciul de duminica, ora 11, din deplasare contra lui Dinamo

 

15. Viorel Zamfir, 14. Vasilica Pascu, 13. Florin Ionita, 12. Robert Dascalu, 11. Ionut Dumitru, 10. Danut Dumbrava, 9. Laurentiu Cocirla

1. Madalin Baraulea, 2. Bogdan Neacsu, 3. Sergiu Buzea, 4. Cornel Tatu, 5. Alex Grigore, 6. Cristian Moisei, 7. Viorel Lucaci ©, 8. Daniel Ianus.

Rezerve: 16. Sefu Sakalia, 17. Constantin Dumitru, 18. Bogdan Suflea, 19. Adrian Udroiu, 20. Viliami Tupoulahi, 21. Stefan Patrascu, 22. Vili Ahofono, 23. Alexandru Porojan.

 

Meciul va fi transmis live pe internet, www.rugbytv.ro

 

In sezonul trecut stelistii au castigat in deplasare cu 67 – 10, reusind cea mai mare diferenta de scor din istoria întalnirilor directe dintre Steaua si Dinamo.

afinogenov6106.04.2014 12:20

Dinamo-Steaua 6-24

La aproape orice sport le suntem superiori! :steag_cruce_invers:

edmond_dantes06.04.2014 16:00

Cine drq e 5inamo? la rugby nu mai exista de facto de vreo 5 ani.

Saramago06.04.2014 19:02

www.prosport.ro a notat:

 

"Cu o echipă aproape nouă si lipsită de aportul a catorva jucatori (Caplescu accidentat, patru jucatori din Republica Moldova convocati la natională), Dinamo a incercat să rastoarne calculele hartiei. A inceput mai bine si a masat Steaua in jumatatea proprie, inscriind primele puncte pe tabelă incă din minutul 5, printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Nitu: 3-0. Superioritatea dinamovistilor a fost evidentă mai ales in gramezile ordonate, inaintarea gazdelor " cu Dobre, Adascalitei, Borș in linia I - maturand efectiv pachetul stelist. Dinamo nu a putut să profite insă de acest atu important din cauza unor erori individuale (mingi scapate, pase gresite), iar Steaua, la primul atac mai consistent, a reusit eseul prin Dascalu (a urmarit o pasă dată cu piciorul printre linia de aparare dinamovistă): 3-5 (transformarea a fost ratată). Pană la pauza Dinamo a fost echipa mai incisivă si putea să termine prima parte in avantaj, dar acelasi Nitu a ratat o lovitură de pedeapsă de pe linia de 22, lateral dreapta.

Dinamo a inceput si a doua repriză in forță, iar după o aglomerare in terenul advers, arbitrul a aratat un cartonaș galben in tabara Stelei. Nitu a ratat din nou lovitura de pedeapsă si desi militarii erau cu un jucator in minus au izbutit eseul prin Dascalu (min. 53), care a profitat de un spatiu neacoperit in apararea dinamovista Dumbravă a transformat, iar scorul a ajuns 3-12.

După cateva minute, Steaua a mai primit un cartonaș galben, arbitrul acordand si lovitură de pedeapsă pentru gazde la limita liniei de 22 adverse. Cu doi oameni in plus pe teren, Dinamo a decis să joace la bete, desi putea forta eseul. Nitu a ratat incă o dată sansa de a comprima scorul, iar Steaua a penalizat din nou lipsa de eficiență a gazdelor: eseu reusit de Ianuș (min. 65), la o actiune colectivă pe inaintare: 3-17 (transformare ratată).

Pană la final, Dinamo a mai avut o rabufnire, cautand primul eseu al sezonului, dar, desi a atacat in valuri la câțiva metri de terenul de tintă advers, nu a putut sparge apararea Stelei. Atacul s-a concretizat in cele din urmă printr-o lovitură de pedeapsă reusită de Nitu (min. 72): 6-17. În ultimul minut, Steaua a reusit cel de-al patrulea eseu, prin Pascu (a profitat de lipsa de reactie a apararii dinamoviste), asigurandu-și astfel punctul bonus ofensiv. Dumbravă a transformat: 6-24.

 

Steaua a câștigat meciul pe seama experientei jucatorilor sai, iar Dinamo a ramas fară victorie in fata rivalilor in ultimii doi ani. Roș-albii au invins ultima dată Steaua in primavara anului 2012 (31-23).

Marcatori: Nitu - 2 l.p. (Dinamo), respectiv Dascalu - 2 eseuri, Ianuș - eseu, Pascu - eseu, Dumbravă - 2 transformari. Arbitri: Bogdan Milita - Alexandru Nitulescu, Razvan Ștefan, Razvan Anorocioaei. Observator: Nicolae Șisiu

 

Celelalte rezultate ale etapei: RC Timisoara - CSM Baia Mare 13-19, U Cluj - Farul Constanta 7-9. CSM - Olimpia Bucuresti a stat.

După două etape, in clasamentulSuperligii CEC Bank, editia 2014, Steaua ocupă locul 1, cu 10 puncte (2 puncte bonus), urmată de 2. Baia Mare 9p (1 pb), 3. Farul 8p, 4. RC Timisoara 1p (1pb / un meci jucat), 5. CSM Olimpia 1p (1pb / un meci jucat), 6. U Cluj 1p (1pb), 7. Dinamo 0p."

 

 

 

 

«1131415161718»