Ultimul eseu a fost reusit de Ionut Dumitru, nu de Pascu. Va sfatuiesc sa nu aveti pretentii de la prostsport.
Ultimul eseu a fost reusit de Ionut Dumitru, nu de Pascu. Va sfatuiesc sa nu aveti pretentii de la prostsport.
Steaua - Timisoara 6-19, la pauza. Banatenii au izbutit trei eseuri. Punctele ros-albastrilor au fost inscrise de Dumbrava, in urma unor lovituri de pedeapsa.
Steaua - Timisoara 13-36 (6-19), 1-6 raportul incercarilor. Punctele Stelei au fost reusite de Ionut Dumitru (incercare) si Danut Dumbrava (doua lovituri de pedeapsa si o transformare).
Ma rezum sa notez ca niciodata Steaua nu a avut un pachet de inaintare atat de slab. Stelistilor le va fi greu sa se califice in playoff.
In etapa a IV-a a SuperLigii de rugby: Baia Mare - Steaua 31-3, cu punct bonus ofensiv pentru maramureseni, desigur.
Sa-i mai dam o decoratie lui Jorj Boroa!
Pe 3 mai, Steaua a inregistrat a treia infrangere inseriata din sezonul regulat, 13-18 (6-3) [1-2 la incercari] cu Farul Constanta. Elevii lui Marin Mot au luptat din rasputeri, insa au fost rapusi in ultimele minute printr-o incercare marcata de dobrogeni, care au stiuti sa profite de faptul ca evolua in superioritate numerica.
Altfel, Steaua a fost dominata net in gramada, a pierdut mai multe margini pe propria repunere si a irosit prin Dumbrava mai multe lovituri libere din pozitii favorabile.
Sa mentionez ca punctele Stelei au fost izbutite de Iliescu (eseu) si Dumbrava (doua lovituri de pedeapsa + o transformare) si ca in urma acestui joc ros-albastri obtin (numai) punctul bonus defensiv.
... Lotul e subtire, nou-venitii nu ajuta prea mult echipa, iar calificarea in playoff e foarte dificil de obtinut. Nu putem juca etapa de etapa numai cu Dinamo (nu e nici un fel de ironie).
Solutii ? Deocamdata sa asteptam ca Jorj Boroa sa primeasca inca o medalie
!
www.super-Liga.ro a notat pe 17 mai:
"Dupa o partida echilibrata, in care militarii gratie neatentiilor din apararea gazdelor au reusit sa inscrie trei incercari, Steaua Bucuresti a castigat pe stadionul din Parcul Iuliu Hatieganu in fata Universitatii Cluj. Disputa a inceput practic de la 7-0 in favoarea bucurestenilor care au inceput jocul punand presiune in 22-ul gazdelor astfel Udroiu a gasit bresa din defensiva alb-negrilor si a marcat prima incercare transformata de Dumbrava. Steaua a continuat sa ramana in atac pana la sfarsitul primului sfert de ora, atunci cand Universitatea Cluj a reusit sa mute jocul in terenul adversarilor si dupa o lovitura de pedeapsa I.Dimofte sa aduca primele trei puncte in contul studentilor ardeleni.
A urmat o perioada in care cele doua grupari s-au angajat intr-o lupta surda intre cele doua 22-uri cu initiativa apartinand ros-albastrilor dar cu o defensiva foarte atenta a gazdelor, motiv pentru care tabela de marcaj a ramas nemodificata. In a doua jumatate a primei reprize, Universitatea Cluj s-a apropiat pentru prima data periculos de terenul de tinta al stelistilor, dupa un mol de margine care a castigat metri buni militarii reusind sa scape de sub presiune si sa mute din nou jocul la centrul terenului. Pana la pauza Dumbrava a ratat o lovitura de pedeapsa, iar apararea clujenilor a stopat de doua ori in extremis atacurilor ros-albastrilor care amenintau terenul de tinta, astfel ca la cabine s-a intrat cu rezultatul : Universitatea Cluj-Steaua Bucuresti 3-7.
Partea secunda a inceput cu o penalitate ratata de I.Dimofte pe fondul jocului curajos al gazdelor elanul acestora insa a fost taiat in minutul 52 atunci cand Tatu a facut o cursa foarte frumoasa, iar Cocarla a finalizat cu eseu transformat de Patrascu. Replica studentilor nu a intarziat sa vina si asa cum au facut-o pe toata durata jocului cu inaintarea fiind arma principala tot de pe acest compartiment a venit si eseul lui Curca dupa o gramada la cinci metri de terenul de tinta al Stelei.
I.Dimofte a transformat din pozitie centrala pentru ca apoi tot el in minutul 60 sa reduca ecartul la un singur punct din lovitura de pedeapsa dupa un slalom prin apararea militarilor care i-a apartinut si a condus la sanctionarea ros-albastrilor. Gramada clujenilor a continuat sa domine si astfel s-a nascut o alta lovitura de pedeapsa pe care insa I.Dimofte a ratat-o, irosind astfel sansa ca Universitatea sa treaca in avantaj pentru prima data in aceasta partida.
Finalul a fost dramatic pentru gazde deoarece in goana dupa intoarcerea rezultatului Steaua a reusit un contra-atac dupa o lovitura de pedeapsa jucata la mana, faza s-a mutat in 22-ul gazdelor iar Pascu a marcat cel de-al treilea eseu in contul militarilor. Patrascu a transformat si in ciuda faptului ca Baraulea a primit cartonas galben Steaua nu a mai putut pierde disputa impunandu-se cu 21-13 dupa o partida in care niciuna dintre echipe nu s-a ales cu puncte bonus.
In urmatoarea runda Universitatea Cluj se va deplasa la malul marii pentru disputa cu Farul Constanta in timp ce Steaua va primi vizita lui Dinamo in eternul derby ce va avea loc pe stadionul din Complexul Ghencea."
P.S.: Ma impac greu cu ideea ca meci de meci pachetul de inaintare a Stelei este rostogolit de adversari.
NU INTRAM IN VACANTA!
Vineri avem finala Cupei Romaniei iar SAMBATA, 24 mai, se vor intalni in cea de a noua etapa a SuperLigii CEC Bank la rugby, Steaua Bucuresti - Dinamo, stadion Ghencea, ora 10:00. Prezenta obligatorie! Va asteptam sa ne sustinem echipa in fata javrelor!
Sursa: Suntem Celebri facebook
HAIDETI LA MECI!
:yeahh:
Steaua-Dinamo 10-11
Incep sa-i dau dreptate lui Saramago!Locul 3 anul asta cred ca este doar un vis!
Vineri, 13 iunie,ora 10, Ghencea! Cupa Romaniei la Rugby!
CSA Steaua Bucuresti- Dinamo
Steaua - Dinamo 23-26 in Cupa Romaniei.
Inca o medalie pentru Jorj Boroa ...
Steaua - Dinamo 23-26 in Cupa Romaniei.
Inca o medalie pentru Jorj Boroa ...
Cat ghinion am avut la ultima faza,cu bara aceea! ![]()
Conform site-ului oficial al echipei de rugby Steaua a efectuat recent 4 transferuri pe posturile considerate deficitare. Au fost adusi 2 jucatori de linia I si 2 de treisferturi.
Cei 2 inaintasi provin de la Dinamo; Costin Neacsu (27 ani) si Adrian Radu (22 ani) au semnat intelegeri contractuale pentru urmatoarele doua sezoane.
Troacarii sunt Grigoras Diaconescu (revine in Ghencea dupa un sezon petrecut la echipa Saint Junien ce evolueaza in Federale 2-Franta) si Ionut Niacsu (23 ani, provenit de la Baia Mare, fundas/aripa).
In perioada urmatoare se spera transferarea a inca patru-cinci jucatori, patru de origine tongaleza si un international roman pentru intarirea lotului in vederea accederii in semifinale.
Alte stiri despre echipa de rugby:
Steaua a mai facut un transfer: Filip Lazar (24 de ani) - uvertura, care a evoluat sezonul trecut la echipa Rugby Athletic Club Angerien din al treilea esalon valoric francez. Filip a debutat in acest sezon la echipa nationala, cu ocazia IRB Nation Cup.
Discret, departe de lumina reflectoarelor, Marin Mot a renuntat la functia de antrenor principal al echipei de rugby; el se va ocupa in continuare de coordonarea centrului de copii si juniori. Pina la sfirsitul acestui sezon, antrenorii echipei vor fi Marcel Mihalache si Daniel Boldor.
Astazi se reia campionatul de rugby. In Ghencea, cu incepere de la ora 17, Steaua va primi replica liderului campionatului, Stiinta Baia Mare. Cu patru etape inainte de finalul sezonului regulat, echipa noastra se afla pe pozitia a cincea a clasamentului; victoria in meciul de azi este imperativa pentru a mai putea spera la ocuparea locului al patrulea si la calificarea in semifinale.
Formatia probabila a Stelei:
1. Neacsu Bogdan, 2. Orghianu Igor, 3. Buzea Sergiu, 4. Grigore Alexandru, 5. Tatu Cornel, 6. Sakalia Sosefo, 7. Lucaci Viorel [C], 8. Ianus Daniel, 9. Cocirla Laurentiu, 10. Dumbrava Danut, 11. Zamfir Viorel, 12. Ahofono Alovili, 13. Ionita Florin, 14. Pascu Vasilica, 15. Golubenco Mihai
Steaua - Baia Mare 16-15 (pauza) (1-2 la incercari).
Steaua - Baia Mare 16-15 (pauza) (1-2 la incercari).
Eseu Ionita, restul punctelor Dumbrava (inclusiv o lp extraordinara de la 40m in ultimul minut)
Prestatie incurajatoare, mult peste dezastrul din finalul turului
Scor final Steaua - Stiinta Baia Mare 19-22 (16-15)
Steaua - Baia Mare 19-22 (16-15; 1-3 la eseuri). Steaua se multumeste cu bonusul defensiv, insuficient pentru a spera la playoff. Trebuie spus ca nici nu puteau spera la mai mult devreme ce au jucat numai in 22-ul propriu in ultimul sfert de ora al partidei.
E greu sa speram la semifinale; deocamdata de-abia am reusit, prin transferurile din vara, sa acoperim citeva gauri din echipa, dar ne lipsesc jucatorii ce pot face diferenta. In afara de Lucaci, Dumbrava si Ionut Dumitru eu nu cred ca avem rugbysti de valoare peste medie.
www.super-Liga.ro a scris:
"Duelul echipelor bucurestene, CSA Steaua si CSM Olimpia Bucuresti, programat pentru 6 august 2014, a consemnat o victorie a militarilor, cu 27-16.
Primele puncte pe tabela si le-au adaugat reprezentantii CSM-ului, prin eseul lui Valentin Ivan. Cinci minute mai tarziu, stelistii si-au luat revansa prin incercarea reusita de Grigoras Diaconescu, aceasta fiind urmata de transformarea lui Dumbrava. CSM-ului i s-a acordat imediat dupa aceasta o lovitura de pedeapsa, Ispir reusind sa trimita printre barele butului. Tot o penalitate executata de acelasi numar 11, Ispir, a dus scorul la 7-11. Balanta a fost inclinata in directia opusa in ultimul minut al partidei, odata cu eseul lui Ianus, scorul la pauza, 14-11, rezultand din aceasta incercare si din transformarea aceluiasi Dumbrava.
Cea de a doua repriza a contorizat eseuri de ambele parti, unul pe tabela in dreptul CSM-ului, autor Taikato Simpson, militarii punctand prin Ionita, Orghianu " eseuri si printr-o lovitura de pedeapsa executata de Filip Lazar."
In ciuda acestui succes cu punct bonus, Steaua a incheiat sezonul regulat pe locul al cincilea, cu 26 de puncte, unul mai putin decat invinsa din ultima etapa. Ce mult a contat infrangerea din retur cu Dinamo ... din pacate.
Un joc bun, care ne da sperante pentru sezonul vitor. E drept, CSM-ul era deja calificat in play-off, si nu s-a angajat la capacitate maxima in acest meci, dar prestatia Stelei a fost solida. In sfarsit n-am mai fost dominati in gramada ordonata, ba chiar am castigat de 2 ori balonul pe introducerea adversa, iar pe treisferturi am avut citeva actiuni frumoase, in care mingea a circulat pe tot frontul de atac. Daca n-ar fi intervenit erori individuale (am numarat 5 baloane scapate inainte in 22-ul advers) scorul ar fi luat proportii.
Meciurile contra Farului si CSM-ului arata ca echipa e pe un drum bun, ceea ce mai atenueaza gustul amar dat de necalificarea in semifinale; din pacate, sezonul a fost inceput dezastruos (jucatori pierduti, transferuri neinspirate) intr-un an in care toate echipele din prima divizie s-au intarit semnificativ. Mutarile din vara au fost inspirate; ma bucura in special inlocuirea lui Marin Mot, un om care si-a aratat demult limitele, cu Mihalache si Boldor, ce pot aduce un suflu nou. Urmarind meciurile ultimelor etape, cred ca in momentul de fata Steaua s-ar situa in mod real pe locurile 3-4 in campionat, dar la distanta inca mare de Timisoara si Baia Mare. Pentru un nou salt valoric, care sa ne aduca titlul pe care-l asteptam de 9 ani, e nevoie ca nea Boroi sa deschida mai larg baierele pungii.
Conform stirii publicate astazi pe site-ul oficial al echipei de rugby Steaua mai are o sansa de a ajunge in semifinale. Daca se va clasa pe locul 5 sau 6 in play-out echipa noastra va intalni in meci de baraj pt semifinale una din formatiile aflate pe locul 3 sau 4 dupa play-off (probabil Farul sau CSM Olimpia). In play-out stelistii se vor confrunta cu maidanezii puricosi din groapa (17 august, Ghencea) si sclavii lor de la fotbal, mU Cluj (24 august, Cluj Arena) asa ca n-ar trebui sa avem probleme in a ocupa locul 5.
http://www.steauarugby.com/ro/Ros-albastri...by-ul-13082014/
Sper sa nu mai avem ghinion ca data trecuta si sa ii ingropam pe maidanezi!Sa fim PREZENTI,echipa are nevoie de noi!
Steaua - Dinamo 20-16, in primul meci disputat de ros-albastri in play-out.