FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Rugby

«115161718»
afinogenov6110.09.2014 15:58

Steaua a invins in această dimineață formația CSM București cu scorul de 19-10 (14-3) intr-un meci din cadrul Superligii CEC Bank la rugby. La finalul meciului, antrenorul echipei militare, Daniel Boldor a declarat că rezultatul a fost unul asteptat iar diferența putea fi mult mai mare in favoarea roș-albaștrilor.

A fost un meci de uzura ii felicit pe baieți pentru modul cum au abordat partida, in special in prima repriză, a spus oficialul stelist.

 

Sursa:CSA Steaua Bucuresti

 

edmond_dantes29.03.2015 22:10

Astazi, in primul meci al noului sezon al Superligii de rugby, Steaua a fost invinsa in deplasare de RCM Timisoara cu scorul de 30-28. Meciul a fost transmis in direct de rugbytv, asa c-am putut sa-mi fac o idee despre cum arata echipa si ce perspective ar putea avea in acest campionat. Sincer, prima impresie e favorabila; se vede un progres net fata de sezonul trecut, mai ales in viteza de joc si in optiunea curajoasa de a prefera deschiderea liniei de treisferturi in dauna inclestarilor surde pe gramada. S-au facut citeva transferuri inspirate, am avut noroc sa profitam de neinscrierea Farului si am transferat un contingent important de acolo, astfel ca s-au acoperit unele din posturile vulnerabile anul trecut. Marea problema ramine gramada ordonata, unde am fost dominati copios de timuisoreni, uneori chiar dati peste cap pe introducerea noastra. E ciudat c-am fost in stare sa aducem jucatori straini pe treisferturi, cu eforturi financiare importante, banuiesc, in schimb nu putem gasi 5 baieti vinjosi autohtoni care sa nu fie dati cu roatele in sus la fiecare gramada. In vremurile de aur ale rugby-ului romanesc, tocmai inaintarea era punctul forte, iar stelistii alimentau masiv lotul national cu inaintasi de calitate. Stiu ca nivelul rugby-ului intern a scazut, ca cei mai buni jucatori pleaca la virste din ce in ce mai fragede in strainatate, dar ma nedumereste cum dinamwie reuseste, cu jucatori anonimi, sa aiba mereu o gramada redutabila, iar noi sintem praf la capitolul asta. E mare pacat ca se intimpla asta, mai ales acum cind avem valoare pe treisferturi; daca inaintasii nu le furnizeaza baloane, e greu sa ne exploatam potentialul ofensiv.

Am marcat astazi 3 eseuri (Baraulea, Tupou Sanele si Mototolea) in fata celei mai bune echipe a campionatului; cu putin noroc, puteam cistiga, fiindca Dumbrava a avut 2 lovituri de pedeapsa, in minutele 80 si 80+2, de la vreo 40 de metri; oricare din ele, transformata, ne-ar fi adus victoria. La cum arata celelalte echipe, cred ca vom prinde semifinalele unde, spre deosebire de alti ani, vom pune probleme serioase oricarui adversar. Forza Steaua! 

 

PS: Iata cum arata in acest sezon formatia noastra: Baraulea, Cornei, Costin Neacsu - Grigore, Petre Neacsu - Ravulo(fijian), Mototolea, Vueti - Diaconescu, Dumbrava - Pascu, Filip, Dascalu, Tupou(tongalez) - Niacsu. Rezerve: Naitoko(tongalez), Buzea, Orghianu, Manu Ki Vutala(tongalez), Nicholas Moa(tongalez), Ranuku Serelevu(fijian), Ionut Dumitru, Golubenco. Lipsesc momentan, din cauxa accidentarilor, Lucaci, Ionita - jucatori de echipa nationala - si Vili Ahofono.

Saramago03.04.2015 14:44

In etapa a doua a Superligii, Steaua - Dinamo 26-13. Cainii pot sa savureze cele doua victorii din ... amicale.

Adrians10.04.2015 14:05

Am continuat seria evolutiilor bune cu o victorie la U Cluj,scor 17-14 pt noi.Felicitari baieti si tineti-o tot asa.

Saramago10.04.2015 15:10

17-14 sau17-13 ?

edmond_dantes10.04.2015 23:32

17-14 sau17-13 ?

17-13

edmond_dantes17.04.2015 19:52

Maine la ora 11, pe stadionul Arcul de Triumf, Steaua intilneste pe CSM Olimpia Bucuresti in etapa a 4-a a Superligii. Ros-albastrii vor incerca sa-si conserve pozitia de lideri ai clasamentului printr-o victorie in fata echipei la care activeaza fostii stelisti Vlaicu si Nere. Din formatia noastra lipsesc internationalii Lucaci si Dascalu (accidentati).

 

Echipa probabila: 15. Ionut Niacșu, 14. Ionut Dumitru, 13. Florin Ionita, 12. Catalin Neacsu, 11. Robert Neagu, 10. Danut Dumbrava ©, 9. Grigoras Diaconescu,

1. Madalin Baraulea, 2. Igor Orghianu, 3. Sergiu Buzea, 4. Alex Grigore, 5. Petre Neacsu, 6. Malakai Ravulo, 7. Alex Nicholas Moa, 8. Eseria Vueti.

Adrians18.04.2015 11:57

Meci extrem de greu incheiat 13-13 si nerecomandat celor cardiaci deoarece  pina la ultima faza a meciului primaria ne conducea cu 13-6.La ultima faza am avut o incercare prin Vueti pe care a transformat-o Dumbrava.Vlaicu nu a uitat de unde a plecat si a ratat 4 lovituri din pozitii destul de bune ::)).

Astazi mai avem meciuri grele la polo si la baschet si nu mi-as dori sa trecem prin ce am trecut la rugby.

Saramago18.04.2015 14:16

13-13 este un scor bun, daca luam in calcul evolutia evenimentelor. 

Adrians19.04.2015 05:59

13-13 este un scor bun, daca luam in calcul evolutia evenimentelor. 

 

 

Pe inaintare sintem cam subtiri ! CSM,care am inteles ca ar avea tota linia 1 de la Constanta,ne-a dominat rau de tot in gramezile ordonate.Sa speram ca revenirea lui Lucaci va mai schimba din aceasta situatie,dar nu cred ca in totalitate.

edmond_dantes19.04.2015 07:38

Pe inaintare sintem cam subtiri ! CSM,care am inteles ca ar avea tota linia 1 de la Constanta,ne-a dominat rau de tot in gramezile ordonate.Sa speram ca revenirea lui Lucaci va mai schimba din aceasta situatie,dar nu cred ca in totalitate.

 

Din pacate pina acum TOTI adversarii intilniti ne-au dominat in gramezile ordonate (chiar si amaritii de la **** Cluj). Daca acest lucru poate fi compensat contra adversarilor mai slabi valoric (patrupezii din groapa si **** Cluj), o echipa solida gen CSM Buc iti arata care e ordinea prioritatilor in rugby. Gramada e coloana vertebrala a posesiei, mai ales in rugby-ul romanesc, aflat la un nivel slabut valoric, unde se comit multe greseli tehnice care duc la gramezi ordonate. Avem o linie de treisferturi pe care o vad printre cele mai bune din Romania; avem jucatori de linia a treia foarte mobili si tehnici, care aduc un mare plus in atac, dar ce folos daca ei primesc foarte putine baloane. Oare slabiciunea noastra in gramada, evidenta si pentru suporteri, nu e clara si pt stafful tehnic? nu trebuia sa se actioneze, in perioada de transferuri, preponderent in aceasta directie, mai ales ca problema e veche, de vreo 4-5 ani?

 

Ieri, CSM-ul a facut exact ce trebuia, atragind Steaua intr-un joc pozitional, de uzura, exact genul de inclestare pe care ros-albastrii ar trebui s-o evite. Ne-au macinat cu inaintarea, au reusit sa pastreze mult timp posesia, astfel incit s-a ajuns ca baietii nostri sa intre de doar 3 ori in 80 de minute in 22-ul advers. Treisferturile au prins o zi mai slaba, n-au reusit sa concretizeze vreunul din putinele baloane de care au beneficiat, astfel incit ne indreptam cu pasi mari spre infringere (desi am jucat 20 de minute cu un om in plus in repriza a doua). A venit insa acea faza superba din prelungiri, cind stelistii au declansat un atac din propria jumatate si, dupa mai multe momente de fixare, au inscris eseul izbavitor care ne aduce egalul. Faza respectiva, o mostra de rugby deschis, in care balonul a fost plimbat pe toata latimea terenului, alternind patrunderile inaintasilor si combinatiile troacarilor, a aratat potentialul acestei echipe. Sper ca problemele din gramada ordonata sa poata fi remediate, pentru a permite Stelei sa se exprime la adevarata ei valoare.

edmond_dantes02.05.2015 10:37

Victorie fantastica azi, 31-18 cu timuisorenii (fostul lider al campionatului, neinvins pina azi). Jos palaria pentru evolutia lui Dumbrava, care a facut unul din cele mai bune meciuri ale carierei (26 puncte, procentaj 100% la suturi, pasa decisiva printr-un sut de rara frumusete la eseul lui Dascalu, deschideri inspirate, tuse gasite oportun).   

Saramago02.05.2015 10:40

Steaua a marcat prin toate procedeele - eseu (Dascalu), lovituri de pedeapsa, transformare, lovitura de picior cazuta (Dumbrava) si ne-a facut o foarte frumoasa surpriza. Totusi, probleme pe inaintare sunt departe de a fi rezolvate, vezi eseul marcat de timisoreni printr-un mol rulant de vreo 25 de metri. 

edmond_dantes08.05.2015 22:11

Astazi, de la ora 11, are loc pe stadionul Florea Dumitrache meciul dintre d.inamo si Steaua contind pt etapa a VII-a a Superligii. Nu mai este un derby, fiindca maidanezii reprezinta, de vreo 6-7 ani, pielea paulei (si) in acest sport. E un meci cu o echipa mica, adepta unui stil vetust de joc (accent pe gramezile ordonate), care trebuie batuta zdravan si trimisa, schelalaind, inapoi in cotet. 

 

Sper ca Sudul sa fie prezent, astfel incit patrupezii s-o suga si pe teren si-n afara lui. Ce poate fi mai placut decit sa le dai m.UE potailor paduchioase la ele acasa?

Saramago09.05.2015 09:52

Dinamo - Steaua 22-30 (12-17), victorie cu punct bonus pentru elevii lui George Sava. Stelistii au marcat patru incercari (Baraulea, Mototolea, Dascalu, Ionita), doua lovituri de pedeapsa (Golubenco si Lazar) si doua transformari (ambele Golubenco). Desi au mai existat si scaderi in jocul ros-albastrilor, victoria in deplasare impotriva rivalilor merita pe deplin apreciata. Felicitari !

Saramago16.05.2015 13:50

www.super-Liga.ro a notat:

Steaua Bucuresti a castigat cu rezultatul de 36-12 partida contra Universitatii Cluj in cadrul etapei a VIII-a din SuperLiga CEC Bank, insa diferenta de scor si bonusul ofensiv pentru militari s-a conturat abia in repriza secunda. Studentii clujeni au dat o replica foarte buna in primele 40 de minute cand au resuit sa joace de la egal la egal cu ros-albastrii, astfel ca la pauza tabela de marcaj a stadionului din Ghencea indica un rezultat surprinzator, 9-5 in favoarea vizitatorilor. I. Mazare a concretizat doua penalitati in minutele 20 si 26 pentru ca militarii sa revina cu eseul lui Stratila, acelasi fundas al studentilor ardeleni, fara greseala din fata butului advers stabilind scorul primei parti.

In minutul 41 Genebashvili a primit cartonas galben iar presiunea Stelei in superioriate numerica si-a spus cuvantul, un mol de margine i-a dus pe
vizitatori pana in propriul teren de tinta, autor al incercarii fiind Lucaci. Atat la primul eseu cat si la al doilea Dumbrava a ratat transformarea, asa cum si omologul sau din tabara adversa I. Mazare a irosit prima sansa din partea secunda, care avea sa fie si singura de partea Universitatii Cluj epuizate de efortul depus pana la pauza. Ultimele 15 minute au apartinut in totalitate elevilor lui George Sava, Ranuku de doua ori, Malakai si C.Neacsu trecandu-si numele pe lista marcatorilor de eseuri, trei dintre aceste reusite au fost transformate de Dumbrava. Merita remarcata actiunea lui Stratila la primul eseu a lui Ranuku, fundasul stelist trimitand un balon de urmarire recuperate tot de el cu care a batut defensiva clujenilor, eseul fiind o formalitate, sau actiunea lui Malakai care apoi l-a servit excelent tot pe Ranuku venit la suport.

Cu aceasta victorie Steaua s-a apropiat la doua puncte de liderul Timisoara Saracens, iar etapa urmatoare va juca tot pe propriul teren impotriva celor de la CSM Olimpia. 

edmond_dantes19.05.2015 12:17

Succes categoric, venit dupa un meci in care Steaua a avut, asemenea lui Ianus (pentru cei din steaualibera: un rugbyst din antichitate care a evoluat la AS Roma) 2 fetze: palida in prima repriza (cind greselile exasperante din gramezile ordoante si din aglomerarile spontane au impiedicat-o sa se apropie mai des de buturile adversarilor si sa-si concretizeze superioritatea in jocul deschis) respectiv stralucitoare dupa pauza, combinatiile pe treisferturi facind sah-mat un adversar limitat tehnic. De mentionat ca in formatia de start au aparut citiva jucatori care nu sunt in mod obisnuit titulari; printre ei s-au regasit si doi debutanti in acest sezon: Sabin Stratila (20 de ani, fundas) si Sorin Cosereanu(20 de ani, inchizator la gramada). Stratila a confirmat deplin increderea acordata; pentru mine el a fost jucatorul meciului, evoluind fara greseala si incununindu-si prestatia cu o faza care poate figura in orice generic al acestui sport: receptie perfecta a unui balon sutat in disperare de (m)U-isti, minge de urmarire peste intreaga perdea defensiva adversa, schimbare devastatoare de directie cu care l-a umilit pe fundasul advers si pasa decisiva pentru un coechipier (http://www.tvrplus.ro/editie-rugby-334632 min. 01:23.53). Daca isi mentine rata de progres si daca mai pune pe el citeva kilograme va fi, in 2-3 ani, titular incontestabil al echipei nationale. Ceilalti titulari de conjunctura au confirmat mai putin sau deloc; nu intimplator desprinderea pe tabela a survenit dupa minutul 55, cind au intrat in bloc 6 dintre jucatorii de baza. De la 10-9 s-a ajuns, in 25 de minute, la 36-12, cu 4 eseuri marcate si spectacol la scena deschisa. Linia de treisferturi s-a dovedit de neoprit, si apreciez inca o data preocuparea antrenorilor pentru jocul generos, deschis, ofensiv, total diferit de inclestarile surde pe gramada practicate, cu exceptia timuisoarei, de toate echipele din Superliga. Avem cei mai buni troacari din campionat si o linie a treia remarcabila prin viteza si inclinatia spre jocul combinativ; daca greselile din gramezile ordonate si spontane se vor diminua, putem realiza lucruri care pareau doar un vis frumos la inceputul sezonului. Echipa noastra parcurge un moment foarte bun; sper ca macar la rugby sa nu se intimple ce-am patit la baschet si polo...factori neprevazuti care sa saboteze tot edificiul construit cu atita munca...

 

Remarcatii mei in aceasta partida: Stratila, Dascalu, Ranuku, Malakai, Baraulea, Petre Neacsu.

 

Simbata, in penultima etapa a sezonului regulat, vom intilni in Ghencea pe CSM Olimpia; o victorie ne va aduce foarte aproape de-a securiza locul 2. Daca baietii din Sud nu-s ocupati cu vreo paranghelie, sprijinul lor ar fi binevenit. Ne ridem, ne simtem bine si ne uitam la basica ovala.

Saramago30.05.2015 09:46

Dupa 23-42 in propriul fief cu CSM Olimpia, Steaua s-a deplasat la Baia Mare pentru jocul cu zimbrii maramureseni. Ros-albastri au incercat sa joace mult pe treisferturi, au izbutit cateva faze frumoase, insa nu a fost suficient. Greselile tehnice, indisponibilitatile, lipsa de concentrare in margine si, bineinteles, randamentul suboptimal al inaintarii au condus la un nou esec, al treilea, in actuala stagiune [baia Mare - Steaua 36-20 (17-8), 5-3 la incercari].

In mod normal, Steaua va incheia pe locul al treilea sezonul regulat, deci va lupta pentru un loc in semifinale cu studentii clujeni (sigur vor fi pe sase). Intr-un meci in care va beneficia de avantajul terenului propriu. Sa mai vedem ... 

xray03.07.2015 17:49
" data-width="500">
">

10 roș-albaștri pentru naționale! Rugbistii steliști se pregătesc pentru Cupa Mondială din Anglia. Căpitanul Viorel...

Posted by CSA Steaua Bucuresti on 3 Iulie 2015
Adrians09.11.2015 10:59

Steaua - Cluj 48 - 8 si sintem in semifinalele campionatului,urmind sa jucam cu cei de la U Timisoara.Bafta baieti.

Saramago04.12.2015 21:12

Final de sezon 2015: Steaua a incheiat pe pozitia a patra. Deci, al doilea an consecutiv, favoritii nostri s-au situat in afara podiumului. Inca o medalie pentru George Boroi (in franceza, Jorj Boroa) !

Saramago27.08.2016 05:10

Steaua - Baia Mare 29-24 in al cincilea meci sustinut de elevii lui Cristi Petre in noua editie de campionat. In clasament (inca nerelevant fiindca nu toate echipele au disputat acelasi numar de meciuri), Steaua e prima cu 19 puncte (doua victorii cu bonus ofensiv - Cluj + Iasi - , doua victorii fara bonus ofensiv - Dinamo + Baia Mare - , o infrangere cu bonus defensiv - Timisoara). 

Saramago25.03.2017 19:33

Cluj - Steaua 3-38 in prima etapa a returului, meci jucat pe 25 martie. Urmeaza derby-ul cu Dinamo. 

Saramago01.04.2017 12:59

Steaua - Dinamo 39-25 in etapa a doua a returului Superligii de rugby, meci disputat pe 1 aprilie. 

Saramago15.04.2017 07:01

Steaua - Timisoara Saracins 9-8 intr-o partida din Superliga jucata pe 14 aprilie. 

«115161718»