Steaua Bucuresti a invins, duminică seara, intr-un meci disputat pe stadionul Ghencea, Selectionata Armatei Franceze cu scorul de 50-18 (24-6 la pauză), in finala turneului international Memorialul ''Eroii Revolutiei'' (MER) la rugby, câștigand astfel trofeul editiei actuale.
Competitia este dedicată cinstirii memoriei a doi rugbysti stelisti cazuti in Revolutia din decembrie 1989, Radu Durbac si Florică Murariu. Înaintea fluierului de start s-a tinut un moment de reculegere pentru cei doi iar lovitura de incepere simbolică a fost dată de fosta campioană olimpică la judo, Alina Dumitru, in tribune aflandu-se si Helmuth Duckadam.
Meciul a fost de la bun inceput la discretia ''roș-albastrilor'', care au reusit in prima repriză trei eseuri, prin capitanul Ionel Cazan, Daniel Ianuș si Madalin Baraulea, toate fiind transformate de Florin Vlaicu, in timp ce oaspetii au izbutit transformarea a două lovituri de pedeapsă din cele trei de care au beneficiat.
A doua repriză a continuat in nota de dominare clară a romanilor, care au mai reusit alte patru eseuri, prin Ionuț Dascalu, Laurentiu Melinte de două ori, Dumitru Constantin, unul singur nefiind transformat de Vlaicu, iar francezii au izbutit, la randul lor, două eseuri, unul transformat, altul nu, scorul final fiind astfel 50-18 pentru Steaua Bucuresti.
Stelistii au aratat o forță deosebită a gramezii, dar si linia de treisferturi a ''legat'' foarte bine jocul, in timp ce in aparare nu s-au facut aproape deloc greseli.
În finala mica nationala Romaniei U23 a ''zdrobit'' reprezentativa Moldova A cu 92-0.
Pentru ''roș-albastrii'', MER a fost si un test extrem de util inaintea reluarii SuperLigii CEC Bank, care va avea loc sambată 13 iulie, in conditiile in care, partidele ramase din returul campionatului intern se anunță de pe acum ''dramatice'', patru echipe luptand pentru
titlul de campioană nationala
De altfel, pretendentele la titlu, dar si celelalte echipe, se află in ''focul'' ultimelor pregatiri, intarindu-și loturile cu care vor aborda meciurile viitoare.
Astfel, campioana en-titre, RCM Universitatea de Vest Timisoara, a finalizat o campanie de achizitii cu multe nume sonore din rugby-ul international din zona Pacificului de Sud. Banățenii se vor baza din nou pe serviciile centrului Ben Tuiatua, din Noua Zeelanda după ce acesta s-a accidentat la primul joc pentru galben-albastrii si a solicitat să efectueze perioada de recuperare in tara natala De asemenea, ''studentii'' au reusit să-l aducă in lot pe fostul all-blacks, Sosene Aniesi, urmand să mai sosească Saia Halalilu, Fenovai Tuimana, Tampaki Sione (Tonga) si Lemeki Davau (Fiji). Asta, pe langă jucatorii din emisfera sudică care sunt deja componenti ai echipei de pe malurile Begai: Viliami Tuakalau Moala, Johnny Sola, Paula Fakavainga Kinikinilau sau Jack Umaga. ''În acest an vrem si campionatul, si Cupa Romaniei', a declarat, intr-o conferință de presa Dan Dinu, principalul sustinator al echipe timisorene, care a anuntat că din aceste zile, RCM Universitatea Timisoara are un nou sponsor, care se va alatura finanțării private de pană acum.
Lidera la zi a clasamentului, Steaua Bucuresti, a efectuat, la finele lunii iunie, un stagiu centralizat de pregatire fizică la Forban (langă Predeal) si va mai avea unul pană la reluarea campionatului.Cantonamentul de la Forban a inceput pe 17 iunie si s-a finalizat pe data de 28. Conform site-ului Superligii, alaturi de lotul roș-albastru au facut deplasarea in stagiul montan si o serie de jucatori noi cum ar fi dinamovistii Mihai Adascalitei, Flavius Dobre si Ciprian Caplescu sau jucatorul lui CSM Bucuresti, Alexandru Mitu. Stelistii au efectuat cate 3 antrenamente pe zi, cu accent pe pregatirea fizica ''Militarii'' au câștigat vineri, 5 iulie, primul meci din cadrul competitiei "Memorialului ''Eroii Revolutiei'', cu 66-22 in fata Romaniei U 23.
Vice-campioana si detinatoarea Cupei Romaniei, CSM Știinta Baia Mare, s-a pregatit acasa pe propriul teren, de pe 1 iulie alaturandu-se lotului si jucatorii baimareni care au evoluat pentru Romania in IRB Nations Cup. Potrivit site-ului echipei CSM Știinta Baia Mare, patru schimbari au fost operate in lotul vicecampioanei Romaniei, Vlad Ailenei plecand in Franta, Tudor Matei revenind la CSM după o absență de un an, iar doi jucatori care au terminat junioratul facand pasul spre echipa antrenată de Apjok si Lucaci. Este vorba despre Alexandru Bucur si Daniel Cubas care au semnat contracte cu CSM. Astfel, Daniel Cubaș a semnat un contract pe 7 ani, fiind primul jucator din pepiniera proprie a clubului care accede in SuperLiga in timp ce Alexandru Bucur a semnat un contract pe 5 ani. Ambii jucatori au fost componenti ai nationalelor de tineret U-17, U-18 si U-19.
RCJ Farul Constanta, echipă clasată pe locul patru, a efectuat un cantonament la Complexul Sportiv National Piatra Arsa de unde a revenit pe 6 iulie. Antrenorul Mircea Paraschiv va avea patru noi jucatori in echipă: australianul Nathael Zoel, georgianul Ninidzde Mamuke, sud-africanul Jacob Naude si englezul Samuel Hobbs. Acesta din urma in varstă de 25 de ani, este primul jucator de nationalitate britanică ce va evolua la un club din Romania.
Potrivit site-ului SuperLigii CEC Bank, rivalitatea istorică dintre Steaua si Dinamo pare să fie depășita spre binele rugby-ului. Astfel, Dinamo a cedat Stelei trei dintre piesele sale de baza Adascalitei, Dobre si Caplescu au plecat la Forban cu Steaua, urmand să evolueze la marea rivala Dinamo are in probe actualmente un numar de 11 jucatori care au incheiat junioratul la Steaua. În plus, sub comanda lui Ștefan Demci se mai pregatesc acum si câțiva jucatori de la Metrorex, conducerea dinamovistă urmand să decidă pe care dintre acestia ii va opri in lot, scrie sursa citata
Conform aceleiasi surse, Universitatea Cluj a facut antrenamente bazate in special pe pregatirea fizica U Cluj i-a achizitionat pe Podea, care a revenit din Franta, Cozma si Sobota de la Dinamo, Murgoci de la CSM Bucuresti sau Rosu de la Timisoara, a carui situatie incă nu este rezolvata O altă noutate este talonerul Rășinar, promovat de la juniori, de la Viitorul Cluj.
Și CSM Bucuresti asteaptă cu incredere reluarea Superligii CEC Bank, bucurestenii efectuand antrenamente la stadionul Arcul de Triumf. Site-ul Superligii informează că s-a dat credit mai multor tineri promovati de la Olimpia. După cum specifică antrenorul Daniel Neaga 'acest sezon e unul de sacrificiu'', CSM propunandu-și să formeze ''o echipa in detrimentul rezultatului'.
Biroul Federal al Federatiei Romane de Rugby a decis ca SuperLiga CEC Bank să se reia pe 13 iulie, dată de la care se vor aplica noile reguli de legare a gramezii ordonate. Perioada de transferuri pentru SuperLiga CEC Bank se va incheia pe data de 10 iulie, la ora 17,00. Etapa a 11-a a SuperLigii CEC Bank va programa meciurile Steaua - Știinta Baia Mare, Farul Constanta - RCM UV Timisoara si CSM Bucuresti - U Cluj.
În clasament, pe primul loc se află Steaua, cu 32 puncte (9 jocuri), urmată de CSM Știinta Baia Mare, 31 p (8 j), RCM UV Timisoara, 30 p (8 j), Farul Constanta, 25 p (9 j), Dinamo, 9 p (9 j), CSM Bucuresti, 8 p (8 j), U Cluj, 5 p (9 j).
CSM Știinta Baia Mare, RCM Universitatea de Vest Timisoara, Steaua Bucuresti si RCJ Farul Constanta sunt ca si calificate in play-off-ul SuperLigii, după rezultatele obtinute pană acum in meciurile din turul campionatului si in cele jucate pană acum in retur, ''studentii'', ''zimbrii'' si ''militarii'' fiind pretendenti la titlu, ''marinarii'' avand nevoie de mult noroc dar si de o evolutie perfectă in disputele ramase pentru a mai putea spera la asa ceva.
Agerpres