FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Politehnica Iasi - SuperSteaua 0-1 (0-0).Un rezultat normal.

«15678»
Virgil26.09.2005 05:05
daca ocaziile Stelei au fost mai bune ... atunci te inseli amarnic ..... da te inseli tare de tot ... am fost la meci si-ti pot spune ca mult mai multe ocazii clare a avut Politehnica Iasi ...... daca e sa va spun cine a jucat mai frumos atunci va zic ca Poli Iasi a jucat mult mai frumos decat Steaua .. dar asta este ... trebuie sa trecem peste .. sa ne pregatim pt viitorul meci.

 

Inaintea acestui meci unul din suporterii ieseni ai Stelei a spus ca Iasiul e in proportie de 89% Stelist.Modul in care s-a comportat publicul iesean in timpul si dupa terminarea meciului,nu reflecta in nici-un caz acest lucru.Pentru mine Iasiul ramane ceea ce am crezut din totdeauna.O reduta dinamovista.Interesant mi s-a parut ca iesenii au facut de 100 de ori mai urat decat cainii la un meci pierdut.Mesajul meu pentru ei este :SA LE FIE RUSINE !

Si acum,mai jos,o sa redau momente consemnate in ziarul dinamovist Prosport,dupa acest meci :

 

Poli Iasi a Balb(ă)it-o

Razboinicii lui Popa au fost victimele campioanei amortite, care a profitat de hentul comis in careu de atacantul moldovean. Duelul dintre Poli si Steaua nu a semanat, cel putin in prima jumatate, cu cel asteptat de cei 14.000 de spectatori. Nici una dintre cele două formatii nu s-a aruncat de la inceput in atac, echipa din Copou alegand să meargă pe cartea prudentei, iar campioana, pe cea a jocului de asteptare. După un prim sfert de oră in care asistenta era gata să atipeasca Marius Onofraș a iscat strigate de bucurie din tribuna cu un sut de la optsprezece metri la coltul scurt, prins de Hamutovski, pentru ca, două minute mai tarziu Balbă să ridice tribunele in picioare după ce a nu a reusit să lovească balonul suficient de puternic, singur cu portarul advers, după o pasă a aceluiasi Onofras Ocazia cea mai clară a reprizei a apartinut insă Stelei, chiar dacă a fost de nerecunoscut, in special datorită prestatiei mijlocasilor de banda Ramas singur cu Branet Bostină a preferat un sut pe jos, prilejuindu-i acestuia prima interventie sigura

 

Acelasi joc după pauză

După revenirea de la cabine, jocul s-a derulat după aceleasi coordonate. Poli a incercat să se apropie de poarta lui Hamutovski, iar campioana a preferat să nu forteze. După douazeci de minute in care nici una dintre cele două echipe nu a avut vreo ocazie de gol, s-a produs si deschiderea de scor. Acelasi Bostină a transformat penalty-ul acordat ca urmare a unui henț in careu, comis de Balba Rezultatul a ramas neschimbat pană la final, spre dezamagirea audientei, care in ultimele minute a ramas cu impresia că s-a jucat după un scenariu stabilit dinainte.

 

Popa, la un pas de eliminare

Antrenorul iesenilor, Ionuț Popa, s-a comportat ca un vulcan incă de la primul fluier al arbitrului. Popa a stat in permanență la limita spatiului bancii tehnice si a protestat vehement la fiecare decizie a arbitrului central luată impotriva echipei sale. În minutul 32, tehnicianul celor de la Poli Iasi a avut o scurtă discutie cu arbitrul Augustus Constantin, care l-a avertizat că la urmatoarea iesire nervoasă il va trimite in tribune. De partea cealalta tehnicianul ucrainean Oleg Protasov si-a pastrat pe intreaga durată calmul caracteristic. Singura iesire a lui Protasov a fost cea de după marcarea golului de catre Bostina atunci cand a iesit la marginea terenului si s-a bucurat impreună cu elevii sai. (Andrei CĂ'LIN)

 

Dică nu a jucat din cauza unei raceli

Atacantul Nicolae Dică (foto) nu a facut parte din lotul Stelei cu care antrenorul Oleg Protasov a abordat intalnirea din Copou. Dică nu a putut fi recuperat de catre staff-ul medical pentru partida cu iesenii din cauza unei raceli contractate in meciul de Cupă cu Rapid II. Astfel, tehnicianul ucrainean l-a folosit pe Daniel Oprita in linia de atac alaturi de Victoraș Iacob, Oprita nereusind insă să facă mare lucru in fata apararii moldovene. (Andrei CĂ'LIN)

 

Radoi: Nu sunt disperat să plec din Ghencea

Capitanul Stelei, Mirel Radoi, era fericit la finalul meciului pentru cele trei puncte câștigate. Mă bucur că am obtinut cele trei puncte. Referitor la un viitor transfer in iarnă la Milan sau Inter, capitanul roș-albastrilor a spus: Eu nu prea cred ce scrie presa. Oricum nu sunt disperat să plec, prefer să ratez mai multe trenuri dar să mă urc intr-un Intercity decat să mă grabesc si să mă sui intr-un personal, a incheiat capitanul Stelei. (Andrei CĂ'LIN)

 

Meme a sosit mai devreme la stadion

Presedintele executiv al Stelei, Mihai Stoica (foto), a ajuns la stadionul Emil Alexandrescu cu o oră inaintea partidei. Oficialul s-a intretinut aproximativ cinci minute cu o persoană cu handicap locomotor, careia, in final, nu i-a oferit nici o sumă de bani, lasandu-i in schimb numarul de telefon. Altfel, cum era de asteptat, patronul Ciobanul nu a venit la meci, in ciuda faptului că asistenta din tribune s-a asteptat să soseasca (Andrei CĂ'LIN) M***@***[/b]

 

Politehnica, teritoriu alb-albastru

Copoul i-a intampinat pe stelisti cu bannere uriase si cu drapele fluturand pe stalpii de inaltă tensiune. Iasiul a fost imbracat in week-end in alb si albastru. Încă de sambata oglinzile tramvaielor si troleibuzelor erau brodate cu esarfe in culorile clubului, iar prin cartiere fanii lucrau de zor la confectionarea bannerelor si a steagurilor. Spre seara bulevardul Copou era si el gata de marele meci, aratand precum un covor alb-albastru. La intrarea pe bulevard, in fata Casei Studentilor trona un banner imens cu inscriptia Politehnica Iasi - teritoriu alb-albastru, iar pe toti stalpii de inaltă tensiune fluturau steaguri in culorile lui Poli. Eram obisnuiti cu drapelurile tricolore, dar arată bine si cu steaguri alb-albastre, murmurau mirati trecatorii iesiti la plimbare prin Copou. Ieri, fondul sonor in oraș a fost asigurat de catre suporterii lui Poli, care incă de la ora 12:00 au iesit pe strazi echipati pentru marele meci. Fanii stelisti nu au ramas nici ei datori, aproximativ 300 de ultrasi sositi cu trenul ieri-dimineață facand legea in zona garii. (Narcis PohoaȚĂ', Iasi)

 

Victorie stelistă cu scantei

Formatia din Ghencea a reusit să se impună cu 1-0 (0-0) in fata celor de la Poli Iasi, prin golul marcat de Bostină in minutul 65 din penalty, in urma unui henț in careu al atacantului Balba Pe intreaga durată a partidei spiritele au fost incinse, totul culminand cu eliminarea lui Bordeanu si cu momentele de la final cand oficialii stelisti au fost la un pas să fie linsati de spectatorii moldoveni. Din cauza absentei lui Oleg Protasov de la conferinta de presa ucraineanul motivand că a fost injurat de Ionuț Popa, tehnicianul moldovenilor a declarat că il doare in cot de acest gest. Razboiul declaratiilor a fost continuat de presedintele Stelei, Mihai Stoica, care l-a considerat pe Ionuț Popa principalul vinovat pentru tensiunea din teren, dar si din tribune. A***@***

zarboss26.09.2005 05:45

ce sa mai .. s-a demonstrat inca odata ce fel de ziar e prosport.. si gazeta se poate lua de mana cu boii astia si sa plece odata si sa ne lase frate ca ne-am saturat de gunoaiele astea... cred ca daca o sa castige UEFA Steaua .. tot o sa zica ei ceva de rahat ... campioana amortita auzi.... nu stiu unde ii gaseste pe toti gazetarii astia...

victor26.09.2005 07:29

??!!

 

cate vorbe bune despre un fotbalist fara calitati! doar un pic de vointa, dar fara nici o "puterinta", fara forta si care refuza mereu jocul in momentul posesiei?!

FanSteaua4Life26.09.2005 08:20
??!!

 

cate vorbe bune despre un fotbalist fara calitati!  doar un pic de vointa, dar fara nici o "puterinta", fara forta si care refuza mereu jocul in momentul posesiei?!

In unele cazuri vointa de a vrea ceva este mai importanta decat calitatile...totusi, para (daca despre el era vorba) este cel mai bun om la recuperare din Romania...

FanSteaua4Life26.09.2005 08:22
....

 

Para a fost unul din cei mai buni de pe teren. Oprita, iar cel mai slab.

 

inca o confirmare pentru Para... Acesta este un lucru foarte bun... Ce ne facem cu Oprita? De ce nu mai este ce a fost? Ce ii trebuie acestuia? daca nici la Iasi... Poate isi revine incepand cu Valerenga... Daca ar fi Oprita si Iacob in mare forma trecem prin grupe ca prin branza :)

Mie intodeauna mia placut Oprita...insa el a fost foarte mult departe de gazon si inca nu este refacut...sper din tot sufletul sa treaca peste acest moment mai slab si sa isi revina asa cum a facuto si in trecut...

iancu dragosh26.09.2005 08:26

Incep sa cred ca ai o obesesie. S-au posta 4 replicii despre Para deoarece Sorin a fost curios sa afle cum a jucat. Cat despre refuzul mijlocasului stelist de a juca in momente de posesie te rog sa mai vizionezi inca odata meciul cu Dinamo

Ps. parca era dorinta ta sa incheiem acest subiect. tocmai de aceea te-am lasat si data trecuta sa ai ultimul cuvant, cai nu mai doream sa plictisim lumea cu acest subiect. Cu toate acestea vad ca nu te poti abtine. Pacat

victor26.09.2005 09:31

mersi pentru. "marinimia" ca mi-ai lasat ultimul cuvant!

 

nu va maoi leganati in iluzii, Para nu are putere. nu a fost, nu este si nu va fi mijlocasul central de care are nevoie Steaua. cand nu ai fizic te poti impune doar daca ai o anumita calitate la exceptional. ori Para al nostru dovedeste doar o anumita "smecherie" in joc, nu are acrosaj clar in deposedari (pentru. ca ii lipseste forta in duelurile fizice individuale), nu are serviciu, preferand un joc maruntit (a invatat bine lectia "pasa scurta viata lunga!), nu ameninta poarta, caci nu are sut din afara careului sau joc de cap. mai mult, in momentele de posesie, cand trebuie sa ia actiuni pe cont propriu fuge mereu de raspundere! tocmai ca l-am urmarit cu atentie am constatat ca de cele mai multe ori e "anonim" in faza de atact, ascunzandu-se in spate adversarului sau alegand asa zisele unghiuri moarte. iar atunci cand primeste mingea "scapa" de ea cu o nonsalanta demna de o cauza mai buna, trimitand-o unui coleg, chiar daca acesta e in pozitie mai dificila.

 

desi "merg" oarecum impotriva curentului de pe site, imi pare rau ca trebuie sa repet ca Paraschiv nu e mijlocasul central de care avem nevoie, ci mai degraba una din proiblemele echipei. cu un astfel de jucator "cenusiu", pe care il stimez pentru. efort dar pe care nu-l vad decat in lotul largit, ca rezerva, Steaua nu va putea sa castige bataliile grele de la mijlocul terenului in meciurile cand intalnim adversari "grei". max. ce putem spera este sa nu ne facem de ras, nicidecum sa ne "suim" pe adversar sau sa dictam ritmul.

 

e bine de inteles ca mijlocasii centrali sunt cele mai importante piese ale unei echipe, iar noi practic

am suferit in zona respectiva in toate meciurile internationale, unde diferenta de forta si viteza e vizibila. daca anul trecut am avut acele probleme pe finalul campionatului, era si pentru. ca ambii mijlocasi centrali, Dorinel si Para, aveau deficit de forta si nu reuseau sa impinga jocul ca sa facem presiune.

 

sigur, nu trebuie sa fim toti de aceeasi parere! dar e o realitate ca in zona centrala suferim de un deficit de forta si viteza / agresivitate! de aici vin si problemele in joc cand suferim sub presiunea unor adversari agresivi!

iancu dragosh26.09.2005 09:40

ne invartim intr-un cerc vicios in acest moment. Nu faci altceva decat sa-ti reiei vechile argumente, iar eu unul am obosit sa fac aceleasi lucruri. Cine este mai nou pe site poate sa se uite la posturile mele si ale tale din luna august si sa gaseasca toata polemica acolo. Nu-mi place sa ma repet la nesfarsit asa ca las curiosii sa se informeze din sursa mai sus mentionata

ps. Desi este tehnica de persuasiune care functioneaza cel mai bine in lumea moderna, vezi campaniile publicitare, electorale, precum si "sindromul radio", repetarea constanta a acelorasi propozitii nu poate convinge o persoana cat de cat analitica.

victor26.09.2005 10:12

imi pare ca "judeci" prea personal disputa (atata cata este). desi argumentele sunt vechi, din pacate ele sunt la fel de actuale in cazul lui Para. si cand spun din pacate, nu e doar un joc de cuvinte, caci orice suporter e interesat sa aibe o echipa puternica, cu titulari de valoare!

 

asta e situatia insa acum! sugerez ca dincolo de polemica sa te uiti pe argumentele enumerate! nu conteaza cine le-a emis, unde sau cand, ci doar daca sunt sau nu corecte! ca sa rezolvi o problema e bine ca intai sa o identifici corect! eu recunosc ca m-am gandit serios la ce anume ii lipseste in momentul de fata Stelei ca sa faca un salt calitativ. daca e sa aleg un post unde simt ca suntem deficitari, acela e cel al mijlocasilor centrali. acolo daca se va gasi o solutie, Steaua isi va imbunatati substantial exprimarea.

 

ca este asa, si avem un deficit de forta si agresivitate pe axul central, o dovedeste si repozitionarea lui Radoi. personal il consider si pe Lovin superior lui Para. desi nu are experienta si e oarecum dezavantajat de un fizic extrem de longilin, compenseaza prin implicare si pentru. ca nu refuza jocul. cand va capata mai multa orientare in teren, si jocul lui se poate imbunatati. nu este insa nici el un "fuoari classe" autentic, jucatorul care sa preia jocul pe cont propriu atunci cand situatia o cere.

 

mai vorbim!

FanSteaua4Life26.09.2005 10:12
e bine de inteles ca mijlocasii centrali sunt cele mai importante piese ale unei echipe, iar noi practic

am suferit in zona respectiva in toate meciurile internationale, unde diferenta de forta si viteza e vizibila.  daca anul trecut am avut acele probleme pe finalul campionatului, era si pentru. ca ambii mijlocasi centrali, Dorinel si Para, aveau deficit de forta si nu reuseau sa impinga jocul ca sa facem presiune.

Toate echipele din Romania sufera la capitolul asta...in Romania nu prea exista la ora actuala mijlocasi centrali care sa faca si faza de atac si cea de aparare...

AmuntBoy26.09.2005 10:54

Bine ca i-am batut si pe astia si gata

Daca le dam importanta la toti , unde am ajunge 8)

 

Btw: prosport e o miz de ziar :x

iancu dragosh26.09.2005 10:59

Pe langa parerile difertie despre jocul lui para, noi doi avem si asteptari diferite de la acest jucatori. tu iti doresti un jucator de tip lampard, gerard, Pirlo, de ce nu Lincar (in vremurile lui bune), in timp ce eu nu ma asept la asa ceva din partea lui Para, pentru ca sunt constient ca nu are calitatile necesare. Insa fara indoiala ca Para joaca foarte bine rolul unui Ambrosini sau Makelele. Tocmai de aceea sunt de parere ca avem nevoie de un mijlocas ofensiv langa Para. Este de la sine inteles ca in ceea ce priveste aceste comparatii pastram proportia.

Avantajul unui astfel de jucator este ca poate sa preia intrega reponsabilitate defensiva din fata apararii, putand astfel sa-i permita colegului din linia de mijloc cu valente ofensive sa se ocupe in totalitate de jopcul de atac.

Si cu toate acestea in acest inceput de sezon Para a depasit deocamdata conditia de mijlocas preocupat in exclusivitate de faza defensiva. Are 2 goluri la activ, dintrge care unul (cu Otelul), a venit dupa o faza creata tot de el. In plus, in meciul cu Dinamo a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai Stelei jucand si faza ofensiva si reusind in multe momente sa impinga jocul inspre careul advers (nu sunt singurul care a remarcat acest lucru)

In concluzie, consider ca Para are calitatile necesare sa fie un "ambrosini" al Stelei si uneori chiar mai mult de atat.

sorin_77726.09.2005 11:12

Stiu discutia voastra din august pe aceasta tema: Paraschiv al nostru. nu il simpatizez dar nici nu sunt un tip care sa il critice vehement... Probabil multi ar vrea sa vada goluri de la Para, sau pase de gol... macar... Poate ca nici unul dintre noi ce sarcini are para si poate ca acest baiat vrea sa nu iasa din schema care i se da absolut deloc... pana acum ce a facut a facut bine si atat... Un jucator talentat face si foarte bine, dar si extraordinar de bine (jucatorul valoros)...

Din pacate Lovin cam ii calca pe urme cu unele mici exceptii care pana acum nu prea i-au iesit (faze luate pe cont propriu pentru ca Lovin cere mingea fata de Para)..

 

PS: nu am vrut sa nasc iar discutii si considerati subiectul inchis... Important este ca am luat cele 3 puncte la Iasi si ca Para s-a evidentiat intr-o echipa care nu a prea jucat. Deci Para este oarecum constant... Asta am vrut sa subliniez....

victor26.09.2005 11:28

cred ca exagerezi cu elogiile la adresa lui Para. nu poate sa joace rolul defensiv pe care il mentionezi, pentru. ca nu are suficienta forta sa taie jocul in fata unor adversari puternici si nici un acrosaj de deposedare clar. de cele mai multe ori el nu deposedeaza, cat incurca adversarul cu mingea si asta nu e suficient in meciurile internationale. cand jocul se iuteste si avem ca oponenti echipe agresive, Para dispare complet din joc si automat, daca nu are langa el un mijlocas central puternic, efortul defensiv se muta catre linia de fundasi. asa s-a intamplat de ex. la trondheim, cand mijlocasii centrali nu reuseau sa puna suficiente capace pe norvegienii care urcau din linia a doua cu mingi de angajament.

 

parerea mea este ca in zona centrala nu poti sa "tai" sau sa "dezvolti" jocul cu jucatori fara personalitate, "anonimi" ca exprimare tehnica si mai ales, fara putere fizica. in clipa de fata la Steaua centrul de greutate e deplasat spre atac (si de aceea in anumite momente parem dezechilibrati ca exprimare), pentru. ca intreg jocul se roteste in jurul lui Dica. cum nu avem un mijlocas central complementar care sa echilibreze distributia baloanelor, echipa se lungeste in multe faze si astfel, se expune greselilor individuale.

 

rolul mijlocasilor centrali este sa asigure suficienta densitate pe ax, care pe de o parte ajuta ca multe baloane sa fie scoase din gramada si apoi ei trebuie sa reuseasca sa dicteze ritmul cel mai convenabil echipei (in functie de adversar si situatia de pe tabela. ca la Steaua nu se intampla asta a reiesit chiar in meciul cu Dinamo (in care Para ti-a parut bun), cand desi am luat rapid avantaj, mijlocasii nu au reusit sa gestioneze coerent distributia baloanelor si am ajuns intr-un final de "contre" care ne-a costat golul egalizator. e inadmisibil ca acum ritmul jocului sa fie dictat de al doilea varf care practic ramane in multy cazuri fara o sustinere consistenta din partea mijlocasilor centrali.

 

e parerea mea!

Virgil26.09.2005 11:35

Omule,ce tot ai cu baiatul asta care isi da si sufletul pe teren si isi face treaba bine de cele mai multe ori ?

De ce il compari si ai vrea sa fie ca altii pe care ii consideri peste el?

Nu ti se pare ca ai o idee fixa?

Ca esti fixist?

Lasa omul in pace si nu mai "varsa rauri de cerneala" pe seama lui.

Ce-a facut de esti asa pornit impotriva lui?

Nu a platit intretinerea?

A trecut pe rosu?

Sau poate sunt treburi personale.

FanSteaua4Life26.09.2005 11:36

Ma da pe forum toti suntem antrenori, toti stim exact ce a jucat fiecare jucator, toti suntem specialisti...lasa victore ca il sun pe nea Jiji si il pun sa aduca un alt mijlocas :D

zarboss26.09.2005 11:50

ar trebui sa terminam odata cu discutiile astea.. adevarat ca nu prea le are Paraschiv. dar pentru Romania merge .. ce e important e faptul ca echipa a castigat meciul avem cele 3 puncte suntem in grafic... nu mai cautati nod in papura... daca pierdeam la Iasi .. ce dracu mai ziceati ???

gata masa vedem de urmatorul meci.. si HAI Steaua

victor26.09.2005 11:58

ce "am" cu el am scris in posturi! in rest sa auzim numai de bine!

Virgil26.09.2005 12:04

Si daca mai spui inca o data,la cererea unui cititor interesat,nu o sa o faci?

Atunci :

Cum e turcul,si pistolul!

Cum e autorul,asa si raspunsul.

sorin_77726.09.2005 14:29
ce "am" cu el am scris in posturi! in rest sa auzim numai de bine!

 

de ce bine sa auzim? ca le cam vezi in negru pe toate...

 

Para nu e Tudorel Stoica intradevar, dar nici Cristea nu e...

EPoX26.09.2005 16:38

Fotografii de la meciul Politehnica Iasi 0 - 1 Steaua Bucuresti

 

 

pict00089an.th.jpg pict00117qq.th.jpg pict00286sn.th.jpg pict00290ia.th.jpg pict00260lm.th.jpg pict00150lx.th.jpg

EPoX26.09.2005 16:57

in ultima fotografie .. eu sunt cel din mijloc ..... cu fularul lui Politehnica Iasi .. dar inima mea bate si pentru Steaua ;) ... si sorry de fatza mea de nedormit de cateva nopti bune

Ramon Sanchez Pizjuan26.09.2005 17:49
dar inima mea bate si pentru Steaua ;)

 

Ei acum las-o asa cum a cazut. Te iertam, daca tot a castigat Steaua.

In rest, misto poze. Felicitari.

FanSteaua4Life26.09.2005 19:06
in ultima fotografie .. eu sunt cel din mijloc ..... cu fularul lui Politehnica Iasi .. dar inima mea bate si pentru Steaua ;) ... si sorry de fatza mea de nedormit de cateva nopti bune

Poti simpatiza mai multe echipe insa inima iti bate doar pentru una...eu simpatizez Farul dar inima mea bate pentru Steaua...

zarboss27.09.2005 05:24

dupa ce s-a terminat meciul ce ai facut ???

ai baut de bucurie ca a castigat Steaua sau de suparare ca a pierdut iasiul ???? :?:

«15678»