FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Handbal

«1242526272839»
Dac liber16.09.2013 18:21

Intradevar un meci frumos. Echipa nu arata rau, insa mai are mult de lucrat la capitolul fizic

skp20.09.2013 20:07

CSA Steaua-Potaissa Turda sambata, ora 17:15, sala Floreasca

http://handbalvolei.ro/index.php/handbal/m...ar-cat-mai-mare

cristi cosor24.09.2013 19:15

CSA Steaua București-Potaissa Turda 26-32 (12-21),doua meciuri doua infrangeri.

 

Totusi pentru ca avem o echipa nou-promovata trebuie sa avem rabdare pentru amul acesta.Mai intai sa legam ceva in jocul nostru si poate de la anul sa avem pretentia rezultatelor bune.

 

Hai baietii,capul sus!

Dac liber30.09.2013 19:07

Astazi CSA Steaua - Caras-Severin 28-26 ( 15-9 )

Dupa ce in etapa III au inregistrat o noua infrangere in fata echipei Politehnica Timisoara ( 31-29 ) astazi, beietii nostri au reusit prima victorie. Urmeaza meciul cu Dinamo.

afinogenov6102.10.2013 12:18

Meciul cu Dinamo pana la urma cand se joaca pe 06 sau 07 octombrie?Daca intri pe site-ul federatiei mai mult te incurca decat sa te informeze totusi ora e stabilita 19:45

Dac liber02.10.2013 13:43

Meciul va avea loc pe 7 octombrie, ora 19:45 in Sala Dinamo ( cel mai probabil )

afinogenov6102.10.2013 15:01

Mersi!

afinogenov6108.10.2013 10:23

Dinamo-CSA Steaua Bucuresti 30-28 pacat de rezultat,in ultimele 5 minute ale meciului scorul era 27-27 puteam obtine chiar victoria,oricum am facut un joc bun si chiar daca abia am promovat am reusit sa ne ridicam la nivelul lor care sunt o echipa destul de legata!

Urmatorul meci pe 11.10 la Pandurii.Tg.Jiu! :)

afinogenov6112.10.2013 07:00

Energia Targu-Jiu-CSA Steaua Bucuresti 33-31 :( sper sa ne revenim cat mai repede ne aflam pe penultimul loc,iar urmatorul meci il avem acasa contra celor de la Universitatea Suceava trebuie sa ii batem ca sa iesim din zona fierbinte!

cristi cosor13.10.2013 13:49

Cam grea reacomodarea cu prima Liga pentru echipa noastra.In ultimul meci nu au putut evolua Mazilu si Georgescu,doi jucatori cu experienta.

 

Pana acum din 6 meciuri avem 5 infrangeri,o victorie,golaveraj 170:184(-14) si doar 3 puncte.

 

Inteleg ca meciurile de acasa se joaca la Floreasca in sala Lucian Grigorescu.Are cineva idee de ce nu se joaca in sala Mihai Viteazul unde isi disputa meciurile si cei de la baschet?Este sala de jocuri multifunctionala (baschet, handbal, volei) si din cate stiu este cunoscuta ca "Sala Regimentul de Garda si Protocol "Mihai Viteazu" - CSA Steaua Bucuresti"

 

 

afinogenov6114.10.2013 11:23

Trebuie sa avem rabdare pan la urma obiectivul este sa ramanem in Liga sa nu retrogradem din nou!Cu timpul poate o sa ajungem ca la baschet :)

cristi cosor17.10.2013 21:12

Steaua " Universitatea Bucovina Suceava 33-31.Este a 2-a victorie in acest sezon,un meci in care ne-am respectat statutul de favoriti.

 

Marcatori: Gabriel Florea (11), Andrei Cian (5), Ionuț Georgescu (8), Marius Szoke (5) Didi Hrimiuc (1), Iulian Stamate (1), Viorel Mazilu (1) si Stefan Birtalan (1)

 

 

afinogenov6118.10.2013 13:43

Aveam nevoie de victoria asta foarte mult,am urcat pe locul 9 si de ce nu etapa viitoare sa legam a-2-a victorie la rand avem cu CSM Bucuresti ultima clasata!

afinogenov6117.11.2013 08:07

Dupa victoria in fata lui CSM Bucuresti 28-25,Steaua a intalnit ieri seara liderul campionatului HCM Constanta scor 31-37 pentru constanteni!Ne aflam pe locul 9 la 6 puncte de ultimele 2 locuri retrogradabile!

Urmatorul meci va fi in deplasare la Minaur Baia Mare!

Saramago21.11.2013 23:34

www.prosport.ro a notat pe 21 noiembrie:

 

"Minaur si Steaua s-au reintalnit azi intr-un meci din Liga Natională de handbal masculin, după o pauză de câțiva ani, timp in care cele două grupari au evoluat si in Liga a doua. Fostele campioane ale Romaniei s-au intalnit intr-un meci din cadrul etapei a 10-a, ambele echipe fiind in suferință de puncte. Ca si in campionat, in această seară Steaua a fost echipa care a venit din urma Condusă mai tot timpul la 1-2 goluri diferență, trupa lui Ovidiu Mihailă a fost mai proaspată pe final si s-a impus cu 28-27. Minaur a inceput bine jocul, reusind să pună o diferență de trei goluri față de adversara scor 4-1 si 5-2. A fost si diferenta maximă inregistrată in acest meci, intrucat Steaua a revenit prin cateva contraatacuri rapide, iar mai apoi s-a tinut "scai" de Baia Mare. Mai mult, in minutul 25 a preluat pentru prima dată conducerea, scor 12-11, pe fondul unui joc bun facut de Stamate si Georgescu. La pauza Minaur si Steaua au incheiat frățeste, la egalitate, scor 13-13, anunțand, totodata o a doua repriză secundă fierbinte. În urmatoarele 30 de minute, Baia Mare s-a desprins in mai multe randuri la două goluri diferență, dar Steaua a avut raspuns de fiecare dată pe tabela de marcaj. Într-un meci in care s-a ratat incredibil, "militarii" au gestionat mai bine finalul. Cu presedintele la atac, Andrei Cian, Steaua a controlat ultimele 10 minute, Minaur fiind de această dată in situatia de a alerga după egalare. Ionuț Irimuș a fost eroul gazdelor, portarul baimarenilor avand cateva interventii de clasa insă efortul lui a fost in zadar. Experienta baietilor lui Mihailă a fost decisivă pe final, ei au scos două eliminari in tabara Minaurului in ultimele două minute, astfel că si-au facut finalul mai usor si s-au impus cu 28-27."

 

afinogenov6109.12.2013 14:53

CSA Steaua Bucuresti-HC Odorhei 24-35 urmatorul meci va in deplasare si nu va fi unul usor impotriva celor de la Potaissa Turda care au castigat in fata lui Dinamo 27-30!

Saramago14.12.2013 18:12

Turda " Steaua 29-24 in ultimul meci oficial din 2013. In cele 13 etape jucate din sezonul regulat al LNH, Steaua a inregistrat patru victorii si noua infrangeri. Momentan, elevii lui Mihaila sunt pe locul 9, cu 12 puncte si fara sanse de a intra in playoff. Evitarea retrogradarii este (si) in acest an obiectivul handbalistilor stelisti.

mdionis22.12.2013 12:09
Un articol interesant in ProSport despre noul antrenor al echipei de hadbal, Viorel Mazilu.
Saramago22.12.2013 20:35

In raport cu posibilitatile de acum ale Stelei si cu deciziile strategice implementate de comandantul CSA George Boroi (in franceza, Jorj Boroa!) ambitiile lui Viorel Mazilu mi se par lipsite de realism. Sa nu retrogradam la finele sezonului!

afinogenov6123.12.2013 06:50

Eu am incredere in el,retrogradarea nu intra in discutie Saramago,avem cateva meciuri acasa cu cele de sub noi+este o distanta destul de mare la puncte!

Saramago03.01.2014 10:29

Pe 2 ianurie 2014, intr-o partida contand pentru preliminariile Mondialului din Quatar (2015), Romania a dispus de Cipru cu 36-19. Trei din golurile "tricolorilor" au fost reusite de stelistul FLOREA.

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE05.01.2014 21:57

Azi s-a jucat si returul la care am batut greu cu 31-30,stelistul FLOREA a marcat 4 goluri.

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE23.01.2014 15:14

Steaua va juca primul meci din anul acesta cu Poli Timisoara vineri de la 18 la sala apollo din cartierul vitan.

Saramago24.01.2014 20:18

Mihai Comsulea a scris pe www.sporttim.ro (24 ianuarie):

 

"Poli a ramas cu un singur succes in 7 deplasari, in ciuda avantajelor si de 5 goluri avute intr-o primă repriză dominată dar in care a fost ajunsă din urmă tocmai la pauza 15-15, după care Steaua Bucuresti a rotunjit un neverosmil partial de 14-3, profitand de caderea alb-violetilor Timisoarei cu o desprindere la 8 goluri. Implicit, rocadă in Liga Nationala cu roș-albastrii pe 8 si banățenii cazuti pe 9, deja cu 10 infrangeri in cont si doar cu două puncte ramase in fata antepenultimilor clasati, resitenii, si ei maine in Bucuresti, la Dinamo. Portarul de 24 de ani Tudor Stanescu (foto: aspolitehnica.ro) a aparat remarcabil in infrangerea Politehnicii Timisoara la primul joc oficial din 2014 in Liga Nationala 33-26 (15-15) pentru Steaua, la Bucuresti. Atat de mare a devenit debusolarea polistă imediat după pauza jocului uvertură a stagiunii 2014 in Liga Nationala din cea de-a treia etapă a returului respectiv a 14-a a sezonului, incat elevii lui Constantin Ștefan, lipsiti de interul stang georgian Chikovani, pană astazi co-golgeter al echipei, au ratat si in superioritate numerica la 19-16, fiind prompt prinsi pe contraatac de niste bucuresteni care, aflati la debut pe noul lor teren, au trecut peste accidentarea din startul jocului a principalului marcator al partidei tur, de pe Bega, extrema de lot national Florea, dovedind in cele din urmă că nu degeaba detin al 3-lea cel mai eficace atac al primei divizii: 33-26 (15-15).

Astfel, după ce pierdeau in septembrie la Bucuresti, cu 31-25, cu ocazia debutului dinamovistilor in noua lor sala Polistii au cedat si in această seara la prima lor aparitie oficială din 2014, coincizand cu primul meci al Stelei in Centrul Sportiv Apollo, o tribună cu 500 de locuri din sectorul 3, iar timisorenilor nu le mai ramane decat să se revanseze cu ocazia revenirii in Bucuresti la finele saptamanii viitoare, contra codasei CSM, deplasare pană la care vor mai primi insă vizita altor ramasi in urma sucevenii, joi. O infrangere greu de digerat, dat fiind că desi tot extrema Mihai Timofte a adus-o si pentru a doua oară la 5 goluri avans, Poli a capotat subit de la 15-10 la 16-20 si apoi chiar 18-24, odată ce golgeterul stagional stelist Georgescu si-a reglat tinta după pauza Reviriment gustat de ex-centrul stelist Viorel Mazilu, retras din activitate si aflat la debutul pe banca tehnica marcatorul unui gol la 18-10 pentru Poli in turul din toamna in care totaliza 21 de reusite, intuind in extremele Nistor si Juverdianu, ultimul cu 3 goluri la rand si fară replică tocmai inaintea pauzei si alte două la reluare de fiecare dată pe respingerile altfel excelentului Stanescu, niste arme-surpriză cu care puteau fi destabilizati subtirii Polisti, cu doar 8-9 componenti intens implicati in Apollo.

Initial, Polistii au luat din start avans, profitand de dezorganizarea ofensivă a Stelei si taxand-o pe contraatac, iar blondul inter stangaci Gabriel Daninfeld a innodat rapid 4 reusite pentru alb-violetii Timisoarei. Care, aparandu-se bine, au strans si 5 goluri avans in minutul 17, 6-11 prin reusita capitanului Timofte, insă o oarecare deconcentrare a oaspetilor le-a permis bucurestenilor să se reapropie la un gol, cu un careu avand in prim-plan extrema dreaptă Nistor, la debut pentru amfitrioni, in locul lui Cian, al doilea marcator al Stelei in primele 13 runde si introdus abia spre final. Dovadă a inconsistentei gruparilor care au deschis astazi stagiunea 2014 in Liga Natională masculina după peste o lună de pauză de iarna ambele au cedat teren cu calupuri de cate 4-5 goluri primite la rand deja in prima repriza dar diferenta decisivă s-a iscat după pauza cand Poli si-a ratacit busola si a devenit de nerecunoscut in atac, proportiile scorului pastrandu-le flexibilul intuitiv Tudor Stanescu, intre buturi.

Steaua a câștigat asadar doar pentru a 3-a oară din 7 evolutii acasă in actuala stagiune, revanșându-se pentru infrangerea cu 31-29 (18-12) din tur, similitudinea intre cele două manse fiind conferită de faptul că dacă atunci Chikovani nu marca macar un gol, astazi o altă gură de tun, Florea, n-a contribuit cu nici o reusită la in cele din urmă confortabilul triumf bucurestean. Din pacate pentru Polisti, Steaua s-a descurcat chiar si fară internationalul ei, ceea ce ar trebui să dea serios de gandit unui club timisorean si fară bancă teapana si cu sala departe incă de finisajele date de eternele bucurestene incintelor lor, si apropiindu-se alarmat de ultima patrime a clasamentului. Cu toti banii in plus promisi pe 2014 de CJT, AS CH Politehnica se arată momentan nitel descumpanită in noul sau proiect pe două sezoane, picaturile de sudoare trebuind fortificate si cu o limpezire a orizonturilor intrezarite din chiar varful gruparii.

7 de start

Poli: Stanescu (Valceanu, la 23-18, pentru un 7 metri) " (dr.) Lela, Kaftin, Santeiu, Mrakic (Petkovic pe atac), Daninfeld, Timofte. Au mai intrat, pe rand, Ursu si Halca

Steaua: Laufceac (Țenghea) " (dr.) Nistor, Georgescu, Szoke, Stamate " pivot, Vancea (Birtalan jr.), Florea. Au mai intrat, pe rand, Stanciu, Arsene, Juverdianu, Cian si Hrimiuc.

Evolutia scorului:

(in prima parte) 0-1 Kaftin, 0-2 Petkovic " 7m, 0-3 Lela / 1-3 Georgescu / 1-4 Daninfeld / 2-4 Szoke, 3-4 Stanciu " 7m / 3-5 Petkovic, 3-6 Timofte / 4-6 Nistor, 5-6 Nistor / 5-7 Daninfeld, 5-8 Lela, 5-9 Santeiu / 6-9 Birtalan jr. / 6-10 Daninfeld, 6-11 Timofte (min. 17) / 7-11 Birtalan jr. " 7m, 8-11 Nistor, 9-11 Nistor, 10-11 Szoke / 10-12 Kaftin, 10-13 Daninfeld, 10-14 Petkovic, 10-15 Timofte / 11-15 Georgescu, 12-15 Juverdianu, 13-15 Juverdianu, 14-15 Juverdianu, 15-15 Nistor (min. 27).

Scor la pauză: 15-15

(la reluare) 16-15 Georgescu, 17-15 Birtalan jr. / 17-16 Santeiu / 18-16 Georgescu, 19-16 Georgescu, 20-16 Stamate / 20-17 Petkovic " 7m / 21-17 Szoke, 22-17 Juverdianu / 22-18 Lela / 23-18 Juverdianu, 24-18 Cian 7m / 24-19 Petkovic / 25-19 Georgescu / 25-20 Daninfeld / 26-20 Georgescu, 27-20 Stamate, 28-20 Juverdianu / 28-21 Timofte / 29-21 Stamate / 29-22 Timofte / 30-22 Cian / 30-23 Kaftin, 30-24 Kaftin, 30-25 Timofte, 30-26 Kaftin / 31-26 Nistor, 32-26 Birtalan jr., 33-26 Nistor.

Rezultat final: Steaua Bucuresti " AS CH Politehnica Timisoara 33-26.

7 metri : 3/4 " 2/2

Time-out : S: la 0-3, la 25-20, la 30-26; Poli : la 9-11, la 20-16

Eliminari temporare: Georgescu (la 19-16), Birtalan jr. (la 29-21) " Kaftin (la 3-6), Mrakic (la 6-11), Kaftin (la 23-18;

- avertismente : Szoke, Cian " Santeiu, Daninfeld, Lela ;

Interventii ale portarilor: Țenghea " 17 / Stanescu 17; 1" 7m aparat (la 4-6).

Marcatori:

Steaua (8 marcatori): Nistor 7 (5 in prima repriză / 2 după pauză), Georgescu 7 (2 / 5), Juverdianu 6 (3 / 3), Birtalan jr. 4 (2 / 2), Szoke 3 (3/0), Stamate 3 (0 / 3), Cian 2 (0 / 2), Stanciu 1 (1/0).

AS CH Politehnica Timisoara (6 marcatori): Timofte 6 (3 / 3), Petkovic 5 (3 " 1 7m / 2 " 1 7m), Daninfeld 5 (4 / 1), Kaftin 5 (2 / 3), Lela 3 (2 / 1), Santeiu 2 (1 / 1)."

 

 

afinogenov6125.01.2014 08:43
Sa nu retrogradam la finele sezonului!

 

 

 

Mai retrogradam?Eu zic ca dupa victoria de ieri,nu o sa mai avem emotii!

«1242526272839»