FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Revolutie la Chisinau! Vino diseara in Piata Universitatii !

«1234567»
Tupac Amaru07.04.2009 15:36
Soldații români luptã și mor peste hotare, în primul rând, pentru ei și pentru viitorul familiilor lor, pentru cã ei se duc pe bazã de voluntariat. Nu-i obligã nimeni.

 

Ar fi corect ceea ce spui daca nu ar reprezenta numele "Romania". Pana una alta, "prietenia" cu Marele Satan nu ne va aduce decat nenorociri.

Eu nu sunt in razboi cu nimeni, deci nici cu Islamul! Si n-as vrea sa o patesc din aceasta cauza atunci cand Iranul, amenintat, va da drumul la rachetele nucleare!

Stanici07.04.2009 15:37

Pe siteul ala sunt imagini live si atat.

 

 

Faza cu frauda o stiu de pe mess de la o fata care locuieste in Chisinau si mi-a povestit felul in care, in anul 2009, comunistii au facut la alegeri exact ce au facut in '47 la noi.

Si, pana la urma, scriu p-aici, ca intotdeauna, la imboldul inimii si nu al buzunarului sau al altor nebunii.

psr07.04.2009 15:45
chisinoau09.jpg
Lari07.04.2009 15:51

De-ai curge, tu, Prutule,

De-ai curge pe Nistru,

Sa nu ma mai desparti

De fratii mei!

De-ai curge tu, Prutule,

De-ai curge pe Mures,

Ca liber sa pot asculta

Cantecul nostru,

Cantecul neamului meu!

De-ai curge tu, Prutule,

De-ai curge pe Olt,

Sa nu

Mai fiu intrebat

Ce caut eu,

Ce caut in Tara mea?!

 

(Grigore Vieru)

spiridusu07.04.2009 15:54

bravo lor !!!! dar nu stiu de ce am impresia ca la primul om impuscat in fata protestatorilor multimea se va dispersa .... sper sa ma insel

Lari07.04.2009 15:57

RIDICA-TE

 

Pamantule, tu cel de glorii,

Te caut prin stravechi istorii,

Ca-n vremea noastra, de acuma,

Ce-a mai ramas din tine? Huma!

Doar huma cu de aur fire,

Ce, de atata siluire,

Degraba nici pe ea, o, Doamne,

N-o vom cunoaste-n veri si toamne.

Ridica-te din suferinta

Si din cazona umilinta!

 

 

Ridica-te, Basarabie,

Trecuta prin foc si sabie,

Batuta, ca vita, pe spate,

Cu biciul legii strambate,

Cu lantul poruncitoarelor strigate!

Ridica-te! Ridica-te! Ridica-te!

Tu, preschimbata intr-o mina

De sfecla si de nicotina

In care sunt inmormantate

Vieti de sora si de frate;

Tu, preschimbata intr-o ferma

In care-o mana dura, ferma

Se vara pan' la cot si-nhata

Tot ce-am muncit de dimineata.

Ridica-te din suferinta

Si din cazona umilinta!

Ridica-te, Basarabie,

Trecuta prin foc si sabie,

Batuta, ca vita, pe spate

Cu biciul legii strambate,

Cu lantul poruncitoarelor strigate!

Ridica-te! Ridica-te! Ridica-te!

Tu, preschimbata intr-o gara

In care cine vrea coboara,

Prin care cine vrea se plimba

Scuipand in datini si in limba,

Schimbata crud de minti demente

In cruce de experimente:

Iti bat piroane-n maini, picioare,

 

 

Te stingi si parca nu te doare,

Ridica-te din suferinta

Si din cazona umilinta!

Ridica-te, Basarabie,

Trecuta prin foc si sabie,

Batuta, ca vita, pe spate

Cu biciul legii strambate,

Cu lantul poruncitoarelor strigate!

Ridica-te! Ridica-te! Ridica-te!

 

Grigore Vieru

MIREL6RADOI07.04.2009 15:59

Dupa parerea mea,conjunctura politica internationala,nu este favorabila unei uniri.Asta e.91' era momentul potrivit.

Bravo tinerilor basarabeni!Sa luam exemplu de la ei,in lupta cu ciobanul!:))

chisinoau09.jpg

Ah,daca puneau un steag cu fularsteaua2 ! Sper ca pe viitor sa fie mai inspirati! :thumbup:

Mihai Somanescu07.04.2009 16:10

In evz sunt niste poze superbe cu tricolorul ridicat sus de tot, printre flacari! Tricolorul ROMANESC! Doamne...

MoWeed07.04.2009 16:10

Mergeti in numar cat mai mare la mitingurile din orasele voastre. Demonstrati tuturor ca nu ne-am pierdut spiritul national; ca suntem in continuare romani care ne sustinem compatriotii.

 

Basarabia, pamant romanesc!

gigel8707.04.2009 16:27

as vrea sa stiu daca se merge la universitate.daca inca mai e cineva in tara asta capabil sa ia atitudine...

Fane07.04.2009 16:30

@gigel87

 

Da, se merge la Universitate.

rar07.04.2009 16:40
Dupa parerea mea,conjunctura politica internationala,nu este favorabila unei uniri.Asta e.91' era momentul potrivit.

Bravo tinerilor basarabeni!Sa luam exemplu de la ei,in lupta cu ciobanul!:))

 

Ah,daca puneau un steag cu fularsteaua2 ! Sper ca pe viitor sa fie mai inspirati! :thumbup:

 

sa-ti fie rusine pentru asemenea afirmatii si comparatii, dai dovada de mediocritate si superficialitate.

SteauaToronto07.04.2009 17:21

Toti merita omorati in frunte cu Fidel Castro (daca nu e mort deja), Kim Gil Sik (Nord Coreea), presidentele Chinei toti comunistii astia jegosi care vor egalitate si isi bat joc de populatie. Voronin jegosule sclavul Rusiei. Comunismul un sistem inventat de niste evrei spurcati care vroiau egalitate intre toata lumea si ei sa stea la putere. Uite ca nu se poate. REVOLUTIE !

bobelu8107.04.2009 17:30

Ca suporter stelist salut gestul administratorilor de site care sunt solidari si ne dau ocazia sa fim alaturi sufleteste prin mesaje de fratii nostri romani de peste prut.

maye07.04.2009 17:56

Incet , incet sa-i facem sa dispara!

Sa oprim comunismul asta infect!

john_8607.04.2009 18:00

Salut pe aceasta cale pe toti cei care merg in Piata Universitatii sa ii sustina pe fratii nostri romani din Basarabia.

 

Basarabia Pamant Romanesc!

Sunnyblack07.04.2009 18:10
Revolutia lor, treaba lor. Nu ma simt in niciun fel legat de aceasta tara.

 

nui corect ce spui.

foarte pacat ca gandesti asa.

exista numa un "POPOR ROMANESC", din pacate exista si numa o MENTALITATE ROMANEASCA de ne inteles......

Sunnyblack07.04.2009 18:16
Incet , incet sa-i facem sa dispara!

Sa oprim comunismul asta infect!

 

ma tem de un singur lucru!!

daca protestel se vor extinde, eu cred ca rusi o sa intre in moldova!

si noi iara o sa ne uitam cu frate nostri, de peste pruth o sa

fie spulberati de Armata ruseasca??

 

dorel00707.04.2009 18:54

Romania ar trebui sa intervina

jon00707.04.2009 19:59

stie cineva daca miercuri vor mai proteste in piata universitatii?? pentru ca astazi am fost la munca toata ziua si nu am stiut BASARABIA PAMANT ROMANESC

john_8607.04.2009 20:05

Mesaj pentru toti cei din zonele Botosani, Suceava: Maine la orele 18.00, in fata casei de cultura din Suceava, ne vom aduna pentru a sustine romanii din Basarabia. Va asteptam in numar cat mai mare

Quetzalcoatl07.04.2009 20:07
stie cineva daca miercuri vor mai proteste in piata universitatii?? pentru ca astazi am fost la munca toata ziua si nu am stiut BASARABIA PAMANT ROMANESC

 

 

Din cate am inteles din ce-a spus vorbitorul de la microfon se va tine un miting si Miercuri. Sper sa fim mai multi maine.

gabinho07.04.2009 20:24

Basarabia pamant romanesc! Traiasca Roamania Mare!

 

Va recomand aceasta melodie! E un adevarat imn!

 

"Fii ai bravilor soldati"

 

by Nimeni Altu` & Dj Dox

 

 

datorita unor asemenea oameni

am pierdut tot ce-am iubit:

patrie, familie, copii

 

datorita unor asemenea oameni

am pierdut tot ce-am iubit:

patrie, familie, copii

tot ce urasc, e acolo

pe vasul asupritorilor

 

voi vedeti oameni politici ce saluta aliatii noi

copii care-si saruta parintii si fratii

am devenit slabi si d-asta ne conduc altii

cati dintre voi aud cum plang acum sarbii si croatii?

daca-s fi Romania as striga Iugoslavia

ce s-a-ntamplat cu tine, verisoara mea?

as vrea sa-mi iau inapoi fiica, Basarabia

si s-o strang la piept, alaturi de Republica

Moldova, sora mea, hai sa ne tinem de mana

pentru ca toti suntem la fel si-avem limba romana

nene Iancule, cantane "Noi suntem romani"

aminteste-ne ca suntem aici, in veci stapani

sunt campiile noastre si muntii tot ai nostri

nu, nu-nteleg altii ce cauta plecati, in mortii vostrii

parvenitilor, voi chiar credeti c-am uitat

cu ce v-ati ocupat si cine sunteti de fapt?

nici o maicuta n-a spalat camasile ce s-au patat

pe campul de lupta cu sangele vostru varsat

asa ca degeaba vreti sa fiti voi stapanii lumii

pentru ca noi, romanii, nu ne-am uitat strabunii

 

nici tu, nici eu, nu suntem fii de senatori sau deputati,

suntem fii ai bravilor soldati care ne-au zis luptati

voi, de ce va lasati daca sunteti ca noi

nu va mai temeti, vom castiga gloria-n razboi

 

nici tu, nici eu, nu suntem fii de senatori sau deputati,

suntem fii ai bravilor soldati care n-au fost uitati

voi, de ce va lasati daca sunteti ca noi

nu va mai temeti, vom castiga gloria-n razboi

 

ma-ntreb de ce va bateti joc d-aceasta tara frumoasa

conducatori lasi, ce n-ati privit in urma voastra

ati uitat de neamul nostru crestin, ne-ati vandut la strini

strabunii mei nu le-ar fi dat nici macar un strop de vin

si venind de ce sa ma-nchin la bani cand am d-atata timp un Dumnezeu

care m-a binecuvantat si mi-a fost aproape mereu, aproape la greu

tu de ce taci, si-ti faci aliati doar din interese

sau mai bine zis, de ce ne pui sa ne sarutam cu toate curvele perverse?

cand stii si tu ca esti roman si ca nu le pasa de tine,

in mine, creste ura pentru toate natiunile meschine

nu e bine, imi spune mama mea, dar e bolnava tara mea, chiar si ea

de ce tot facem compromisuri cand Europa nu ne vrea?

de ce sa fim asa? de ce sa stam noi cu capul plecat

cand suntem fii bravilor eroi ce niciodata n-au ingenunchiat

ii facem de rahat! toate ma fac sa ma-ntreb cine-a bagat frica-n noi

si de ce fratii mei ma privesc acum cu ochi straini si goi

dar stiu, ca nu e prea tarziu sa ne facem alt viitor

stiu ca batranii vor sa ridicam sus sfantul nostru tricolor

asa ca, fratele meu, ridicate-n picioare pentru onoare

si fi roman adevarat, chiar daca doare cel mai tare

 

nici tu, nici eu, nu suntem fii de senatori sau deputati,

suntem fii ai bravilor soldati care ne-au zis luptati

voi, de ce va lasati daca sunteti ca noi

nu va mai temeti, vom castiga gloria-n razboi

 

nici tu, nici eu, nu suntem fii de senatori sau deputati,

suntem fii ai bravilor soldati care n-au fost uitati

voi, de ce va lasati daca sunteti ca noi

nu va mai temeti, vom castiga gloria-n razboi

 

datorita unor asemenea oameni

am pierdut tot ce-am iubit

patrie, familie, copii

 

datorita unor asemenea oameni

am pierdut tot ce-am iubit

patrie, familie, copii

tot ce urasc, e acolo

pe vasul asupritorïlor

 

pda07.04.2009 20:25

Sa-i rapeasca pe Arga(t)seala si pe Lacatus ca nu se mai poate chiar in halu asta.

BlackWoolfy07.04.2009 21:35

Ba terminati cu tampenile vin capitalisti gen Jiji si la ei si se alege praful de tot uitativa ce se petrece la noi dupa atitia ani de la revolutie e jale mare.

«1234567»