eu sunt din chisinau
nu va luati dupa imagini oamenii normali nu au aruncat cu pietre au facut-o studenti de la academia de politie care au fost infiltrati in multime ca apoi voronin sa poata spune ca prostetatarii sunt vandali
mai mult actiunile politiei au fost doar de a irita oamenii dar suspect de pasive astfel nu s-a intreprins nici o miscare de bloca intrarea in parlament care a fost lasat fara paza chiar si la ora 1 noaptea mai mult dupa ce tot "persoane neidentificate" au dat foc la citeva cabinete din parlament timp de zeci de minute nici o masina de pompieri nu s-a aratat prin zona ca sa stinga incendiul
adolescenti de 15-19 ani care au fost internati la urgenta dupa bulane peste cap si sale au fost saltati noaptea de politie si dusi in directii necunoscute
iar expulzarea lui teodorescu face parte din povestile cu dusmanii externi atit de indragite partidelor comuniste totalitare din toata lumea
nu la chisinau nu este o dictatura totalitara
mai rau este un fel de incubator, o struto-camila formata din capitalism salbatic, stat politienesc, sovinism rudimentar, coruptie si teroare.
familia voronin este una dintre cele mai bogate din moldova dupa fraudari si privatizari ilegale a fabricilor si bancilor, alti deminitari nu sunt mai prejos
la acestia trebuie adaugata o masa larga de clienti care in schimbul unor contracte grase cu statul dau mita si fac servicii guvernarii
peste toate se asterne o coruptie omniprezenta sustinuta de o politie grasa platita din greu pe linga care politistii corupti din filmele americani sunt simpli baietei
cel mai sarac stat al europei dar in capitala caruia poti vedea mai multe masini de lux decit in multe din capitalele europene ca si in Romania sute de mii de oameni lucreaza peste hotare deoarece in moldova salariul mediu pe economie nu il vad decit foarte putini cetateni
daca mai pui si faptul ca moldova depinde exclusiv de gazul rusesc faceti si singuri concluzii
protestele de ieri au fost o reactie la fraudarile masive facute de comunisti la alegeri (intre 10 si 20%) prin manipulari de liste electorale, utilizarea resurselor administrative, tiparirea de buletine false, care a degenerat in violente datorate securistilor infiltrati si actiunilor autoritatilor care acum vor sa arunce vina pe liderii partidelor de opozitie