Cinste romanilor basarabeni!Imi dau lacrimile, e absolut incredibil.
Pe cei pe care ii vedeam letargici, acum ii vedem atat de revoltati. E bine! Inseamna ca pana acum au fost doar incatusati....
SFARAMATI LANTURILE, ZDROBITI COMUNISMUL!
Nu pentru-o lopatã de rumenã pâine,
nu pentru patule, nu pentru pogoane,
ci pentru vãzduhul tãu liber de mâine,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
Pentru sângele neamului tãu curs prin șanțuri,
pentru cântecul tãu țintuit în piroane,
pentru lacrima soarelui tãu pus în lanțuri,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
Nu pentru mania scrâșnitã-n mãsele,
ci ca sã aduni chiuind pe tapsane
o claie de zãri și-o cãciula de stele,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
Așa, ca sã bei libertatea din ciuturi
și-n ea sã te-afunzi ca un cer în bulboane
și zãrzãrii ei peste tine sã-i scuturi,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
ªi ca sã pui tot sãrutul fierbinte
pe praguri, pe prispe, pe uși, pe icoane,
pe toate ce slobode-ți ies inainte,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
Ridicã-te, Gheorghe, pe lanțuri, pe funii!
Ridicã-te, Ioane, pe sfinte ciolane!
ªi sus, spre lumina din urmã-a furtunii,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
( A se neglija toate dorintele de demonizare, batjocorire si ducere in desuet a acestei minunate poezii a lui Radu Gyr!)
Intr-adevar, frumoasa poezie, scrisa de un martir (intimplator, legionar) al temnitelor comuniste - eu zic ca ar fi cel putin la fel de buna ca text al imnului romanesc precum 'Desteapta-te, romane!', cu conditia sa existe o muzica la fel de insufletitoare. Din pacate, cind RSS Moldoveneasca si-a declarat independenta fata de urss, stapinii kgb i-au strigat papasei ilici iliescu, 'Ridica-te, Ioane/Ivane!', si trogloditul a recunoscut instantaneu independenta acestui stravechi pamint romanesc. Sa dea Dumnezeu ca romanii basarabeni sa aiba cistig de cauza, iar la ei sa fie o revolutie adevarata, ca la noi n-a fost, n'asa? Hai Steaua si traiasca Romania Mare! Off the record, "Traiasca Legiunea si Capitanul!", as well. Nu de alta, dar asanarea morala a acestei natii manelizate trebuie sa inceapa cu cunoasterea, intelegerea si asumarea istoriei sale. Cind te gindesti ca ciobanul are aceeasi etnicitate precum Caranica, Papanace, Ciumetti si alti aromani vrednici care si-au asumat cauza nationala - ca sa nu mai mentionam legionarii din propria-i familie. Ar trebui sa apara cineva capabil sa le spuna basarabenilor si jucatorilor Stelei ce sunt aia "soimi de fier". Pina atunci, cel putin jucatorii stelisti ramin 'soimi ai patriei'.
PEACE & LOVE!
Rahoolio

