Cinste romanilor basarabeni!
Imi dau lacrimile, e absolut incredibil.
Pe cei pe care ii vedeam letargici, acum ii vedem atat de revoltati. E bine! Inseamna ca pana acum au fost doar incatusati....
SFARAMATI LANTURILE, ZDROBITI COMUNISMUL!
Nu pentru-o lopatã de rumenã pâine,
nu pentru patule, nu pentru pogoane,
ci pentru vãzduhul tãu liber de mâine,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
Pentru sângele neamului tãu curs prin șanțuri,
pentru cântecul tãu țintuit în piroane,
pentru lacrima soarelui tãu pus în lanțuri,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
Nu pentru mania scrâșnitã-n mãsele,
ci ca sã aduni chiuind pe tapsane
o claie de zãri și-o cãciula de stele,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
Așa, ca sã bei libertatea din ciuturi
și-n ea sã te-afunzi ca un cer în bulboane
și zãrzãrii ei peste tine sã-i scuturi,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
ªi ca sã pui tot sãrutul fierbinte
pe praguri, pe prispe, pe uși, pe icoane,
pe toate ce slobode-ți ies inainte,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
Ridicã-te, Gheorghe, pe lanțuri, pe funii!
Ridicã-te, Ioane, pe sfinte ciolane!
ªi sus, spre lumina din urmã-a furtunii,
ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!
( A se neglija toate dorintele de demonizare, batjocorire si ducere in desuet a acestei minunate poezii a lui Radu Gyr!)