FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Becali si Zmarandescu - 29 zile de arest

«1234523»
piturca200202.04.2009 12:04
Astea le-am "scos" din Codul Penal. Te-ai trezit cu gura deschisa sa-ti reglezi presiunea intracraniana? Asa e. Sunt multi pacalici in libertate. Si sunt extrem de stupizi. Si nu au nimic de spus si nicio ideie despre viata. Doar se baga in seama. Exact cum ai facut tu.Mult mai bine nepot de-al lu' "Jiji" Becali decat ratat ca tine. Incredibil???? Nimic nu mai e incredibil in tara asta, in care orice reprezentatnt al prostiei afirma ca daca cunosti Codul Penal esti sigur nepotul lu' Becali. Du-te si da-ti doua palme si daca te ia ameteala stai jos cateva minute :ce_oameni:

codul penal este mai penal decat orice penal

Stanici02.04.2009 12:07

Champion, cred ca diferentele de pedeapsa vin din faptul ca "din culpa" = "din vina dar fara intentie". De sechestrat o persoana e greu sa o sechestrezi fara a avea intentie, decat daca o incui din greseala undeva si uiti sau nu stii ca e acolo. Parerea mea, de nespecialist in lege. Oricum, nu am inteles din prima postul tau, de-aia nici nu am raspuns.

Catalyn0702.04.2009 12:08

Cred ca isi freaca mainile Szekely, Zapata si altii luati in colimator de Jiji :D

Sunt curios ce face Argaseala acum...plange sau se bucura

joseph02.04.2009 12:10

@ campion "da-ti" european

 

esti fenomenal cu codul tau penal cu tot

 

 

@ mascatii peste Becali...

 

omului ii placea puterea pe care i-o dadeau bategarzii si se folosea de ei dupa cum dorea... deseori in situatii ce il plasau in afara legii. daca intra la inchisoare n-o sa-i plang de mila nici o clipa, chit ca poate totul este facut la comanda politica in acest caz. nu merita

Stanici02.04.2009 12:11

Ma, una peste alta, vorba unui baiat, Andreiasu: "Sa bem, domnilor!" .

Marius02.04.2009 12:13

Bah ce amuza astia cu sechestrarea lor :)))

 

Adica, doi cioroi iti fura masina, tu ii gasesti ulterior si, ca orice om normal, ii "convingi" sa-ti spuna unde e, ba chiar le aplici si o corectie. Asta e sechestrare? :)))))))

 

In opinia mea e atitudine civica de nota 10 :D

campion_european02.04.2009 12:13
Champion, cred ca diferentele de pedeapsa vin din faptul ca "din culpa" = "din vina dar fara intentie". De sechestrat o persoana e greu sa o sechestrezi fara a avea intentie, decat daca o incui din greseala undeva si uiti sau nu stii ca e acolo. Parerea mea, de nespecialist in lege. Oricum, nu am inteles din prima postul tau, de-aia nici nu am raspuns.

 

 

Stanici, in Codul Penal romanesc cele mai grele pedepse sunt pentru infractiunile economice. Mult mai grele decat pentru vatamare corporala, omor din culpa si de foarte multe ori mai grele decat cele pentru CRIMA. Ai citit bine, pentru ca, acuzatii pentru omor beneficiaza cionform Codului Penal de posoibilitatea de reducere a pedepsei in anumite conditii. Pentru infractiuni economice (inselatorie, fals, etc.) pedeapsa nu se reduce. Deci pentru un omor (nu din culpa) poti scapa dupa aproximativ 10 ani in timp ce, cea mai mica pedeapsa pentru infractiune economica este de 15 ani. Din care se mai pot scadea pana la 3 ani pentru cooperare si alte intelegeri intre Procuror si invinuit

@joseph: esti incoerent

@Adrian: daca nu vrei scandal, modereaza cauza, nu efectul. Ala tocmai m-a facut pacalici fara niciun motiv, fara niciun argument. Asa i-a venit lui

danimarcu02.04.2009 12:23
Astea le-am "scos" din Codul Penal. Te-ai trezit cu gura deschisa sa-ti reglezi presiunea intracraniana? Asa e. Sunt multi pacalici in libertate. Si sunt extrem de stupizi. Si nu au nimic de spus si nicio ideie despre viata. Doar se baga in seama. Incredibil???? Nimic nu mai e incredibil in tara asta, in care orice reprezentatnt al prostiei afirma ca daca cunosti Codul Penal esti sigur nepotul lu' Becali. daca te ia ameteala stai jos cateva minute :ce_oameni:

Uciderea din culpã

Art. 181. - (1) Uciderea din culpã a unei persoane se pedepseste cu închisoare strictã de la un an la 5 ani.

 

 

Înselãciunea

Art. 260. - (1) Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevãratã a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasã a unei fapte adevãrate, în scopul de a obtine pentru sine ori pentru altul un folos material injust si dacã s-a pricinuit o pagubã, se pedepseste cu închisoare strictã de la un an la 7 ani.

 

ESTI RIDICOL!!!Din ce cod penal ai scos tu pedepsele alea?Din cel al MANGLADESH-ului?Vezi mai sus ce spune codul penal.Nu mai abera pe forumuri,mai bine pregateste-i lui tac-tu Jiji niste chiftelute...

The Flyer02.04.2009 12:28

Becali, reținut de Polițiști toolbox_corner.gifrss_btn.gif resize.gif

 

Joi, 02 Aprilie 2009 Finanțatorul stelist și liderul de partid George Becali a fost reținut de Polițiști pentru 24 de ore, fiind acuzat de lipsire de libertate. Este ultimul episod al unei zile halucinante, în care l-am însoțit pe Becali din pat, pânã pe Calea Victoriei, la sediul Poliției. Controversatul personaj este acuzat cã ar fi sechestrat un grup de hoți, rãzbunându-se pe ei dupã ce i-au furat mașina. Becali strigã în gura mare cã nu este normal cã hoții sã strige "Hoții", dar Poliția rãmâne pe poziții: Becali nu are voie sã își facã singur legea. Parchetul a cerut Judecãtoriei sectorului 1 emiterea unui mandat de arestare.

 

Gigi Becali este acuzat de privare de libertate, dupã ce ar fi sechestrat un grup de hoți, care a încercat sã îi fure mașina personalã. În prezent, Becali se aflã la sediul Poliției. Latifundiarul a venit la audieri cu mașina personalã, mascații fiind "transportați " pe locurile pasagerilor.

 

Parchetul Capitalei a dat mandat de aducere a lui Gigi Becali și a altor șase persoane, apropiați ai finațatorului stelist, printre care și bodyguardul Cãtãlin Zmãrãndescu.

 

EVZ

 

 

:bananadance::beer2::drunk:

 

sa stea cit mai mult ciobanul!MORI CIOBANE!

 

 

Stanici02.04.2009 12:28

Bai, terminati, e vremea sa ne bucuram de situatie, nu sa ne certam ca chiorii!

 

@Mrse, mai du-te stii tu unde, deunazi ii aparai pe tigani si acum ii faci cioroi borati. Esti nul, iti dai cu parerea doar ca sa arati ca esti impotriva curentului. Praf, pulbere, bleah.

danimarcu02.04.2009 12:29
Bai, terminati, e vremea sa ne bucuram de situatie, nu sa ne certam ca chiorii!

Pai campionul satesc e trist,nu are cum sa se bucure...

costhinia02.04.2009 12:29

retinut pentru 24 de ore !!!

asta sper sa fie inceputul sfarsitului pentru Becali

sambata trebuie sa punctam acest moment

Steaua din libera?

 

campion_european02.04.2009 12:30
Uciderea din culpã

Art. 181. - (1) Uciderea din culpã a unei persoane se pedepseste cu închisoare strictã de la un an la 5 ani.

 

 

Înselãciunea

Art. 260. - (1) Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevãratã a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasã a unei fapte adevãrate, în scopul de a obtine pentru sine ori pentru altul un folos material injust si dacã s-a pricinuit o pagubã, se pedepseste cu închisoare strictã de la un an la 7 ani.

 

ESTI RIDICOL!!!Din ce cod penal ai scos tu pedepsele alea?Din cel al MANGLADESH-ului?Vezi mai sus ce spune codul penal.Nu mai abera pe forumuri,mai bine pregateste-i lui tac-tu Jiji niste chiftelute...

:spank: ,

Art. 181: Autorizarea ca antrepozit fiscal

 

(1)Autoritatea fiscala competenta va notifica în scris autorizarea ca antrepozit fiscal, în termen de 60 de z........

 

Ce dracu scrii tu acolo? Art 181. incrimineaza infractiunile fiscale. Dai copy-paste ca prostu' de pe Google. Cred ca tu chiar scrii din Bangladesh. Daca ti-ai propus ca azi sa arati lumii intregi ca esti prost nu trebuia sa-ti planifici o zi intreaga asta. Ai reusit de minune in cateva minute. Nu mai cauta ma papagalule pe internet ca asta e meseria mea :)))))))

maye02.04.2009 12:31

Retinut 24 de ore!

Sa deschidem sampaniile!

Fane02.04.2009 12:32

Fred Astaire de Pipera,retinut pentru (primele) 24 ore !

Cat de frumos suna :yeahh:

danimarcu & campion_e.

 

Incetati cu intepaturile va rog....da ?

alexmk1702.04.2009 12:38

Hai baietiiiiii, lucrati la mandatul de 29 de zile! Sa scapam o luna de el si sa ne bucuram de masa de paste! Abia astept sa-l vad pe Laca pe ecrane sa ne spuna ca e alaturi de Gigi!

Sa aducem o sampanie mare cat peluza la meciul cu Bistrita, chiar o coregrafie cu o sampanie desfacuta si Gigi dupa gratii! :steag_sah_mic::bananadance:

campion_european02.04.2009 12:43
Hai baietiiiiii, lucrati la mandatul de 29 de zile! Sa scapam o luna de el si sa ne bucuram de masa de paste! Abia astept sa-l vad pe Laca pe ecrane sa ne spuna ca e alaturi de Gigi!

Sa aducem o sampanie mare cat peluza la meciul cu Bistrita, chiar o coregrafie cu o sampanie desfacuta si Gigi dupa gratii! :steag_sah_mic::bananadance:

 

 

si cine crezi tu ca o sa te lase pe tine sa intri cu banner-ul ala?

alexmk1702.04.2009 12:47
si cine crezi tu ca o sa te lase pe tine sa intri cu banner-ul ala?

 

 

Pai din cate am inteles si Zmarandescu e bagat cu niste bodyguarzi! Asa ca poate nu o sa fie paza pe stadion! :punk::thumbup:

The Flyer02.04.2009 12:48

chiar si daca sta 24 de ore in arestul politiei capitalei si tot am motive de bucurie!mortii ma-tii de cioban infect,sa vad ce le spui membrilor familiei,ca ai petrecut in arest ceva timp! :worthy:

 

sper sa-ti scoata si mandatul de 29 de zile,cu prelungire dupa ce expira! :thumbup:

Stanici02.04.2009 12:49

Comentariu de pe realitateatv: "pentru toti analfabetii: scurt curs de drept penal: Becali nu a reclamat furtul asa ca aceasta infractiune nu exista decat in capul lui dang-dang ala plin. si chiar si asa daca unul iti fura masina tu nu ai voie sa il sechestrezi. intelegeti, babuinilor? sau sa incerc cu banane si cuvinte mai simple?".

 

Deci, chiar exista o slaba speranta.

campion_european02.04.2009 12:50
Pai din cate am inteles si Zmarandescu e bagat cu niste bodyguarzi! Asa ca poate nu o sa fie paza pe stadion! :punk::thumbup:

 

 

hahahaha, cum o fi sa nu gandesti? Tie de Zmarandescu iti era frica, ca nu te lasa personal cu banner-ul? Dar de ceilalti, cateva sute de jandarmi si bodyguarzi, nu-ti faci probleme? Crezi ca doar Zmarandescu era rau si ceilalti sunt buni? Ala e regulamentul si ei il respecta

The Flyer02.04.2009 12:52

EVZ

 

ACTUALIZARE ORA 15:00 - Becali este reținut de Poliție. Gigi Becali, împreunã cu celelalte șase persoane urmãrite penal în acest caz vor fi transportate la Judecãtoria Sectorului 1 pentru emiterea mandatelor de arestare.

 

14:00. Becali este audiat la sediul Poliției, sub acuzația de lipsire de libertate. Potrivit Antena3, Becali însuși a bãtut unul dintre hoții de autoturisme. La audieri, se aflã alte șase persoane.

 

chiar o sa ma imbat de bucurie astazi! :drunk:

alexmk1702.04.2009 12:54
Comentariu de pe realitateatv: "pentru toti analfabetii: scurt curs de drept penal: Becali nu a reclamat furtul asa ca aceasta infractiune nu exista decat in capul lui dang-dang ala plin. si chiar si asa daca unul iti fura masina tu nu ai voie sa il sechestrezi. intelegeti, babuinilor? sau sa incerc cu banane si cuvinte mai simple?".

 

Deci, chiar exista o slaba speranta.

 

Aici te contrazici singur! Deci, Becali nu reclama furtul asa ca aceasta infractiune nu exista!

Dar cica hotii nu au reclamat sechestrul! Deci, nici cazul asta nu exista!

 

Adica ai vazut tu hot sa intre la unul pe proprietate, sa fure, sa-si ia o ranga in cap si sa se duca la politie sa reclame ca l-a batut proprietarul cand fura??? NU!

 

Aici cica a sunat cineva la 112 si a spus ca unii i-au dat pe altii jos dintr-o masina sub amenintarea armelor si i-au bagat in alta masina ca sa fie dusi la Becali!

 

Din asta rezulta doua lucruri:

1. Tulburarea linistii publice!

2. Port ilegal de arma!

 

Atat! Ce a facut sau nu Becali e alta treaba si chiar daca asta chiar e abuz, nu ne intereseaza! Sa scapam de el prin orice mijloace, chiar si neortodoxe si nelegale! A comis-o, sa o traga! Dupa fapta si rasplata!

campion_european02.04.2009 12:59
Aici te contrazici singur! Deci, Becali nu reclama furtul asa ca aceasta infractiune nu exista!

Dar cica hotii nu au reclamat sechestrul! Deci, nici cazul asta nu exista!

 

Adica ai vazut tu hot sa intre la unul pe proprietate, sa fure, sa-si ia o ranga in cap si sa se duca la politie sa reclame ca l-a batut proprietarul cand fura??? NU!

 

Aici cica a sunat cineva la 112 si a spus ca unii i-au dat pe altii jos dintr-o masina sub amenintarea armelor si i-au bagat in alta masina ca sa fie dusi la Becali!

 

Din asta rezulta doua lucruri:

1. Tulburarea linistii publice!

2. Port ilegal de arma!

 

Atat! Ce a facut sau nu Becali e alta treaba si chiar daca asta chiar e abuz, nu ne intereseaza! Sa scapam de el prin orice mijloace, chiar si neortodoxe si nelegale! A comis-o, sa o traga! Dupa fapta si rasplata!

 

 

Doar 1), Tulburarea linistii publice care se sanctioneaza cu Amanda Penala....la 2) nu are cum. Aia sunt garzi personale, chiar crezi ca nu au permis de port arma? Ce mare smecherie e un kkt de permis de port arma? Poate folosirea ei in conditii in care Legea nu prevedea asta. Si acolo pedeapsa e muuuult mai grava: confiscarea armei pe perioada cercetarilor si amenda ....in jur de 2.000 RON :))))

noname_fu02.04.2009 13:13

Nici nu stiu de unde sa incep. In primul rand, vorbiti pornind de la informatiile pe care le primim din presa. Informatiile astea sunt exagerate, intelese gresit deci la noi pot ajunge eronate.

 

Din surse sigure: bodyguarzii au urmarit masina hotilor, au tras focuri de arma inspre ei si i-au transportat, in portbagaje la un bar de langa resedinta din pipera, acolo unde ii astepta "don Becali". Hotii au fost tinuti acolo cateva ore, in care au fost batjocoriti, bla-bla (unuia i-a fost rupta mana, ca sa se stie ca nimeni nu fura de la Gigi){nu zic ca nu meritau}. Perchezitia a avut ca obiect niste inscrisuri ale hotilor, unde ei recunosteau fapta si promiteau sa nu talhareasca niciodata si isi cereau in scris scuze fata de familia Becali.

 

campion_european nu stiu ce meserie ai dar ai zis multe aberatii: "Doar 1), Tulburarea linistii publice care se sanctioneaza cu Amanda Penala" FALS - tulburarea linistii publice se sanctioneaza FIE contraventional (cu amenda CONTRAVENTIONALA) FIE cu inchisoare de la unu la 5 ani, daca se constata ca gravitatea faptei constituie elementele constitutive ale infractiunii, nu ale contraventiei. Nu exista omor din culpa (cuvantul omor presupune intentie). Exista ucidere din culpa si nu alea sunt limitele pedepselor. Te rog, daca nu ai pregatire, nu mai informa gresit lumea... Din cate aberatii ai spus nu are rost sa ma contrazic cu tine pt ca nu ai o baza de unde sa pornim discutia/polemica pozitiva.

«1234523»