Repet ca sa inteleaga toata lumea:
Oameni buni, nu faceti prostia sa credeti toate tampeniile astea. Individul asta, Mekyten, n-are 4 miliarde de dolari, nici macar 4 milioane. Nu inghitzitzi toate gogosile vandute de Becali si Nati Meir prin intermediul GSP.
1. Mekyten nu apare in topul miliardarilor al revistei Forbes, nici la americani, nici la israelieni.
2. O cautare pe Google sub numele sau nu ofera decat rezultate din media romaneasca. Daca era mare miliardar ar fi scris si altii de el, nu?
3. Site-ul marii firme pe care ar avea-o el il prezinta ca pe reprezentant al firmei pentru Israel, nicidecum ca patron, iar presedintele companiei este cu totul altcineva.
4. Firma este angajata in operatiuni de constructii metalice. In recesiunea in care ne aflam, domeniul constructiilor o duce cel mai rau, asa ca ar fi mare lucru daca firma asta ar supravietzui pana la anul, darmite "patronul" sau sa dea zeci de milioane pe un club de fotbal.
5. 30 de milioane, 50 de milioane, 80 de milioane...sa fim seriosi, Steaua nu valoreaza in nici un caz mai mult de 15 milioane. Nu are active fixe (stadion, sedii, terenuri), nu are o venituri colaterale mari (bilete, tricouri, echipament, afise, etc.), nici macar jucatorii nu cred ca sunt toti ai FC Steaua. Desigur ca mai este valoarea businessului in sine, cu totul Steaua nu ar trece de 15 milioane. In 2007, cand nu era recesiune, s-au platit 130 de milioane de euro pe Newcastle United. Club cu vedete si active, business serios. Sa ne gandim ca un club din Premier League ia peste 30 de milioane de euro pe sezon din drepturi TV. Steaua ia de vreo 10 ori mai putin si probabil ca valoreaza de 10 ori mai putin. Astea fiind zise, ce dobitoc ar da 30 sau 50 de milioane pe un bun care valoreaza 15 milioane?!
6. Nu a scris presa romana acum cativa ani ca Nati Meir e cel mai bogat om din Romania? Nu e el ala care a pretins ca a mostenit peste 2 miliarde de dolari din America? Acum presa scrie ca Patriciu e cel mai bogat. Cu banii lu' Meir ce s-a intamplat? S-au evaporat? Problema nu e Meir sau ziaristii, ci romanii care citesc cu limba scoasa orice tampenie publicata de imbecilii de ziaristi romani si, dupa ce trece ceva timp si se dovedeste ca era o mare minciuna, ei tot continua sa citeasca minciunile publicate de aceiasi imbecili. Sau poate ca nu ei sunt imbecilii...
E foarte posibil ca totul sa fie o strategie de accedere in Liga Campionilor cum numai in Romania se poate intampla, dar ramane de vazut ce se intampla in urmatoarele cateva zile.