FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Intrebari si-o tragedie

«12345»
clausblaus10.02.2009 09:34

Dupa parerea mea,nu este un articol cu tenta rasista,cu atat mai putin comentariile.Este ceva normal sa hulesti aceasta natie de puturosi,hoti si criminali,atata timp cat,peste tot in lume,numele de roman si Romania este imediat asociat acestor nespalati.Si in tara si in afara,romanii au de suferit de pe urma mancatorilor de lebede.

Fara a le tine partea,departe de mine gandul asta,tin sa va reamintesc,daca mai este nevoie,ca si noi avem clanuri,de asa zisi interlopi formati in marea lor majoritate din tigani.La fel ca peste tot,in lumea asta nimeni nu a luat masuri drastice impotriva lor.(si aici ma refer la cei in masura sa o faca,la autoritati)De ce?..este intrebarea.Rata criminalitatii a crescut ingrijorator.

Unde esti tu TEPES?

Am mai pierdut un om de valoare,un sportiv de viitor.

Dumnezeu sa il odihneasca!

 

Marius10.02.2009 09:36

Pana una-alta, tin sa va reamintesc:

 

1.2 Nu sunt admise pe forum mesaje si cuvinte, linkuri sau imagini obscene, vulgare, cu orientare sexuala, instigatoare, amenintatoare, rasiste, discriminatoare sau de alta factura, care sa jigneasca sau sa umileasca membrii Forumului si sa contravina legilor nationale sau internationale. Aici este vorba atit de imagini, cit si de continutul mesajelor, semnaturilor, profilului si paginilor catre care trimit linkurile.
Le reseau pansant10.02.2009 09:57
1.2 Nu sunt admise pe forum mesaje si cuvinte, linkuri sau imagini obscene, vulgare, cu orientare sexuala, instigatoare, amenintatoare, rasiste, discriminatoare sau de alta factura, care sa jigneasca sau sa umileasca membrii Forumului si sa contravina legilor nationale sau internationale. Aici este vorba atit de imagini, cit si de continutul mesajelor, semnaturilor, profilului si paginilor catre care trimit linkurile.

 

hai frate te trezisi si tu acuma, cand e vorba de tigani sunt chiar bine venite, ar trebui din contra incurajate.

vlad_steaua310.02.2009 10:10

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !

Marius10.02.2009 10:10

Mihai,

 

Din pacate, sau fericire, depinde cum privesti, pe forumul FCSTEAUA.RO continutul posturilor trebuie sa respecte acest Regulament. Daca vrei modificarea lui, e o sectiune dedicata in care se poate solicita acest lucru. Pana cand o sa apara o noua varianta, mesajele rasiste sau care incita la violenta sunt interzise.

Mihai Somanescu10.02.2009 10:11
Hai coaste ne facem grupare radical-nationala.

 

unde semnez? aveti curaj?

Stanici10.02.2009 10:23

Maruse, iar te dai mai important si mai destept decat esti?

Cat despre grupare radical-nationala, nu cred ca are mari sanse de reusita atata vreme cat sunt pussies care nici pe un forum nu pot lasa o oarecare marja de libertate in opinie.

twetwet10.02.2009 10:28
aveam un prieten care a fost ucis in texas, SUA, de 3 albi. l-au injunghiat de 18 ori. pentru ca nu a vrut sa le dea portofelul. my point, nu conteaza cine a facut crima, cei mai mari "serial killers" au fost albi. nu neg problema roma, nici predispozitia lor la violenta, nici faptul ca ne-ar fi mai bine fara ei. dar articolul asta este alcatuit in asa fel incat sa incite la rasism. ceea ce nu prea ne caracterizeaza pe noi. semper svperiores nu inseamna "white power", "skinheads" sau "arien brotherhood".

 

nu am fost (inca) in state dar din vazute, auzite si povestite, negrii nu sunt tocmai bastion al cuminteniei si nu ma refer la aia de se duc la biserica in fiecare duminica. avand in vedere ca, statistic vorbind (nu garantez), negrii comit cele mai multe infractiuni in sua, atunci poate miscari precum kkk, au fost fondate tot pe sentimentul ca nu se mai poate.

 

si nici la noi nu se mai poate frate!!! m-am saturat! sa zicem ca poti trece peste coruptia la nivel inalt, peste un guvern incompetent etc etc dar sa nu mai ai siguranta nici cand mergi pe strada? aici lucrurile trebuie sa se schimbe prompt iar asta depinde numai de noi

 

nu mai fiti lasi! cand vedeti un act de tiganie ca are loc sub ochii vostri actionati! cantariti bine sansele, dar actionati! [...]

 

 

unde semnez? aveti curaj?

 

sunt total pentru. pana una alta exista noua dreapta la care sunt inscris dar nu pot sa zic ca am participat la foarte multe adunari, mai putin marsul anti-gay....

 

daca politia nu e in stare sa asigure ordine, atunci sa intoarca privirea....

 

[...]

 

Editat de Moderatori

Le reseau pansant10.02.2009 10:55
Cat despre grupare radical-nationala, nu cred ca are mari sanse de reusit atata vreme cat sunt pussies care nici pe un forum nu pot lasa o oarecare marja de libertate in opinie.

ce mi-a placut asta, arata intradevar determinare, sange in "instalatie".

 

Legat de grupare radical-nationala, dragi mosului e greu de facut asa ceva din mai multe motive:

 

1. daca va aparea asa ceva imediat va fi catalogata ca fiind de extrema dreapta, fascista, nazista si condamnata unanim acea miscare

2.sa faci o miscare impotriva tiganilor e ca o lupta cu morile de vant pentru ca din momentul in care ai un discurs anti tigani se pun in aplicare "institutiile" statului, politia, consili anti discriminare, partida tiganilor care spun ca le sunt incalcate drepturi, ca sunt oprimati etc, urmarea fiind ce e la pct 1

 

3.ca sa fie eficienta gruparea asta trebuie sa fie la nivel national si sa aibe o structura paramilitara, ceea ce atat organizational e greu (nu se vor inscrie atati de multi romani) cat si material (nu ai logistica necesara in special mijloace de coercitie), in plus daca le-ar avea ar deveni un fel de a doua politie care e ilegala, un fel de ce a fost in 1940 Politia Legionara si "Comitetele de Romanizare" structuri paralele cu organele de stat ceea ce iarasi nu e bine

 

4.Romania este stat membru ONU, UE, OSCE, Consiliul Europei stiti care e baiul cel mare ca suntem parte la mii de conventii care contrazic "obiectivele" miscarii asteia, ori fiti sigur ca orice neregula s-ar intampla nu numai ca nu ar fi tolerata de organismele de mai sus dar ar fi imediat reprimata Romaniei impunandu-se dupa aceia conditii si mai grele pe baza precedentului.

 

 

george8410.02.2009 11:15

Antonescu de traia.......................eram mai fericiti intr-o Romanie numai de romani!!!

345610.02.2009 11:38
Clanuri paramilitare tiganesto-naziste cum pot exista ? Daca ele pot exista inseamna ca poate exista si-o rezistenta impotriva acestora, doar ca actiunile nu trebuie facute la lumina, in vazul opiniei publice, "o organizatie pt pace si armonia intre cetateni" care pe langa actiunile filantropice mai omoara cateva mii de tigani ar fi binevenita :D
Marius10.02.2009 11:53

cu o oarecare legatura:

 

Andrei Porfireanu, de la FC Botosani, a fost batut cu bestialitate, luni seara, de un grup de etnie rroma.

Fotbalistul in varsta de 22 de ani se plimba cu un prieten prin Iasi, moment in care a fost atacat de mai multi indivizi de etnie rroma, care au incercat sa-l jefuiasa, anunta site-ul botosani.news, citat de Prosport.

 

Cum jucatorul s-a opus, indivizii respectivi l-au luat la bataie, in urma careia s-a ales cu o fractura de maxilar si cu multiple fracturi craniene.

 

La aceasta ora, Andrei se afla internat intr-un spital din Iasi, acolo unde va mai ramane ceva timp.

 

Incidentul vine la mai putin de 4 zile dupa ce handbalistul Marian Cozma a fost injughiat mortal tot de niste rromi, dar de nationalitate maghiara.

Stanici10.02.2009 11:56

Ba, da' scursurile astea ale societatii au inceput sa ia la ochi pe sportivi?!!

Adrian10.02.2009 12:02

De asta incurajez eu oamenii sa se apuce de arte martiale mixte.

Inveti niste Jiu Jitsu si niste Muay Thay si pana sa scoata ala cutitu' i-ai bagat cativa genunchi in ochi si i-ai rupt mana si gata.

 

Sa nu creada lumea ca incit la violeta...NU!

Doar ma stiti ca sunt pacifist si fan Obi-Wan Kenobi...dar, pana la urma, si ala avea un lightsaber cu care ii omora pe ticalosi.

 

Asa ca...

 

Invatati arte martiale!

mihaitza8510.02.2009 12:28

Conform legendelor, o parte a țiganilor unguri reprezintã o etnie asociatã în zilele noastre cu ceea ce justiția eticheteazã drept "pericol social", iar tragedia de zilele trecute întãrește aceastã caracterizare.

 

ProSport vã prezintã câteva coordonate din istoria acestor...

 

* Originari din India, au pãtruns în Ungaria în secolele 14-15, în cadrul unei ample mișcãri de migrare ce a cuprins și Þãrile Române

 

 

 

* Dacã în spațiul românesc au avut statutul de robi pânã în secolul 19, în Ungaria au fost apreciați ca etnie, primind chiar privilegii din partea regilor Sigismund de Luxemburg și Matia Corvin

 

 

 

* Începând cu 1758 s-a trecut la o politicã de maghiarizare forțatã a țiganilor din Ungaria, interzicându-li-se nomadismul și adoptându-se mãsura drasticã a creșterii copiilor țigani de familii maghiare

 

 

 

* În 1783 li s-a interzis sã mai foloseascã limba proprie, asimilarea în societatea maghiarã fiind un succes

 

 

 

* Un nou val de țigani a ajuns în Ungaria la sfârșitul secolului 19 și începutul secolului 20, cei mai mulți fiind originari din spațiul românesc și adepți ai tradițiilor nomade. Acești "țigani vlahi (români)", cum sunt numiți astãzi, sunt considerați extrem de ostili chiar și de coetnicii maghiarizați

 

 

 

* În anii celui de-al doilea rãzboi mondial, au fost exterminați în Ungaria între 5.000 și 30.000 de țigani nomazi

 

 

 

* Reprezintã cea mai numeroasã minoritate etnicã din Ungaria (600.000 de persoane)

 

 

 

* Rãfuielile între membrii Gãrzii Maghiare, o mișcare de extremã dreapta, și țigani sunt o obișnuințã chiar și în capitala Budapesta

 

 

sursa prosport !

345610.02.2009 12:34

sunt cel putin 1 mil de tigani in Ungaria, neoficial.

David_Steaua200710.02.2009 12:48

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!! :(( Pacat,mare pacat!!

 

Incercati voi sa-i civilizati pe astia:

 

 

Bodanel10.02.2009 13:00

@ David_Steaua2007

 

Ma prind eu sa-i civilizez sub senilele unui tanc.

makaan10.02.2009 13:23

Mai lasati respectul pentru garda maghiara...aia sunt impotriva noastra mai mult decat impotriva tiganilor;ca mai bat tigani e adevarat,dar nu am cum sa-i respect pe cei ce vor Transilvania ca parte a Ungariei si care au un discurs plin de ura la adresa romanilor si Romaniei. Noi trebuie sa ne vedem de problemele noastre, sa luam atitudine serios, ND prea o freaca pacifist...Ce s-a intamplat cu Cozma ar trebui sa ne mobilizeze la fel de mult si pe noi aici in Romania,pana la urma unul de al nostru a murit!

ACESTA ESTE UN MESAJ RASIST, MAI PRECIS ANTI-TIGANI

 

UlTrAs PaNtElImOn10.02.2009 15:28

Nu mai ai incredere pe strada pentru ca niciodata nu sti cand te ataca un sarlatan sau un tigan mai nou cei care se preocupa de crime .Acesti oameni nu mai trebuie sa traiasca sa fie spanzurati sau omorati la fel cum a murit si Handbalistul nostru Marian Cozma.

NU TE VOM UITA NICIODATA MARIAN VEI FI MEREU IN INIMILE NOASTRE

AndyQ10.02.2009 16:30

Hai tata lui Pesic!!!!

 

Am inteles ca Pesic senior a trimis o trupa de "baieti" cu ganduri clare, si ca da si o recompensa pentru capul suspectilor, in libertate sau in puscarie!

 

Leaga-i frate de calorifer si incalzeste-i la 95 de grade, pune fieru` de calcat pe ei, smulge-le unghiile si dintii din gura, rupe pielea de pe ei cu patentul... s.a.m.d.

 

Traim intr-o lume civilizata in care autoritatile sunt depasite. Tortura pentru vinovatii aestor tip de fapte, nu puscarie in lux si stat in pat. Dormit pe 1 metru patrat, plin cu apa.

 

Pacat...

 

Odihneasca-se-n pace!

fredysteaua10.02.2009 16:51

R.I.P Marian Cozma...inca un Roman ce moare departe de casa, de familia lui...

e trist ce se intampla...

vlad7510.02.2009 17:24
cu o oarecare legatura:

 

Andrei Porfireanu, de la FC Botosani, a fost batut cu bestialitate, luni seara, de un grup de etnie rroma.

Se pare ca jucatorul a mintit cu povestea asta.

Mihai Somanescu10.02.2009 18:04
Hai tata lui Pesic!!!!

 

Am inteles ca Pesic senior a trimis o trupa de "baieti" cu ganduri clare, si ca da si o recompensa pentru capul suspectilor, in libertate sau in puscarie!

 

Leaga-i frate de calorifer si incalzeste-i la 95 de grade, pune fieru` de calcat pe ei, smulge-le unghiile si dintii din gura, rupe pielea de pe ei cu patentul... s.a.m.d.

 

Traim intr-o lume civilizata in care autoritatile sunt depasite. Tortura pentru vinovatii aestor tip de fapte, nu puscarie in lux si stat in pat. Dormit pe 1 metru patrat, plin cu apa.

 

Pacat...

 

Odihneasca-se-n pace!

 

E tatal lui Sesum. Si e adevarat.

john_8610.02.2009 18:14
Se pare ca jucatorul a mintit cu povestea asta.

 

Nu a mintit deloc. Il cunosc pe baiatul asta, e mai cuminte ca o p...da virgina. Cu ce anume a mintit? Daca vezi cum arata acum, cum l-au mutilat ciorile alea, nu cred ca mai zici asta. Plus ca nu are interes sa stea in spital 40 de zile degeaba, ca oricum nu ii poate da in judecata pe aia pentru ca nu are ce sa ia de pe ei.

«12345»