Procedand astfel,adica platind din buzunarul propriu,sub forma unor atentii,sau a unor cadouri,daruri,nu inseamna ca face evaziune fiscala.
Asta ar insemna ca oricare dintre noi,atunci cand ar face cinste cuiva,cu un suc,o bere,sau chiar cu bani,ar face evaziune fiscala.
Ceea ce trebuie stiut e ca statul,la un salariu platit de un patron oarecare salariatului,mai percepe pentru bugetul sau,inca aproape un salariu.
Aici e toata problema.Ca e imoral sa mai dai statului pe langa cei 150.000 $ platiti lui Radoi de exemplu,inca 150.000$ bugetului.
E aberant.
Toate echipele de fotbal au contracte cu jucatorii pe cateva milioane de lei vechi(ROL)pe luna.
