Hai sa presupunem ca aceasta conversatie chiar a avut loc. Asta nu schimba faptul ca acest caz valiza e o mare porcarie,Becali fiind tintit pentru ca e destul de prost sa si vorbeasca despre smecheriile pe care le face dar mai ales pentru ca e cel mai reprezentativ om pentru fotbalul romanesc,deci tinta mediatica cea mai usoara cand vrei sa "lupti" contra coruptiei.
Becali e nevinovat din pc de vedere legal oricat ar incerca gugustiucii astia sa ii gaseasca ceva legat de situatia de la Cluj. Si asta va o spune un om care il uraste pe cioban. Mita nu este pentru ca nu a cerut unei echipe sa o lase mai moale iar faptul ca niste baieti umblau cu 1,7 milioane prin Cluj nu inseamna nimic,vorba becaliotului,poate vroiau sa isi ia bomboane. Geniile de la DNA trebuiau sa ii prinda in flagrant insa schimbul nu s-a mai produs pentru ca chefere a castigat deci u Cluj nu a mai primit banii.
Ce a facut Becali nu e ilegal dar dupa mine este imoral,nu neaparat pentru ca da bani altor echipe ca sa-si apere corect sansele si pentru ca transmite o mentalite de 2 bani jucatorilor Stelei. Ma bucur sa vad ca acest lucru a fost mentionat si de alti baieti destepti ce au postat inaintea mea. Cum sa joace 100% baietii nostri cand stiu ca e tatucul Becali care poate sa rezolve orice situatie mai neplacuta in clasament? Asta se intampla si la alte echipe,mai ales la dinamu,unde mai intervine Borcea insa acolo sunt mai multi actionari si nu merge in fiecare an sistemul. La noi,indiferent ca e vorba de banca tehnica sau de indirecte,Jiji sta si asteapta si apoi actioneaza.
Vine jucatorul x,joaca 2-3 meciuri si Jiji asteapta in tot acest timp. Dupa acele meciuri Jiji da verdictul si de obicei soarta acelui jucator e pecetluita. Vine un nou antrenor,Jiji il lasa in pace cateva etape,iar daca treaba nu merge,incepe Jiji sa se bage. Daca totusi treaba merge tot se baga Jiji pentru ca "el da banii" si poate sa ceara anumite lucruri(cum ar fi introducerea unui jucator in teren prin telefoane sau biletele). Jiji sta linistit sa treaca turul iar in retur incepe sa "actioneze" cand vede ca la Steaua este haos(haos creat de el,direct sau indirect) si ca rezultatele nu vin. Jucatorii Stelei trebuie sa stie ca depind doar de ei,nu de ce face ciobanul in culise. Si daca vorbim de bani,cu acele 1,7 milioane Steaua isi lua un jucator bunicel.
Baietii nostri au avut sansa lor cand Jiji i-a adus in situatia de a recupera cele 11 pc doar ca ei si-au dat cu stangu in dreptu in meciurile cu Timisoara si dinamu. Daca aveau onoare,dupa meciul cu dinamu isi cereau scuze in mod public stelistilor si priveau catre urmatorul sezon,insa Jiji,ca un fel de parinte al unor copii razgaiati,s-a gandit sa le dea inca o mana de ajutor in ultima etapa. Din fericire pentru noi,nu i-a iesit schema,astfel poate au invatat si fotbalistii nostri ceva,si anume ca in viata trebuie sa reusesti prin forte proprii,nu prin pomeni de clasament ale creditorului.
CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.