FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Universitatea Craiova - Steaua 0 - 0

«15678»
Adrian24.11.2008 09:52

Otopeniul si Buzaul erau 2 echipe care nu jucau nimic.Ce au facut cu noi in Ghencea?

c.ronaldo1724.11.2008 10:01

Astfel de rezultate sunt normale in viata unei echipe care ataca titlul, se numesc accidente. Am vazut Chelsea-Newcastle, A.Villa - Manchester, Liverpool-Fulham week-endul asta. Ambele 0-0. Am vazut Barcelona 1-1 Getafe asera. Boro 3-0 Arsenal. Stii ce-a facut Villareal ieri? Lyon? Dar Galata si Fener? Si astea sunt rezultate doar din acest week-end.

Protasov24.11.2008 10:02

@ Adrian, astea chiar sunt copilarii. Nu mai intru in dezbateri pe tema valoarii jucatorilor pt cam mai facut impreuna lucrul asta odata. Valoarea jucatorilor este evidenta. Alegerea lor este cel putin una nefericita.

 

Nu mai insista pe tema vinei lui Lacatus pt ca esti in eroare. Am spus si eu mai sus - are doar vina de a crede cu tarie ca el laolalta cu spiritul suporterilor pot impinge aceasta echipa. Am spus ca a gresit dar a facut-o intr-un scop demn de lauda, asa incat tot ce spui tu referitor la Lacatus este nefondat si nu iti face cinste.

MoWeed24.11.2008 10:16

Ronnie, Arsenal a jucat cu Manchester City nu cu Boro

c.ronaldo1724.11.2008 10:30

Corect. Am vazut rezultatele din Anglia pe livescorecom, si Boro era sub City, citisem gresit.

Adrian24.11.2008 10:39

Ronaldo

 

Deci alea au fost accidente dar cele 3 goluri marcate acasa celor de la Lyon au venit in urma unei pregatiri puternice a respectivului meci, nu?

Meciul ala a fost pregatit foarte bine, nu am ce zice.Cele 5 goluri marcate de Lyon dovedesc asta.

 

 

Protasov

 

Tu chiar crezi ce zici?

Traiesti intr-un vis.Trezeste-te!

DelPiero1024.11.2008 10:42
Astfel de rezultate sunt normale in viata unei echipe care ataca titlul, se numesc accidente. Am vazut Chelsea-Newcastle, A.Villa - Manchester, Liverpool-Fulham week-endul asta. Ambele 0-0. Am vazut Barcelona 1-1 Getafe asera. Boro 3-0 Arsenal. Stii ce-a facut Villareal ieri? Lyon? Dar Galata si Fener? Si astea sunt rezultate doar din acest week-end.

Weekend-ul asta a fost nebun,nu stiu cate dintre favorite au batut.Din Romania,nici una.Insa la noi nu e accident,n-am m'ai batut pe nimeni de 2 luni...

Piece of Mind24.11.2008 10:52
Nu mai insista pe tema vinei lui Lacatus pt ca esti in eroare. Am spus si eu mai sus - are doar vina de a crede cu tarie ca el laolalta cu spiritul suporterilor pot impinge aceasta echipa. Am spus ca a gresit dar a facut-o intr-un scop demn de lauda, asa incat tot ce spui tu referitor la Lacatus este nefondat si nu iti face cinste.

 

 

Amice, esti absolut amuzant!

c.ronaldo1724.11.2008 11:21

@Adrian

 

Avand in vedere ca am jucat bine si cu Bayern si cu Fiorentina, eu spun ca cele 3 goluri din meciul cu Lyon nu au fost un accident. Din pacate, unii din jucatori au facut ca Lyon-ul sa inscrie 5 boabe. Nu cred ca Laca i-a spus lui Radoi sa il lase liber pe Benzema, sau pe P.Marin sa dribleze langa careu, pentru a primi golul 3. Lacatus a facut din rahat o echipa care sa se bata de la egal la egal cu OL, o masinarie de fotbal. Sa iti aduc aminte ce diferenta a fost intre Steaua si Lyon acum 3 ani? Sa nu uitam ca Toja, Arthuro, Szekely, Semedo, Tiago, Stancu, Ogararu, Golanski sau Dayro Moreno sunt debutanti in Liga Campionilor. Si daca ne gandim ca si Radoi a fost la abia al 3-lea meci ca titular in UCL...

 

@DelPiero

 

Am spus cateva rezultate din aceasta etapa. Daca stau sa caut surprizele de la inceputul sezonului, umplu de unul singur o pagina.

Adrian24.11.2008 11:24
Lacatus a facut din rahat o echipa care sa se bata de la egal la egal cu OL, o masinarie de fotbal.

 

Pe ce lume traiti mai?

 

Scorul a fost 5-3 pt Lyon.Unde ai vazut tu egalul?

 

Din ce ziceti voi Lacatus a adus doar lucruri bune la echipa.

Munca lui a fost corecta si foarte buna.Dar a fost lucrat de jucatori si de restul din club.

 

Voi realizati ce ziceti?

c.ronaldo1724.11.2008 11:49

Lacatus a facut din rahat o echipa care sa se bata de la egal la egal cu OL! - am zis eu.

Steaua a facut egal cu Lyon! - ai inteles tu.

 

 

Adrian24.11.2008 12:33

Nu frate.Tu ai venit cu o exagerare iar eu ti-am trantit realitatea in fata.

 

De la egal la egal joci cand faci egal sau, poate, cand te bate cu 3-2 greu de tot in deplasare.

Cand iti dau aia 5-3 si te calaresc in continuu la tine acasa, asta nu e de la egal la egal.

 

In tot meciul ala Steaua a controlat doar primele 20 de minute.Dupa care doar Lyonul a existat pe teren.

AndyQ24.11.2008 13:50
Lacatus a facut din rahat o echipa care sa se bata de la egal la egal cu OL! - am zis eu.

 

 

De la egal la egal nu inseamna ca de la 2-0 pentru tine pierzi cu 5-2, vorba lui Adrian; Steaua a existat 20 de minute, dupa care au schimbat francezii viteza, au bagat in a 2-a si respectiv a 3-a, nu era nevoie de mai mult ca iesea umilinta.

 

Steaua nu s-a batut de la egal la egal cu nicio echipa din grupa UCL, nici macar cu Fiorentina. Daca te uiti la raportul fiecarui meci o sa vezi ca am fost net inferiori echipelor cu care am jucat.

 

Am batut si noi odata pe D. Kiev si cam atat... Cu aia sa spui ca ne-am batut de la egal la egal. Parca-l aud pe Jiji... cu "de la egal la egal" asta.

Marius24.11.2008 13:58
Lacatus a facut din rahat o echipa care sa se bata de la egal la egal cu OL! - am zis eu.

 

Ce inseamna rahat?

 

Dayro Moreno - "Bijuteria Columbiei", golgheter in tara sa

 

Toja - international columbian, om de baza in echipa nationala in ultima perioada.

 

Tiago Gomes - international de tineret portughez

 

Ogararu - fundasul dreapta al nationalei Romaniei

 

Stancu - selectionat frecvent la nationala mare a Romaniei

 

Golanski - international polonez

 

Szekely - unul din cei mai buni jucatori ofensivi in sezonul 2007/2008

 

Oli a facut din rahat echipa. Lacatus, din pacate pentru el si pentru noi toti, a facut dintr-o echipa un mare rahat.

iancu dragosh24.11.2008 14:17

SI ce nationala are Columbia? In afara de Asprillia si Valderama nu au dat nici un jucator de valoare. Si oricum cei doi erau sub Hleb de exemplu. Sa inteleg ca un international belorus este automat o mare valoare?

Tamas, Codrea, Cocis, Fl Petre : titulari in nationala Romaniei. Lipsa de valoare face ca jucatori ca Bogdan Stancu sa fie chemati atat de devreme la nationala, doua jocuri bune sunt de-ajuns.

Valoarea acestor jucatori se va vedea in momentul in care vom numara nr. celor ramasi in curtea Stelei.

Pentru Adrian si Piece

 

1. In ce situatie a luat echipa Lacatus? Cand afirmi ca echipa a fost adusa aici de Lacatus se presupune ca atunci cand a venit era intr-o situatie mult mai buna , nu?

2. Cati ani de-acum incolo o sa fie Lacatus vinovat pentru jocul Stelei?

3. Cati antrenori trebuie sa mai vina pentru a intelege si voi ca nu pe banca tehnica este problema?

 

Lari24.11.2008 14:22
Steaua nu s-a batut de la egal la egal cu nicio echipa din grupa UCL, nici macar cu Fiorentina. Daca te uiti la raportul fiecarui meci o sa vezi ca am fost net inferiori echipelor cu care am jucat.

 

Poate ca nu am fost "de la egal la egal" dar, in afara meciului de la Lyon, cifrele statistice ale Stelei cu cele ale adversarelor sunt comparabile. Da, sunt in favoarea alora (mai putin meciul de la Florenza, unde presa straina a scris fara exceptie ca Steaua merita victoria; statistica din acel meci e favorabila italienilor doar la posesie - 52-48 si la suturi la poarta: 9-2), dar nu am fost "net inferiori".

 

Eu sunt convins ca acest lot este capabil de performante frumoase DOAR DACA ar juca toti cu ambitie. Semedo, Lovin si Stancu dau deseori senzatia ca joaca doar pentru a ne face noua o favoare.

 

Inca un lucru: ne lipseste omogenitatea, pentru nici Hagi, nici Lacatus nu s-au gandit sa creeze o echipa pentru cativa ani. Amandoi au privit lucrurile pe termen scurt. Ba mai mult, Laca a transferat enorm in iarna trecuta doar pentru a-i lasa sa plece dupa 6 luni. Niciodata nu vom face performanta la modul asta.

 

c.ronaldo1724.11.2008 14:22

Parca pana in minutul 70 am condus cu 3-2 pe OL. Si din cate stiu eu, Lacatus a luat o echipa care pierduse cu 2-1 la Slavia Praga si cu care s-a luptat pana in ultima etapa la titlu. Francezii au avut un joc foarte greu la Bucuresti, chiar daca s-a terminat cu 3-5.

 

Hai sa vedem ce sarcini a avut de facut Lacatus (voi compara doar cu Bayern si Lyon, pentru ca am pierdut doar cu ei):

 

Radoi,Goian (titulari in nationala Romaniei) -> Klose,Toni (titulari in vicecampioana Europei, respectiv campioana lumii) Benzema (unul din cei mai buni atacanti ai Planetei)

Lovin, (nici macar o selectie in nationala Romaniei) -> Schweinsteiger, (titular de baza la vicecampioana Europei) Juninho (...), Toulalan (titular in nationala Frantei).

Arthuro, Dayro (jucator care rar prinde echipa Columbiei... bijuteria *******). -> Lucio, Van Buyten (priml titular in nationala Braziliei, al 2-lea in cea a Belgiei) Boumsong (selectionat frecvent in nationala Frantei, fost jucator la Juventus).

 

Si hai sa ne uitam la ai nostri:

 

Golanski - prinde lotul Poloniei, dar ince nu este titular constant in nationala.

Ogararu, Radoi, Goian, Petre, Ghionea, Nicolita - sunt cam singurii care joaca meci de meci si la nationala. Desi Ghionea si O.Petre nu prea mai prind nici aceasta oportunitate.

Toja - a jucat un meci titular in fata Braziliei si dintr-o data este mare jucator. Acum orice jucator joaca contra Braziliei devine vedeta?! Nu stiam...

Dayro, Zapata - nu prea prind lotul Columbiei.

Tiago Gomes - sa joace baiatul si la nationala mare. Daca era atat de bun, atunci el era la Porto sau Sporting, iar la noi erau prietenii Mutinho sau Veloso.

Stancu - nu are treaba INCA cu nationala mare.

Szekely - Prea inconstant. Inca nu are nici macar o selectie la echipa nationala.

 

Asa ca sa nu asteptam sa dominam si sa spulberam echipe precum Lyon sau Bayern si poate terminam cu Steaua internationala. Momentan nu avem super-talente ca joaca in nationala lor. Lacatus a facut din rahat o echipa care sa joace de la egal la egal cu Lyon.

Adrian24.11.2008 14:26

Iancu Dragos

 

Din moment ce joaca la nationala uneti tari care participa constant la campionatul mondial, nu cred ca e asa slab.

Noi credem ca nationala Columbiei e slaba pt ca i-am batut acum 10 ani.Sa fim seriosi.

Multe s-au schimbat de atunci.

 

Sa iti raspund la intrebari.

 

1.Lacatus a preluat o echipa care transforma in gol fiecare faza fixa si a reusit sa "rezolve" problema asta.Nu cred ca in sezonul asta Steaua a dat mai mult de 2 goluri din faza fixa.

2.Sezonul asta.Sau macar pana in iarna.Sa vedem ce face Dorinel.S-a bagat la echipa acum sa preia asupra lui toata raspunderea.

3.Nu am zis niciodata ca problema principala a Stelei e pe banca tehnica.Dar jumatate din vina ca echipa a ajuns unde a ajuns o are si Lacatus.El i-a pregatit in vara asta, nu becalii.

Protasov24.11.2008 14:27

@Piece

As putea conversa cu oricine este in stare de acest lucru. In alte vremuri cand mergeam pe stadion suporterii se respectau intre ei. Cat despre amuzament, eu ma bucur ca am reusit sa te amuz, nu-i usor sa smulgi un zambet zilele astea. Pe de alta parte am sa ma simt vinovat stiind ca amuzamentul fara rost duce oameni de multe ori respectabili catre un salon de spital unde pot deborda in voie( atat de bucurie cat si de tristete) si pot fi atat de veseli cat le pofteste inima.

 

@Adrian

Sfatul meu este sa te bucuri de joc atunci cand este prezent pentru ca nu stii cand lucrul asta se va mai intampla. Am condus de doua ori acel meci odata cu 2-0 si apoi 3-2. Am condus mingea pana in careul francezilor de alte 3-4 ori in repriza a doua ceea ce nu s-a intamplat de pilda cu Craiova sau Timisoara.

 

Cu Bayern am avut o repriza intreaga de forcing, crede-ma lucru extrem de rar de intalnit in Ghencea de la victoria cu Lens. Nici perspective ca s-ar putea intampla asta foarte curand nu prea sunt - Munteanu promite ca nu pierdem ceea ce eu traduc intr-un singur fel - sigur nu castigam, pune apararea pe doua linii si nu mai miscam nimic. Cu Fiorentina am condus jocul. Ai sa vezi diferenta de calitate a jocului in retur, in decembrie. Uitati-va la meciuri, nu mai comentati in necunostinta de cauza.

Lari24.11.2008 14:27

Cand a venit la Steaua, Golanski era titular de drept in nationala Poloniei. A fost laudat enorm chiar si de Cristiano Ronaldo, dupa un Portugalia-Polonia (nu mai stiu unde s-a jucat meciul).

 

@Protasov

Am dus mingea rar in careu in meciurile cu Timisoara si Craiova???? Cu tot respectul, inseamna ca ai vazut alte jocuri.

 

Intr-adevar, Steaua a aratat o vointa de victorie enorma in meciurile cu Bayern si Lyon in mandatul lui Lacatus. Numai ca, in opinia mea, noua ni s-a terminat benzina in meciul cu francezii prin minutul 65, din acel moment datand si ultimele noastre actiuni energice in atac.

 

Nu spun ca Laca trebuia sa inchida jocul la 2-0 sau 3-2. Este imposibil asa ceva contra lyonezilor. Dar, daca ar fi fortificat mijlocul terenului, francezii nu ar mai fi ajuns atat de usor la 20 de metri de poarta noastra (nu stiu daca aveau nevoie de mai mult de 3 pase din jumatatea lor de teren). Ca un exemplu, Bayern a dominat jumatatea terenului si s-a aparat foarte departe de buturile proprii. Corect, si valoarea jucatorilor e alta, dar si Klinsmann a fost inteligent.

c.ronaldo1724.11.2008 14:27
1.Lacatus a preluat o echipa care transforma in gol fiecare faza fixa si a reusit sa "rezolve" problema asta.Nu cred ca in sezonul asta Steaua a dat mai mult de 2 goluri din faza fixa.

 

Cele mai multe goluri din faze fixe le-am dat in era Lacatus (antrenorul).

PS: Si Lacatus a preluat o echipa care nu era in stare sa inscrie altfel decat din faze fixe.

 

Noi credem ca nationala Columbiei e slaba pt ca i-am batut acum 10 ani.Sa fim seriosi.

Multe s-au schimbat de atunci.

 

Columbia e vai de capul ei in grupa preliminara. Nu are mari sanse sa se califice. Este abia pe locul 7. A reusit performanta sa inscrie in 10 meciuri... 4 goluri.

MoWeed24.11.2008 14:28

De cati ani nu s-a mai calificat nationala Columbiei la o cupa mondiala?

Sa fim seriosi, Columbia este o echipa mult sub Argentina, Brazilia, Paraguay, Uruguay, Ecuador.

 

Adrian24.11.2008 14:39

MoWeed

 

Cam de gand nu ne-am mai calificat si noi.

Intrebare: Crezi ca Romania e cu mult mai buna?

 

Protasov

 

De ce sa ma bucur?De faptul ca nu reusim sa batem pe nimeni in Ghencea in cupe europene?

Cu Bayern am avut o repriza de forcing pt ca ne-au lasat aia, pt ca s-au retras dupa gol.Daca voiau ne mai dadeau vreo 2-3.Chiar a si scos Zapata cateva goluri ca si facute daca nu ma insel.

Lyonul a venit aici in vacanta.Au stat, au vazut ca nu e chiar asa cum credeau si au zis ca e mai bine sa bata, ca alea 3 puncte sunt destul de bune.Si asa au facut.

 

Despre Fiorentina am zis si inainte ca e o echipa de mana a 2a in CL.Cam de nivelul nostru.Pe aia ii putem bate in Ghencea si sper sa ii batem.

Joga Bonito24.11.2008 14:40
Ce inseamna rahat?

 

Dayro Moreno - "Bijuteria Columbiei", golgheter in tara sa

 

Si zero barat in Europa si Romania. Revin marii specialisti ce ne aduc aminte ca avem cel mai bun lot din tara. Drept dovada ne zbatem in mediocritate cu 13 (si meciul cu Bayern) partide fara victorie.

 

Hai sa-ti demontez afirmatiile:

 

1. O fi bijuterie, nu neg, atata timp cat jumatate din populatia tarii se ocupa cu plantia de cocaina si alde Dayro nu cred ca detine 10% din talentul lui Valderrama. El intotdeauna nu se va concentra in meciurile tari, tacticizate, pt el fotbalul e o joaca. Nu va vea niciodata eficacitatea lui Dica.

 

2. Toja are anumite circumstante, poate e fotbalist de valoare, insa vedem in iarna si in cantonamente. Degeaba dai randament in 2-3 meciuri internationale si la echipa de club esti prastie.

 

3. Stancu are o selectie. Insa am incredere in el, in alte situatii si cu un antrenor capabil poate il vom vedea la 100%. Fiind putin ironic, cred ca il inteleg pe Dan Petrescu dc nu l-a jucat vreo 6 luni...

 

4. Golansky, jucator excelent intr-adevar, dar in meciul de la Craiova a avut fix 0 centrari si invaluiri in atac. Ogararu este peste el. Oricum, macar pe postul acesta suntem asigurati.

 

5. Degeaba esti valoros dc nu te ajuta fizicul. Nu te poti accidenta din 3 in 3 zile. In afara de 1-2 centrari reusite nu ii iese nimic tot meciul, chiar si Banel e mai util echipei.

 

Cand o sa reuseasca Dorinel sau alt antrenor, cu un lot adunat de pe drumuri, ceea ce a reusit Laca primavara asta mai vorbim. Punct. Daca din lotul actual, la iarna pleca 5-6, mai vin 5-6, revin accidentatii si Dorinel nu reuseste sa adune 30 de puncte din urmatoarele 11 etape E MAI SLAB decat Laca. Cifrele o sa vorbeasca de la sine.

 

Sincer nici nu-mi doresc sa prindem loc de CL. Pt ca din acei bani o sa supravietuiasca Steaua, data fiind criza imobiliara ce se abate asupra mapamondului. Sa-si dea seama si pupincuristii forumului odata, ca Becali stie doar sa secatuiasca Steaua...

As vinde meciul cu Urziceni si mi-as dori sa ia MM campionatul doar sa-i faca in ciuda ciobanului. Aceasi titulari nu o sa fie capabili sa joace Marti pe Allianz cu nemtii, care au 3-4 viteze in plus, si Luni impotriva unei echipe bune in deplasare. E imposibil, mai ales cu criza in care ne zbatem.

 

MoWeed24.11.2008 14:41

Adriane, nu am zis ca Romania ar fi o nationala extraordinara. Dimpotriva....

 

Noi credem ca nationala Columbiei e slaba pt ca i-am batut acum 10 ani.Sa fim seriosi.

Multe s-au schimbat de atunci.

Aici nu vroiai sa zici ca e o nationala buna? De buni ce sunt nu se mai califica la cupe mondiale...

«15678»