Ma bucur sa vad ca au inceput sa se trezeasca din ce in ce mai multi stelisti din "betia" CL. Aceasta competitie nu este pentru echipele romanesti,pentru ca aceste echipe sunt conduse in general de cioflingari,oameni care nu baga bani multi in echipele respective.
O sa fac referire doar la Steaua nu si la chefere pentru ca doar Steaua ma intereseaza. Steaua a intrat de 3 ori in grupele CL in ultimii ani si iata ce a realizat:
-Anul 1: victorie de senzatie la Kiev,umilinte pe teren propriu cu real si Lyon,un meci egal obtinut cu arbitrii impotriva lui Kiev si deplasari tupeiste la madrid si Lyon,din care am si scos un punct(iar prima repriza cu real a fost una fantastica,cu miile de suporteri romani strigand Lupta Steaua pe bernabeu). In acest an Steaua lui Oli a aratat o organizare defensiva buna insa 0 atac. Per total Steaua a fost o echipa timorata care a fost dominata in majoritatea meciurilor de adversarii sai,incercand sa loveasca pe contre sau din faze fixe. Am terminat pe 3 si am mers in UEFA.
-Anul 2:debut dezatruos la praga dupa o prima repriza buna a noastra,iar apoi au urmat alte lectii de fotbal in Ghencea predate de sevilla si arsenal(desi cu tunarii am avut si noi o ocazie pe final de meci) si niste deplasari slaba la sevilla si londra. Si in acest an Steaua a aratat o frica de adversar,culmea mai ales acasa,desi a facut niste pasi maruntei,avand ceva ocazii cu arsenal spre deosebire de meciurile din anul trecut din Ghencea cu real si Lyon.
Am terminat pe 4 iar bomboana de pe coliva noastra a fost acel egal penibil de acasa cu slavia. Acesta a fost un an mai slab decat cel anterior desi era mari sperante la inceput,grupa aratandu-se teoretic mai usoara decat cea cu real,Kiev si Lyon.
-Anul 3:Steaua a pornit din nou cu mari sperante insa a descoperit iarasi pe drum ca ai nevoie de bani si de cap ca sa rezisti in aceasta competitie. Am luat bataie cu bayern in Ghencea insa spre deosebire de anii trecuti am mai si atacat avand bara aceea prin arthuro si alte cateva faze periculoase. Am avut o deplasare foarte buna la florenta unde puteam sa castigam daca Semedo fructifica acele faze si am confirmat faptul ca jucam mai bine departe de Ghencea,cel putin in CL. Apoi am luat-o in bot de la Lyon cu un 3-7 in ambele manse,si desi am fost total depasiti,am reusit sa iesim din goacea noastra obisnuita si sa dam 3 goluri pe teren propriu,ceea ce este un mic pas inainte.
Concluzia? In 3 ani de CL,Steaua a crescut poate cu 10%,desi si asta e un procent mare dupa mine. Degeaba jucam de 3 ani acolo pentru ca bugetul nostru tot e pe la 10-15 milioane pe an iar echipele care trec mai departe au de 3-4 suma asta doar pe transferuri. Degeaba laudam omogenitatea noastra si experienta din CL cand de fapt putini jucatori au prins toate cele 3 sezoane de CL din teren,si anume Goian,Ghionea,Petre Marin,Lovin,Ov Petre si partial si Radoi. Deci doar 5 jucatori au vazut 3 sezoane de CL si toti sunt jucatori defensivi. Cu asta cred ca am spus totul.
Repet,putem sa ne luam de nu stiu cate chichite legate de jucatori si antrenor,adevarul doare si d-aia nimeni din club nu-l spune: NU AVEM FATA DE CL. Punct. Restul e vrajeala. Nu-i crapa obrazul de rusine ciobanului cand se lauda ca drege si face in aceasta competitie iar Steaua devine o ciuca a batailor,intre timp ce el isi ia cele 30 si ceva de milioane si in loc sa le re-investeasca el le pune inapoi in buzunar pentru ca,nu-i asa,omul a creditat clubul si acum isi vrea inapoi. Avem aceasta palida speranta ca vom bate fiorentina insa eu nu mai suport sa vad cum echipa mea preferata este umilita meci de meci in aceasta competitie a bogatilor. Prefer UEFA oricand pentru ca aceea e competita saracilor,iar noi suntem saraci pentru ca suntem patronati de un sarantoc,Jiji Becali.
Vreau de la baieti sa joace in campionat si cupa cu aceeasi determinare ca in CL si vreau de la Dorinel sa joace cu 2 varfuri cu un om in spate pentru a aduce inapoi stilul Stelei. Vreau ca ciobanul sa dea bani si lase oamenii sa-si face treaba si vreau ca niste oameni profesionisti sa se ocupe de transferurile de jucatori. Vreau ca Steaua sa se lupte la campionat an de an si vreau sa nu ne mai batem joc de cupa Romaniei.
Vreau cam multe,nu?
CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.