FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Lyon - Steaua 2 - 0 (1 - 0)

«123458»
valentin2day05.11.2008 22:31
Unde vezi tu progres omule??? .In 90 de minute nu am avut macar o faza cu adevarat periculoasa..... Ce sa facem astia sunt, cu astia defilam:)

cum poti sa spui ca nu suntem in progres

1.daca jucam ca in meciul luam cel putin 5 ( in tur 2/3 goluri ale noastre au venit cu noroc in schimb ei ne-au dat 5) in schimb acu golul 2 ni l-am luat in min 89 iar primul a fost pe o gata a lui zapata

2.real a luat bataie de cate ori a jucat aici in ultimii 5-6 ani cu 2-0

3.am vazut pase bune si combinatii

c477u7u05.11.2008 22:31
unde vezi tu bine colegu? cu siguranta Steaua sta in sustinerea mea.

 

 

 

At de ce spui ca nu te mai uiti la meciurile ei ? Hai colegule numai critica toti jucatorii ... sunt de criticat Semedo, Nicolita, Lovin

AmuntBoy05.11.2008 22:32
@AmuntBoy

Ce mai poti spune dupa ce Oierul i-a promis lui Munteanu 300 de mii de euro pentru locul 2 cu actualul lot?

Asta-i om care iubeste performanta?

 

 

mda

efectiv nu se merita sa mai te uiti ca te imbolnavesti

sa nu ajungem ca tzziganii care se bucura cand pierde Steaua

cu un asemenea rahat in fruntea clubului nu avem o viata buna ... in fiecare an e aceasi treaba

 

nu stie sa puna un manager competent (daca il pune il face sa plece in maxim 6 luni)

nu lasa antrenorii sa antrenze

aduce numai rebuturi vazute de kktul ala de virgil (alt retradat care ne impute istoria)

pateaza in fiecare zi imaginea clublui

jenant

si cu toate astea avem si o galerie supusa - asta e cel mai mare rau din toate

redondo05.11.2008 22:32

Sa nu mai aud ca este iar laudat Radoi.A fost foarte slab azi ca si cu Dinamo.In rest...bine Thiago si Kapetanos.

Stanici05.11.2008 22:34

In nustiu care emisiune, l-am auzit pe jey-jey spunand ca jocul Stelei trebuie construit pe aparare, ca pentru a face un joc de constructie, de atac, iti trebuie cel putin un om de creatie la mijloc, om care costa mai mult decat e luminatiasa dispusa sa dea. Doi inchizatori sunt mult mai ieftini, cica:)).Traducere: mergem la ciupeala, la "ghici", prindem locul doi cu bani putini si ne umplem buzunarele an de an. Chiar daca pentru asta pupam fulare cu dinamu sau alte alea.

Adrian05.11.2008 22:36

Specialistilor da' ce trebuia sa faca Radoi?

 

Radoi si Tiago au avut in fata un trio de jucatori: Jouninho-Makoun-Toulalan de valoare mondiala.

Majoritatea ocaziilor au venit de pe benzi.Ce sa ii faci insa acum?!

 

Normal ca e vina lui Radoi.Ca doar a jucat in locul lui Lovin.

Si noa...daca nu mai e Lovin ca sa il injurati voi, treceti la urmatorul.

iancu dragosh05.11.2008 22:38
a facut oaia sezonul asta cel mai slab lot

si gunoiul zice intruna ca vom bate vom face vom drege

 

efectiv nu avem nici un atacant si mijlocas de constructie de valoare

Chiar asa? Nu spuneau oare antrenorii de pe forum ca Steaua are lot valoros si numai Lacatus nu este in stare sa aiba rezultate exceptionale cu acesti super -jucatori?

Acum doua luni cand spuneam ca avem un lot foarte slab ma lua lumea la rost. Sa vedeti voi cati jucatori o sa mai raman din lotul actual peste 2 ani la Steaua. Acest numar va da masura valorii lotului de-acum

 

mir8605.11.2008 22:40

Nu comentez despre valoare lotului sau despre felul cum au jucat priceperea atrenorului etc. las pe altii mai priceputi sa se exprime.cand un jucator este supraevaluat si nu isi gaseste locul valoric vorbind in echipa nu trebuie sa fii expert ca sa vezi asta, asadar ce mai cauta Nicolita in echipa ?.Eu sunt de parere ca norocul si-l face fiecare si deasemenea norocul tine cu cei puternici.lasand la o parte ghinionul umiditatea presiunea atmosferica etc daca se investea macar 50% din profitul Cl alta era situatia.

Adrian05.11.2008 22:42

Iancu dragosh

 

Pt nivelul ligii 1 Steaua are un lot foarte bun.Singura problema e atacul.Dar asta si pt ca de la Stancu si Dayro s-a asteptat la mult.Nimeni nu se astepta sa joace Kapetanos asa de bine.

 

In CL altcumva stau treburile.

Lyonul nu a mai pierdut acasa de un an.Era imposibil sa piarda fix cu noi.

metzzz05.11.2008 22:43
In nustiu care emisiune, l-am auzit pe jey-jey spunand ca jocul Stelei trebuie construit pe aparare, ca pentru a face un joc de constructie, de atac, iti trebuie cel putin un om de creatie la mijloc, om care costa mai mult decat e luminatiasa dispusa sa dea. Doi inchizatori sunt mult mai ieftini, cica:)).Traducere: mergem la ciupeala, la "ghici", prindem locul doi cu bani putini si ne umplem buzunarele an de an. Chiar daca pentru asta pupam fulare cu dinamu sau alte alea.

 

Sa pupi fulare nu costa nimic (cel mult 20,30 de ron fularul), sa cumperi jucatori costa multi bani.

Protasov05.11.2008 22:44

@xray

 

Ghinion am avut si cu Real la autogolul lui Nicolita, cu Arsenal in Ghencea anul trecut, cu S. Praga in doua randuri ba chiar si la Sevilla, cu Bayern si Fiorentina anul asta - nu ti se pare ca-i prea mult?

Adevarul este altul, ei au "n" jucatori cumparati pe bani grei care pot decide oricand un meci si care alearga 90 min in vreme ce noi avem doar "muncitori". Nu e chestie de ghinion aici ci de logica.

Fear05.11.2008 22:47

SUNTEM PENIBILI VARZA 0 NIMICURI CIURUCURI..mie sila de tot sa mai comentez sa mai fac orice.. o fii Lyon buna da noi nu suntem in stare sa batem intr`un blat cu Buzau` sau alte meciuri cu Otopeni , sportu , Bistrita .. al 9 - lea meci fara victorie .. ce sa mai suntem de rasu lumii sa plece Becali , jucatorii.. Argaseala masa tacsu TOTI !!! Sa ramana doar Banel , Goian si Zapata ! LA REVEDERE !!

mountytoma05.11.2008 22:50
iar primul a fost pe o gata a lui zapata

 

imi pare rau, dar nu cred ca zapata a gresit. este nepermis ca jucatorii tai sa se dea la o parte la o lovitura libera executata tocmai de nepriceputul ala. mingea a si lovit pamantul exact inainte de a fi atinsa de zapata, deci a scoate acel sut ar fi fost chiar o minune.

 

daca ai stat vreodata in poarta, dar in poarta de 7 metri!, ai sti ca daca nu te apara fundasii, poti fi si superman sau spiderman ca tot iei o gramada de goluri!

Adrian05.11.2008 22:54

Baieti, nu suntem de nivelul Lyonului.

Ne jucam sansa cu Fiorentina.Cu aia putem scoate un rezultat bun.

 

Lyon a dat 15 milioane pe tanarul Ederson.

Noi am platit 1 mil pt batranul Semedo.

 

Asta e diferenta.

valentin2day05.11.2008 22:57
imi pare rau, dar nu cred ca zapata a gresit. este nepermis ca jucatorii tai sa se dea la o parte la o lovitura libera executata tocmai de nepriceputul ala. mingea a si lovit pamantul exact inainte de a fi atinsa de zapata, deci a scoate acel sut ar fi fost chiar o minune.

 

daca ai stat vreodata in poarta, dar in poarta de 7 metri!, ai sti ca daca nu te apara fundasii, poti fi si superman sau spiderman ca tot iei o gramada de goluri!

ideea e ca a fost p centrul portii, el plecase inainte sa vada unde se duce migea daca statea p loc nu avea nici o problema

xray_rom05.11.2008 22:58
@xray

 

Ghinion am avut si cu Real la autogolul lui Nicolita, cu Arsenal in Ghencea anul trecut, cu S. Praga in doua randuri ba chiar si la Sevilla, cu Bayern si Fiorentina anul asta - nu ti se pare ca-i prea mult?

Adevarul este altul, ei au "n" jucatori cumparati pe bani grei care pot decide oricand un meci si care alearga 90 min in vreme ce noi avem doar "muncitori". Nu e chestie de ghinion aici ci de logica.

Asa este, dar eu nu justificam prin "ghinion" diferenta de valoare intre echipele citate de tine si Steaua, ci pe situatii concrete cand mingea nu a intrat in poarta, fie ca a lovit bara, fie ca a fost respinsa inspirat de portar, fie a trecut f putin pe langa poarta!Mingi care putea la fel de bine sa intre in poarta si pe tabela de scor. Despre asta este vorba!Ratarile nu sunt specifice numai Stelei sau valorii jucatorilor. Si Benzema a ratat, cat e el de super atacant!

 

In alta ordine de idei, deja au inceput sa jubileze cei care asteptau Steaua la cotitura si au inceput majirea mediatica cu noroi.

In GSP se titreaza maareeee, ironic!:

"Statisticã / Steaua a șutat de douã ori pe poartã în primele 45 de minute", cand in text se mentioneaza ca Lyon a avut ... 3 !!!! E clar ce mesaj a vrut sa transmita!

 

wolff66605.11.2008 22:58

Steaua n-a fost lasata de arbitru sa castige, sau sa joace, cel putin. Atata timp cat Platini e in fruntea UEFA, echipele franceze vor fi ajutate de arbitri, foarte subtil, cum s-a intimplat in aceasta seara.

xray_rom05.11.2008 23:00
Baieti, nu suntem de nivelul Lyonului.

Ne jucam sansa cu Fiorentina.Cu aia putem scoate un rezultat bun.

 

Lyon a dat 15 milioane pe tanarul Ederson.

Noi am platit 1 mil pt batranul Semedo.

 

Asta e diferenta.

Corect!Trist, dar adevarat!

mountytoma05.11.2008 23:00
Adevarul este altul, ei au "n" jucatori cumparati pe bani grei care pot decide oricand un meci si care alearga 90 min in vreme ce noi avem doar "muncitori". Nu e chestie de ghinion aici ci de logica.

 

e o chestie de profesionalism si de atitudine fata de munca. la noi la romani e specific tras chiulul, pacalitul sefului, muncitul doar cand te vede seful... adica muncesc doar cat ma platesti. muncesc mai mult si mai bine doar dupa ce imi maresti salariul. "dincolo" e altfel. aia trag cat pot sa reuseasca ceva mai mult, ceva mai bun.

 

avem nevoie de curaj, de implicare in joc, de pase precise si surprinzatoare, de suturi puternice si precise la poarta. avem nevoie sa umble cineva la bibilica jucatorilor. dar aia e bruiata de ciobanul ala prost, b... p .... in el de prost, ca tot aici ajung!

 

Steaua n-a fost lasata de arbitru sa castige, sau sa joace, cel putin. Atata timp cat Platini e in fruntea UEFA, echipele franceze vor fi ajutate de arbitri, foarte subtil, cum s-a intimplat in aceasta seara.

 

eu as vrea sa avem asa un arbitru corect mereu, ne-a lasat sa jucam fotbal, dar nu am stiut sa o facem. daca era rau intentionat, dadea penalty nu doar cand Ghionea l-a tras pe ala de tricou in careu cand sa dea cu capul! penalty-ul lui Liverpool a fost insa revoltator, aia furaciune pe fata!

Stanici05.11.2008 23:03
Steaua n-a fost lasata de arbitru sa castige, sau sa joace, cel putin. Atata timp cat Platini e in fruntea UEFA, echipele franceze vor fi ajutate de arbitri, foarte subtil, cum s-a intimplat in aceasta seara.

 

Nu te amagi singur. Primul pas in rezolvarea unei probleme este recunoasterea ei. Problema Stelei incepe sa se contureze usor-usor.

iancu dragosh05.11.2008 23:04
Nu te amagi singur. Primul pas in rezolvarea unei probleme este recunoasterea ei. Problema Stelei incepe sa se contureze usor-usor.

Problema Stelei este evidenta de foarte mult timp, numai ca ne facem ca n-o vedem.

Hassan05.11.2008 23:08

Diferenta dintre cele doua echipe astazi a fost ca de la cer la pamant, si se vede....Ma refer in primul si in primul rand la calitatea jucatorilor, ei puneau stopuri PERFECTE dupa pase de 50m si greseau o pasa din 5, ai nostri greseau 3 pase din 5 si puneau stopuri largi de minim 1 metru. S-a vazut clar diferenta de valoare....doar determinarea anumitor jucatori (Kapetanos, Tiago, George Ogararu) i-a putut aduce aproape de ce jucau lyonezii, dar astazi am jucat cu aproape jumatate de echipa moarta (arthuro, Stancu, d.moreno, Semedo, as indrazni chiar Sekely). Radoi a prins un meci absolut mizerabil, a gresit imens de mult, cum nu face de obicei, bine macar ca Ghionea si Goian au fost respingatorii de serviciu, ca altfel scorul putea lua proportii.

Sincer sa fiu, nu inteleg entuziasmul autorului articolului pentru "faza ofensiva" a Stelei. Pentru mine, faza ofensiva nu inseamna doar cateva episoade de presiune si dominare teritoriala, ci macar o FINALIZARE in vreun fel...nu am vazut o centrare ca lumea la cap toata repriza a doua, cand cica "atacam", si am avut un singur sut pe poarta mare si lat, cand Thiago a dat exact pe centrul portii...Totusi, sa fi jucat toti jucatorii la potentialul maxim si tot nu cred ca scoteam vreun punct...Lyon a fost astazi de pe alta planeta...iar Juninho...ca pe calculator....

andrey_ptm_steaua05.11.2008 23:10

asta ne e valoarea...ce vreti mai mult...cu jukatori precum Semedo sau Dayro carora le e lene sa alerge ce sanse sa avem...p. Marin gata baiatule lasa-ne ca esti batran....Gigi hahalero da bani si cumpara jukatori de calitate..

predatorpulse705.11.2008 23:12

Ma bucur sa vad ca au inceput sa se trezeasca din ce in ce mai multi stelisti din "betia" CL. Aceasta competitie nu este pentru echipele romanesti,pentru ca aceste echipe sunt conduse in general de cioflingari,oameni care nu baga bani multi in echipele respective.

 

O sa fac referire doar la Steaua nu si la chefere pentru ca doar Steaua ma intereseaza. Steaua a intrat de 3 ori in grupele CL in ultimii ani si iata ce a realizat:

 

-Anul 1: victorie de senzatie la Kiev,umilinte pe teren propriu cu real si Lyon,un meci egal obtinut cu arbitrii impotriva lui Kiev si deplasari tupeiste la madrid si Lyon,din care am si scos un punct(iar prima repriza cu real a fost una fantastica,cu miile de suporteri romani strigand Lupta Steaua pe bernabeu). In acest an Steaua lui Oli a aratat o organizare defensiva buna insa 0 atac. Per total Steaua a fost o echipa timorata care a fost dominata in majoritatea meciurilor de adversarii sai,incercand sa loveasca pe contre sau din faze fixe. Am terminat pe 3 si am mers in UEFA.

 

-Anul 2:debut dezatruos la praga dupa o prima repriza buna a noastra,iar apoi au urmat alte lectii de fotbal in Ghencea predate de sevilla si arsenal(desi cu tunarii am avut si noi o ocazie pe final de meci) si niste deplasari slaba la sevilla si londra. Si in acest an Steaua a aratat o frica de adversar,culmea mai ales acasa,desi a facut niste pasi maruntei,avand ceva ocazii cu arsenal spre deosebire de meciurile din anul trecut din Ghencea cu real si Lyon.

Am terminat pe 4 iar bomboana de pe coliva noastra a fost acel egal penibil de acasa cu slavia. Acesta a fost un an mai slab decat cel anterior desi era mari sperante la inceput,grupa aratandu-se teoretic mai usoara decat cea cu real,Kiev si Lyon.

 

-Anul 3:Steaua a pornit din nou cu mari sperante insa a descoperit iarasi pe drum ca ai nevoie de bani si de cap ca sa rezisti in aceasta competitie. Am luat bataie cu bayern in Ghencea insa spre deosebire de anii trecuti am mai si atacat avand bara aceea prin arthuro si alte cateva faze periculoase. Am avut o deplasare foarte buna la florenta unde puteam sa castigam daca Semedo fructifica acele faze si am confirmat faptul ca jucam mai bine departe de Ghencea,cel putin in CL. Apoi am luat-o in bot de la Lyon cu un 3-7 in ambele manse,si desi am fost total depasiti,am reusit sa iesim din goacea noastra obisnuita si sa dam 3 goluri pe teren propriu,ceea ce este un mic pas inainte.

 

Concluzia? In 3 ani de CL,Steaua a crescut poate cu 10%,desi si asta e un procent mare dupa mine. Degeaba jucam de 3 ani acolo pentru ca bugetul nostru tot e pe la 10-15 milioane pe an iar echipele care trec mai departe au de 3-4 suma asta doar pe transferuri. Degeaba laudam omogenitatea noastra si experienta din CL cand de fapt putini jucatori au prins toate cele 3 sezoane de CL din teren,si anume Goian,Ghionea,Petre Marin,Lovin,Ov Petre si partial si Radoi. Deci doar 5 jucatori au vazut 3 sezoane de CL si toti sunt jucatori defensivi. Cu asta cred ca am spus totul.

 

Repet,putem sa ne luam de nu stiu cate chichite legate de jucatori si antrenor,adevarul doare si d-aia nimeni din club nu-l spune: NU AVEM FATA DE CL. Punct. Restul e vrajeala. Nu-i crapa obrazul de rusine ciobanului cand se lauda ca drege si face in aceasta competitie iar Steaua devine o ciuca a batailor,intre timp ce el isi ia cele 30 si ceva de milioane si in loc sa le re-investeasca el le pune inapoi in buzunar pentru ca,nu-i asa,omul a creditat clubul si acum isi vrea inapoi. Avem aceasta palida speranta ca vom bate fiorentina insa eu nu mai suport sa vad cum echipa mea preferata este umilita meci de meci in aceasta competitie a bogatilor. Prefer UEFA oricand pentru ca aceea e competita saracilor,iar noi suntem saraci pentru ca suntem patronati de un sarantoc,Jiji Becali.

 

Vreau de la baieti sa joace in campionat si cupa cu aceeasi determinare ca in CL si vreau de la Dorinel sa joace cu 2 varfuri cu un om in spate pentru a aduce inapoi stilul Stelei. Vreau ca ciobanul sa dea bani si lase oamenii sa-si face treaba si vreau ca niste oameni profesionisti sa se ocupe de transferurile de jucatori. Vreau ca Steaua sa se lupte la campionat an de an si vreau sa nu ne mai batem joc de cupa Romaniei.

 

Vreau cam multe,nu?

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

steaua_e_viata_mea05.11.2008 23:25

nu stiu ce sa mai zic/cred/sper...uneori ma gandesc ca ar fi bine sa se mai faca si altii de ras prin Liga, lasand de-o parte toata mandria ca rivalele noastre n-au ajuns niciodata aici. din pacate, in loc sa crestem de la an la an in competitia asta, ne aratam din ce in ce mai mult neputinta. oricum cativa jucatori merita aplauze...dar asta nu ne ajuta cu nimic. ar trebui ca baietii astia sa incerce tehnici de regasire spirituala sau ceva :P

«123458»