Trecand peste faptul ca indiferent ce am dori noi, Lyon este Lyon, Campioana Frantei cu buget de peste 200 mil si cu un lot de jucatori de top.
Daca nu pornim de la acesta realitate si judecam jocul Stelei si jucatorii ca si cum ar fi avut in fata Fulgerul Bragadiru inseamna ca nu facem decat sa ne varsam amarul pe "de unde nu-i, nici D-zeu nu cere"
Totusi! Cu toata superioritatea Lyonului, Steaua nu a jucat rau in raport cu valoarea lotului si chiar a pus in probleme atat in atac cat si in aparare.
Lyon Steaua
2 Goals scored 0
4 Shots on target 3
4 Shots wide 2
4 Shots blocked 2
2 Yellow card 3
0 Red card 0
24 Fouls committed 17
-----
Privind aceste cifre seci, se trage concluzia ca Stelei i-a lipsit si ceva fara de care nu poti invinge in aceste partide disproportionate valoric(ca lot): Sansa!Acel noroc minim si moderat!
1) Sa iei un gol in min 44 dintr-o lovitura pe mijlocul portii si apoi peste cateva secunde sa ratezi singur cu portarul(Stancu)
2) Sa dai 3 suturi pe poarta fara sa marchezi, dar sa primesti 2 din 4 suturi.
3) Sa treaca pe langa poarta o minge pe care scria "gol"(lovitura executata de Ogararu), dar deviata in corner ... ne acordat.
4) Sa mai ai si un arbitraj care ne-a vaduvit de niste cornere si faulturi in pozitii bune...
Inseamna ca nu ai noroc.
Pe langa alte crize si jocuri mai slabe, de la inceputul acestui retur de campionat si in CL, cu mici exceptii, Steaua a fost complet lipsita de sansa!
Dar, este Steaua si o iubim chiar atunci cand suntem dezamagiti in raport cu asteptarile de la un club ca Steaua, nu neaparat de la jucatorii ei actuali!
PS. Am sperat cu o ardoare vecina cu nesimtirea sa facem un rezultat bun. Spun "nesimtire", pt ca era practic imposibil cu lotul pe care il avem sa bati acolo unde au ingenuchiat mai toti granzii Europei. Invocam Cerul pt a nu mai avea ghinion in bruma de ocazii.Se pare ca Cerul si-a cam luat fata de la noi:)