FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Lyon - Steaua 2 - 0 (1 - 0)

«12348»
iancu dragosh05.11.2008 22:09

Diferenta dintre cele doua jocuri cu Lyon nu prea a existat. In primul meci am jucat mai avantat, la victorie si am luat 5. Acum am jucat defensiv, la egal si am luat 2. Diferenta este aceeasi si daca am fi marcat astazi cu siguranta ca si Lyon-ul ar mai fi marcat. Mi-a placut Dorinel, asa cum mi-a placut si Lacatus in tur. Aceasta este diferenta de valoarea intre cele doua echipe si nu ai ce face. Lotul este subtire si acest lucru iese in evidenta in UCL

Problema este la loja.

f234567k05.11.2008 22:09

"Dar cand oare o sa ne ridicam la nivelul CL la comentariul meciului?"

Urat gestul comentatoruluir(nu mai tin minte care din ei) de a insista pe faptul ca ne umileste un jucator de 35 de ani care defapt are 33.

c477u7u05.11.2008 22:09

Bai astia care va numiti suporteri ... de ce criticati atata ... cate echipe au condus pe Lyon in UCL cu 1-0 2-0 3-2 ???? Daca eram o echipa cu experienta si cu un lot valoros stiam sa inchidem jocul ... dar aia nu inseamna ca nu putem face performanta ... ceea ce am reusit noi multe echipe nu au facut ... eu sincer tin sa apreciez Steaua pt curajul si daruinta care la avut. Cu Bayern ne-au anulat un gol perfect valabil. Asta ati uitat? Halal suporteri sincer :steag_cruce_invers:

stelist24/2405.11.2008 22:12
Pacat.

Cu putin noroc puteam scoate mai mult.

 

Diferenta a fost facuta de valoarea individuala a jucatorilor Lyonezi.Juninho e un jucator magnific.

 

 

Eu zic ca dupa meciul asta am castigat inca un jucator.Tiago a fost peste tot pe teren.

 

Ne trebuie insa niste oameni decisivi in atac.

Kapetanos s-a zbatut mult dar nu poate sa faca singur nimic.

 

Mi-a placut de Dorinel ca l-a scos pe Semedo.

Sa stie baietii cine e seful!

noi tot castigam jucatori si castigam )))) la Kapetanos se poate de notat pasa catre Tiago, o faza destul de buna) in rest nici nu prea ai sansa contra unei echipe ca Lyon, cred ca in iarna ne vom debarasa si de arthuro si kapetanos

c477u7u05.11.2008 22:12

aaa si apropo cu Fiorentina tot un kkt de Semedo ne-a mancat meciul deci ... daca aveam pe Pepe sau un atacant valoros dadea cel putin 1 gol ...

andrey_ptm_steaua05.11.2008 22:14

imi place curajul lui Dorinel care face schimbari repede si in plus l-a scos pe Semedo desi abia intrase...aici se vede ca are tupeu si face ce crede el ca e mai bine

bogdan05.11.2008 22:15

Cand se va intelege ca Petre Marian ar trebui sa iasa la pensie. Este muncitor, stie sa loveasca mingea dar nu mai poate. Gata, pensionarea, lasa locul altuia mai tanar. Pacat ca nu mai este Nesu.

Lari05.11.2008 22:16

Statistici UEFA referitoare la jucatorii Stelei:

 

Zapata:

1 fault suferit

21 de pase bune din totalul de 37 (57%)

4,01 km alergati

 

Ogararu

1 sut la poarta

3 faulturi comise

1 fault suferit

37 de pase bune din totalul de 59 (63%)

11, 07 km alergati

 

Goian

1 fault comis

3 faulturi suferite

50 de pase bune din totalul de 62 (81%)

10,79 km alergati

Cartonas galben in minutul 59

 

Radoi

1 sut blocat

1 fault suferit

27 de pase bune din totalul de 48 (56%)

11,21 de km alergati

 

Szekely

1 fault comis

5 pase bune din totalul de 10 (50%)

6,32 km alergati

 

Nicolita

1 fault comis

3 faulturi suferite

27 pase bune din 46 (59%)

11,99 km alergati

 

Petre Marin

4 faulturi comise

42 de pase bune din 64 (66%)

10 km alergati

 

Ghionea

2 faulturi comise

42 de pase din 56 (75%)

10,51 km alergati

 

Bogdan Stancu

2 faulturi comise

1 fault suferit

8 pase bune din 15 (53%)

8,16 km alergati

Cartonas galben in min. 34

 

Tiago Gomes

1 sut pe poarta

1 sut blocat

2 faulturi comise

5 faulturi suferite

44 de pase din 58 (76%)

11,71 km alergati

 

Kapetanos

2 suturi pe poarta

1 sut la poarta

2 faulturi comise

2 faulturi suferite

26 de pase bune din 30 (87%)

11,31 km alergati

Cartonas galben in minutul 30

 

Semedo

6 pase bune din totalul de 11 (55%)

4,58 km alergati

 

Dayro Moreno

1 fault comis

1 fault suferit

15 pase bune din totalul de 21 (71%)

4,33 km alergati

 

Arthuro

1 fault suferit

1,5 km alergati (Zapata a avut 4,1!!!)

Protasov05.11.2008 22:16

Bravo Tiago! Poate scapam de Lovin. Regret sa spun Radoi este depasit in pofida determinarii si bunelor sale intentii. Nu avem varf, nu avem mijlocas ofensiv, nu avem fundas stanga. Dayro si Stancu sunt praf. Semedo este o gluma proasta. Szekely a fost cumparat la kg. Ogararu si Kapetanos au jucat exact, cu un plus la Ogararu. Banel atat poate, asta este.

 

De precizat un lucru: ne-a batut o echipa care s-a nascut dupa ce Steaua castiga CCE. Asadar nu are un nume decat acela facut in cei cativa ani de cand joaca in LC. Care nu are nicicum atatia suporteri cati are Steaua, asadar nici resursele care ar trebui sa existe la Steaua. Cu toate astea a devenit un succes de imagine din nimic - nu-i asa ca e frustrant?

 

Mai mult aceasta echipa are un patron de 4-5 ori mai sarac decat pacostea noastra, mai e ceva de spus?

 

Altfel, toate bune, nici Dorinel nici Lacatus nu ar fi avut ce face in situatia data. Un plus pentru Lacatus, a jucat cu mai mult curaj si a reusit ceea ce nu am mai vazut pana acum- trei goluri intr-un singur meci de CL.

 

Chiar in conditiile astea se cuvine sa-i dam incredere lui Dorinel, a facut si lucruri bune si asta e vizibil, jocul incepe sa se lege pe alocuri.

1on05.11.2008 22:16

Dacã batem pe Bayern și pe Fiorentina, facem 13 puncte în grupe. Din 2006 pânã acum.

 

Oare era într-adevãr, vina lui Lãcãtuș pentru lipsa rezultatelor? A apãrut vreo schimbare absolut revoluționarã în alcãtuirea echipei?

clausblaus05.11.2008 22:17

Diferenta de valoare si-a spus cuvantul.Trebuie sa recunoastem ca,cel putin deocamdata,doar pana aici putem.Un joc foarte bun facut de Tiago,Ogararu,Goian si Ghionea.Daca va fi sa ne calificam in UEFA,in dauna Fiorentinei,va fi ceva extraordinar,desi sincer incep sa ma indoiesc.Felicitari lui Dorinel pentru tupeu!

Adrian05.11.2008 22:19

Nu inteleg de ce e Balint asa rautacios.

Se vede in fiecare vorba a lui rautatea.

Pacat.

mir8605.11.2008 22:19

Suntem deja la a 3 participare consecutiva in Champions League.Imi poate enumera cineva cati jucatori de valoare au fost adusi ? in ce perioada? (inainte de intrarea in CL sau dupa) si cati bani au fost investiti in tinerele talente (descoperirea si promovarea lor in prima echipa?). Am avut cativa jucatori peste noi : Mendoza, Pepe Moreno, Thereau. Unde e Abel Moreno si celalat stranier Pedriel??? Daca fac un calcul matematic simplu in 3 ani de CL sau castigat usor 50 mil de euro, bani care sau dus in conturile finantatorului.Atata timp cat avem un patron care nu vrea performanta!!!! fiind interesant doar de bani ( pe primul loc in topul celor mai bogati romani, imi vine a rade) nu facem nimic.Eu de astazi numai urmaresc meciurile Stelei pana cand nu va veni un investitor cu un plan de viitor un an doi nu conteaza numai sa miste ceva.Poate e un pic fortata comparatia dar Steaua a ajuns o epava care la 8-9 luni este alimentata cu petrol dar si acela de o caliatate indoielnica.

f234567k05.11.2008 22:20
Arthuro

1 fault suferit

1,5 km alergati (Zapata a avut 4,1!!!)

Cat vrei sa alerge un atacant in 10 minute? Daca evolua 90 de minute cu siguranta alerga in jur de 10 km.

vlad7505.11.2008 22:20

@Lari

Ar fi interesant sa dai statistica si pentru jucatorii francezi.

Sunt curios sa vad ce performante au obtinut "perechile" indolentilor nostri jucatori (cei cu kilometraj putin)

mountytoma05.11.2008 22:22

dupa un inceput datator de sperante, am redevenit incet-incet romani. adica am asezat kktul, pardon, pe becakatul in varful tortului... cu un Radoi mult sub zero barat (a facut azi toate alea pentru care il injurati pe Lovin pe nedrept de multe ori), szekely dezamagitor, Stancu extraterestru, Semedo inexistent, Dayro nesimtit ca intotdeauna, ce poti sa faci altceva decat sa iti para rau de zapata ca ia goluri desi apara bine sau foarte bine, de Ogararu ca incet incet redevine superjucatorul pe care nu apucase sa il strice ajaxul, ca Goian si Ghionea joaca aproape perfect, ca tiago, p Marin, Banel si kapetanos se descurca mai mult decat onorabil? si ca la sfarsit scorul e 0-2 desi diferenta ca joc a fost foarte mica in favoarea francezilor?

 

astazi mi-a parut rau ca nu se pot face patru schimbari, trebuia scos si Dayro la cateva minute dupa ce a intrat in teren! Semedo a primit o lectie, imi pare rau pentru el ca om, dar trebuie sa inteleaga ca joaca la Steaua acum.

 

si cum bine zicea Balint dupa meci, ar fi cazul la iarna sa scapam de arthuro, Dayro si toja, lui tiago i-as mai da o sansa, azi a dovedit-o. cu conditia sa ramana dupa fiecare antrenament si sa exerseze macar 300 de suturi la poarta! ca la asta chiar nu se pricepe saracul!

 

si evident sper ca si Radoi sa plece, sa se faca de becakat in alta parte. daca e accidentat, sa stea in fotoliu acasa sa se refaca, nu sa doarma in teren si sa trimita toate mingile inapoi sau la adversar!

DanStan05.11.2008 22:22
aaa si apropo cu Fiorentina tot un kkt de Semedo ne-a mancat meciul deci ... daca aveam pe Pepe sau un atacant valoros dadea cel putin 1 gol ...

 

O mica observatie : Pepe e lent. Nici n-ar fi ajuns in fata portii. Atacantii rapizi, puternici si buni finalizatori sunt foarte scumpi. Consecinta : nici un astfel de atacant nu va ajunge la Steaua prea curand.

AmuntBoy05.11.2008 22:23

a facut oaia sezonul asta cel mai slab lot

si gunoiul zice intruna ca vom bate vom face vom drege

 

efectiv nu avem nici un atacant si mijlocas de constructie de valoare

 

c477u7u05.11.2008 22:24
Suntem deja la a 3 participare consecutiva in Champions League.Imi poate enumera cineva cati jucatori de valoare au fost adusi ? in ce perioada? (inainte de intrarea in CL sau dupa) si cati bani au fost investiti in tinerele talente (descoperirea si promovarea lor in prima echipa?). Am avut cativa jucatori peste noi : Mendoza, Pepe Moreno, Thereau. Unde e Abel Moreno si celalat stranier Pedriel??? Daca fac un calcul matematic simplu in 3 ani de CL sau castigat usor 50 mil de euro, bani care sau dus in conturile finantatorului.Atata timp cat avem un patron care nu vrea performanta!!!! fiind interesant doar de bani ( pe primul loc in topul celor mai bogati romani, imi vine a rade) nu facem nimic.Eu de astazi numai urmaresc meciurile Stelei pana cand nu va veni un investitor cu un plan de viitor un an doi nu conteaza numai sa miste ceva.Poate e un pic fortata comparatia dar Steaua a ajuns o epava care la 8-9 luni este alimentata cu petrol dar si acela de o caliatate indoielnica.

 

 

Sa nu uitam de Elton, jucator valoros insa statura il dezavantaja dar sunt sigur ca ar putea face fata cu succes in UCL, si inca unu ar fi Habibou care a aratat ca era jucator valoros si mai era si tanar. Si daca tot intrebi de Pedriel a stat pe margine ca nu a avut cartea verde. Cred ca oricum nu te uitai la toate meciurile ei, daca esti suporter adevarat iti sustii echipa si la bine si la rau.

vlad7505.11.2008 22:26

@AmuntBoy

Ce mai poti spune dupa ce Oierul i-a promis lui Munteanu 300 de mii de euro pentru locul 2 cu actualul lot?

Asta-i om care iubeste performanta?

 

 

mir8605.11.2008 22:27

unde vezi tu bine colegu? cu siguranta Steaua sta in sustinerea mea.

xray_rom05.11.2008 22:28

Trecand peste faptul ca indiferent ce am dori noi, Lyon este Lyon, Campioana Frantei cu buget de peste 200 mil si cu un lot de jucatori de top.

Daca nu pornim de la acesta realitate si judecam jocul Stelei si jucatorii ca si cum ar fi avut in fata Fulgerul Bragadiru inseamna ca nu facem decat sa ne varsam amarul pe "de unde nu-i, nici D-zeu nu cere"

Totusi! Cu toata superioritatea Lyonului, Steaua nu a jucat rau in raport cu valoarea lotului si chiar a pus in probleme atat in atac cat si in aparare.

Lyon Steaua

2 Goals scored 0

4 Shots on target 3

4 Shots wide 2

4 Shots blocked 2

2 Yellow card 3

0 Red card 0

24 Fouls committed 17

-----

Privind aceste cifre seci, se trage concluzia ca Stelei i-a lipsit si ceva fara de care nu poti invinge in aceste partide disproportionate valoric(ca lot): Sansa!Acel noroc minim si moderat!

1) Sa iei un gol in min 44 dintr-o lovitura pe mijlocul portii si apoi peste cateva secunde sa ratezi singur cu portarul(Stancu)

2) Sa dai 3 suturi pe poarta fara sa marchezi, dar sa primesti 2 din 4 suturi.

3) Sa treaca pe langa poarta o minge pe care scria "gol"(lovitura executata de Ogararu), dar deviata in corner ... ne acordat.

4) Sa mai ai si un arbitraj care ne-a vaduvit de niste cornere si faulturi in pozitii bune...

Inseamna ca nu ai noroc.

Pe langa alte crize si jocuri mai slabe, de la inceputul acestui retur de campionat si in CL, cu mici exceptii, Steaua a fost complet lipsita de sansa!

Dar, este Steaua si o iubim chiar atunci cand suntem dezamagiti in raport cu asteptarile de la un club ca Steaua, nu neaparat de la jucatorii ei actuali!

 

PS. Am sperat cu o ardoare vecina cu nesimtirea sa facem un rezultat bun. Spun "nesimtire", pt ca era practic imposibil cu lotul pe care il avem sa bati acolo unde au ingenuchiat mai toti granzii Europei. Invocam Cerul pt a nu mai avea ghinion in bruma de ocazii.Se pare ca Cerul si-a cam luat fata de la noi:)

pulp05.11.2008 22:28

Inca o data se vede ca Steaua, cel putin anul asta, nu se poate apara si sa atace in acelasi timp. In primul meci cu Lyon am atacat dar nu ne-am aparat, in al doilea ne-am aparat si nu am mai atacat deloc. Nicolita mi s-a parut depasit, Semedo..., un plus pentru Kapetanos, Ogararu si Thiago. Iar am jucat ca o echipa mica, iar nu prea am legat pase, dar hai sa speram ca o sa invatam pana la urma din greselile astea pe care le tot facem.

Virgil05.11.2008 22:28

De remarcat ca francezii au inscris cele doua goluri in penultimul minut al fiecarei reprize. 44 si 89! O simetrie nefericita.

Altfel, sigur ca am avut si noroc, dar apararea nu a mai facut greselile imense din meciul tur. Trebuie lucrat la precizia paselor, la posesie, la demarcare si suturi la poarta. Nu in ultimul rand ar trebui sa avem un bun executant al loviturilor libere, iar jucatorii mai multa stapanire de sine si incredere in ceea ce pot sa faca. Rezultatul nu e dezastruos. E un rezultat normal.

mountytoma05.11.2008 22:28
Statistici UEFA referitoare la jucatorii Stelei:

 

Semedo

6 pase bune din totalul de 11 (55%)

4,58 km alergati

 

cred ca Semedo a fost scos pentru ca obosise. daca socotim cat a alergat raportat la timpul cat a fost pe teren, cred ca avea 100 km alergati pe meci. cum insa alerga degeaba, el a primit o lectie, iar ciobanul o palma.

«12348»