Bun. Ce mi-a sarit mie in ochi :
1. jucatorii au incercat sa traga la poarta din toate pozitiile. Am avut cel putin 5-6 suturi din afara careului. Nu cred c-a fost o intamplare, cred ca antrenorul le-a sugerat asta.
2. am avut foarte multe tentative de iesire rapida pe contraatac. Foarte important : iesirile s-au desfasurat intotdeauna coordonat, 2-3-4 jucatori pornind in acelasi timp catre poarta adversa.
3. atacantii nu au mai fost izolati in fata. Stancu si Kapetanos au avut intotdeuna cel putin un al treilea jucator care sa participe la faza, plus unul din cei doi mijlocasi centrali la 10-15 metri in spate. Ca o consecinta, mingea a ajuns la atacanti prin pase scurte si precise, nu prin lansari de 50-60 de metri
4. s-a refacut aripa dreapta. Ieri Ogararu si Nicolita au jucat 'ca pe vremea lui Protasov'. Au umilit efectiv flancul stang al potailor iar in aparare s-au coordonat perfect
5. nu s-au mai facut schimbari ultradefensive. Cunosc cel putin un antrenor care l-ar fi scos pe grec si l-ar fi introdus pe Rada pentru a se apara 'pe linia portii'. Munteanu l-a preferat pe Plesan. Prin prisma rezultatului a fost o miscare neinspirata dar ceea ce ramane e conceptia diferita
6. din punct de vedere fizic potaile sunt superiori. In primul rand ca sunt 'odihniti' dupa 'iesirea calculata' din UEFA. Apoi au avut cateva meciuri pe care le-au castigat fara cine stie ce efort, a fost suficient sa se prezinte pe teren. Se pare ca exista si niste mici probleme in ceea ce priveste calitatea pregatiii fizica a echipei. A fost evident faptul ca pechinezii au inceput sa existe in meciul asta de-abia dupa ce viteza de joc a Stelei a scazut din cauza oboselii. Echipa nu s-a retras incercand sa apere in disperare rezultatul. Pur si simplu potaile au cstigat din ce in ce mai multe dueluri 1 la 1 pe masura ce jucatorii nostri erau din ce in ce mai obositi.
A, as mai avea ceva de spus, dar nu despre meci. Am senzatia ca jijismele tind ca 'prinda' din ce in ce mai mult la stelisti. Va place sa desfiintati jucatori, sa ii declarati nulitati sau expirati dupa cateva meciuri slabe. Exact asta face si Jiji pentru ca cineva din preajma lui i-a spus ca 'expertii stelisti' apreciaza asta. Cati il considerati pe Kapetanos un mare zero ? Foarte multi. Acum, dupa ce a demonstrat ca e un jucator bun (nu o supervaloare, dar un jucator bun) de ce nu mai zice nimeni ca 'n-are valoare de Steaua' ? Cand Dayro a marcat in primavara cu CFR Cluj avea valoare de Steaua ? Cand a marcat la Cluj acum, in toamna, avea valoare ? Cand a marcat cu Galata avea valoare ? Ce ce intr-adevar ii lipseste e atitudinea. Dar 'expertii' nu fac diferenta intre valoare si atitudine. Alt caz. Banel Nicolita. Nu e un super jucator. Joaca bine doar DACA E CORECT FOLOSIT. Daca antrenorul il obliga sa joace ce nu stie se face de ras. E pus sa execute lovituri libere laterale si cornere pentru ca n-avem un alt mijlocas care sa o poata face. Spuneti-mi voi un singur jucator din lotul Stelei despre care sa STIM ca poata face asa ceva. Sezonul trecut il aveam pe Mendoza. Acum ... pauza ...