FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Suporteri si mentalitati

«123456»
reqviem29.10.2008 11:36

Ok, sa incercam sa mentinem un nivel civilizat de discutie. Am incercat sa va prezint o dimensiune realistica asupra a ceea ce se intampla la Steaua, care sunt atributile unui patron de club si cum si le indeplineste in speta Becali. Nu merge nu merge, tineti-o pe a vostra si cu asta basta.

 

Totusi, intelegeti ca articolul asta 'ataca' anumite opinii, diversitatea de opinie in esenta, provoaca ce sa ne mai invartim. Nu are rost sa-i insultati pe cei care analizeaza diferit situatia fata de Domniile voastre atotcunoscatoare, provocati 'plagi deschise' si alte excese de intelectualitate mioritica.

 

Nu aveti nevoie de tot poporul stelist ca sa porniti o rebeliune impotriva lui Becali si implicit a proiectului care l-a initiat. Daca credeti in soliditatea argumentelor voastre nu cred ca trebuie sa va fie frica sa va manifestati. Sa vedem ce iese, ca eu sunt curios cum va decurge o mineriada in mileniul 3. :D

 

 

RedStar29.10.2008 11:37
Asta este o idee geniala! Crede-ma, stiu ce spun, nu cred ca ar o problema. Atat doar, nu exista cadru legal pt asta. Societatea ar trebui inscrisa la bursa, ar trebui emise titluri de valoare-actiuni, si in acest caz ce ai spus tu s-ar materializa insecunda 1.

 

De unde si pana unde o societate pe actiuni trebuie inscrisa la bursa? Atata ecomie stii? Poti face un SA cu un capital minim de 25 000 Euro cu 25 de actionari la inceput si pe urma faci majorare de capital pana la 50 000 000 de euro emitand actiuni nominale. Actiunile se pot tranzactiona oriunde vrei tu, bursa are alt scop.

Protasov29.10.2008 11:45
@reqviem

Daca credeti in soliditatea argumentelor voastre nu cred ca trebuie sa va fie frica sa va manifestati. Sa vedem ce iese, ca eu sunt curios cum va decurge o mineriada in mileniul 3. :D

 

E vorba de un protest al suporterilor. Asta este cu adevarat o jignire, nu suntem mineri!

O sa incercam sa aducem din nou logica la putere in Ghencea, asa cum a stat de-a lungul timpurilor pe care le hulesti tu. Nu uita, Steaua a obtinut rezultate nu pt ca a fost condusa de oligarhi sau comunisti ci pt ca a avut intotdeauna oameni de club devotati, buni profesionisti - aia pe care ii injura Becali.

Asadar, o sa protestam asa cum stim mai bine, fiecare in parte sau impreuna.

sabin130729.10.2008 11:46

Care era ideea articolului si unde s-a ajuns....

 

 

Protasov29.10.2008 11:47
De unde si pana unde o societate pe actiuni trebuie inscrisa la bursa? Atata ecomie stii? Poti face un SA cu un capital minim de 25 000 Euro cu 25 de actionari la inceput si pe urma faci majorare de capital pana la 50 000 000 de euro emitand actiuni nominale. Actiunile se pot tranzactiona oriunde vrei tu, bursa are alt scop.

 

Unde au sa fie tranzactionate acele actiuni? Cine le va stabili valoarea. Cum se va face marirea de capital daca titlurile nu au fost emise inca? Despre ce vorbesti dumneata acolo? Ce rol are bursa?

MoWeed29.10.2008 11:51

@Protasov si RedStar

 

Va rog continuati discutia despre bursa in privat; sunteti off-topic

redondo29.10.2008 12:00

Va deranjeaza ca atunci cand requiem vine cu argumente logice,voi o tineti tot cu placi de genul: Jiji,ciobane pleaca samd? E clar ca multi poate exceptand pe predatorpulse7 sau Protasov nu faceti fata discutiei.

Domnule Asavoaei,in momentul in care spuneti ca nu suspectati pe cineva de prea multa inteligenta doar pentru ca nu va impartaseste punctul de vedere,in opinia mea se numeste jignire.OK ati scris articole,unele chiar bune, dar si altii au facut ceva pentru Steaua.

Cum apare cineva pe forum si spune ceva pro-Becali apar cate 20 de copii in jur de 20 de ani care incep sa-l faca idiot sau prost.Aceiasi copii care atunci cand marele poet LSD batjocorea oameni de cultura precum Florian Pittis doar pentru ca tinea cu Rapid, se prapadeau de ras si ii sustineau penibilitatea.Atunci domnule Asavoaei nu ati iesit cu nici un comentariu sa le atrageti atentia.Am facut-o eu in schimb care abea intrasem pe forum de cateva zile.

Sincer decat sa fiu facut idiot de niste copii de 20 de ani care nici n-au prins generatia 86-89 dar o amintesc mereu, mai bine imi banati comentariile.

Si inca ceva: in opinia multora a-l intelege uneori pe patron inseamna de fapt a fi platit de acesta sau a lucra pentru el - foarte grav

RedStar29.10.2008 12:06
Unde au sa fie tranzactionate acele actiuni? Cine le va stabili valoarea. Cum se va face marirea de capital daca titlurile nu au fost emise inca? Despre ce vorbesti dumneata acolo? Ce rol are bursa?

 

La sediul societatii cu un notar de fata. Adunarea generala. Adunarea generala aproba majorarea de capital prin emisune de actiuni, iar participarea lor de initiala de 4% se va diminua. Pentru a se strange acei bani necesari majorarii se vand actiunile.

Bursa este un tip de piata de capital reglementat. E mult de spus depre bursa, dar in princiupiu o societate isi listeaza actiunile la bursa pentru a strange capital pentru investitii, iar cotatia la bursa reprezinta gradul de incredere acordat acelei societati.

Dar ca sa iti vinzi actiunile nu e nevoie sa te listezi la bursa.

 

Iar eu cred ca vorbesc despre niste lucruri pe care ar trebui sa le stie oricine, nu ca sa se intrebe ca boul de ce Becali are atatia bani si el nu.

MoWeed29.10.2008 12:07
Si inca ceva: in opinia multora a-l intelege uneori pe patron inseamna de fapt a fi platit de acesta sau a lucra pentru el - foarte grav

Pai nu pot intelege cum un stelist adevarat, care a mai si prins generatia 86-89, poate sa sustina un om care ne-a transformat dintr-un club intr-adevar superior intr-un club plin de scandaluri, condus de rude; intr-un club necinstit. E greu de inteles cum un om caruia jucatori ca Hagi, Lacatus, Boloni i-au adus atatea bucurii, sa accepte ca acesti oameni sa fie jigniti de un neica-nimeni, care nici macar nu stie 11-le de la Sevilia. E greu de inteles cum un om care a prins generatia 86-89, in care jucatorii stelisti aveau o adevarata mentalitate de campioni, poate sa sustina un om pentru care singurul obiectiv este malaiul din CL, un om care nu vrea neaparat campionatul(doar si locul 2 ii aduce bani) si nu vrea in nici un caz Cupa Romaniei.

De aia cei care-l sustin pe Jiji, care il inteleg(desi prostia in forma pura nu poate fi inteleasa cu desavarsire) trebuie sa fie platiti de el daca sunt intr-adevar stelisti adevarati.

redondo29.10.2008 12:15

Mo Weed

Nu i-a jignit nici pe Hagi si nici pe Lacatus ci le-a acceptat demisiiile atunci cand situatia clar o cerea. Cu Lacatus chiar nu a avut nimic,insa cu Hagi s-a contrat deoarece nici Hagi nu a tacut atunci.Boloni e un sclav al banului,pentru bani a a lasat nationala in 2001 si pentru bani ar fi semnat si maine cu Rapid. Iordanescu in 98 cand preluase nationala Greciei a spus ca vrea ca Panathinaikos sa bata Steaua atunci pt moralul nationalei.Uneori Becali le-a spus lucruri reale in fata.

Care e problema daca el considera ca Hagi nu e antrenor mare.De ce nu preia si Hagi o echipa mica cum au facut-o si altii? Scuze el e Marele Rege si merge doar la echipele mari unde sta 3 luni si pleaca.

vanfootball29.10.2008 12:20

redondo si requiem for a dream nu inteleg multe lucruri despre un club de fotbal. Sunt sigur ca nu ar mai tine cu Steaua daca ar retrograda, pentru ca ei nu sustin ideea de Steaua, ei sustin o echipa cu bani si ceva performante. Cand nu o sa mai fie bani si performante, se vor lepada de tot. Oamenii ca ei l-ar sustine si pe Borcea daca ar prelua maine Steaua, atata timp cat baga cativa euro in club si echipa merge in UCL...

 

@redondo

Nu stiu de ce discutam cu tine, tu nu cunosti nici istoria recenta a fotbalului. Hagi a antrenat o echipa mica, domnule Coriolan, care se numea Bursaspor. Incearca si tu sa fii la curent cu fotbalul, daca tot vb despre el.

Spui ca Gigi nu l-a jignit pe Hagi pe principiul "eu l-am facut militian, el m-a facut oligofren, dar nu ne-am jignit". Hai, lasa-ne, ca puti a branza!

dee29.10.2008 12:22
Mo Weed

Nu i-a jignit nici pe Hagi si nici pe Lacatus ci le-a acceptat demisiiile atunci cand situatia clar o cerea. Uneori Becali le-a spus lucruri reale in fata.

 

cand lumea te va cataloga drept png-ist, nu te va jigni, va spune adevarul. Pacat ca incerci sa-l intelegi pe Becali, insa ramai la stadiul ala (de intelegere) si nu ai ajuns inca la concluzie.Majoritatea am facut-o. Am senzatia ca te ghidezi dupa principiul "in tot raul e si un bine", caci altfel nu-mi explic pozitia ta vis a vis de Becali. Eu spun ca mai rau decat ne este acum nu poate fi.

bodanelu29.10.2008 12:24

@redondo care sunt valorile clubului Steaua?

sabin130729.10.2008 12:27

Ce argumente pro si contra Becali? Se cauta logica acolo unde ea nu este.

 

A fi stelist in opinia mea inseamna a nu fi de acord cu Becali si managementul lui, si a fi de acord cu orice forma de protest care poate duce la indepartarea acestui nenorocit. Nu ma intereseaza cat de violente, pasnice, elevate, primitive, glorioase, anonime sunt formele care ar putea duce la extirparea cancerului. Scopul ma intereseaza: extirparea lui. Metodele folosite depind de societatea in care traim, a caror principii, modele, prototipuri din pacate se regasesc in mare masura in acest personaj mizerabil.

 

Ce argumente vreti domnilor Victor, reqviem, redondo and company? Suntem satui de neghiobiile lui care imormanteaza Steaua si spiritul ei zi de zi, si suntem gata sa facem orice compromis pentru a spera macar ca nu se va mai intampla aceasta. Este arhi-dezbatut, comentat, in toate modurile cu putinta si pe acest site, si acum veniti cu intrebarea aparent naiva, nevinovata, dar foarte intoxicata ¨Ce aveti cu Becali? ¨.

 

Nu am inteles de ce ¨valoarea¨ este data de numarul de ani sau de minute de fotbal vazute.. Poti sa fi vazut toate meciurile Stelei si sa nu fi priceput nimic. La care se adauga cei care premeditat nu inteleg nimic, si acum vin sa ne povesteasca de ce ar trebui sa ramana Becali aici.

Mai nou nu se sesizeaza nici atacurile lui Becali mai directe (¨laiv¨) sau mai voalate prin intermediul presei prostituate la adresa acestor oameni care au constribuit decisiv la imaginea, faima, gloria acestui club. Imagine, faima, glorie pe care Becali le foloseste ca panou publicitar, arma electorala in goana lui nebuna dupa imagine, puetere, pentru ca in secunda urmatoare sa dea cu ele de pamant fara nicio retinere.

 

Gigi, pleaca dracului din Ghencea si ia-ti si acolitii ¨coerenti¨ si ¨logici¨ cu tine!

Protasov29.10.2008 12:30

@Redstar,

 

Noi doi vb aceasi limba, atat doar ca tu intoxici in jur cu informatii indeajuns de incorecte ca sa dai de inteles ca nu e nimic de facut. Ceea ce nu este nicidecum adevarat., este chiar foarte usor de listat pe bursa si de vandut macar pachetul majoritar. Cata naivitate, cu un notar in fata!

 

Ca sa respectam topicul articolului te invit la o discutie in privat, asa cum ni s-a sugerat pe buna dreptate.

redondo29.10.2008 12:35

Comentariul lui vanfootball e unul jignitor si nu are rost sa-i raspund.

Ca fapt divers : Steaua are cei mai multi suporteri din tara nu pentru ca rosu-albastru e cea mai frumoasa combinatie de culori ci pentru ca a fost mereu acolo sus unde se mentine si cu Becali.Daca ar retrograda si ar sta cativa ani in B nu stiu cati suporteri ar mai avea - eu unul nu sunt din aceasta categorie.

 

cand lumea te va cataloga drept png-ist, nu te va jigni, va spune adevarul. Pacat ca incerci sa-l intelegi pe Becali, insa ramai la stadiul ala (de intelegere) si nu ai ajuns inca la concluzie.Majoritatea am facut-o. Am senzatia ca te ghidezi dupa principiul "in tot raul e si un bine", caci altfel nu-mi explic pozitia ta vis a vis de Becali. Eu spun ca mai rau decat ne este acum nu poate fi.

Nu sunt png-ist si nici nu ma intereseaza politica prea mult(sunt PRM- ist).

Suporterii Stelei Rosii Belgrad care n-a vazut Liga Campionilor in varianta moderna se roaga dupa un Becali, Spun ei :sa vina unul prost,neghiob,orice numai sa ne scoata din mediocritatea asta.

Steaua insa n-a ajuns asa de jos asa ca discutam ipotetic.

Poate ma insel eu, nu neg, dar pentru asta nu trebuie sa fiu jignit.

 

 

Foloseste cu incredere butonul edit.

dee29.10.2008 12:46

@redondo

Steaua nu poate exista in afara performantei, insa poate exista fara Becali.

 

N-ai prins aluzia cu jignirile. Daca ti-ai permis sa spui o enormitate de genul "Becali nu i-a jignit pe Hagi si pe Lacatus, le-a spus niste lucruri reale in fata", atunci mi-am permis si eu sa fac o deductie.

redondo29.10.2008 12:50

@dee

Nu ai fost tu cel care a jignit,au fost altii.

bodanelu29.10.2008 12:53

@redondo raspunde-mi te rog la intrebarea de mai sus!

Protasov29.10.2008 12:56
Nu sunt png-ist si nici nu ma intereseaza politica prea mult(sunt PRM- ist).

Suporterii Stelei Rosii Belgrad care n-a vazut Liga Campionilor in varianta moderna se roaga dupa un Becali, Spun ei :sa vina unul prost,neghiob,orice numai sa ne scoata din mediocritatea asta.

Steaua insa n-a ajuns asa de jos asa ca discutam ipotetic.

Poate ma insel eu, nu neg, dar pentru asta nu trebuie sa fiu jignit.

 

 

Steaua Rosie Belgrad se afla in Serbia! Serbia spre deosebire de Romania se afla in afara granitelor UE intr-o situatie economica dezastruoasa. Intr-un mediu economic care nu suporta nici un fel de investitii de perspectiva in momentul asta.De ce nu dai exemplul super echipei Dinamo Kiev? Unde au fost pompate milioane de E?

 

Steaua Rosie Belgrad nu are nici pe departe materialul uman, oameni cu experienta cati ar putea avea Steaua daca maimuta i-ar lasa sa isi faca treaba in club! Uiti ca au castigat cupa cu Belodedici in teren. Unde se regaseste astazi Belodedici in organigrama clubului Steaua?

Unde sunt Ienei, Iordanescu, Petrescu, I Dumitrecu sau generatiile de antrenori de juniori, toti candva crescuti de Steaua?

Este o comparatie nepotrivita, chiar tendentioasa. Steaua este o scoala de fotbal cu mult peste valoarea celei de la Belgrad.

redondo29.10.2008 13:06
@redondo raspunde-mi te rog la intrebarea de mai sus!

Cred ca aceleasi valori care ar trebui sa caracterizeze orice club de fotbal : respectarea traditiilor,mentinerea nivelului de performanta si promovarea ideii se competivitate,fara a jignii adverarii.

Poate mai sunt, nu ma pot gandi acum la toate.

David_Steaua200729.10.2008 13:07

Nea Redondo,un copil de 20 de ani poate iubeste mai mult si mai dezinteresat Steaua decat unul de 50 de ani cu IQ sub limita, dar cu prea multi bani si tupeu (din ala nesimtit)

Daca el spune cu gura lui ca nu-l intereseaza Cupa(logic,nu aduce banu') si ca obiectivul antrenorului e locul 2(stim de ce) pai atunci cum am putea sa-i gasim scuze?

Jigneste pe toate lumea(in cel mai urat mod posibil) dar cand i se plateste la fel nu ii place!

El crede ca banul e tot ce conteaza...Sunt chiar curios daca Steaua a mai avut asa reputatie proasta in istoria ei, printre suporterii echipelor adverse!(cineva mai in varsta ar putea sa ne zica)

Situatia e chiar urata!!

Forza Steaua!

dee29.10.2008 13:07
Steaua insa n-a ajuns asa de jos asa ca discutam ipotetic.

 

e clar, avem viziuni diferite. Din contra, eu cred ca Steaua, datorita managementului deficitar si a conducerii a ajuns foarte jos,cu o imagine patata, in timp ce tu, cand spui decadere te referi strict la performantele echipei.

redondo29.10.2008 13:12

@Protasov

Dinamo Kiev nu e un exemplu potrivit deoarece in capitala nu are concurenta si multa vreme cand a jucat constant in Liga nu a avut nici in campionat(pana sa apara Sahtior).A avut doar pe perioada URSS cu echipele moscovite.

Steaua a avut mereu concurenta in capitala si mai nou si in provincie.

bodanelu29.10.2008 13:14
Cred ca aceleasi valori care ar trebui sa caracterizeze orice club de fotbal : respectarea traditiilor,mentinerea nivelului de performanta si promovarea ideii se competivitate,fara a jignii adverarii.

Poate mai sunt, nu ma pot gandi acum la toate.

 

atunci suntem o echipa de pluton. Nu ne deosebim de alta echipa din Liga 1.

simboluri? trecut cu performate? cupe? trofee?

 

Cate cupe am castigat de cand este Becali la echipa? ca tot vorbim de performante? Sau cupele nu sunt performante, ca nu aduc bani?

«123456»