Mai, poate va deranjeaza ce va spun, dar asta e. Multi dintre voi nu au nici o treaba cu Steaua. Voi sunteti indragostiti de un mit comunist, de niste performante arhaice, obtinute in niste conditii anormale. Nu aveti capacitatea sa percepeti capitalismul. Tragic, dar asta e realitatea, jignidu-i pe cei care inteleg dimensiunea in care traiesc, spre deosebire de voi, va e caracteristic, voua celor care v-ati facut cuibul in aceste mecanisme de imagine ale clubului si practic l-ati ingropat de viu. Presa nu putea niciodata sa-si permita asemnea mascarade fara suport si infiltratii.
Nu stiu ce a inteles domnia ta din vizitarea acestui site, insa ceea ce este scris mai sus nu este sustinut in nici un fel de argumente serioase si imi pare mai curand un discurs paralel cu realitatea de fapt.
Problema esentiala este definirea identitatii.
Cand domnia ta vorbeste de "treaba cu Steaua" ar fi cazul sa lamurim de la bun inceput ca fiecare dintre noi percepe in felul sau ce este "Steaua" si ca fiecare are treaba cu ceea ce el considera ca este reprezentativ pentru "Steaua".
Ceea ce urmeaza dupa fraza mentionata este simplu dat cu presupusul de aflare in treaba si, in consecinta, fara relevanta.
Paragraful urmator insa nu este constituit din "hai sa ne dam cu parerea" ci din afirmatii cu pretentii de valabilitate cat de cat:
Steaua dupa 2000 e o alta Steaua, da sunt complet de acord. Numai ca e cea normala, la modul cum este construita, finantata, manageriata, etc. Am intrat in normalitate.
Ceea ce este preocupant este ca dupa ce au fost insirate de-a lungul timpului atatea argumente clare, domnia ta inca poate sustine cu convingere ca actuala stare de lucruri de la Steaua este normalitatea.
In primul rand, cetateanul George Becali (pe care, pentru convenienta, il voi numi de aici incolo "oier") trebuie sa isi defineasca statutul sau in organigrama societatii. Atata vreme cat el nu este oficial nimic insa isi atribuie titulaturi de tipul "patron", "creditor", "finantator", este inutil sa vorbim macar de normalitate si Steaua in aceeasi fraza. In orice club de fotbal organizat in mod sanatos, exista o impartire a sarcinilor si niste atributii specifice ale fiecaruia. Oierul incalca in mod regulat atributiile diferitilor membri din staff pentru ca la atat il duce mintea: chestiunea grava nu este ca atat il duce mintea (in definitiv asta e problema lui) ci ca a avut si are in continuare posibilitatea sa faca pe despotul slab luminat pe spinarea FC Steaua.
In al doilea rand, odata clarificat si respectat statutul oierului in cadrul clubului, trebuie ca fondurile sa circule intr-un mod reglementat decent, nu dupa toanele acestuia. In momentul actual, la doua-trei iesiri pe sticla televizorului, oierul ne vorbeste despre ultimele sale "inginerii" la limita evazionismului fiscal (si de ambele parti ale limitei).
In al treilea rand, starea de normalitate se manifesta prin obiective coerente pe termen mediu si lung, stabilite si mai ales urmate cu seriozitate si profesionalism de un staff decent.
Ceea ce domnia ta numeste "normalitate" este un C.A. controlat de rubedeniile de paie ale oierului, de imixtiunile acestuia (si, mai nou, ale verilor) in treburile clubului care nu sunt de competenta lui, inexistenta unei strategii reale pe termen mediu si lung (schimbarile de antrenori, vanzoleala de jucatori, schimbarile constante de abordare o denota cu claritate).
Domnia ta vorbeste mai jos de un asa-zis "proiect Steaua 2000" de care n-a auzit mai nimeni: inainte de a va produce cu arogante la adresa colegilor de forum care chipurile nu au inteles normalitatea pe care o propovaduiti, ar fi cazul sa expuneti in linii mari in ce consta acest maret proiect "capitalist" si ce anume a fost intreprins pana acum in cadrul sau.
Cine simte ditamai satisfactia sportiva cand ia titlul batandu-se cu doar cu Dinamo, mai putin pe teren si mai mult prin birouri, nu are ce cauta la aceasta noua Steaua.
Nu cred ca vreunul dintre colegii de forum ar dori sa castige ceva prin manevre de birou, in schimb multe dintre scandalurile avandu-l in centrul atentiei pe oier si in anexa numele Stelei s-au referit la chestiuni... sa le zicem de birou, si pentru care oierul este persona non-grata cu merit deplin in acest sens pentru majoritatea suporterilor.
Cine crede ca jucatori care au fost adusi si tinuti cu forta la Steaua de Maria sa Alecsandrescu and Valentin, macar se compara cu un caracter unic ca cel a lui Mirel Radoi, care putea oricand sa plece si sa castige infinit mai mut, deasemnea nu are ce cauta.
Numai cineva profund ignorant sau masluitor al adevarului poate emite o ineptie precum cea de mai sus. Ion Alecsandrescu era un conducator de fotbal exceptional. Valentin a fost un sfatuitor si apropiat al echipei intr-o anumita perioada, care le-a inlesnit unora transferuri in afara tarii. Nici unul dintre ei nu a tinut cu forta vreun jucator. E adevarat doar ca au insistat pentru ca anumiti jucatori sa ajunga la Steaua, insa daca acestia nu doreau, nimeni nu i-a mentinut cu forta la club. Inteleg ca pentru suporterii cluburilor frustrate de performantele obtinute de Steaua era mai usor de suportat ideea daca acceptau legenda urbana a jucatorilor luati cu arcanul si tinuti cu pistolul la tampla, insa aceasta nu s-a verificat nici macar in cazul lui Gica Popescu (care s-a dat mare disident mai apoi).
Daca domnia ta este intr-adevar un stelist, ar fi foarte bine sa nu mai apara aceasta stupida legenda urbana perpetuata mai recent de oier pentru a isi justifica propriile esecuri. In rest, orice discutie pe aceasta tema trebuie sa plece de la lectura obligatorie a cartii lui Vochin in care sunt condensate o serie de informatii esentiale despre acea echipa de vis, iar nu inventii de frustrati.
Cat il priveste pe Mirel Radoi, nimeni nu ii Neaga atasamentul si valoarea, insa partea cu "putea oricand sa plece si sa castige infinit mai mu[l]t" miroase a branza de oaie propagandistica.
Eu ca fan al Stelei si cineva care suporta proiectul Steaua 2000 si tot ce s[-]a facut acolo, de la privatizarea totala a clubului si descotorosirea de epoleti pana la cele 3 aparitii in cele mai bune 32 echipe din Europa
Non basta vincere, devi vincere e convincere (Arrigo Sacchi)
Milanul lui Sacchi a invins si a convins.
Steaua lui Jenei si Iordanescu a invins si a convins.
Steaua oierului a castigat ceva experienta insa nu a convins. Mai e mult pana departe.
Orice proiect in care nu exista obiectivul final de a invinge si a convinge este de aruncat la cosul de gunoi.
vad zi de zi o groaza de indivizi si istorici, care nu au nici un fel de sentiment fata de aceasta echipa, in speta generatie, fata de aceasta epoca contemporana
Nu au nici un sentiment?! Ba da: de mila si compatimire sincera. Gruparea FC Steaua nu stie astazi ce e aia profesionismul in schimb oierul fornaie peste tot ca ca [!] el nu mai e nimeni. Scuze daca am apucat sa cunoastem atat alta Steaua si alte cluburi profesioniste iar comparatia cu Steaua de astazi in ceea ce priveste organizarea si cea mai mare parte a angajatilor clubului nu ii este favorabila acesteia din urma.
Lasati aceasta echipa si acest site pe mana suporterilor pe care ii are.
Site-ul este mentinut si folosit de suporterii Stelei, nu e problema lor daca domnia ta crede ca acestia ar fi altceva. Ca persoana implicata in maretul proiect "Steaua 2000", domnia ta poate cere oricand atribuirea unei pagini pe site-ul clubului (www.steauafc.ro) in care sa va expuneti pe larg punctele de vedere. Pe acest site insa trebuie sa va resemnati cu statutul de utilizator egal indreptatit cu toti colegii de forum.
Si terminati cu intimidarile si amenitarile ca nu rezolvati nimic. Stiu foarte bine cum filtrati voi opinile si parerile ca doar am fost banat pana in 2013 pe userul 'steaua_nbc' pentru punerea in cuvinte a unui adevar dureros.
Din cum v-ati manifestat pana acum, banuiesc ca ban-ul a fost cat se poate de justificat. Domnia ta seamana vant pentru a culege un rezultat proverbial, nu spune adevaruri dureroase.
Presupun insa ca sunteti in masura sa invatati ceva din experienta trecuta. Incepeti prin a va abtine de la caracterizari facute celorlalti si afirmatiile mult prea sententioase despre cum ar gandi ei si expuneti punctele proiectului de care ati amintit, pentru a avea o baza de pornire.