Pacat ca Mutu a lovit cu nasul acea minge centrata de Dorin Goan.
Tocmai in timpul meciului l-a apucat si pe Mutu sa prizeze ceva?
Al naibii nas!
Pacat ca Mutu a lovit cu nasul acea minge centrata de Dorin Goan.
Tocmai in timpul meciului l-a apucat si pe Mutu sa prizeze ceva?
Al naibii nas!
Pacat de inceputul bun din prima repriza.Chiar speram intr-un joc de zile mari....insa Piturca nu se dezminte.
Contrar afirmatiilor mai marelui fotbalului romanesc,l-am numit pe Nasu,Romania a pus probleme apararii franceze in momentele in care a atacat.Dar atata timp cat el face astfel de afirmatii,cum ca nu putem ataca Franta,ce pretentii sa mai ai la poker-istul Piti sau la jucatori.De fapt la unii jucatori.Goian magistral {palme celor ce l-au numit cu inversunare MERCENAR cand vroia sa plece de la Steaua},in rest ,din punctul meu de vedere,MODESTI!!!Dupa inceputul bun ,cu doua goluri,chiar am inceput sa cred ca avem o echipa nationala care poate juca fotbal adevarat in fata unor echipe bine cotate.Insa Piturca a tinut mortis sa ne arate ,daca mai era nevoie,cine este cel ce pune coarnele in pamant si ara fara a privi,macar un pic,in jur.Asa ca nu a schimbat nimic in jocul baietilor si rezultatul s-a vazut."Imi place"la nebunie afirmatia multor oameni de fotbal:ATAT S-A PUTUT!
Pacat ca Mutu a lovit cu nasul acea minge centrata de Dorin Goan.Tocmai in timpul meciului l-a apucat si pe Mutu sa prizeze ceva?
Al naibii nas!
Instinctul nu l-a tradat pe droghi droghi, a fost un impuls de moment;))
in fine , lasand gluma cat timp piti e antrenor si nu vede unele lucruri cum ar fi faptul ca respectivul Cocis, Tames, Rat, Mutu, Marica, au fost maini moarte in meciul de aseara... (dc nu i-o fi schimbat mai rpd nu stiu...) adios meciuri spectacol si rezultate bune
in prima repriza..in special in primele minute am jucat FENOMENAL..dar in repriza a2a ne`am retras aiurea fara sa incercam un scor mai mare...si asta a ajutat FRANTA sa egaleze...macar le`am aratat ca putem sa fim macar la nivelul lor:D
Am facut 2-2 pentru ca avem cei mai prosti conducatori de fotbal de pe planeta. Cum sa joci tu pe gropi cand ai Ghencea un gazon impecabil fata de Constanta?!?!
oieru a zis la fanatik, ca pe vremea lu Piturca, Steaua juca cel mai frumos fotbal
, si ca e posibil sa se intoarca intr-o zi la echipa....
asa ca, sa ne rugam sa nu-l demita de la nationala ![]()
Nationala noastra nu face nici 2 parale pentru k avem un antrenor sub-mediocru,o conducere corupta fara un plan adevarat de management care isi bazeaza deciziile pe cumetrii si ieri am avut si un public jenant,si spun asta cu rusine in glas pentru k eu sunt constantean la origini.
Publicul a fost slab ieri pentru k galeria locala nu e una de calibru daca se poate spune asa si oricum si aia care au incercat sa cante nu au fost multi,ca sa nu mai zic k 25% din invitatii au mers la sponsorii nationalei,adica la panarame care stau tot meciul jos. Am fost pe stadion la meciul cu Cehia si a fost o super-atmosfera,aproape comparabila cu ce se intampla pe Ghencea cand avem un meci cu miza. Am vorbit cu taica-miu care a fost la meci cu un prieten si chiar si la 2-0 era ca la parastas acolo,dar macar asa nasul poate sa stea linistit k doar nu o sa-l injure prietenii sponsorilor nationalei.
La 2-0 ieri stiam k o sa fim egalati cand i-am vazut fata lui piti,omul era speriat de-a binelea la 2-0 pentru noi si stiu si de ce. El si-a facut o tactica de contra-atac care a mers perfect pana atunci,insa la 2-0,noi,fiind romani verzi ne-am retras in munti k sa zic asa si i-am lasat pe dusmani sa ne atace chiar in jurul careului de 16 m in loc sa-i tinem mai sus. Muresan a fost singurul care a mai tinut mijlocul,cocis si fl.Petre fiind absolut penibili pe acel post. Am avut mare noroc ieri cu cele 2 goluri:primul dat pentru k marica(sau Mutu nu mai stiu exact) s-a dezechilibrat intr-un duel cu un francez si a trecut mingea printre picioarele lui iar Petre a profitat de visatorul de langa el iar al doilea gol un clasic al lui Goe care a venit nemarcat si a profitat si de lipsa de reactie a tanarului portar francez.
D-aici incolo s-a rupt firul pentru k francezii au iesit din apatie si noi am intrat in ea(in faimoasa contemplare mioritica). Eu nu ii reprosez lui Piturca acest meci neaparat ci modul in care face selectia,se poarta cu Nationala de parca ar fi Steaua pe vremuri,adica face ce vrea muschiul lui iar sunt multi tampiti care il lauda k s-a calificat la Euro,uitand k atunci cand te califici intr-o competitie trebuie sa si realizezi ceva acolo. Nationala noastra avut toate atuurile la Euro,un public fantanstic,o franta moarta de-a binelea si o italia neobisnuit de ofensiva care ne-a lasat destule spatii(k sa nu mai zic de penalty-ul lui Mutu) si o olanda binevoitoare. Ce-am facut noi? Ne-am dat cu stangul in dreptul iar aceasta generatie si-a indeplinit potentialul de ratati. Eu de fapt nu le-as spune generatia de ratati ci generatia care nici macar nu a incercat sa joace fotbal. Acesti baieti sunt niste speriati mai mult sau mai putin valorosi condusi de un antrenor mic,pitic cu niste fixatii ciudate cand vine vorba de tactica si de anumiti jucatori.
Deranjant cu adevarat la piti e modul in care face selectia,o selectie care sfideaza orice logica. Exista anumiti jucatori care trebuie tinuti in circuitul Nationalei(Mutu,Chivu,Goian,Radoi,Lobont etc) insa restul jucatorilor trebuie selectionati dupa forma,pentru k la nationala se joaca un meci la cateva luni,aici nu poti forma o coeziune adevarata,faci un sistem,bagi niste jucatori pe acele posturi si speri sa-ti iasa pasenta. La capitolul jucatori in forma o da rau de tot in bara Piturca,si culmea e k toti acestia de obicei vin pe posturi de la mijloc in sus,iar apoi ne intrebam de ce nu dam gol,pai cu sa dam daca e doar Mutu in avanposturi iar acesta nu trece printr-o perioada buna.
Ce pana mea cauta cocis,fl.Petre,tamas,marica la echipa nationala? Tamas e varza cu carne la caini si totusi prinde echipa nationala. Marica,vorba umflatului de ivanovici,a ramas doar freza de el,ca sa nu mai vorbesc de declaratia sa imbecila de dupa meci(stiti aia "e cumva Romania vreo echipa mare?")Nu boule nu suntem o echipa mare dar nici nu putem deveni cu o mentalitate d-asta infecta.George Ogararu,oricat de mult il stimez,nu merita dupa forma aratata sa fie titular ieri ci sapunel,titular la porto de cateva meciuri incoace. Pe fundul terenului trebuia sa avem un cuplu Chivu-Goian iar la mijloc muresan + 2 jucatori tehnici gen aliuta,costea,trica,mara etc. I-am prins pe francezi cu o echipa tanara,in reconstructie,cu 2 fundasi varza pe centru si noi am preferat sa o frecam la noi in careu odata ce am avut 2-0.
Nici nu mai conteaza daca ne calificam sau nu,eu imi dau deja seama k nu vom face cine stie ce acolo cu acest antrenor. Piti e un antrenor destul de siret cat sa se califice la turnee finale(iar asta e o calitate de-a lui orice am zice) dar n-are stofa sa mearga mai departe,e un antrenor limitat k sa nu zic mai mult.
Asta e,sa speram k generatia viitoare va fi mai breaza si k va fi antrenata de un antrenor tanar cu valoare si cu ganduri mari.
CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.
Am facut 2-2 pentru ca avem cei mai prosti conducatori de fotbal de pe planeta. Cum sa joci tu pe gropi cand ai Ghencea un gazon impecabil fata de Constanta?!?!
Pai la Constanta 12.000 de romani au fost dominati de vreo 100 de francezi din care majoritatea erau pensionari. Deci nu prea avea cine sa-l injure pe Sandu si desigur pe prafuitul ala de Mutu
Daca scotea Lobont sutul lui Gourcuff si se termina 2-1 pentru noi,acum toti erati in extaz si erati acum mari romani!Insa pentru ca s-a terminat 2-2 sunteti toti acum anti-romani si incepeti sa criticati!la ce jucatori avem rezultatul e foarte bun!si inca un lucru nu inteleg(chiar daca sunt stelist):de ce ii criticati numai pe Lobont,tamas sau Mutu(care sunt sau au fost javre) si nu il vedeti pe Ogararu care a fost depasit de cele mai multe ori cu usurinta de ribery sau Henry!apropo de ribery:ce viteza si tehnica are omul acesta....senzational!!!!
Nu vi se pare ca sunteti cam ipocriti?
Am stat si am citit ce ati scris pe aici.Majoritatea sunteti nemultumiti si il atacati pe Piturca.
Dar nu e Piti in aceeasi situatie ca si Laca?
Piturca a calificat Romania la un turneu final.Lacatus a calificat echipa in CL.
Piturca a batut Olanda, Lacatus pe Galata.
Piturca a facut egal cu Franta, Lacatus cu Fiorentina.
Si totusi, pe Piti il injurati iar pe Laca il aparati.
De ce il criticati pe Piti?
Pt ca echipa nu joaca, pt ca sistemul e gresit, pt ca reprofileaza fara numar, pt ca face selectia aiurea,pt ca e in cardasie cu Sandu.
In mare parte astea sunt si problemele lui Lacatus.
Si atunci va intreb, nu vi se pare ca sunteti un pic cam ipocriti?
p.s.
Sa nu se inteleaga ca il apar pe Piturca.Din punctul meu de vedere, nu are ce cauta la Nationala.
pana sa deschid televizorul era 1-0 prin golul lui Petre... nu-mi venea sa cred ca dadusem gol frantei asa de repede. am auzit apoi ca a fost o greseala a lor asa ca mi-am revenit. a venit apoi lovitura magistrala a lui Goian si ma gandeam la Piturca: prost sa fii, noroc sa ai!
apoi lucrurile au revenit la normal. la primul gol al francezilor ai nostri nici nu stiau unde e mingea, cand au vazut-o era deja in poarta. acest ribery este dupa parerea mea cel mai bun jucator din lume la ora actuala. si intr-un picior si cu splina in mana ne-a facut mucii cravata. noroc ca in combinatiile pornite de el mai participau si alti jucatori, altfel o luam rau de tot. dupa ce ne-a scos de cateva ori, Lobont s-a facut un pic de ras la golul 2 al francezilor, foarte frumos de altfel.
a fost un rezultat pe masura mentalitatii care domneste la nationala Romaniei, si printre cei mai multi conationali: e bine si asa...
in afara de Goian, care a jucat foarte bine, mi-au placut marica si muresan (greu lui Radoi sa revina in echipa, caci Piturca nu cred ca renunta la cocis, e tanar si transferul lui ar fi de multe milioane, deci un comision gras!), nici Ogararu nu a jucat rau. Mutu a fost o pleasca atarnand in teren si tragand echipa dupa el ... in jos! pacat ca nu a intrat costea la pauza in locul drogatului. iar intrarea lui Gigel bucur in locul lui Petre a fost chiar de rasul curcilor, daca mai zice cineva acum ca nu e evident ca echipa nationala se face dupa interesele impresarilor...
asa ca pana la urma, avem nationala pe care o meritam. generatia de aur a fost un rasfat, tara asta nu merita asa echipa!
Nu vi se pare ca sunteti cam ipocriti?
Si totusi, pe Piti il injurati iar pe Laca il aparati.
De ce il criticati pe Piti?
p.s.
Sa nu se inteleaga ca il apar pe Piturca.Din punctul meu de vedere, nu are ce cauta la Nationala.
Piturca are la indemana o arie de selectie mult mai mare, cu jucatori mai valorosi decat are Steaua. Mai mult, Mutu si Chivu sunt jucatori de anvergura internationala, iar Steaua nu-i are decat pe Radoi si Goian, fotbalisti cu profil defensiv.
Experienta internationala a lotului national este (sau ar trebui sa fie) superioara lotului Stelei.
Steaua lui Lacatus nu a aratat in niciun meci atat de urat cum a aratat Nationala la Euro sau aseara cu Franta.
Steaua lui Lacatus nu a fost dominata teritorial atat de evident nici la Florenta, nici cu Bayern, in conditiile unui lot inferior valoric.
Steaua lui Lacatus isi creaza ocazii, nu sta DOAR in aparare, ca echipa lui Piturca.
Steaua lui Lacatus e in stare sa dea mai mult de 3 pase consecutiv indiferent de adversar. Aseara si la Euro, Nationala lui Piturca, in ciuda unui lot superior valoric, nu dadea mai mult de trei pase decat daca doua din ele erau inapoi.
Dobrin, Raducanu, Hagi, Dumitrescu, Petrescu, A.Ilie, Dumitrache, Munteanu(Avut macar ABC:ul fotbalistic), Popescu, Belodedic, Lacatus etc..Sa nu zici ca romanul nu afost technic, ca romanul afost o-data - technic si talentat. Dar acum?..
Acum nu e. Asta-i viata. Romania nu se va mai califica la urmatoarele turnee finale. E o catastrofa ? Si Ungaria a avut cateva superechipe iar astazi sunt penibili.
Si ce? E ceva normal? E ff tragic...Oricum, vom naturliza jucatorii strainii..
care jucatori straini??? jucatorii astia adusi de prin tarile calde sunt doar de moment , joaca in euforie , didi si fabiani ne uimeau si acum nu stiu cum sa faca sa scape de ei , duro care o jucat si pe la Steaua si exemplele pot continua
Piturca are la indemana o arie de selectie mult mai mare, cu jucatori mai valorosi decat are Steaua. Mai mult, Mutu si Chivu sunt jucatori de anvergura internationala, iar Steaua nu-i are decat pe Radoi si Goian, fotbalisti cu profil defensiv.
Probabil ai uitat cati jucatori internationali are Steaua.
Uite:Zapata,Ogararu,Goian,Ghionea,Radoi,Golanski,Emeghara,OvPetre,Nicolita,Ochir
osii,Dayro Moreno,Stancu,.
Astia sunt selectionati constant.
Dar mai sunt: Rada,Petre Marin,Plesan,Pedriel,Neaga,Tiago Gomes - Si astia au fost sau tocmai au devenit internationali la diferite niveluri.
Experienta internationala a lotului national este (sau ar trebui sa fie) superioara lotului Stelei.
Lovin are mai multe meciuri internationale decat multi dintre jucatorii selectionati.Mutu nu cred ca are la fel de multe meciuri in europa ca Lovin.
Steaua lui Lacatus nu a aratat in niciun meci atat de urat cum a aratat Nationala la Euro sau aseara cu Franta.
Esti gata sa pui pariu?
Gloria Bistrita,Otopeni,Vaslui plus nenumarate meciuri din sezonul trecut.
Steaua lui Lacatus nu a fost dominata teritorial atat de evident nici la Florenta, nici cu Bayern, in conditiile unui lot inferior valoric.
Steaua lui Lacatus isi creaza ocazii, nu sta DOAR in aparare, ca echipa lui Piturca.
Mie mi s-a parut ca meciul cefere-Steaua a semanat foarte mult cu meciul de aseara.
Romania in rolul Stelei iar Franta in rolul cefereului.
Steaua lui Lacatus e in stare sa dea mai mult de 3 pase consecutiv indiferent de adversar. Aseara si la Euro, Nationala lui Piturca, in ciuda unui lot superior valoric, nu dadea mai mult de trei pase decat daca doua din ele erau inapoi.
Indiferent de adversar?
Cu Otopeniul nu prea s-a putut.Daca si aia sunt adversari puternici...
Iar faza cu "lotul superior valoric" ramane de vazut.Lovin ii da clasa lui Cocis, fara suparare.
Nu vi se pare ca sunteti cam ipocriti?
Am stat si am citit ce ati scris pe aici.Majoritatea sunteti nemultumiti si il atacati pe Piturca.
Dar nu e Piti in aceeasi situatie ca si Laca?
Piturca a calificat Romania la un turneu final.Lacatus a calificat echipa in CL.
Piturca a batut Olanda, Lacatus pe Galata.
Piturca a facut egal cu Franta, Lacatus cu Fiorentina.
Si totusi, pe Piti il injurati iar pe Laca il aparati.
De ce il criticati pe Piti?
Pt ca echipa nu joaca, pt ca sistemul e gresit, pt ca reprofileaza fara numar, pt ca face selectia aiurea,pt ca e in cardasie cu Sandu.
In mare parte astea sunt si problemele lui Lacatus.
Si atunci va intreb, nu vi se pare ca sunteti un pic cam ipocriti?
p.s.
Sa nu se inteleaga ca il apar pe Piturca.Din punctul meu de vedere, nu are ce cauta la Nationala.
Diferenta dintre cei doi,pe care tu nu o intelegi,este f. simpla:lui Piti nu ii face altcineva echipa!.....cel putin asa cred.
Interesele ii fac selectia...
Adrian .. la tine totul se invarte in jurul neputintei lui Lacatus ? Chiar ma gandeam ca nu ai postat nimic in legatura cu Lacatus . Vezi ca mai sunt cateva articole despre sectiile de handbal,baschet si hochei . Eu zic sa il critici si pe acolo pe Lacatus.
Deja esti penibil..
Am facut egal pt ca suntem romani.Ne tataie fundul cand suntem in fata unui mare succes.E vina noastra,nici nu vrem sa ne schimbam...asa ca vom ramane eterni looseri...
Probabil ai uitat cati jucatori internationali are Steaua.Uite:Zapata,Ogararu,Goian,Ghionea,Radoi,Golanski,Emeghara,OvPetre,Nicolita,Ochir
osii,Dayro Moreno,Stancu,.
Astia sunt selectionati constant.
Dar mai sunt: Rada,Petre Marin,Plesan,Pedriel,Neaga,Tiago Gomes - Si astia au fost sau tocmai au devenit internationali la diferite niveluri.
Am spus de "anvergura internationala", Adrian, nu internationali. E o diferenta. Mare de tot!
Lovin are mai multe meciuri internationale decat multi dintre jucatorii selectionati.Mutu nu cred ca are la fel de multe meciuri in europa ca Lovin
Daca il compari pe Mutu cu Lovin in ceea ce priveste experienta... Lovin isi duce existenta din jocuri cu echipe precum Pandurii, iar Mutu este obligat sa traga la locurile 1-5 in Italia. Care crezi ca are o experienta mai mare? Mutu evolueaza constant la Nationala, Lovin nu. Experienta internationala nu inseamna doar meciurile din cupele europene. Dar a evolua contra unor fotbalisti de top saptamana de saptamana, an de an, inseamna mult mai mult decat a juca 10 jocuri pe sezon (daca) in Europa.
Steaua lui Lacatus nu a aratat in niciun meci atat de urat cum a aratat Nationala la Euro sau aseara cu Franta.
Esti gata sa pui pariu?
Gloria Bistrita,Otopeni,Vaslui plus nenumarate meciuri din sezonul trecut.
In acele meciuri nu din cauza Stelei au fost meciurile urate. Steaua a atacat in acele jocuri. Vad ca iti vine usor sa afirmi ca la meciul CFR-Steaua, noi am fost in postura elevilor lui Piturca. Ei, la meciurile citate de tine, noi am fost Franta, daca ar fi sa judecam corect.
Steaua lui Lacatus nu a fost dominata teritorial atat de evident nici la Florenta, nici cu Bayern, in conditiile unui lot inferior valoric.
Steaua lui Lacatus isi creaza ocazii, nu sta DOAR in aparare, ca echipa lui Piturca.
Mie mi s-a parut ca meciul cefere-Steaua a semanat foarte mult cu meciul de aseara.
Romania in rolul Stelei iar Franta in rolul cefereului.
Steaua a jucat in deplasare, inaintea unui meci crucial, cel de la Florenta. Orice antrenor din lume ar fi incercat sa-si dozeze efortul. Mai mult, cifrele statistice ale Stelei din acel meci sunt cu mult peste cele ale Romaniei de aseara.
Steaua lui Lacatus e in stare sa dea mai mult de 3 pase consecutiv indiferent de adversar. Aseara si la Euro, Nationala lui Piturca, in ciuda unui lot superior valoric, nu dadea mai mult de trei pase decat daca doua din ele erau inapoi.
Indiferent de adversar?
Cu Otopeniul nu prea s-a putut.Daca si aia sunt adversari puternici...
Iar faza cu "lotul superior valoric" ramane de vazut.Lovin ii da clasa lui Cocis, fara suparare.
Steaua nu a pasat cu Otopeniul? Pai jucam la 20-30 de metri de poarta lor. Am pasat ca si Franta, ca la handbal, ca nu aveam unde. Domenech a plecat cu un punct de la Constanta datorita unor executii personale fantastice: sutul lui Gourcuff, la al doilea gol, iar la primul gol a contat pasa incredibila a aceluiasi Gourcuff si executia exceptionala a lui Ribery.
Poate ca Lovin ii da clasa lui Cocis, dar ei joaca pe posturi diferite. Nu prea conteaza pentru tine, nu? Pe cat pariu ca Lobont ii da clasa lu' Ochirosii?
Pe scurt: statistica meciurilor Stelei nu e in niciun joc sub Lacatus ca aceea a meciurilor lui Piturca la Nationala la Euro si aseara.
1.Poate ca nu e buna comparatia Mutu-Lovin.Dar daca iau alti jucatori de la Nationala, sigur e buna.
2.Lovin a jucat titular in multe meciuri de CL(mai multe decat Mutu) si de Cupa UEFA impotriva unor echipe foarte tari.La fel multi dintre jucatorii Stelei.Experienta adunata impotriva acestor echipe ar trebui sa ii ajute sa faca scor in campionat cu echipe gen Pandurii sau Otopeni.Ar trebui.
3.Noi am fost "Franta" la multe meciuri.Adica o echipa care nu stie ce vrea, care nu are nici o idee.
Totusi, trebuie sa recunoastem ca exista si diferente.Una dintre ele e faptul ca noi nu tragem de la distanta.(ce bine ne-ar fi prins un "Gourcuff" cu otopeniul)
4.Nu te supara ca iti zic, dar faza cu dozatul efortului nu mai merge in momentul asta.Avand in vedere ca lotul Stelei are vreo 30 de jucatori de valori destul de apropiate, chiar nu mai are rost sa folosim scuza asta.
Si daca tot e folosita, atunci de ce e lotul asa de numeros?
5.Cocis joaca la nationala pe acelasi post ca si Lovin la Steaua.Sau chiar crede cineva ca a renuntat piti la sistemul cu 3 inchizatori?
Pe scurt: statistica meciurilor Stelei nu e in niciun joc sub Lacatus ca aceea a meciurilor lui Piturca la Nationala la Euro si aseara.
Nu este sau nu vrei tu sa fie?
1.Poate ca nu e buna comparatia Mutu-Lovin.Dar daca iau alti jucatori de la Nationala, sigur e buna.
Tu spui multe lucruri adevarate despre lipsurile lui Lacatus. Din pacate, formulari ca cea de mai sus te arunca in penibil: daca incerci sa sustii ceva, sustine cu argumente solide, nu cu "daca". In primul meu post am incrrcat sa-ti arat ca Piturca are un avantaj de a alege intre mai multi jucatori pe acelasi post, CU O VALOARE DOVEDITA. Abel Moreno si Tiago, pentru a da doua exemple, mai au de munca pana sa ne arate ceva. Piturca are infinit mai multe elemente inainte sa aleaga dintre jucatori precum Cocis, Muresan, Lovin, Margaritescu, Costin Lazar, Ovidiu Petre. Mai mult, astia nu sunt luati la Nationala pentru ca e Piturca tampit.
2.Lovin a jucat titular in multe meciuri de CL(mai multe decat Mutu) si de Cupa UEFA impotriva unor echipe foarte tari.La fel multi dintre jucatorii Stelei.Experienta adunata impotriva acestor echipe ar trebui sa ii ajute sa faca scor in campionat cu echipe gen Pandurii sau Otopeni.Ar trebui.
Am crezut ca sunt clar: una e sa joci rar la nivel inalt, alta e sa joci saptamana de saptamana. Mai mult, cand o echipa face antijoc, uite ca nici Henry, Gourcuff, Malouda sau Ribery nu fac mare lucru. Stau sa ma gandesc ce-ai fi spus despre Domenech daca in locul lui ar fi fost Lacatus.
3.Noi am fost "Franta" la multe meciuri.Adica o echipa care nu stie ce vrea, care nu are nici o idee.Totusi, trebuie sa recunoastem ca exista si diferente.Una dintre ele e faptul ca noi nu tragem de la distanta.(ce bine ne-ar fi prins un "Gourcuff" cu otopeniul)
Acum vad ca nu mai faci comparatii intre Lacatus si Piturca, ai ajuns sa compari Steaua cu Franta. Cred ca asta il onoreaza pe Lacatus. Nici Franta nu mi s-a parut aseara vicecampioana mondiala. Asa cum nici Steaua nu arata a echipa de Liga cand joaca impotriva unui adversar care face antifotbal 3/4 din timp.
4.Nu te supara ca iti zic, dar faza cu dozatul efortului nu mai merge in momentul asta.Avand in vedere ca lotul Stelei are vreo 30 de jucatori de valori destul de apropiate, chiar nu mai are rost sa folosim scuza asta.Si daca tot e folosita, atunci de ce e lotul asa de numeros?
In derby-uri tu ai miza pe jucatori care sunt in curs de adaptare sau ai merge pe echipa standard?
5.Cocis joaca la nationala pe acelasi post ca si Lovin la Steaua.Sau chiar crede cineva ca a renuntat piti la sistemul cu 3 inchizatori?
Cocis ar trebui sa fie la Nationala mijlocasul ofensiv, pentru in spate ii are pe Muresan si Chivu (discut despre meciul de aseara). Lovin este mijlocas la inchidere. Din pacate, Romania nu are mijlocasi de valoarea lui Senna sau Deco. Adica aia care sunt excelenti recuperatori si pasatori la fel de valorosi. Nivelul nostru fotbalistic nu este unul deosebit si orice antrenor ar veni se va lovi de aceeasi problema.
Pe scurt: statistica meciurilor Stelei nu e in niciun joc sub Lacatus ca aceea a meciurilor lui Piturca la Nationala la Euro si aseara.
Nu este sau nu vrei tu sa fie?
Sfarsitul a fost de vis. Imi e clar, a mia oara, ca nu arunci o privire peste statistici, macar de curiozitate. Ai fi surprins sa vezi niste chestii bune despre echipa lui Lacatus. Nu formidabile, dar bune.
De exemplu, stii cata posesie a avut ieri Romania? 34%!!!! Arata-mi tu cand a fost Steaua atat de jalnica.
1.Aria de selectie e mare.Ai dreptate.Dar uiti de omogenitate.Poate ca nu are Lacatus la dispozitie pe Lazar sau Muresan dar in nici un caz acel trio de inchizatori al lui Piturca nu e mai omogen decat un cuplu de jucatori care se antreneaza impreuna tot anul.
2.Am gresit cand am dat exemplul Lovin.Trebuia sa o iau pe posturi.Am inteles asta.
Dar nu m-am referit neaparat la Lovin ci la un jucator stelist.
Comparatia mea voia sa fie ceva de genul:
Ghionea-Tamas,Lovin-Cocis,Dayro-Mutu,etc.
Cred ca intelegi acum ce vreau sa zic.
Si daca nici Steaua nu aduna destul de multe meciuri impotriva unor echipe grele atunci cine?
Poate ca joaca Mutu la fiorentina in Serie A dar asta nu inseamna ca intalneste in fiecare etapa echipe de nivelul lui Inter.Mai sunt acolo si echipe mai slab cotate.
Dar sa lasam acum exemplul Mutu.Mutu si Chivu sunt doar 2 jucatori.
Restul jucatorilor?Cu ei cum ramane?Cocis joaca la rusi, Rat la ucraineni,Marica e rezerva la nemti,Petre tot la rusi si restul vin din Romania.Doar cu Mutu si Chivu nu se face primavara.
Iar antijocul despre care vorbesti sunt sigur ca l-ai vazut si la Steaua de cateva ori.
Despre Domenech ce e de zis?Pai si ala e antrenor slab.Eu unul nu inteleg de ce il mai tin cei din federatia franceza.
Meciul de ieri a aratat clar cat de mult il doresc jucatorii.
3.Franta nu mai arata ca o vicecampioana de foarte mult timp.Sa fim seriosi.Cei care au urmarit meciurile lor stiu cat de greu se misca francezii de cativa ani incoace.Retragerea lui Zidane a fost picatura care a rupt nationala Frantei in ultimul hal.
4.Pai...daca as fi antrenor la Steaua...si as folosi echipa standard...si nu as bate...mi-ar fi cam rusine.
Daca nici intr-un "derby" din asta nu se mobilizeaza jucatorii si sunt cu gandul altundeva, atunci avem o problema.
5.De la "ar trebui" pana la "este" e ceva cale.Cocis a fost folosit aseara pt a inchega antijocul echipei.
6. 1.La Steaua nu am nevoie de "bun".Am nevoie de "formidabil".
2.Daca ma chinui, sigur gasesc meciuri in care posesia noastra a fost de acelasi nivel.Dar asta nu conteaza.Italia a demonstrat ca nu posesia iti castiga meciuri la ultimul campionat mondial.La Steaua ar fi mai important ca mingea sa circule cat mai bine.