FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Fiorentina - Steaua 0 - 0

«12345610»
I.N.Money30.09.2008 22:52
La Steaua nu ar avea loc.

Arthuro face de 10 ori mai bine spatii decat el.

 

Tocmai aici este buba cea mare . Steaua are aceeasi filosofie de 4 ani zile , aceeasi idee ca in fata trebuie sa se afle un pivot care sa faca in fiecare meci culoare pentru colegii sai , nu sa marcheze ci sa isi ajute coechipierii . Daca in alta parte rolul atacantului de careu este sa inscrie , eh , la noi este sa ii puna cate o minge lui Banel .

E o greseala care este repetata constant si de aici rezulta si lipsa unui scoring machine in fata .

piturca200230.09.2008 22:55
Nu l-a vrut Jiji la Steaua, sau care-i ideea ? C jucator care habar n-are sa faca spatii avem si noi, Bogdan Stancu il cheama. Si mai si marcheza. Sa nu zica vreunu c-a jucat slab !

cand marcheaza si cu cine

 

:steag_sah_mic:Mandru ca sunt stelist:steag_sah_mic:

Da! Nu ne-am facut de ras! Inca o data!

Da! Baietii au avut tupeu dar in acelasi timp si respect fata de adversari!

Da! Traim intr-o tara in care presa conduce o campanie Anti-Steaua!!! am fost exasperat de comentatorii Pro TV care urlau la actiunile "echipei lui Mutu"(un Mutu anihilat fara prea mare efort zic eu, un Mutu care n-a avut nevoie de un om care sa-l marcheze), aceeasi comentatori care cereau galbene la intrarile jucatorilor echipei romanesti si blamau Steaua ca n-a avut ocazii desi avea mai multe suturi pe poarta decat echipa gazda (echipa care a dat primul sut pe poarta dupa minutul 70)!!!

 

Steaua si-a jucat sansa si a facut-o bine! Am vazut o echipa determinata (chiar daca o echipa in care relatiile de joc inca au de suferit dupa implanturile "Ogararu" si "Semedo"), altceva decat anii precedenti. Am vazut cum nea Marius ne-a facut pe plac din nou (l-a introdus pe Stancu si a jucat cu 2 atacanti asa cum noi i-am cerut atata timp), lucru care nu s-a intamplat cu alti "mari antrenori". Ar trebui sa ii acordam mai mult credit acestui antrenor care e cu sufletul in Ghencea, un antrenor care are rezultate, dar care inca e contestat de o mare parte a suporterilor. Steaua a facut 2 meciuri bune cu doua echipe care au investit intr-un an mai mult decat valoarea tuturor jucatorilor nostri, echipe cu jucatori de peste 10 milioane de euro, echipe pe care numai norocul le-a scapat de rezultate negative cu Steaua!!! Steaua n-a marcat pana acum in CL, dar a avut mai multe ocazii intr-un singur meci decat a avut nationala Romaniei in grupa la EURO! Mai multe ocazii decat au avut rivalele in Cupa UEFA cu echipe mult inferioare adversarelor Stelei!

Va amintiti de Bate Borisov? Necunoscutii aia pe care i-am intalnit in preliminarii anul trecut... echipa aia cu care Steaua a facut 2-2, nemultumind publicul roman... In seara asta aceeasi echipa a reusit sa ii nemultumeasca si pe italieni, reusind sa obtina un 2-2 cu Juventus Torino(dupa ce au condus cu 2-0)! Ar trebui sa ne dea de gandit chestia asta si sa nu mai fim atat de carcotasi.

relatiile de joc se formeaza doar intre fotbalisti

Adrian30.09.2008 22:56

Pivot inseamna om care pivoteaza.

Adica sta cu spatele la poarta.Preia cu spatele la poarta.

Pivoteaza.Se intoarce cu fata la poarta.Si trage.

 

Arthuro nu e pivot.

E doar un tip care sta cu spatele la poarta adversarului.

f234567k30.09.2008 23:03
E doar un tip care sta cu spatele la poarta adversarului.

La banii care s-au dat pe Arthuro, ii era greu ciobanului sa mai puna 300.000 si sa-l ia definitiv pe P. Moreno

maye30.09.2008 23:14
In meciul cu Bayern a aparat mai bine, adica a scos mia multe mingi imposibile :) De curiozitate, atunci pe cine a ales UEFA ca omul meciului?

pe Van Buyten...

maye30.09.2008 23:19
E doar un tip care sta cu spatele la poarta adversarului.

La banii care s-au dat pe Arthuro, ii era greu ciobanului sa mai puna 300.000 si sa-l ia definitiv pe P. Moreno

Perfect spus....in opinia mea Pepe e cu cateva clase peste Arthuro...ca sa nu mai zic de Mendoza...care pana la urma varf e..oricat de mult ar fi fost jucat in benzi la Steaua...totusi sa speram ca odata si odata il vedem si noi pe Pedriel(desi in Liga nu are drept de joc)....

pulp30.09.2008 23:30

Ce s-a vazut in seara asta... ca avem experienta in aparare, care este aproape neschimbata. Poate cand o sa pastram neschimbat atacul si o sa se formeze niste automatisme (evident, intre niste fotbalisti, nu niste oameni trecuti pe statul de plata ca atacanti) atunci o sa putem vedea si niste goluri.

Tupac Amaru01.10.2008 05:51
E doar un tip care sta cu spatele la poarta adversarului.

La banii care s-au dat pe Arthuro, ii era greu ciobanului sa mai puna 300.000 si sa-l ia definitiv pe P. Moreno

Perfect spus....in opinia mea Pepe e cu cateva clase peste Arthuro...ca sa nu mai zic de Mendoza...care pana la urma varf e..oricat de mult ar fi fost jucat in benzi la Steaua...totusi sa speram ca odata si odata il vedem si noi pe Pedriel(desi in Liga nu are drept de joc)....

 

Adica n-am inteles ce vreti sa spuneti? Ca nu se pricepe Jiji la fotbal? Pai voi stiti ca l-a visat cu o noapte inainte de meci pe balaur, el fiind Sfantul Gheorghe? Si el taia un cap al balaurului si ceilalti membri ai familiei lui taiau, la randul lor, celelalte capete ale balaurului?

De aici a dedus Jiji ca va fi o lupta pe viata si pe moarte, dupa care, fiind scolit in arta politicii, s-a decis sa incheie o alianta cu balaurul si asa s-a decis sa il mentina pe Nanel Tricolita titular.

Si uite asa s-a mai scris o fila glorioasa din isoria familiei lui Jiji Intaiul, Intaistatatorul echipei FC Steaua Becali.

SuperSteaua01.10.2008 05:55
Adica n-am inteles ce vreti sa spuneti? Ca nu se pricepe Jiji la fotbal? Pai voi stiti ca l-a visat cu o noapte inainte de meci pe balaur, el fiind Sfantul Gheorghe? Si el taia un cap al balaurului si ceilalti membri ai familiei lui taiau, la randul lor, celelalte capete ale balaurului?

De aici a dedus Jiji ca va fi o lupta pe viata si pe moarte, dupa care, fiind scolit in arta politicii, s-a decis sa incheie o alianta cu balaurul si asa s-a decis sa il mentina pe Nanel Tricolita titular.

Si uite asa s-a mai scris o fila glorioasa din isoria familiei lui Jiji Intaiul, Intaistatatorul echipei FC Steaua Becali.

 

tupacule, nu îți place nimic din ce a jucat Steaua? Sau ai fost pãrãsit de un Gheorghe de ai așa o fixație sã scrii despre Sfântu? Printeazã-ți un Gigi becali, format A3, scuipã-l pânã leșini. Poate așa nu mai plictisești lumea pe aici, obositule.

CREIERU7801.10.2008 06:12

dupa parerea mea am pierdut 2 puncte, Steaua a jucat foarte bine, noi am avut cele mai clare ocazii iar daca intra cel putin una cu siguranta am fi castigat.

imi place sa vad ca putem juca si noi de la egal la egal cu echipe mai bine cotate, daca baietii ar avea incredere in ei si nu s-ar timora,100% am termina grupa pe locul 2

the_ace01.10.2008 06:30

da atat putem pana o sa avem un atacant pur sange .....no comment

Living_Dead_Stripper01.10.2008 06:49

Același joc bolovãnos și constipat moștenit de pe vremurile lui Olãroiu. Dacã nu l-am fi avut pe Zapata, atunci am fi înregistrat și aceleași înfrângeri la scor de pe vremea panaramei, (0-3 cu Lyon sau 1-4 cu Real Madrid). Așa pierdem meciurile la limitã sau mai ciupim un egal când mai prindem vreo echipã mai mediocrã (cazul Fiorentinei din meciul de asearã). Asta în timp ce pânã și Bate Borisov a reușit sã marcheze, ba chiar a prestat un joc încântãtor în fața lui Juventus Torino, echipã care poate fi consideratã ca fiind de același calibru cu Bayern și cu vreo douã clase peste Fiorentina.

 

Pe lângã Zapata, doar Rãdoi și Goian ar mai avea fațã de Ligã din lotul actual, restul sunt doar niște rebuturi bune doar pentru mocirla din Liga lu' Miticã.

 

Una peste alta tot ce mai putem spera este ca Gigi Becali, impulsionat de exemplul celor de la Cluj, sã realizeze cã este un afon într-ale fotbalului, cã nu este antrenor de Steaua, și sã aducã un tehnician în adevãratul sens al cuvântului, cum ar fi Dan Petrescu sau un antrenor strãin.

 

Pânã atunci vom continua sã pãcãlim fotbalul, sã ne bucurãm la rezultate de 0-0 ciupite cu mari emoții...

 

 

AndyQ01.10.2008 07:06

@ piturca2002

 

Incearca sa pui mai mult text de-al tau, in comentariu, decat cel marcat "quote" ca umblu de nebun prin posturile tale sa gasesc ce-ai scris si tu.

 

Nu mai parafraza un comentariu intreg ca nu mai intelegem nimic.

 

 

Vreau sa subscriu la ideea lui pulp. Avem aparare buna, am avut tot timpul, s-au creat relatii de joc intre Goian si Ghionea, un zid impenetrabil pentru multe echipe, de cele mai multe ori, si da, in atac suntem varza, inca nu au aparut automatismele, schemele de joc, fazele curate de atac "ca la carte", exerat la antrenamente. Nimic... In atac jucam besmetic, trecem peste compartimentul de constructie, cu mingi direct pe varfuri sau pe pivot, care sunt tinuti de 2-3 adversari ori sunt prost demarcati.

 

Am observat aseara jocul de mijloc al Fiorentinei. Nu au jucat cu mingi lungi, specialitatea casei la Steaua, au fost pragmatici. E adevarat ca nu au stralucit si nu le merge bine dar stiinta o au, trebuie doar slefuita tactica si relatiile de pe teren.

 

La Steaua, tot timpul se canta dupa aceiasi partitura: prindem mingea, daca e contraatac ne miscam destul de repede, asta in cazul in care nu se impiedica in minge vreun mijlocas, sau nu dam vreo pasa aiurea, dar la un atac pozitional suntem vai Steaua noastra. Nu avem stiinta la mijlocul terenului, viziune. Ne lipseste play-maker-ul, care pana acum era Dica. Era el lent dar vedea jocul, se demarca si te servea demarcat, nu la prosteala, dam in dreapta la ala tinut de 2 adversari, cand pe stanga ti se plimba omu ca pe bulevard.

 

Daca Lacatus pune baza pe constructia atacului si compactarea compartimentelor... poate dam si noi un gol in UCL... anul asta.

dicashow01.10.2008 07:13

foarte tare

Spoonman01.10.2008 07:23

... pentru toti specialisti de pe site-u asta...

 

 

"Am început bine, iar distanțele erau bune între jucãtori, dar dupã ce Steaua a avut douã șuturi periculoase, ne-am cam pierdut încrederea. Am întâlnit o echipã care a jucat, care ne-a atacat foarte mult.

 

Cred cã este o echipã poate chiar mult mai bunã ca noi. Sunt și aspecte pozitive, pentru cã am luptat pânã la sfârșit și am încercat sã obținem un rezultat bun. A fost o experiențã pozitivã. Cred cã rezultatul este unul just", a spus Cesare Prandelli.

 

... nu va salut

 

PS ... respect Bad :steag_cruce_invers:Mandru ca sunt stelist :steagcruce:

AndyQ01.10.2008 07:31

@ Spoonman

 

Daca tu iei o declaratie oficiala, drept trairile omului respectiv, esti intoxicat de mass-media si prostiile lor.

 

Ceea ce a declarat Prandelli, ma surprinde, venit din gura unui antrenor declarat de 3 ori antrenorul anului in Italia.

 

Pun pariu ca si tu crezi ce-a zis si te multumesti cu asta, spunandu-ti ca e bine, Steaua merge ceas.

DelPiero1001.10.2008 07:38
... pentru toti specialisti de pe site-u asta...

 

 

"Am început bine, iar distanțele erau bune între jucãtori, dar dupã ce Steaua a avut douã șuturi periculoase, ne-am cam pierdut încrederea. Am întâlnit o echipã care a jucat, care ne-a atacat foarte mult.

 

Cred cã este o echipã poate chiar mult mai bunã ca noi. Sunt și aspecte pozitive, pentru cã am luptat pânã la sfârșit și am încercat sã obținem un rezultat bun. A fost o experiențã pozitivã. Cred cã rezultatul este unul just", a spus Cesare Prandelli.

 

... nu va salut

 

PS ... respect Bad :steag_cruce_invers:Mandru ca sunt stelist :steagcruce:

Spune cam tot,nu?Ce-a zis Prandelli...trebuie sa recunosc ca am fost surprins!In bine.Sa ai ocazii mai multe si mai bune decat Fiorentina,la ea acasa,e o demonstratie de forta si de 'se poate'.Trebuie sa pasim cu aceeasi incredere de acum incolo pe gazon si sa nu ne mai speriem.Inca un egal in deplasare si doua victorii acasa...si suntem calificati!Se poate Steaua!Ieri ai demonstrat asta!

MoWeed01.10.2008 07:52

S-a vazut prezenta lui Radoi in diferenta de atitudine

sabin130701.10.2008 07:55

Iar e doliu pe aici..

 

Se stabileste ca nu avem jucatori de CL inafara de 2-3 dar Lacatus e un dobitoc ca nu i-a spulberat pe Fiorentina la ei acasa. Pai care-i faza? Daca 2-3 jucatori ai Fiorentinei fac cat tot lotul nostru, salariile sunt si ele de cateva ori mai mari, bugete, conditii sunt toate departe de ce e la noi ce draq vreti ma? Parca trebuia sa fim echilibrati, sa punem in balanta tot si sa tragem si noi niste concluzi.. iar bocete, iar haoleooo ce-am facut si tot asa.. De ce mai comentam ca suntem la ani-lumina ca valoare a jucatorilor, conducere, mentalitati si tot tacamul? Doar ca sa se vada ce buni analisti echidistanti suntem? Ai Fiorentinei inseamna ca trebuie sa-si faca toti kamikaze daca tin cont de aspectele astea monetare si valorice. Ba, voi vreti sa luam Champions League? Ce va tot lamentati? Da, se putea mai mult, daca Semedo si Kapitanos nu erau niste nesimtiti terorizati in fata portii..

De fapt sunt eu un prost cu orizonturi inguste, care se multumeste cu putin. Bine ca vorbiti de echilibrii, echidistante si obiectivism dar vreti sa spulberam in CL tot si in campionat sa batem de la 7-0 in sus..

 

Ce va surprinde asa mult la jocul nostru? Ieri sareati in sus de bucurie ca jucam 4-4-2. CU CE MIJLOCASI, mai oameni buni, v-ati si gandit? Sau doar suna bine asa, 4-4-2.. moaamaa, ce tareee!!.. Nu va era clar ca nu avem mijlocasi centrali completi, si pt faza defensiva si pt cea ofensiva; peste 5 minute racnim ca vaaii era rupt mijlocul si se joaca haotic? Pai cine draq sa dea pasele bree?? Asta voia cu Toja acolo, un CREIER la mijlocul terenului, nu iese nici asa, jucam cu doi inchizatori la mijloc, cu atat mai prost in acest 4-4-2. Nu exista sa joci 4-4-2 cu 2 inchizatori sau cu 2 mijlocasi centrali strict ofensivi. Cred ca e destul de important aspectul asta ca sa influenteze decisiv jocul, nu?

Putem avea inca 30 de inchizatori impasibili si la injuraturile lu´ ma´sa, inca 30 de atacanti, de benzi si tot asa.. NU AVEM UN MIJLOCAS CENTRAL care sa faca jocul. Restul sunt amanunte.

 

Unde sunteti ma aia care boceati pe aici ca il vreti pe Dayro varf? Poftim Dayro varf.. cine draq sa-i dea pasele? Ma injurati cand spuneam ca e mai bine sa fie Dayro mai in spate, sa fie dispecer de pase decisive. Nooo, ca a dat 10 milioane de goluri in america de sud stand la 6 metri de poarta adversa.. Acu´ a jucat acolo unde voiati voi astia, nu aveti nimic de zis?

 

Aceeasi problema. Daca Semedo finaliza una din sansele alea sau grecul la final isi aducea aminte sa suteze si se termina 1-0 pt noi, deja aveau alta fata toate posturile.. S-ar fi spus ca a jucat bine si mijlocul, ca Semedo e un killer cu sange rece, ca Nicolita e un bijutier cu mingea etc etc.. Dar asa, nuuu, noi suntem pretentiosi si nemultumiti mereu, pretentiosi cu jucatorii care sunt (lotul minune).

 

Poate ar trebui injectati cu ¨tupeu¨ jucatorii aia. Poate trebuie la mijloc o corcitura de Lovin cu Dayro (sa iasa un mijlocas care sa faca ambele faze decent) si in fata o corcitura de Arthuro cu Stancu (sa faca si spatii, devieri sa fie si rapid, providential).

 

Am ramas exagerat...

greenyes01.10.2008 07:58
Același joc bolovãnos și constipat moștenit de pe vremurile lui Olãroiu. Dacã nu l-am fi avut pe Zapata, atunci am fi înregistrat și aceleași înfrângeri la scor de pe vremea panaramei, (0-3 cu Lyon sau 1-4 cu Real Madrid). Așa pierdem meciurile la limitã sau mai ciupim un egal când mai prindem vreo echipã mai mediocrã (cazul Fiorentinei din meciul de asearã). Asta în timp ce pânã și Bate Borisov a reușit sã marcheze, ba chiar a prestat un joc încântãtor în fața lui Juventus Torino, echipã care poate fi consideratã ca fiind de același calibru cu Bayern și cu vreo douã clase peste Fiorentina.

 

Pe lângã Zapata, doar Rãdoi și Goian ar mai avea fațã de Ligã din lotul actual, restul sunt doar niște rebuturi bune doar pentru mocirla din Liga lu' Miticã.

 

Una peste alta tot ce mai putem spera este ca Gigi Becali, impulsionat de exemplul celor de la Cluj, sã realizeze cã este un afon într-ale fotbalului, cã nu este antrenor de Steaua, și sã aducã un tehnician în adevãratul sens al cuvântului, cum ar fi Dan Petrescu sau un antrenor strãin.

 

Pânã atunci vom continua sã pãcãlim fotbalul, sã ne bucurãm la rezultate de 0-0 ciupite cu mari emoții...

 

In sfarsit un stelist care a sesizat constiparea generala a Stelei prestata in fata unei echipe cu nimic superioara noua.

 

Cum ne trecea si noua prin cap sa jucam fotbal cum Fiorentina era in corzi. Am fost penibili.

 

Ma repet, cand o sa cada Laca o sa cada de pe un cal mare. In loc sa faca o schimbare decisiva pentru a ataca, s a multumit cu acest 0 0 aproape umilitor.....fratilor daca zic ca suntem o echipa de pluton sariti in sus?????

 

Am ajus rau de tot....parca antrenorul Stelei a fost cartu iar Cartu juca cu Steaua...sa va aud atunci cand mai baga astia autobaza cu noi.......

 

MoWeed01.10.2008 08:02

Si iata cum intra in scena cei vesnic nemultumiti; aceeasi care inainte de meci pronosticau ca ne bat italienii de ne suna apa in cap.

Nu numai ca nu ne-au batut, dar am fi meritat victoria mai mult ca ei. Dar nu conteaza ca Semedo si Kapetanos nu au fost in stare sa o bage din fata portii; vina este normal al lui Lacatus nu-i asa? Trebuia sa joace un 2-3-5 ca sa fie multumiti unii din specialistii de pe aici

AndyQ01.10.2008 08:05

@ greeneyes

 

 

Stii ce doare si mai tare? Afirmatiile de genu: Steaua a luat o reala sansa pentru locul 3, chiar pentru calificarea in primavara europeana, de pe locul 2, cu egalul asta.

 

Noi suntem tot pe ultimul loc in grupa dar deja ne vedem favoriti in fata Fiorentinei si a celor de la Lyon, care sunt deasupra noastra.

 

@ MoWeed

 

Nu am zis niciodata ca o sa ne bata italienii, daca bine te uiti prin comentariile mele, pur si simplu am expus problema Stelei, care s-a vazut si aseara: joc la nimereala, nimic gandit. E adevarat, asa a fost si la Fiorentina.

 

Pana si site-ul UEFA spune ca aseara niciuna dintre echipe nu a reusit "an example of flowing football". Ce flowing football cand ne-am incurcat in ghete la mijlocul terenului.

 

Asta-i scuza oricarui looser de meserie (nu ma refer la tine, ma refer la idee) "daca intra golul ala, sau ala". Pai acum mergem cu "daca"? Poate ajungeam campioni ai europei luandu-l pe "daca" in brate in sezoanele trecute...

 

 

Steaua a jucat mai bine decat a facut-o cu Bayern, unde-am fost mielusei la taiere, dar mai prost decat cu Galatasaray. E o multumire si asta. Nu-i un meci care sa ne creeze resentimente, ca a fost egal, nu am pierdut, dar parca vreau si eu mai mult. E dreptul meu, ca suporter, sa vreau mai mult de la echipa asta. De ce va poticniti la "Steaua a jucat bine, a mers brici, suntem tari"? cand in detaliu avem grave probleme in organizarea jocului si in munca in echipa.

DelPiero1001.10.2008 08:07

Adevaru' e ca sunteti exagerati baieti...daca nici acum n-a jucat Steaua bine,inseamna ca n-a jucat niciodata.Nu Lacatus l-a pus pe Semedo sa rateze cum a ratat...

Serilius01.10.2008 08:09

2 meciuri ...GHINION ... atat:|

MoWeed01.10.2008 08:14

@Pinturicchio

 

Pai unii de aici vor sa faca totul astfel incat sa pice rau Lacatus.

 

@AndiQ

 

Aia nu era o scuza, dar vroiam sa subliniez faptul ca am fost mai buni decat broscarii, mai eficienti. Inteleg sa te plangi cand echipa nu a jucat nimic, dar ieri am avut si ghinion. Pai italienii au avut numai vreo 2 suturi in afara de lovitura libera al lui Muta.

Revino-ti am jucat in deplasare la o echipa care a facut transferuri de 50 de milioane de euro vara asta, nu la Medias sau Buzau. Si eu am fost dezamagit de egal, dar Lacatus a gandit destul de bine meciul tinand cont de diferenta de valoare individuala dintre jucatori. Era sa ii ardem pe contra-atac, dar nu e vina antrenorului ca Semedo nu e in stare sa dea gol din pozitiile alea excelente

«12345610»