FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Lovin

«12345»
Reptile1929.09.2008 17:17

"Numai promovati mediocritatea, parca eram superiori!!!!!"

In curand o sa jucam numai cu stranieri naturalizati pt ca nu se investeste deloc in centrele de copii si juniori. Prevad ca in scurt timp tot fotbalul nostru va cadea in mediocritate. Asa ca nu-l mai injurati pe Lovin nu e vina lui ca n-avem infrastructura.

Tupac Amaru29.09.2008 17:40
"Numai promovati mediocritatea, parca eram superiori!!!!!"

In curand o sa jucam numai cu stranieri naturalizati pt ca nu se investeste deloc in centrele de copii si juniori. Prevad ca in scurt timp tot fotbalul nostru va cadea in mediocritate. Asa ca nu-l mai injurati pe Lovin nu e vina lui ca n-avem infrastructura.

 

Abtine-te sa emiti pareri despre o istorie pe care n-ai trait-o.

Lovin nu este jucator, crede-ma. In centrul de juniori sunt cel putin 10 jucatori mai buni peste el la toate capitolele, asa ca intrebarea este: ce cauta palamida asta titular la o echipa care vrea sa depaseasca grupele Ligii? Sau nu vrea?

 

A, dar vad ca esti senior ...deci ai trait istoria. Si atunci cum dracu ii suporti pe Lovin si pe Nicolita titulari? Chiar n-o fi nimeni in lot mai buni ca ei?

 

Lovin...jucatorul care este cel mai prezent in jocul Stelei. In timpul unui meci recupereaza cat toata linia de mijloc a Stelei. Postul sau MIJLOCAS LA INCHIDERE, ce presupune acest post ? inchiderea culoarelor de joc ale adversarului, recuperarea baloanelor in zona centrala, legatura intre linia de aparare si cea de mijloc. De ce paseza catre fundasi sau portar....e foarte simplu....urmariti in timpul jocului modul in care mijlocasi sau atacantii Stelei stau pe loc, in spatele adversarilor, fara sa plece pe un culoar liber, fara sa faca o demarcare fara sa se implice intr-un schimb de pase, in aceste conditii pentru un MIJLOCAS LA INCHIDERE, singura solutie care sa nu puna in dificultate echipa este pasa care o zona sigura. Lovin nu este cel mai stralucit jucator, desi in unele ocazii a demontrat ca poate sa-si depaseasca adversarii pintr-un dribling subtil, ca poate da o pasa excelenta catre atacanti sau ca detine un sut bun, el este jucatorul care trebuie sa anticipeze jocul adversarului, sa-l opreasca si sa recupereze mingea de la adversar. ASTA ESTE ROLUL UNUI MIJLOCAS LA INCHIDERE>>>iar pana in prezent statistica ne arata ca pe postul sau este unul dintre cei mai buni.

 

Compara l cu Essien, cu Makelele, cu Keane (ex MUTD), cu Tudorel Stoica, cu Boloni, cu Rotariu ai sa vezi atunci cat de valors e Lovin si ce presupune postul de mijlocas la inchidere.

 

Lovin si atletul sunt definitia perfecta a mediocritatii. Din pacate mediocritatea este promovata intensiv in ultimii ani la Steaua...de cand cu "descalecatul"....care ne manjeste cu cacareze de ani buni.

 

Cat a jucat Abel Moreno a dat mai multe apse inainte de cat a dat Lovin decand joaca la Steaua asa ca scuza pe care i ai gasit o nu tine....ca nu are cu cine...saracul Dayro isi mananca nervii in fiecare meci ca nu are cu cine sa schimbe o pasa inafara de Arthuro, Szekely, Thiago......

 

La noi mijlocasul la inchidere este perceput total gresit datorita muraturilor care ne au fost bagate pe gat in ultimii ani...ni se scot ochii cu cate mingi recupereaza dar daca saracul nu stie sa dea o pasa....dar dupa asta tot unii se intreaba de ce nu reusim sa atacam.....asta e alta problema ...la cat de mult fotbal stie suporterul stelist....o problema foarte spionoasa.....

 

Numai promovati mediocritatea, parca eram superiori!!!!!

 

JUST!

 

Eu am fost unul dintre contestatarii lui Lovin, dar radical acum vreo 2 luni mi-am schimbat parerea si am observat intr-adevar ce inseamna jocul acestuia si ce trebuie el sa indure din partea tribunei ! Aceste caractere sunt rare, mai ales in Romania ! Lovin trebuie pretuit la intreaga lui valoare si aceasta este una peste media campionatului romanesc ! Respect Florin Lovin !

 

Uita-te mai atent si ai sa iti re-schimbi opinia! Lovin (ca si Nicolita) sunt doua piese care joaca din start la adversari! De-aia n-avem mijloc, pentru ca n-avem jucatori de valoare!

Iar aia cu caracterul...aminteste-ti cum a cazut, exact ca un kkt, la un banal duel cu un jucator din Cluj...cu astia vrei tu sa facem performanta?

Recoba29.09.2008 17:53

Peste tot in afara postul de inchizator presupune si putina tehnica.Gennaro cum o fi el tot baga pase la greu si exemplele pot continua.Asa ca sincer orice s-ar zice Lovin e un jucator jenant pentru o echipa de talia Stelei si un caracter infect.Jucator ce are o atitudine asa de jegoasa fata de public, chiar dupa meciul cu bayern era baiatul pe la orizont in dodge-ul lui nitro in niste suferinte maxime sa uita lejer asa si neinteresat ca unii mureau de nervi inspre drumul spre casa.pentru multe dintre chestiile astea de vreo 2 ani de zile ii doresc o mare fractura sa inteleaga ca exista un Dumnezeu sus.

xray_rom29.09.2008 18:05
@maye

La Steaua se vrea mereu performanta, nu-ti poti permite sa astepti fluctuatii de forma, valoare, motivatie etc (de lunga durata) cu jucatorii, oricare ar fi. Nu se poate cu a fost slab, creste, si POATE CINE STIE o sa creasca.

Asa si cu ambitia, e una dintre calitatile necesare, dar singura nu merge. Nu poti, recunoaste, iti multumim respectuos pt ce ai facut, da-te la o parte si lasa pe altul, caruia nu-i trebuie ani de incredere, sustinere, si evolutii psihologice. Probabil o sa creasca Lovin in urmatorii 10 ani; sa fie sanatos si sa creasca, dar la alta echipa!

 

Primul 11 al Stelei nu e cresa de mentalitati, ambitii si alte calitati, mai ales pe termen asa lung, ani.

Asa a zis si Corsicanu cand a venit Taher si mai apoi Peseiro:"Trebuie sa inteleaga ca la noi la Rapid este altceva! Suporterii au un cuvant greu de spus, suntem in Consiliul de Administratie si nu se face nimic fara sa fim consultati si sa ne dam acordul. La noi se vrea numai performanta!"

Acum flutura batiste cu care jucatorii si Peseiro se vor sterge la nas, daca nu le dau si hartie igienica. De ce? Pai poate sa-i injure pana le cad coardele...vocale ca aia tot nu pricep:)))

 

Crezi ca daca se gasea unul mai bun ca Lovin, Lovin mai prindea lotul sau il ierta in vara Lacatus sau Becali?Fii convins ca nu!Tiago si apoi Abel au fost adusi "killeri" pentru Lovin. Cum spuneam...se pare ca nu i-a nimerit si Lovin a ramas "greu de ucis"!:)

E usor sa repeti istoria din '89 cand am pus la TOTUL la pamant ca nimic nu ne parea bun ... de nici dupa aproape 20 de ani nu ne-am revenit dupa acea prostie emotionala si radicala:)

Nu se da corbul din mana (chiar revopsim la greu "in negru") pe privighetoarea din ... vis!:)

Cum scriu un comm prea scurt, cum este interpretat:)

Tu ai avea perfecta dreptatea, daca asta ar fi fost ¨nuanta¨ :).

 

Lovin nu e de doua zile la Steaua, a crescut, s-a ¨imbarbat¨, s-a ¨experimentat¨, nu prea mai are scuze pentru evolutii personale sub media echipei (el are un rol mare in evolutia echipei, fiind legatura dintre linia din spatele lui si linia de dupa). Ce am zis eu acolo nu e regula general valabilal, era o contra-opinie la un post al lui maye, cum ca un jucator (aici Lovin) isi merita locul in prima echipa doar pt ca aparent creste de la meci la meci si este din ce in ce mai devotat. Spun aparent pentru ca iatat cat a jucat in 3 ani, a avut de mult mai multe ori sansa sa arate ca este un inchizator de valoarea Stelei decat a aratat-o. Nu poti trage o linie la tot ce a facut si sa spui ca da, in general e un jucator bun. Iar seria de cateva meciuri reusite din ultimul timp doar imi da speranta ca Lovin va fi ceea ce trebuie sa fie, un inchizator complet, nu-mi garanteaza cu nimic ca asa va fi. Ceea ce a spus mai sus wlladdy1 e mai mult valabil la Zenga si Olarui, acum nu prea mi se pare. Numarul de meciuri slabe ale lui Lovin si ¨tonele¨ alea de pase din reflex inapoi covarsesc sutul cu Bayern, ambitia de luna asta si astea cateva meciuri bune.

 

La fel si cu ambitia. Cateva meciuri jucate cu daruire nu atarna decisiv de mult in impresia generala. Eu sper ca va continua asa, dar nu pot fi sigur. Mai poti astepta c-un Andrei Ionescu, c-un Tiago pt ca nu a jucat asa mult ca sa fie¨etichetat¨, dar nu cu Lovin, care-mi scoate peri albi de 3 ani. Nu poti spera ani de zile sa evolueze mentalitatea si atitudinea unui jucator. La cate meciuri a jucat a cam trecut perioada ¨de asteptare¨. Mai am un pic si visez noaptea pasa inapoi a lui Lovin :).

 

Jocurile lui bune din ultimul timp nu mi se par eroice, mi se par niste jocuri normale, demne de un inchizator de Steaua, raportat la campionatul Romaniei. Aceste jocuri ies in evidenta pe fondul unui sir de jocuri praf, si normal ca par eroice in comparatie cu ce juca pana nu de mult. Poate de asta sunt ¨urecheat¨acum, critic evolutia per total a jucatorului Lovin, cand in sfarsit se apropie si el de ceea ce trebuie sa fie. Dupa mine, in conditii de lot valid, Lovin e al cincilea titular pe acest post, dupa Radoi, Ov. Petre, Tiago si Ionescu. Tiago si Ionescu au ¨prezumtia de nevinovatie¨, Lovin la bilant (cu tot ce prespune fisa acestui post) e cam pe minus. Mai vedeam statistici cu pasele lui Lovin.. ce procent din pasele lui ¨au dat drumu´ la joc¨ si cate au ¨calmat jocul¨ si cand era cazul si cand nu? (Ca si cand ai lauda un atacant ca da a dat 2 goluri in 100 de situatii singur cu portarul. Daca spui doar ca a dat 2 goluri normal ca reiese ceva pozitiv). Corect, in situatia actuala Lovin e cea mai buna varianta (cand esti aproape singura nu e asa greu). Era destul de evident de ce au fost adusi Abel si Tiago.

 

¨A ramas sa lupte si are respectul meu¨ suna postul al carui raspuns l-ai comentat tu acum. Lovin va avea respectul meu cand va fi pe bilant pozitiv, pentru ca sanse a avut destule si probabil ca va mai si avea. Daca pe o perioada destul de mare esti per total mediocru si tot te zbati acolo si lupti si lupti.. si lupti .. nu are rost. Daca esti impasibil la impresia generala, la parerea suporterilor, si la parerea proprie despre jocul prorpiu poate inseamna ca esti si ignorant sau nesimtit, nu numai incapatanat in dorinta de a evolua. Sigur, nu este bagat singur in echipa, asta e alta subiect.

 

Aseara ma amuzam, inclusiv pe acest forum, de rapidistii care dupa 15 minute erau cu ¨Demisia!¨ indreptata in toate directiile, ca dupa vreo 20 de min sa fie iar alaturi de toata lumea (rapidistii astia mi se par doar singuri impotriva lor). De ceva timp de cate ori am ocazia pe acest site (poate mi-a scapat de cateva ori:) ) ¨indemn¨ la rabdare din partea noastra, tocmai pentru ca acest lot cel mai bun din ultimii 20 de ani are nevoie de timp, timp necesar pt relatii de joc inchegate, relatii necesare pt jocul in viteza, pe jos si rapid si pe care ni-l dorim. Chiar nu sunt adeptul schimbarii doar din motivul ¨ca sa fie schimbare¨. Dar o crestere momentana de forma si de motivatie a lui Lovin nu albeste prea mult trecutul sau cam cenusiu si nici nu ma convinge de evolutia de durata a acestui jucator. Eu sper ca va fi in sus aceasta evolutie sau macar se va mentine la nivelul actual.

 

Deci ce am spus eu acolo era la modul general. Poate suna expirat, dar Lovin inca este dator acestui club. Din punctul meu de vedere mai are pana sa castige respectul ¨in general¨ si ¨definitiv¨. Si totul este raportat la zilele noastre, nu la dream´teamuri, la anii ´80 sau altele. Nu visez cai verzi pe pereti, si nu am ajuns sa-mi blestem zilele ca nu am castiga Champions League din cauza lui Lovin. Dar nici nu mai vreau pe termen lung un eventual ¨cal troian¨ in jocul Stelei. :)

 

Am priceput nuanta din prima:) Pt tine era doar gluma cu Corsicanu:)

Nu am mai repet ce am mai spus de Lovin, doar sintetizez:

1) Lovin nu cred ca poate mai mult decat face acum nici daca ar mai sta 10 ani la Steaua. Deci singura solutie este un inlocuitor cu valoare dovedita si constanta peste Lovin. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l omoram acum, inainte de a avea in curte "privighetoarea din vis":)

2) Fara determinare si "eroism" nu poti depasi prapastia valorica masurata si prin distanta dintre cateva sute de mii de euro si zeci de milioane si nici nu poti estompa slabiciunile prezente in relatiile de joc din cauza neomogenitatii. Daca toti ar fi fost "eroici" ca Lovin si ar pus osul la bataie, bateam Bayern-ul:))Doar in meciul retur cu Galata, efortul s-a impartit la 11.

Este ceea ce il diferentiaza acum pe el de altii ... si nu doar intr-un singur meci. Daca ar fii determinati ca el si cei care au mijloace tehnice superioare lui Lovin, atunci rezultatele ar fi mult mai bune si placute ochiului. Evident, o astfel de atitudine nu este o solutie pe termen lung. Trebuie dublata de punerea in valoare a calitatilor individuale in cadrul relatiilor de joc care fac o echipa...echipa si nu o adunatura de fotbalisti!

3) Referitor la unele pase inapoi...Cand dai cu capul de un zid, nu dai pana-l spargi:)

Uneori este mai utila o pasa inapoi catre unul care are mai multa vizibilitate pt a declansa ceva, decat de a arunca de-a puia a gaia mingi "la bataie" in fata:) Nu doar Lovin da pase inapoi. Am vazut si la echipe mai mari. Ca Lovin abuzeaza de ele este alta poveste. O face pentru ca este constient de proprile limitari in mijloacele tehnice de exprimare ca pasator "inainte" cu peste 95% reusite.

4) In opinia mea. nici Steaua nu este datoare lui Lovin si nici invers. De aceea, in cazul in care apare o certitudine ca inchizator, ambele parti isi vor spune "Pa" fara regrete.

5) Eu nu am cerut lauri pt Lovin, ci am considerat anormal sa fie huiduit si injurat si atunci cand joaca bine si este cat de cat util echipei. Asta nu tine de inaltimea sistemului de valorii la care se raporteza cei care huiduie atunci cand il judeca, ci de bunul simt!

xray_rom29.09.2008 18:46
Compara l cu Essien, cu Makelele, cu Keane (ex MUTD), cu Tudorel Stoica, cu Boloni, cu Rotariu ai sa vezi atunci cat de valors e Lovin si ce presupune postul de mijlocas la inchidere.

 

Lovin si atletul sunt definitia perfecta a mediocritatii. Din pacate mediocritatea este promovata intensiv in ultimii ani la Steaua...de cand cu "descalecatul"....care ne manjeste cu cacareze de ani buni.

 

Cat a jucat Abel Moreno a dat mai multe apse inainte de cat a dat Lovin decand joaca la Steaua asa ca scuza pe care i ai gasit o nu tine....ca nu are cu cine...saracul Dayro isi mananca nervii in fiecare meci ca nu are cu cine sa schimbe o pasa inafara de Arthuro, Szekely, Thiago......

 

La noi mijlocasul la inchidere este perceput total gresit datorita muraturilor care ne au fost bagate pe gat in ultimii ani...ni se scot ochii cu cate mingi recupereaza dar daca saracul nu stie sa dea o pasa....dar dupa asta tot unii se intreaba de ce nu reusim sa atacam.....asta e alta problema ...la cat de mult fotbal stie suporterul stelist....o problema foarte spionoasa.....

 

Numai promovati mediocritatea, parca eram superiori!!!!!

Hahaha!Esti un dulce!

Sa ma refer numai la contemporani ...

Daca Lovin era ca Essien, Makelele, etc crezi ca era acum la Steaua?

Este Steaua cumva Chelsea(ca valoarea lotului)???

Nu poti compara doar un jucator din lotul Stelei cu superstaruri si sa ai pretentia sa fie ca ele, decat daca Steaua are TOT lotul de valoare comparabila cu al echipei Chelsea, iar Lovin ar fi singura oaie neagra.

Unde a ajuns cel mai bun jucator al nostru in CL 2006?Freaca banca la Catania! Dar ceilalti semi-finalisti UEFA exportati: Ogararu, Iacob, Paraschiv, Nesu??Dar cei ne exportati, ci doar "plecati": Oprita, Bostina, Cristea, Badea, etc.? E vreunul la vreo echipa de urna 1 sau 2??Nici macar la urna a ...5 a:)Asta am avut si restul sunt ce ne-au ramas!

Daca nu avem simtul masurii si nu vedem ca performantele din Europa, cate au fost, au fost facute cu inima si mai putin cu supervaloarea pe care ne-o imaginam, atunci vom ramane niste visatori mereu bombanitori:)

Cand Steaua va avea lot de echipa mare, atunci poti comenta si compara in felul asta, altfel, faci exercitii de scriere, iar mediocritatea pe care o reclamai la altii va abunda in expunerea ta de motive.

suportera_nr.129.09.2008 19:05

multumim Florin Lovin pentru meciurile cu Galatasaray, Pandurii, pentru meciul cu chefereii! sper sa ai aceeasi atitudine si de acum incolo si mai sper ca mancatorii de seminte sa nu te mai fluiere ci sa te incurajeze asa cum face uneori galeria Stelei.

leonardo29.09.2008 19:51
Ciudat articol , nu era vremea acum , poate acum 2-3 luni da , dar acum chiar nu avem ce sa ii reprosam lui Lovin.

 

Salutare

 

Tocmai de aceea este bine ca a fost scris acum.

 

Ovidiu demonstreaza inca o data ca are coloana vertebrala si ca nu asteapta "momente" cand sa-si publice gandurile.

 

Din punctul meu de vedere cred ca este mai bine sa atragi atentia asupra lipsurilor si a problemelor identificate atunci cand poti sa mai repari cate ceva decat sa arati cu degetul si sa gasesti vinovati la infrangeri (deja este prea tarziu, iar echipa are nevoie mai degraba de sprijin in acele momente).

Foarte corecta observatia ta ! Respect !

enjoy29.09.2008 20:00

e plin site-ul de specialisti, de la autori la comentatori, si e si mai plin de sugubeti! cand vad ce postari apar rad cu lacrimi! recunosc, exista si multi pozitivisti, oameni de bun simt care spun lucrurilor pe nume. cand insa vrei ca Lovin sa fie la nivelul unor makelele, essien, etc. trebuie sa fii cel putin dus cu pluta pe dambovita; nu zice nimeni sa nu ai dorinta de mai bine permanent, dar sa fii cu capul in nori e totusi prea mult! ne-ar mai trebui drogba, mesi si gerard si atunci am fi multumiti. poate nu sunt solutii bune pentru toate posturile la Steaua si e normal sa vrem mai mult dar nu e normal sa exageram aiurea. abel poate fi o solutie dupa ce confirma; daca la pase sta bine, la recuperari nu face fata deocamdata. ceilalati mijlocasi sunt accidentati 80-90% din timp -vezi Plesan-2 ani, Petre 1/2 din sezon, etc; e o arta sa joci si sa nu te accidentezi, asta e una din calitatile importante pentru un fotbalist. s-auzim numai de bine!

xray_rom29.09.2008 20:59
Lovin are mari probleme in joc...zici ca intra pe teren beat...dar am o mica intrebare..de ce mai sta acest om la Steaua daca vede ca nu este placut de nimeni??fecaly da afara fotbalisti buni si lasa toate strambetele... :thumbdown:

Raspunsul e simplu.

Sta acolo pentru ca il vrea cel care il plateste si cel care-l antreneaza!Ceea ce scriem noi pe aici are valoarea cepei degerate. Atat timp cat sunt rezultate si cei 2 sunt multumiti de el, va sta bine mersi ori cate ijuraturi si huiduieli ar luat in real si in virtual.

Diferenta de motivatie intre noi si ei este net in favoarea lor.

Becali isi apara banii si imaginea.

Lacatus isi apara cariera incercand dublarea simbolului jucator-antrenor.

Deci, chiar daca in extremis si aberant, ar fi banuiti de rea vointa in ceea ce priveste Steaua, nu ar putea sa-si doreasca raul pentru ei ca indivizi.

Noi?Noi nu avem nimic de pierdut comparabil. Doar timpul, placerea si uneori o disputa "p'acilea" pe forum:)

 

 

Revenind la Lovin...In fond s-a dovedid ca nu are nici SIDA pt ca sistemul imunitar ii functioneaza perfect.

Joaca pe Ghencea intr-o atmosfera "de deplasare", dar cu non-salanta in atitudine a celui mai iubit dintre stelisti pt ca a dat de mult "ignore" huiduielilor.

Chiar il banuiesc ca a devenit dependent de ele. Cu cat e huiduit mai tare cu atat joaca mai cu foc!:))De aceea iti pare beat...E beat de fericire!:))

Reptile1929.09.2008 21:00

"Abtine-te sa emiti pareri despre o istorie pe care n-ai trait-o.

Lovin nu este jucator, crede-ma. In centrul de juniori sunt cel putin 10 jucatori mai buni peste el la toate capitolele, asa ca intrebarea este: ce cauta palamida asta titular la o echipa care vrea sa depaseasca grupele Ligii? Sau nu vrea?

A, dar vad ca esti senior ...deci ai trait istoria. Si atunci cum dracu ii suporti pe Lovin si pe Nicolita titulari? Chiar n-o fi nimeni in lot mai buni ca ei?"

 

Da am trait istoria ce a fost a fost. Sincer nu vad alti mai bun in lot decat Nicolita(care ne-a calificat in Liga anul asta) si Lovin pe posturile alea. Iti zic eu ca nu face nici un junior fata din talentosi aia 10 ai tai mai bine ca Lovin numai pe $$$ promoveaza lasa ca stim ce se intampla la centrele de juniori. Voi n-ati vazut pe Toja ce randament slab a dat la mijloc(ori nu e pregatit fizic bine ori nush) fara recuperarile lui Lovin care au mai dat putin ragaz defensevei eram mancati la Cluj. Asa ca ar trebui sa-i multumim.

kosm1n29.09.2008 21:11

Lovin un fotbalist mediocru ajuns la maturitate! Singurul lucru pozitiv la el e ca nu se accidenteaza!

 

In rest pt mine, Lovin e in jocul Stelei ceva de genu "ca patrunjelul in ciorba, nici nu strica nici nu drege":))))))

 

 

CebaLaur29.09.2008 21:41

Vad ca acum e un "curent" pro Lovin,plecat de la becali si tov. lui mitica.Nu contest faptul ca in ultimele meciuri a jucat acceptabil,dar aceste meciuri nu ma fac sa uit anii in care mi se zbarlea paru' de spate cand il vedeam la mingea.Ar trebui sa va da-ti seama de valoarea lui in momentul cand face preluare la minge,are instinctul s-o faca in spate chiar daca nu e nimeni langa el.De multe ori il prinde faza aiurea,sta mult prea avansat,se retrage cu capul in pamant,NU ARE SUT,n-are fizic,n-are viziune,n-are joc de cap ...

greenyes29.09.2008 22:05
e plin site-ul de specialisti, de la autori la comentatori, si e si mai plin de sugubeti! cand vad ce postari apar rad cu lacrimi! recunosc, exista si multi pozitivisti, oameni de bun simt care spun lucrurilor pe nume. cand insa vrei ca Lovin sa fie la nivelul unor makelele, essien, etc. trebuie sa fii cel putin dus cu pluta pe dambovita; nu zice nimeni sa nu ai dorinta de mai bine permanent, dar sa fii cu capul in nori e totusi prea mult! ne-ar mai trebui drogba, mesi si gerard si atunci am fi multumiti. poate nu sunt solutii bune pentru toate posturile la Steaua si e normal sa vrem mai mult dar nu e normal sa exageram aiurea. abel poate fi o solutie dupa ce confirma; daca la pase sta bine, la recuperari nu face fata deocamdata. ceilalati mijlocasi sunt accidentati 80-90% din timp -vezi Plesan-2 ani, Petre 1/2 din sezon, etc; e o arta sa joci si sa nu te accidentezi, asta e una din calitatile importante pentru un fotbalist. s-auzim numai de bine!

 

Salutare,

 

Marius ma numesc si te asigur ca nu s cu campul in nori. In loc de Essien i l pun pe Tudorel Stoica sau Boloni ...ups...am gresit..astia is prea buni!!!!Am gresit!!!!???? Se pare ca pentru unii da....parerea voastra...

 

Eu unul cand ma compar imi place sa o fac cu unul care e mai bun ca mine indiferent de domeniu ca altfel nu mai vad rostul comparatiei. Eu l am comparat pe Lovin din prisma postului pe care joaca si nu a conjucturii in care o face...ca ala e accidentat ..ca ala nu a jucat..etc....ce ati mai enumerat voi mai sus ...asa ca va rog frumos mai subtirel cu atacurile de superioritate.

 

Si nu trebuie sa fii specilist sa ti dai seama cat de "valoros" e lovinel al nostru. O sa incerc o comparatie pe placul vostru, mai "realista", de om cu picioarele pe pamant, Lovin contra Lazar. Si in cazul acesta lovinel al nostru paleste.

 

Cu cativa ani in urma am citit intr un ziar de sport de la noi urmatoarea expresie:

 

"Cand mananci rahat in fiecare zi intr un final o sa ti se para ca si cacatul e bun"

greenyes29.09.2008 22:22
Compara l cu Essien, cu Makelele, cu Keane (ex MUTD), cu Tudorel Stoica, cu Boloni, cu Rotariu ai sa vezi atunci cat de valors e Lovin si ce presupune postul de mijlocas la inchidere.

 

Lovin si atletul sunt definitia perfecta a mediocritatii. Din pacate mediocritatea este promovata intensiv in ultimii ani la Steaua...de cand cu "descalecatul"....care ne manjeste cu cacareze de ani buni.

 

Cat a jucat Abel Moreno a dat mai multe apse inainte de cat a dat Lovin decand joaca la Steaua asa ca scuza pe care i ai gasit o nu tine....ca nu are cu cine...saracul Dayro isi mananca nervii in fiecare meci ca nu are cu cine sa schimbe o pasa inafara de Arthuro, Szekely, Thiago......

 

La noi mijlocasul la inchidere este perceput total gresit datorita muraturilor care ne au fost bagate pe gat in ultimii ani...ni se scot ochii cu cate mingi recupereaza dar daca saracul nu stie sa dea o pasa....dar dupa asta tot unii se intreaba de ce nu reusim sa atacam.....asta e alta problema ...la cat de mult fotbal stie suporterul stelist....o problema foarte spionoasa.....

 

Numai promovati mediocritatea, parca eram superiori!!!!!

 

Cand Steaua va avea lot de echipa mare, atunci poti comenta si compara in felul asta, altfel, faci exercitii de scriere, iar mediocritatea pe care o reclamai la altii va abunda in expunerea ta de motive.

 

Eu consider ca daca tot vrem sa l analizam pe lovinel sa o facem la sange ca altfel o dam in sf uri si ne scaldam in mediocritate. Daca tinzi spre ceva superior te compari cu el nu cu unul care ti este inferior...asa inteleg eu comparatia care duce la progres.

 

Dar vad ca ti place sa dai postarilor mele intelesuri total diferite de ce contin ele, si nu e prima oara. Asta nu ar fi o problema dar cand o faci si cu aere de superioritate si mici mistouri nu prea imi cade bine la stomac...parca trebuia sa ne respectam intre noi....asa cica spun regulile pe aici....

xray_rom29.09.2008 22:43
Vad ca acum e un "curent" pro Lovin,plecat de la becali si tov. lui mitica.Nu contest faptul ca in ultimele meciuri a jucat acceptabil,dar aceste meciuri nu ma fac sa uit anii in care mi se zbarlea paru' de spate cand il vedeam la mingea.Ar trebui sa va da-ti seama de valoarea lui in momentul cand face preluare la minge,are instinctul s-o faca in spate chiar daca nu e nimeni langa el.De multe ori il prinde faza aiurea,sta mult prea avansat,se retrage cu capul in pamant,NU ARE SUT,n-are fizic,n-are viziune,n-are joc de cap ...

 

Nu ne hartzui inteligenta ca am fi toti marionetele mediatice ale lui Becali si Mitica:))

La fel de bine ca si tine stim cu totii ce are si ce mai mult n-are Lovin.

Ceea ce nu stim este cu cine juca Steaua in locul lui in meciul cu Galata, Bayern, CFR-ul si .... maine cu Fiorentina ?:) Unii vor un Essien sau un Makelele:))Nici macar tu nu ne-ai luminat cine sa joace in locul lui, ci te-ai limitat in a face ce stie romanul mai bine. Cand ii merge binishor isi aduce aminte de cand ii mergea rau si incepe sa-si boceasca trecutul:))Te citez:"Nu contest faptul ca in ultimele meciuri a jucat acceptabil,dar aceste meciuri nu ma fac sa uit anii in care mi se zbarlea paru' de spate cand il vedeam la minge"

Prietene, viata trebuie traita priviind inainte si doar, uneori, inteleasa priviind inapoi

Ce ne diferentiaza pe unii si altii in raport cu Lovin?

Unii considera ca este o solutie de moment raportat la lotul existen si valid si nu mai trebuie huiduit pe teren, altii vor executie publica si nu rateaza nici un moment sa-l huiduie spre stupoarea oaspetilor:)

 

Referitor la trecut, demult voiam sa spun ceva si in atentia si celor care administreaza acest site.

Ne impaunam cu trecutul, dar ca o proba ca nu se pune pret pe trecut/istorie decat in vorbe este si acest site al suporterilor si site-ul "oficial" al Stelei.

 

Pe acest site istoria lipseste cu desavarsire. Parca-i facut sa fie numit "Era Becali"! ca-i de la 2002/3 :))

Sunt prezenti jucatori anonimi sau pasageri, dar lipsesc multi dintre cei cu care vrem sa-l comparam acum pe Lovin:)) Nici macar "goleatorii" sau mai stiu eu ce informatii "istorice" nu gasesti ...

 

Pe site-ul oficial, istoria e tratata cu toata jena. Nici macar poze nu au gasit sa puna la toate legendele Stelei!Parca este ca o rubrica a soldatilor necunoscuti "disparuti in misiune".

 

Ca-n zicala cum e turcu-i si pistolul....cum e echipa facuta mai la plezneala din "ciupelile" lui Becali sunt si site-urile. Nimic temeinic si complet.

Avem pregatita lozinca "... la Steaua nu se accepta asa ceva!", doar cand este sa dam intr-un jucator sau altul care a jucat mai slab sau nu ne mai place de ochii lui, dar istoria care acopera acea lozinca cu fapte este ... de negasit acolo unde ar trebui sa fie, la loc de cinste si pentru cei care au trait-o si pentru cei care trebuie sa o stie macar din "citite"!In fieful clubului si al suporterilor!

xray_rom29.09.2008 22:54
Compara l cu Essien, cu Makelele, cu Keane (ex MUTD), cu Tudorel Stoica, cu Boloni, cu Rotariu ai sa vezi atunci cat de valors e Lovin si ce presupune postul de mijlocas la inchidere.

 

Lovin si atletul sunt definitia perfecta a mediocritatii. Din pacate mediocritatea este promovata intensiv in ultimii ani la Steaua...de cand cu "descalecatul"....care ne manjeste cu cacareze de ani buni.

 

Cat a jucat Abel Moreno a dat mai multe apse inainte de cat a dat Lovin decand joaca la Steaua asa ca scuza pe care i ai gasit o nu tine....ca nu are cu cine...saracul Dayro isi mananca nervii in fiecare meci ca nu are cu cine sa schimbe o pasa inafara de Arthuro, Szekely, Thiago......

 

La noi mijlocasul la inchidere este perceput total gresit datorita muraturilor care ne au fost bagate pe gat in ultimii ani...ni se scot ochii cu cate mingi recupereaza dar daca saracul nu stie sa dea o pasa....dar dupa asta tot unii se intreaba de ce nu reusim sa atacam.....asta e alta problema ...la cat de mult fotbal stie suporterul stelist....o problema foarte spionoasa.....

 

Numai promovati mediocritatea, parca eram superiori!!!!!

 

Cand Steaua va avea lot de echipa mare, atunci poti comenta si compara in felul asta, altfel, faci exercitii de scriere, iar mediocritatea pe care o reclamai la altii va abunda in expunerea ta de motive.

 

Eu consider ca daca tot vrem sa l analizam pe lovinel sa o facem la sange ca altfel o dam in sf uri si ne scaldam in mediocritate. Daca tinzi spre ceva superior te compari cu el nu cu unul care ti este inferior...asa inteleg eu comparatia care duce la progres.

 

Dar vad ca ti place sa dai postarilor mele intelesuri total diferite de ce contin ele, si nu e prima oara. Asta nu ar fi o problema dar cand o faci si cu aere de superioritate si mici mistouri nu prea imi cade bine la stomac...parca trebuia sa ne respectam intre noi....asa cica spun regulile pe aici....

Nici mie nu mi-a cazut bine la stomac cand in mod direct, cu subiect si predicat, ne-ai umplut de respect acuzandu-ne ca promovam mediocritatea!Si asta pt ca ne-am permis sa nu-l comparam pe Lovin cu Essien sau Makelele sa "simtim" diferenta intre ceea ce este si ceea ce ar trebui sa fie!:)

Oricum, nu lua ironiile prea personal. Daca ai simtul umorului le vei digera usor ca glume si nu tendentios ca jigniri.

Si eu am luat acuza ta ca promovam mediocritatea ca pe o gluma buna!:))

CebaLaur29.09.2008 23:05

Am facut o comparatie intre ce juca el si ce joaca acum cand am zis ca joaca acceptabil.Una e sa spui ca e o solutie temporara,dar majoritatea spun ca e un jucator bun,care-si face treaba etc.

In priviinta lui,eu am ramas cu sechele.Am fost traumatizat de acest jucator.Mi-a intins nervii la maxim in fiecare meci.

Nu se poate sa tremuri cand ajunge mingea la tine si cand zic ca tremura nu exagerez.

 

Ca sa nu mai zic de caracterul lui.Daca ai fost la meciuri stii despre ce vb

xray_rom30.09.2008 01:26
Am facut o comparatie intre ce juca el si ce joaca acum cand am zis ca joaca acceptabil.Una e sa spui ca e o solutie temporara,dar majoritatea spun ca e un jucator bun,care-si face treaba etc.

In priviinta lui,eu am ramas cu sechele.Am fost traumatizat de acest jucator.Mi-a intins nervii la maxim in fiecare meci.

Nu se poate sa tremuri cand ajunge mingea la tine si cand zic ca tremura nu exagerez.

 

Ca sa nu mai zic de caracterul lui.Daca ai fost la meciuri stii despre ce vb

E ok! Prea ai luat totul dramatic. Si cand jucam prost nu prea pierdeam:)

In rest, stai linistit. Nu ai fost singurul nemultumit. Nici eu mi-am putut reprima niste injuraturi pe vremea cand echipa nu lega 2 pase, iar Lovin era vioara intai in simfonia paselor gresite, a faulturilor gratuite, etc:))

Eu mai tremur si acum cand mingea ajunge in careul nostru, dar asta nu numai din cauza lui Lovin:))

 

I.N.Money30.09.2008 10:25

Ok , daca ar fi sa il caracterizam pe "Lampard" doar pentru sarcina defensiva pe care o are in primul 11 al Stelei am putea sa ii gasim cateva puncte albe . E important ca un jucator care joaca la inchidere sa nu aibe "picioare de sticla" ( vezi Ovidiu Petre ) si sa beneficieze de o agresivitate in plus fata de alti jucatori , ceea ce Lovin are . Orice ar face Lovin , orice ar face Ovidiu Petre sau oricare alt jucator de profil asemanator , nu ar putea face sa devina un idol pe Ghencea .

Ghencea nu e Giulesti , suporterul Stelist niciodata nu o sa aduleze un fotbalist dintre cei ce "cara pianul" , pentru ca suporterul Stelist e obisnuit cu fotbalul ofensiv total , nu cu pase inapoi .

xray_rom30.09.2008 12:20
Ok , daca ar fi sa il caracterizam pe "Lampard" doar pentru sarcina defensiva pe care o are in primul 11 al Stelei am putea sa ii gasim cateva puncte albe . E important ca un jucator care joaca la inchidere sa nu aibe "picioare de sticla" ( vezi Ovidiu Petre ) si sa beneficieze de o agresivitate in plus fata de alti jucatori , ceea ce Lovin are . Orice ar face Lovin , orice ar face Ovidiu Petre sau oricare alt jucator de profil asemanator , nu ar putea face sa devina un idol pe Ghencea .

Ghencea nu e Giulesti , suporterul Stelist niciodata nu o sa aduleze un fotbalist dintre cei ce "cara pianul" , pentru ca suporterul Stelist e obisnuit cu fotbalul ofensiv total , nu cu pase inapoi .

Ai dreptate si ai punctat bine!

Referitor la "pianisti" vs "carausi" sunt si nuante. Radoi nu este pianist, dar poate ca daca nu marca la inceputuri si goluri cine stie unde se muta polul idolatriei:)Just a joke!;)

Elton, pe care si eu il regret impotriva fragilitatzii fizice, cu 2 calcaie a avut Gencea la picioare:)

Daca nu reprezenta o amenintare pt alti idoli sau pt cei care se voiau idoli(Becali), nu pleca. Nu cred ca banii au fost cei care i-au grabit "sfarsitul stelist".

Poate unul din cele mai bune meciuri ofensive ale Stelei din ultimii 5 ani, cu o echipa tare, a fost in mod paradoxal cel in care am pierdut cu 2-4 cu Dinamo pe Ghencea.

Acela a fost si un meci "pilda" ca nu tot ceea ce este frumos este si util si ... slab sa fii, noroc sa ai si tot 4 goluri dai sau ... daca apara Andrey, sigur 4 boabe iei:)))

Apropo de Lovin. Si in acel meci "defensivul mijlocas" era pe punctul de a o baga in atze:))Din pacate pentru noi, Lobontz nu a fost Andrey acest alt Apoul(e)a Be(a)te :))

sabin130730.09.2008 12:42
Orice ar face Lovin , orice ar face Ovidiu Petre sau oricare alt jucator de profil asemanator , nu ar putea face sa devina un idol pe Ghencea .

Dar nu cred ca le cere nimeni sa devina niste idoli, doar sa-si castige respectul ¨pe termen lung¨. Cine vrea goluri de la cei doi a cam luat-o pe aratura:). Si aici Lovin ar trebui sa se abtina de la avioanele alea cand ti-e lumea mai draga. Sa ramana dupa antrenament sa suteze de o mie de ori dinafara careului, nu-ti ¨antrenezi¨ sutul in meci de atatea ori, mai ales daca e efort supraomenesc sa prinzi poarta.

 

Se mai discuta ca ce bune sunt pasele inapoi. Da, sunt bune, dar nu tot timpul si mai ales nu la ce joaca Steaua acum. La Lovin pasele inapoi sunt ca un reflex, e primul gand care-i vine in cap (nu sunt Neghinita, dar pare robotizat). Nu trebuie mereu asezat si calmat jocul. Nu le cere nimeni nici sa construiasca tot, sa faca jocul, dar faza de la ei pleaca, pt ca ei recupereaza mingea. Daca pleaca prost si lent, nu mai visezi joc vitezist.. si tot asa..

alexgafenco30.09.2008 12:42

sunteti toti niste rartati. intrati voi si jucati mai bine :gathering: babelor

daca nu era Lovin vai si amar de capul lui Goian si a lui gheonea era sa fie..... mai ajungeau ei cei mai buni fundasi din tara daca nu era Lovin mijlocas la recuperare.... rusine voua.... mai spuneti ca si dario nu isi face treaba ca nu prea marcheaza goluri............................. :steagcruce:

alexgafenco30.09.2008 12:46
Ok , daca ar fi sa il caracterizam pe "Lampard" doar pentru sarcina defensiva pe care o are in primul 11 al Stelei am putea sa ii gasim cateva puncte albe . E important ca un jucator care joaca la inchidere sa nu aibe "picioare de sticla" ( vezi Ovidiu Petre ) si sa beneficieze de o agresivitate in plus fata de alti jucatori , ceea ce Lovin are . Orice ar face Lovin , orice ar face Ovidiu Petre sau oricare alt jucator de profil asemanator , nu ar putea face sa devina un idol pe Ghencea .

Ghencea nu e Giulesti , suporterul Stelist niciodata nu o sa aduleze un fotbalist dintre cei ce "cara pianul" , pentru ca suporterul Stelist e obisnuit cu fotbalul ofensiv total , nu cu pase inapoi .

 

 

 

10000000000000000%

Joga Bonito30.09.2008 12:56
Ok , daca ar fi sa il caracterizam pe "Lampard" doar pentru sarcina defensiva pe care o are in primul 11 al Stelei am putea sa ii gasim cateva puncte albe . E important ca un jucator care joaca la inchidere sa nu aibe "picioare de sticla" ( vezi Ovidiu Petre ) si sa beneficieze de o agresivitate in plus fata de alti jucatori , ceea ce Lovin are . Orice ar face Lovin , orice ar face Ovidiu Petre sau oricare alt jucator de profil asemanator , nu ar putea face sa devina un idol pe Ghencea .

Ghencea nu e Giulesti , suporterul Stelist niciodata nu o sa aduleze un fotbalist dintre cei ce "cara pianul" , pentru ca suporterul Stelist e obisnuit cu fotbalul ofensiv total , nu cu pase inapoi .

 

In legatura cu agresivitatea lui, sa privim putin la meciul cu bavarezii, la faulturile fara mila ale lui Lovin la Luca Toni, Schweinsteiger, Klose si Ze Roberto. N-au respirat nici unul dintre ei langa Lovin, acesta din urma fiind singurul care a bagat materiale la greu, atacuri pe gleznele adversarilor, atacuri la limita galbenului. Faptul ca a bagat frica in ei si a spart uneori cvartetul ofensiv de unul singur spune ceva. I-a lipsit insa un mijlocas de creatie care sa-i fie alaturi, nu le poate indeplini pe toate.

 

Ca o paralela, "dream team-ul" lui Peseiro s-a evaporat cand a facut ruptura musculara mijlocasul lor la inchidere Andrade., de atunci echipa lor pare rupta in doua.

sabin130730.09.2008 13:51
Faptul ca a bagat frica in ei si a spart uneori cvartetul ofensiv de unul singur spune ceva. I-a lipsit insa un mijlocas de creatie care sa-i fie alaturi, nu le poate indeplini pe toate.

Asta cred ca se incearca acolo cu Toja, dar pacat ca nu merge.

Lovin o da prea mult si uneori foarte neindicat inapoi, Toja o ¨dribleaza¨ prea mult si la fel uneori neindicat, chiar riscant.

«12345»