Ovidiu!
Ma bucur ca ai rupt tacerea si ai incercat o analiza a celui mai huiduit jucator.
Asa cum am tot spus-o, chiar si dupa meciul cu CFR, a venit vremea ca si acei suportiri care-l huiduie in Ghencea, sa inceteze.
Nu trebuie sa-l aplaude, dar trebuie sa-l respecte pentru daruirea si determinarea fara menajamente cu care abordeaza orice meci din acest an.
De departe, alaturi de Radoi, Banel si Petre Marin, Lovin este "soldatul universal" care si in minutul 90 are aceeasi vitalitate din minutul 1.
Acel design exterior desirat ascunde resurse nebanuite tocamai pentru ca aparentele sunt inselatoare. Calitatile fizice incontestabile pe care le are, sunt cu muult peste media echipei si a ligii 1.
Cine sunt cei citati mai sus???
Este vechea garda, cei care au cladit palmaresul Stelei din ultimii 4 ani, caliti si formati in grele batalii pentru gloria clubului.
Nu i-am trecut pe Goian si Ghionea pt ca ei ies in evidenta dar pe un spatiu mai restring prin natura postului.
Lovin este un fel de "Supravietuitorul", acel "Greu de ucis" atat de antrenori, de suporteri, dar si de adversari, indiferent cum s-au numit ei. Lovin nu are tracul lui Semedo &Co, nu are nuante de evolutie intre meciurile din Liga 1, CL, UEFA. Dupa returul cu Galata, dupa euforia calificarii, el a fost singurul care a jucat cu aceeasi determinare si in meciul urmator din Liga 1 cu Pandurii. Mai mult, a adus si victoria cand ne cam pastea un egal!
Treci de el ori fara minge, ori fara ghete, ori fara tricou, indiferent cum te numesti, cate milioane faci si pana la ce ora te plimbi:)
El si Ov. Petre au fost cheia si pt Olararoiu, care pe langa performanta a supravietuit prin rezultatele obtinute in ciuda unui joc neplacut ochiului.
O paranteza
----
De ce a inceput sa joace prost si atunci?Pentru ca si Olariou a incercat implementarea a unei echipe in care toti erau titulari, cand era evidenta diferenta dintre unele "rezerve" si titularii "de drept" atat ca valoare cat si la timp de acomodare. Se acreditase ideea ca Steaua nu are echipa standard si ca orice 11 ai alege din lot faci o echipa beton. A fost inceputul sfarsitului, a degringoladei a lui Banel $Co. in relatiile de joc cu acute si in realizarile individuale. ASa s-au pierdut si Bostina si Oprita si Carstocea si Croitoru si Iacob si Badea si Dica si ... lista poate continua ...in mixerul care trebuia sa scoata peste noapte formula miraculoasa de echipa, dar era prea tarziu. Ruptura se produsese ... Si cum un rau nu vine niciodata singur, a inceput apoi si malaxarea antrenorilor ... si inevitabil a culminat cu razboiul civil Suporteri-Becali.
Norocul nostru de a evita un dezastru a fost Lacatus!
O miscare inteligenta!
- Era simbolul Stelei, deci nu ptea fi contestat din prima.
- Cunostea bine lotul si fotbalul intern.
- Nu era un antrenor rau.
Lacatus a fost liantul atat intre jucatori, cat si intre club si suporteri.
A supravietuit si prin noroc. Acea fantastica performanta de a recupera 13 puncte, cand multi dintre noi am pierdut orice speranta si la locul 2... e demna de cartea recordurilor!!!
Calificarea in CL, in dauna Galatei i-a certificat si consolidat locul, nu ca solutie de compromis unde primeaza factorul psihologic si mediator, ci si ca o solutie tehnica!
---
M-am uitat la Rapid-Arges 1-3. Dincolo de bucuria ca Argesul a "violat" capra vecinului, s-a reconfirmat ca poti aduce jucatori cu caruta si pe bani grei, daca nu ai un nucleu in jurul caruia sa graviteze si sa inobileze jocul, totul se duce de rapa.
L-ati vazut aseara pe acel Julio Cesar pe care toti cunoscatorii(antrenori, oficiali, presa) il numeau "scula de jucator" dupa primele 2-3 meciuri?? Fara relatii de joc e zero barat!Peseiro a vrut sa nasca repede un "new dream team" si a sfarsit avortand in boscheti!
La fel a facut si Andone la CFR si au luat-o pe tobogan. Noroc ca s-au trezit si acest Trombetta a revenit la nucleul de baza...
Vad ca multi se grabesc sa largeasaca lista injuratilor de serviciu care incepe cu Lovin si Banel si dea in Arthuro, Toja, Tiago, Abel, Kapetanos, etc.
Pana si Becali a inceput sa scoata biciul:) Daca nu ne oprim la timp si fortam fel si fel de formule emotionale pe care sa le implementeze Lacatus, vom avea soarta Rapidului.
In meciurile tari, Steaua traieste si acum prin acel nucleu si mai putin din plus valoarea noilor veniti anul acesta. Nu pentru ca nu ar fi plus de valoare in lot, ci pentru ca nu a fost timp suficient de armonizare. Judecand dupa 9 etape ar putea sa sune a suficient, dar nu este pt ca echipa nu a prea semanat una cu alta(componenta) de la un meci la altul.
Oricum, Lovin a fost una din constantele echipei, la care diferenta realizari-greseli a iesit mereu pe plus!
Daca, ipotetic, acum ar pleaca Radoi, Goian, Ghionea, Banel, Ov. Petre si Lovin, iar Petre Marin s-ar lasa, am deveni o echipa de pluton care nu se va redresa curand!
Si nu uitati pe langa ce am trecut!In vara a fost aproape despartirea ei, cum la fel exista posibilitatea sa plece si din iarna!
Referitor la: "afara Lovin, Banel, etc,"
Nu as vrea sa traim pe viu proverbul :"Ai grija ce-ti doresti...sa nu se indeplineasca!" Dar asta nu ca ar influenta dorinta, ci acel blestem de care vorbea Ovidiu!