Mda... astept si io un jurist pe site, poate mdionis?
Oricum, ca un nestiutor (
) imi permit sa fac 2-3 aprecieri:
- CAS, instanta suprema in sportul din Romania, a hotarat ca Zambon nu are niciun palmares.
- TAS, un tribunal international, a hotarat ca Zambon are palmaresul.
- din cate stiu eu, in Romania, jurisdictia o are CAS, singurul mod prin care se pot impune hotararile internationale este cu amenintarea scoaterii din competitiile internationale, ceea ce e cel putin imoral.
- nu discut despre Iancu, suporteri si alte tampenii, discut doar juridic (atat cat ma pricep
)
ah, si un LE mic. Viciul de procedura exista si consta in documentele cu care s-au judecat cele doua cazuri. TAS a judecat exclusiv pe baza celor trimise de FRF (fara decizia interna) iar CAF a "puricat" toate documentele din istoria clubului, din 1992 si pana la ora hotararii. 