@ jeles.
Oricat m-ar deranja pe mine Jiji, el are acum LEGAL actele, palmaresul,emblema si ce mai vrei tu a Stelei.
Sa zicem ca el decide sa iasa din fotbal si face urmatoarele lucruri:
Vinde lu domnu' Miaus palmaresul si emblema iar clubul lui sa zicem Il Soldatino.
Atunci avem o problema.
Vor exista oameni care vor continua sa tina cu noua Steaua (probabil marea majoritate) pentru ca ea va ramane in Liga I, Champions League,etc.Pe de alta parte o mana de oameni (cred eu) vor decide fie sa sustina o eventuala echipa care ar porni din divizia Onoare cu palmaresul Stelei sau se vor desparti de Steaua.
Urmatoarea situatie: Eu ii INTERZIC lui Il Soldatino sa utilizeze emblema si palmaresul pentru ca sunt ale mele.Urmeaza un proces lung de 10-15 ani si eu castig si se decide depunctarea Stelei asteia false.
Intrebarea este urmatoarea: Suporterii adevaratei Stele? (aia din Divizia D/C) s-ar simti nedreptatiti de o asemenea situatie? NU , bineinteles ba mai mult ar considera-o foarte normala.Cat despre ceilalti suporteri nu ma intereseaza pentru ca acea Steaua ar fi exact ce e Fulgerul Aek astazi.O echipa INDIFERENTA mie, suporter al culorilor ROS-ALBASTRE!
@warchild
3. Nu shtiu cand au sfidat legile din Ro, dar datorita lor avem noi azi libertate...
Pai ei sunt "fruncea" bah baiatule.Ei au alte legi, nu astea romanesti.Si pentru informatia ta generala adevarata revolutie a pornit in 1987 pe la Brasov.
Timisoara a inceput in 89 e adevarat dar finalul "glorios" tot in Bucuresti s-a dat. Pe taramul "miticilor".
Sa iti intre bine in cap. Timisoara este parte integranta a Romaniei si romanismul este parte integranta a Timisoarei.Daca doresti sa discutam de orasul Brasov, atunci da imi scot palaria pentru cum arata orasul,oamenii,etc. Dar Timisoara? Timisoara e din ce in ce mai "mitica", intrebarea este: A fost vreodata altfel?
"5. ah, da...noi la 1-8 cred ca i-am linsa pe toti. Ar trebuie sa inveti de la ei."
Ce anume sa invatam de la ei? Cum e sa ai cea mai mare performanta clasarea pe locul IV in xspe ani de istorie pe care o au ei?Cum sa incurajez MEDIOCRITATEA? Cum sa consider calificarea in UEFA drept calificare "istorica"?
NU mersi, eu personal nu ma simt foarte reprezentat de Miorita romaneasca si cu neamul de loseri din care facem parte.De aceea identificarea cu Steaua e atat de normala, pentru ca ea este raza de lumina din intunericul acestui popor, ea este anormalitatea care intregeste "normalul".
6. "Clar, noi avem singurul derby cu nishte catzei. Mega-derby, ce sa zic."
Absolut intamplator noi si Dinamo (aici scris intentionat cu litera mare) suntem CELE MAI MARI ECHIPE ROMANESTI la o distanta FOARTE MARE de celelalte de aceea Steaua - Dinamo e SINGURUL Derby.
Apropo de ce nu e in Scotia derby de exemplu Hearts - Aberdeen. Echipe de traditie, Aberdeen cu Cupa UEFA in palmares dar ca sa vezi chestie singurul derby e tot Celtic - Rangers.