FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Du-ne in B,nu ne suparam, ca de-aia esti simbol

«15678»
MoWeed06.08.2008 15:55

@AdrianUltras25

 

Il si vad eu pe Banel muncind zi si noapte cand stie ca oricum ar juca pana la urma tot de patron ar depinde daca joaca sau nu titular.

Stiu in ce consta o sesiune de antrenament si e mai important sa faca antrenament cu toata echipa atat fizic cat si tactic(doar crezi ca e o intamplare ca am ajuns cei mai buni sezonu trecut la faze fixe). Plus ca intervine si oboseala jucatorului. Pai daca dupa 2 antrenamente pe zi zic ca sunt obositi, apoi dupa inca unul suplimentar.

Mai ales ca pe masura ce vom intra in sezon, vom avea 2 meciuri pe saptamana. Deci in ziua meciurilor nu se face antrenament si a 2-a zi dupa meci se face recuperare. Asta inseamna ca in cele 3 zile ramase dintr-o saptamana tre sa se faca si antrenamentele tactice si cele fizice. Asta in timp ce Lacatus ar trebui sa studieze adversarul, probabil se fac si vizionari. Nu acum e timpul ca Laca sa corecteze carentele tehnice ale unora...

Nu ii scadem noi din sarcini, ci te astepti tu de la el la prea multe. Crezi tu ca are timp cateva ore pe zi sa-l invete pe Banel sa faca o preluare? Si el si jucatorul? Are si el o viata proprie nu te poti astepta sa lucreze de dimineata la 6 pana seara la 10.

noname_fu06.08.2008 16:06

Ma tu chiar ai probleme. Ti-am zis intr-un alt post, cu Lacatus antrenor Steaua a inregistrat cele mai multe victorii in Prima Liga anul trecut si a dominat clar returul de campionat, jucand la rezultat si castigand de multe ori doar la un gol diferenta. Insa victoria e victorie nu? Pentru a putea determina daca schimbarule care s-au facut la echipa si la sistemul de joc in pauza inter-sezoane trebuie vazute mai mult de 3 jocuri (din care 2 castigate). In retur nu va convenea ca nu marcam multe goluri si ca nu facem spectacol. Eh, exact asta incearca Lacatus sa faca acum, sa creeze si spectacol pe langa rezultate pozitive.

As risca chiar sa mentionez cateva plusuri in jocul nostru cu toate ca , repet, nu avem decat 2 meciuri oficial deci o analiza nu poate fi facuta: -sporirea vitezei de joc prin plecarea lui Dica si aducerea unor jucatori care stiu sa joace dintr-o atingere si sa verticalizeze

-schimbarea sistemului de joc si adaptarea echipei (repet - inca neconfirmata) pentru un joc modern 4-1-4-1 fata de sistemul perimat (s-a vazut si in cupele europene) de anul trecut, schimbarea care nu era posibila fara o pregatire prealabila si fara jucatori buni pe posturile deficitare

-gasirea unei solutii in locul tiganului care ne-a mancat zilele

-un alt lucru pozitiv care trebuie remarcat: daca ai fi fost pe la vreun antrenament, ardelene, ai fi observat ca toti jucatorii au un respect imens pentru Lacatus. L-am vazut de multe ori pe Mirel facand flotari fara sa mai fie nevoie sa-i zica antrenorul, dupa ce a ratat o interventie sau o executie simpla. Toti ii asculta indicatiile in timpul jocului scoala si nu comenteaza atunci cand sunt criticati cum deseori se intampla cu Oli, care aborda relatia antrenor-jucator putin diferit, fiind confundat des cu tovarasul lor si recte luat de prost. Daca Radoi este liderul vestiarului, atunci Marius este seful lui direct! Ceea ce este incredibil de important si rar intalnit intr-o echipa.

AdrianUltras2506.08.2008 16:09

MoWeed

 

Altii, care vor sa faca treaba, stau si ei o ora peste program.

Ca nu tre sa stea 10 ore.

O ora in fiecare zi e destul.

 

Si nu ma lua cu "Banel nu joaca ca stie ca patronul oricum il baga titular" ca daca e asa inseamna ca Lacatus oricum e degeaba acolo.Si deci, decat sa se umileasca pe el si pe noi in acelasi timp(ca doar e simbolul nostru), ar trebui sa plece.

 

Lacatus nu studiaza adversarul.

Adversarul e de obicei studiat de secund, care ii prezinta antrenorului sistemul folosit de adversar si automatismele.

Si in functie de astea, antrenorul face tactica.

 

In legatura cu asta, Ienei a zis intr-un interviu, mai de mult, o treaba:

 

"Eu nu faceam tactica in functie de adversar.Adversarii isi faceau tactica in functie de noi."

 

Cred ca ai inteles ce vreau sa zic prin asta.

 

 

Antrenorii de baschet, lucreaza cu jucatorii aceeasi schema de n ori.Pana la intra in oase.Pana devine reflex.

Si daca stii destule scheme, iti faci varza orice adversar.

Pt ca schimband in continuu schemele de joc, adversarul e dat peste cap.

 

La fotbal e totusi mai greu sa faci asta.

Dar unele echipe, o fac.

In timpul meicului schimba de la 4-4-2 la 4-3-3 sau 4-5-1.

 

La noi e tot aceeasi tactica de cand a venit Lacatus.

Ca dovada, cu vasluiul, Bogdan Stancu, intrat in locul unui mijlocas in teren, a jucat tot mijlocas.IN loc sa treaca varf alaturi de Arthuro, a jucat tot mijlocas, devenind mana moarta!

LARI06.08.2008 16:11

@AdrianUltras25

 

Inca din iarna zbiara Lacatus la jucatori sa joace cat mai repede, din cel mult doua atingeri. M-am saturat eu de cate ori i-a zis lui Dayro sa dea drumul repede la minge si atacantilor si mijlocasilor sa vina la combinatii. Dupa parerea mea, asta e un lucru extraordinar.

 

Chiar daca echipele adverse ne rup de la mijloc destul de usor (aici e, cred eu, principala deficienta a lui Lacatus), viteza de joc a crescut mult fata de sezonul trecut.

 

Una dintre axiomele fotbalului: antrenorul se vede pana la 25-30 de metri de poarta. De acolo, valoarea decide. E veche de la mijlocul anilor '70 (sper sa nu gresesc). Dupa parerea mea, nu e de vina antrenorul nostru ca Badea si Arthuro isi dau cu stangu'-n dreptu' la 6 metri de buturi. Totusi, 50% e vina lui ca spune clar conducerii: "Ala, cu ala si ala sunt varza. Vreau altceva!". 50% e vina retardatilor din birouri.

 

100% e vina lu' jegali ca Pepe Moreno n-a fost pastrat in lot. Ca sa nu mai vorbim de chestii tabu, gen investitii in fotbalisti adevarati.

 

 

zloty06.08.2008 16:14

LARI

de unde atata pepe moreno?? a dat 5 goluri ,ce a zis Adi Ilie aseara ca trebuia pastrat mendoza dar "nu s-a putut" ala fotbalist practic a tinut echipa in spate sez trecut desi juca pus prost de Lacatus mijlocas stanga . Cred ca Lacatus sia luat prea mult asupra lui meritele meciurilor castigate doar pe baza fazelor fixe , era un mare aport si al executantului lor.

Marius06.08.2008 16:15

Hai s-o iau punctual, amice dornic de discutii in peluza:

 

1.Din punctul meu de vedere in afara de a alinia cea mai buna echipa

 

Ti se pare tie ca folosirea lui Lovin titular, doar pentru a fi vazut de 3 impresari, e "cea mai buna echipa"? Asa ca sa dau doar cel mai recent exemplu.

 

2.a folosi un sistem cat mai modern (exact cel care e acum la Steaua)

 

Ce legatura are sistemul de joc cu rezultatele unei echipe? Cel mai bun exemplu - Grecia 2004

 

3.si a lucra faze de joc (ca urcarea lui Szekely pe dreapta alaturi de Dayro, pe cand restul echipei strange in centru pt a izola partea dreapta a apararii adverse in timp ce mij la inchidere urca in centrul careului cu varful impins)

 

Asta recunosc ca n-am priceput-o in totalitate, dar:

a) urcarea lui Szekely este in fisa postului de extrema.

b) cum se izoleaza partea dreapta a apararii adverse cand restul echipei strange in centru?

 

4.daca la o varsta de 25 de ani drept exemplu nu ai habar sa-ti joci postul esti pierdut (can`t teach an old dog new tricks)

 

but you can buy a new dog, one who already knows the tricks.

 

dar deh, io nu stiu fotbal, nu-s specialist, deci doar parerea ta e unica adevarata si pertinenta.

MoWeed06.08.2008 16:17
MoWeed

 

Altii, care vor sa faca treaba, stau si ei o ora peste program.

Ca nu tre sa stea 10 ore.

O ora in fiecare zi e destul.

 

Altii care vor sa faca treaba ar face bine sa invete si singuri, nu cred ca e nevoie de Lacatus sa invete o preluare. La urma urmei pot ruga chiar un coleg sa-i ajute. Dar ai auzit tu de asa ceva la Steaua?

Nu inteleg de ce sa corectam lipsurile clare a jucatorilor in loc sa luam altii mai buni? Asa cum tu zici ca la Steaua nu e loc de experimente cu antrenori, acelasi lucru e valabil si in cazul jucatorilor.

 

 

Antrenorii de baschet, lucreaza cu jucatorii aceeasi schema de n ori.Pana la intra in oase.Pana devine reflex.

Si daca stii destule scheme, iti faci varza orice adversar.

Pt ca schimband in continuu schemele de joc, adversarul e dat peste cap.

 

La fotbal e totusi mai greu sa faci asta.

Dar unele echipe, o fac.

In timpul meicului schimba de la 4-4-2 la 4-3-3 sau 4-5-1.

 

La noi e tot aceeasi tactica de cand a venit Lacatus.

Ca dovada, cu vasluiul, Bogdan Stancu, intrat in locul unui mijlocas in teren, a jucat tot mijlocas.IN loc sa treaca varf alaturi de Arthuro, a jucat tot mijlocas, devenind mana moarta!

Pe de o parte vrei sa piarda timpul cu alde Lovin sa-l invete fotbal, pe de alta parte vrei sa exerseze mai multe scheme. Ori una ori alta!

 

sunt de acord cu reprofilarea tampita a lui Stancu sau al lui Dayro, dar motivele sunt mai profunde. Daca i s-a impus sa joace 4-1-4-1 stie ca nu are mijlocasi ofensivi decenti in lot(in afara de plesan, dar atunci era accidentat) asa ca incearca sa puna la mijloc un jucator cat de cat tehnic. Nu i-a iesit, dar probabil daca ii iesea toata lumea aplauda miscarea de geniu al lui Lacatus.

 

Adevarul e undeva la mijloc, Lacatus are si bune si rele la Steaua, dar macar din respect pentru tot ceea ce a facut la Steaua trebuie sa-l lasam in pace. Inainte se blama lipsa de rabdare cu antrenorii, faptul ca nu se da continuitate. Acum nici noi nu mai avem rabdare....

 

Hai sa-l dam afara si pe Lacatus fara sa ne gandim cine sa vina in locul lui, fara sa concepem ca daca aducem un alt antrenor exista mari sanse ca situatia sa devina dezastroasa. Tactic, am vazut ca se incearca readucerea unui joc in viteza cum ne dorim toti. Dar, de ce sa-l lasam sa-si duca incercarea la sfarsit? E mai usor sa-l dam afara si apoi sa ne plangem ca toti antrenorii vor sa joace defensiv...

AdrianUltras2506.08.2008 16:20
Ma tu chiar ai probleme. Ti-am zis intr-un alt post, cu Lacatus antrenor Steaua a inregistrat cele mai multe victorii in Prima Liga anul trecut si a dominat clar returul de campionat, jucand la rezultat si castigand de multe ori doar la un gol diferenta. Insa victoria e victorie nu?

 

Nu din faze fixe a inregistrat victoriile alea?

Nu din faze fixe castiga si Hagi meciurile?

 

Pentru a putea determina daca schimbarule care s-au facut la echipa si la sistemul de joc in pauza inter-sezoane trebuie vazute mai mult de 3 jocuri (din care 2 castigate).

 

 

Desi nu inteleg ce vrei sa zici aici, intreb totusi: Care 2 meciuri din 3 castigate?

Ai pus si meciul cu Roma aici?Atunci de ce nu pui si cel cu Salzburg?

 

In retur nu va convenea ca nu marcam multe goluri si ca nu facem spectacol. Eh, exact asta incearca Lacatus sa faca acum, sa creeze si spectacol pe langa rezultate pozitive.

 

Pt ca incearca, are nota 10.

Pacat ca nu ii prea iese ce incearca.

Oare de ce?

 

-sporirea vitezei de joc prin plecarea lui Dica

Punct.

Aici se opreste propozitia.

 

aducerea unor jucatori care stiu sa joace dintr-o atingere si sa verticalizeze

 

Care sunt astia?

Si daca exista totusi, de ce nu joaca din prima si de ce nu verticalizeaza?

 

 

-schimbarea sistemului de joc si adaptarea echipei (repet - inca neconfirmata) pentru un joc modern 4-1-4-1 fata de sistemul perimat (s-a vazut si in cupele europene) de anul trecut, schimbarea care nu era posibila fara o pregatire prealabila si fara jucatori buni pe posturile deficitare

 

Numai tu vezi sistemul asta ca un sistem modern.

 

Eu vad doar un 4-5-1 mai ofensiv.

Un lucru destul de rusinos daca stam sa ne gandim ca Steaua joaca doar cu un varf.

 

-gasirea unei solutii in locul tiganului care ne-a mancat zilele

 

Aici iti dau dreptate.

Doar sa nu joace.Atat!

 

-un alt lucru pozitiv care trebuie remarcat: daca ai fi fost pe la vreun antrenament, ardelene, ai fi observat ca toti jucatorii au un respect imens pentru Lacatus. L-am vazut de multe ori pe Mirel facand flotari fara sa mai fie nevoie sa-i zica antrenorul, dupa ce a ratat o interventie sau o executie simpla. Toti ii asculta indicatiile in timpul jocului scoala si nu comenteaza atunci cand sunt criticati cum deseori se intampla cu Oli, care aborda relatia antrenor-jucator putin diferit, fiind confundat des cu tovarasul lor si recte luat de prost. Daca Radoi este liderul vestiarului, atunci Marius este seful lui direct! Ceea ce este incredibil de important si rar intalnit intr-o echipa.

 

Ala e respect pt coechipieri prietene.

Ca nu e el Dumnezeu sa nu faca flotari daca restul fac.

 

Dar vezi totusi ca meciurile nu se castiga pe respect.Si nici calitatea jocului nu creste pe prietenii.

leynad7206.08.2008 16:20

@noname_fu

 

Auzi ma, desteptule...

Ce ma freaca grija ce face "The Symbol" cu panaramele astea la antrenamente ?

Eu nu vad decat niste meciuri demne de toata jena facute de marea lui echipa.

Daca astia sunt jucatorii pe care i-a vrut el, sa fie sanatos si sa se duca...

Inseamna ca ori i-a ales prost, ori n-are habar ce sa faca cu ei in teren.

Daca i-au fost bagati pe gat, atunci iarasi sa fie sanatos si sa se duca la fel.

Sa ne arate ca are demnitate si nu sta capra in fata "monstrului".

Ia exemplul lui Peseiro la Rapid.

A venit omul, si-a adus jucatorii, raspunde de rezultate.

A si spus-o ca daca nu face treaba pleaca singur.

Deocamdata nu e cazul, ba dimpotriva...

Sunt satul de milogii astia care vin la Steaua cu pieptul sus de mandri ce sunt, si dupa o saptamana se transforma subit in mielusei...ce dreaq...timpul trece, leafa merge !

Sa stii si tu ca niciodata profilul unui mare antrenor nu va cadra cu virgula caracterul unuia ca Lacatus.

Punct.

AdrianUltras2506.08.2008 16:22

MoWeed

 

Am mai zis.

Daca Laca vrea sa aibe cei mai buni jucatori, face sacrificii.

Sta si o ora peste program pt ei.

 

Cat despre sistem impus, daca i s-a impus ceva, sa plece.

Daca nu face el ce vrea, sa plece!

noname_fu06.08.2008 16:30
Hai s-o iau punctual, amice dornic de discutii in peluza:

 

1.Din punctul meu de vedere in afara de a alinia cea mai buna echipa

 

Ti se pare tie ca folosirea lui Lovin titular, doar pentru a fi vazut de 3 impresari, e "cea mai buna echipa"? Asa ca sa dau doar cel mai recent exemplu.

 

2.a folosi un sistem cat mai modern (exact cel care e acum la Steaua)

 

Ce legatura are sistemul de joc cu rezultatele unei echipe? Cel mai bun exemplu - Grecia 2004

 

3.si a lucra faze de joc (ca urcarea lui Szekely pe dreapta alaturi de Dayro, pe cand restul echipei strange in centru pt a izola partea dreapta a apararii adverse in timp ce mij la inchidere urca in centrul careului cu varful impins)

 

Asta recunosc ca n-am priceput-o in totalitate, dar:

a) urcarea lui Szekely este in fisa postului de extrema.

b) cum se izoleaza partea dreapta a apararii adverse cand restul echipei strange in centru?

 

4.daca la o varsta de 25 de ani drept exemplu nu ai habar sa-ti joci postul esti pierdut (can`t teach an old dog new tricks)

 

but you can buy a new dog, one who already knows the tricks.

 

dar deh, io nu stiu fotbal, nu-s specialist, deci doar parerea ta e unica adevarata si pertinenta.

 

 

Pt mariusica:

 

1. Cu Lovin in teren am castigat. Fata de meciul in care a fost folosit Tiago si am pierdut. Nu inteleg ce vrei sa zici aici. Nici eu nu-l suport pe Lovin , dar sa dam cezarului ce-i al cezarului.

2. grecia 2004 si atat. Un turneu norocos ca ala se intampla o data la 200 de ani cand se aliniaza planetele. Ce a mai facut grecia de atunci? La o echipa de club o tactica asemanatoare este dezastroasa si in nici un caz nu poate aduce performanta, pentru ca un campionat se castiga cu puncte acumulate in urma a multe meciuri, nu cu meciuri castigate in ultimele secunde ale reprizelor de prelungiri sau la penalty-uri (daca nu stiai, meciurile din Liga I se pot termina si la egalitate).

3. Szekely a fost adus la cerea lui Lacatus si nu orice extrema stie ce presupune "fisa postului" - vezi Banel care a pacalit fotbalul.

4. Ai dreptate aici. Am zis totusi ca nu e vina lui Lacatus ca oierul aduce jucatori pe gratis. Sub un antrenor, cand este nevoie de un transfer lucreaza de obicei zeci de scouteri. La noi e diferit, se uita Gigi la un dvd.

LARI06.08.2008 16:30

@Zloty

Mie mi-a placut Pepe. Nu a fost un jucator extraordinar, dar mi-a placut: alerga sa faca spatii, intra in combinatii cu mijlocasii... Oricum, cred ca e peste Arthuro. A dat 5 goluri si nu a avut decat o juma' de sezon la dispozitie. Ca sa nu mai spun ca reusitele din meciurile cu Vasluiul si Craiova , ambele din deplasare, au aratat ca e fotbalist. Arthuro n-a fopst in stare sa puna latul din 6 metri...

 

Intr-adevar, Mendoza mi s-a parut un Fotbalist Adevarat. Din pacate, la ultimele meciuri a aratat o atitudine de toata jena. Dar l-am vazut de multe ori, in alte meciuri si dand din mana a sila ca nu-i erau intelese intentiile. Pacat...

zloty06.08.2008 16:34

Lari

Da stiu era un jucator capricios ,dar a facut treaba a tinut echipa in spate ,poate zic poate daca cineva nu incerca sa reprofileze un jucator aflat la 30 de ani care din cate stiu eu la mai toate echipele a jucat varf ar fi fost altceva

Ce nu inteleg eu e :de ce se aduc varfuri care sa creeze spatii si sa tina de minge ,cand dracu aducem uni sa dea si goluri??

MoWeed06.08.2008 16:34

@AdrianUltras25

 

Ti-am mai zis, el trebuie sa aiba timp sa faca aceste antrenamente cu jucatori.

Cati antrenori ai vazut tu sa stea cu un jucator sa-l invete sa faca preluare?

 

@zloty

 

Mendoza era intr-adevar un varf. A jucat destul de bine si fiind reprofilat in mijlocas stanga. El alerga mai putin pentru ca, fiind atacant nu era obisnuit cu travaliul postului de mijlocas unde trebuia sa faca si faza defensiva. Ar fi fost bine sa ramana, dar s-a zgarcit oierul.....

AdrianUltras2506.08.2008 16:36

MoWeed

 

Destui!

 

Cum a zis si Marius.

Daca nu cumperi inseamna ca te multumesti cu ce ai.

 

Daca ce ai nu e bun si nici nu vrei sa cumperi, fa ca putinul ala pe care il ai sa se transforme nu in mult dar in satisfacator macar.

LARI06.08.2008 16:39
Lari

Ce nu inteleg eu e :de ce se aduc varfuri care sa creeze spatii si sa tina de minge ,cand dracu aducem uni sa dea si goluri??

:))

Corect in ceea ce priveste varsta! Insa faza cu Pepe am spus-o comparandu-l pe el cu ce avem acum. Mai mult, ala macar se acomodase...

 

Ooofff...

noname_fu06.08.2008 16:40
Daca ce ai nu e bun si nici nu vrei sa cumperi, fa ca putinul ala pe care il ai sa se transforme nu in mult dar in satisfacator macar.

 

BAI BAIATULE INTELEGE! Treaba unui antrenor nu este sa invete jucatorii cu mingea !!!!!!!!!!! Daca era Mourinho antrenor ce se facea ??? Cum ii explica el lui Banel cum se loveste mingea daca nici el nu stie ?!

MoWeed06.08.2008 16:40

@AdrianUltras25

 

Atata timp cat Becali e responsabil cu achizitiile jucatorilor nu prea cred ca el s-a multumit cu ce a avut.

Cine stie cati jucatori ar fi dorit el dar nu au putut fi adusi datorita zgarceniei ciobanului. El nu a vrut sa nu cumpere ci a fost nevoit sa se multumeasca cu ce are pentru ca patronul se zgarceste(cazurile Moreno si Mendoza sunt o dovada clara)

Marius06.08.2008 16:41

@ noname_fu

 

2. Grecia era doar un exemplu, ce voiam sa spun e altceva. Daca tot vorbim de fotbal modern, nu prea mai conteaza sistemul de joc, importante sunt rezultatele.

 

3. Foarte bine ca a reusit sa aduca un jucator bun. Dar faptul ca Nicolita e folosit in continuare spune... in fine, nu mai conteaza.

 

Este evident ca nu e exclusiv vina antrenorului pentru achizitii. Sunt constient ca ORICE antrenor trebuie sa faca anumite compromisuri cu conducerea. Dar un antrenor cu cap, pe langa jucatorii adusi de patron isi impune si el cativa. Mi-e greu sa cred ca Lacatus l-a vrut doar pe Szekely.

 

@LARI

 

Intr-adevar, Pepe Moreno e un atacant foarte bun, unul masiv care stie sa se miste excelent in careul advers. Faptul ca in retur randamentul sau a fost sub ceea ce poate este si din cauza sistemului cu 2 inchizatori+Dica.

c.ronaldo1706.08.2008 16:44

Daca tu nu stii sa faci o preluare, antrenorul trebuie sa te de`a afara, in nici`un caz sa te invete sa o faci. (asta daca nu esti la juniori)

LARI06.08.2008 16:47

BAI BAIATULE INTELEGE! Treaba unui antrenor nu este sa invete jucatorii cu mingea !!!!!!!!!!! Daca era Mourinho antrenor ce se facea ??? Cum ii explica el lui Banel cum se loveste mingea daca nici el nu stie ?!

 

Bai... va mai aduceti aminte cum i-a invatat pe Piturca pe de-alde Falemi sa faca preluari? Va amintiti glumele care se faceau pe Nana al nostru pe tema asta? Mai stiti ca a luat asta cate un rosu pe meci vreo 2 luni de la venirea lui de la Petrolul?

 

Ala a fost un antrenor care a incercat sa-i invete pe elevii lui cum se da cu membru' inferior in bashika...

 

Doamne... si ce rezultate aveam in perioada aia... Daca pun cap la cap kilometrii pe care i-am facut pentru Steaua la meciurile alea cred ca inconjuram Pamantu'... Si daca pun cap la cap tonele de nervi pe care i-am avut pt asa ceva, problemele de acum mi se par mici indispozitii...

 

Bai, frate... si ce fotbal puteam sa jucam in perioada Stoichita...

noname_fu06.08.2008 16:48

 

Mariusica:

 

Intr-adevar conteaza dar nu suporta comparatie un turneu final cu un campionat. Banuiesc ca esti de acord. Si oricum, ce ti-a placut mai mult? Cum au jucat Spania, Rusia , Olanda sau cum a castigat Grecia?

Nicolita nu a mai fost folosit , oricum de aia vine Toja , scapam de tigan :kisstogether:

Marius06.08.2008 16:49

Acum sincer, s-a ajuns mult prea departe cu polemica asta. Orice am scrie aici Lacatus nu va pleca/ramane in functie de asta. Asa ca cel mai bine ar fi sa sustinem echipa in continuare si sa vedem ce-o iesi.

 

Eu unul ma cam opresc aici, si cu postatul si cu articolele critice la adresa antrenorului, v-as sfatui sa faceti acelasi lucru. Sau macar sa nu mai fiti asa vehementi. Daca jignesti un coleg de forum nu inseamna ca ai dreptate sau ca Lacatus va demisiona. Inseamna doar ca esti nesimtit.

 

Asa ca va rog frumos, nu fiti nesimtiti :kisstogether:

 

LE: @ noname_fu

 

Ca sa iti raspund la intrebare, cand vom discuta o sa iti spun ce am zis dupa meciul Steaua - Timisoara, 1-1, din retur.

floroflores06.08.2008 16:50
Dar nu te poti astepta ca Lacatus sa piarda timpul la antrenament sa-l invete pe Banel sa faca o preluare sau sa dea un sut.

 

Da' si ce face Lacatus atunci la antrenamente?

 

In caz ca nu stii, un antrenament al unei echipe de fotbal consta in:

 

1. antrenamente fizice - pt a imbunatati rezistenta, forta,reflexele,etc.

2. sedinta tactica - prezentarea pe tabla a strategiei de joc si explicarea ei, studierea adversarului.

3. jocul scoala - e pusa in practica tactica stabilita si in unele cazuri se fac chiar si simulari in sensul ca primul 11 joaca impotriva unei echipe formate din restul jucatorilor, echipa care are ca tactica, tactica echipei studiate.

 

Atat!

 

De antrenamentele fizice nu se ocupa Lacatus.Pt aia exista secunzi.

El ar trebui sa se ocupe de sedinta tactica si jocul scoala.

 

Si atunci te intreb, ti se pare ca e prea ocupat?

Nu poate sa se ocupe de unii jucatori in timpul antrenamentului fizic?

Nu poate in afara programului?

Nu poate sa puna secunzii sa se ocupe de ei?

 

Nu e oare in interesul lui ca acei jucatori sa joace?

 

Nu el a zis ca Banel trebuie salvat?

 

Cum crezi ca il salvezi?

Doar prin vorbe?

 

 

Protasov ii explica fiecarui om ce sa faca in detaliu.

Cand Nicolita stia clar care e rolul sau in echipa si cum trebuie sa joace, normal ca juca!

 

Nu ii mai reduceti atat din sarcini lui Lacatus.

Daca e antrenor, sa se comporte ca atare.

 

Ca echipa nu se antreneaza pe simbolism si incurajarile fanilor.

 

P.s.

 

Nu o sa il conteste nimeni pe Laca pt ca exista destui bolovani care sa fie aruncati in cei care fac asta de catre oameni care chiar cred ca o echipa se antreneaza pe sentimente.

esti absolut penibil!!! iar iti dai cu parerea despre antrenorul Lacatus si activitatea lui,de la sute de metrii departare...numai asa,pt ca asa vrei tu...e ca si cum ti-ar zice tie unul din Constanta ca activitatea ta in facultate a fost nula,ca ai absolvit intamplator,dar nu esti bun de mare lucru...poate ti-ar pica bine si chiar i-ai da dreptate...

AdrianUltras2506.08.2008 16:50

Domnu noname_fu,

 

Da' Andone de ce aia a calului le tine mingea la jucatori la 30 cm deasupra pamantului ca sa vina sa loveasca din voleu?

 

Poate ca sa stie chestia asta?

 

Poate ca sa poata da goluri din astfel de procedee?

 

 

 

Lacatus nici macar nu ii lasa sa traga de la distanta!!!

 

Devi penibil deja cu chestii din astea cu "mourinho".

 

Treaba unui antrenor e sa ii invete sa loveasca mingea.

NU sa loveasca mingea cum o loveste Becham!

 

MoWeed

 

Daca becalii e responsabil atunci Laca sa plece.

«15678»