Cu astfel de critici nemasurate, demoralizati echipa!!!
Ce facem ma ? Demoralizam echipa ???
Doamne, mare ti-e gradina !!!
Care echipa, mestere ?
Cand o sa avem echipa, poate...dar pana atunci ne uitam la altii cum joaca fotbal, nu ?
Macar de-am invata ceva, dar e jalnic ce se intampla cu clubul asta.
Doare pe careva in cot de discutiile de pe-aici...
Referitor la:" Doamne, mare ti-e gradina !!!"...Stai linistit!Nu te ratacesti!Tine aproape de ceilalti:))
Echipa este un simbol! Avem echipa, dar nu avem inca un lot omogen. Unii pe picior de plecare, altii pe picioir de venire si altii pe picioare...accidentate! Avem si un antrenor pe care mai toti il schimba inca din clipa in care a venit!
Avem si un finantator injurat din toate pozitiile si din toate mediile(inclusiv eu!)
Ce face presa?
In razboiul cu Becali, nu rateaza un moment sa nu dea in Steaua si sa o denigreze, cum nu a mai fost echipa in Romania.
Ce fac suporterii(unii)?
Tot in razboiul cu Becali, trag si ei din toate pozitiile. Daca ar da numai in Becali ar fi normal si OK, dar...orbiti de manie fac si victime colaterale prin critici nemasurate la adresa antrenorului, jucatorilor...si cand e cazul si cand nu e!
Ce fac antrenorul si jucatorii?
Intre haituirea de catre presa, presiunea suporterilor si tampeniile si mojiciile becaliene incearca sa supravietuiasca, dar fara acel imbold pe care ti-l da suportul celor care ar trebui sa le fie apropiati!
Ce face Becali?
1) Fata de presa:
I se falfaie. De ce?
Presa il pune mereu pe prima pagina chiar cand spune, face tampenii.Deci are publicitate asigurata!
2) Fata de suporteri:
I se falfaie,chiar daca nu ar mai veni nici un suporter la stadion. Steaua este suficient de mediatizata si televizata sa compenseze din imagine media.
Cat despre plecarea lui din Gencea, e betzia cu apa rece a celor mai inversunatzi. Nici o lege din lume nu-i poate lua Steaua pt ca ne place sau nu, din punct de vedere legal este proprietatea lui!
3) Fata de antrenor si jucatori.
I se falfaie. De ce?
Simplu. Dupa umilirea lui Carlos, Andrey, Elton, etc. sa nu mai vorbesc de jucatorii romani, multi credea ca toti vor fugii de Steaua(de Becali) ca dracu' de tamaie. Complet gresit! Banul nu are nici miros, nici madrie. iar ce care vin vor bani si o rampa de lansare spre occident!
La antrenori la fel.Dupa cazul Hagi multi nu credea ca va mai veni ca antrenor cineva cu capul pe umeri din teama de a nu-i face ciobanul echipa sau a sterge cu el pe jos!Gresit!Lacatus, Dan Petrescu, etc. asteptau doar un semn am ciobanului. Si ei ca si jucatorii nu veneau de dragul lui, ci pt potentiala rampa de lansare si bani
Concluzie:
In toate cluburile se inatampla cate ceva jalnic.Daca nu se intampla azi, fie s-a intamplat ieri sau se va (re)intampla maine.
Important este echilibrul intre factorii care trag echipa in jos si cei care ii permit ascensiunea!In aceasta ecuatie a luptelor de interese ar trebui sa fie o singura constanta:iubirea fata de ceea ce reprezinta Steaua in fostbalul romanesc.
Cine sunt cei care pot iubi dezinteresati Steaua?NUMAI SUPORTERII!Numai ei pot certa fara sa jigneasca, numai ei pot "bate" uneori fara sa inceteze sa iubeasca. Ma rog, asa ar trebui sa fie!
De aceea am invocat "sa nu demoralizam" echipa, care in conditiile expuse mai au si circumstantele unui lot nou fata de editia trecuta, prea putin rodat impreuna!