FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și oportunistul Pãunescu

«12345»
moshu197528.07.2008 17:04
:steag_cruce_invers: Incep din capul locului cu precizarea ca sunt stelist de cand ma stiu...Sambata in loc sa ma duc la o nunta, am fost la meciul cu AS Roma :steag_sah_mic: Dar...Rapidul imi este o echipa simpatica. Si avand la serviciu un sofer rapidist mult mai in varsta am inteles si eu care este nebunia asta a giulestenilor. In epoca erau o echipa mai..boema si mai antisistem. Erau ma rog toate acele povesti cu cat de porniti erau comunistii pe rapidisti. Asa ca ei mai mult pe la matineu. Dar faza dura pe care am aflat-o era ca oamenii se strangeau de cu dimineata la stadion inclusiv cu...gratare...si petreceau acolo o zi faina de duminica pana la ora meciului. De asemenea, faptul ca erau in B era chiar un titlu de glurie..o dovada a dizidentei clubului si implicit..a suporterilor. Asta a fost si motivul pentru care multi artisti au ales ca subiect al pasiunii lor fotabilistice echipa Rapidului. Era o forma de nonconformism intr-un sistem in care si daca iti lasai parul mai lung un pic erai taxat ca deviationsit..opozant..etc..etc...Asa ca versurile lui Paunescu eu le-as citii mai ales in acest context. Ca omul are o personalitate jalnica..de latrau asta este cu totul alta treaba. A face o comparatie intre Steaua si Rapid cred ca nu are nici un rost. Comparati un Mercedes cu o Dacia 500 (Lastun). Rapidul a inceput sa mai conteze dupa 90 cand a venit Copos...O zi faina si Forza Steaua!
Gica Chioru28.07.2008 17:38
Si avand la serviciu un sofer rapidist mult mai in varsta am inteles si eu care este nebunia asta a giulestenilor. In epoca erau o echipa mai..boema si mai antisistem. Erau ma rog toate acele povesti cu cat de porniti erau comunistii pe rapidisti. Asa ca ei mai mult pe la matineu. Dar faza dura pe care am aflat-o era ca oamenii se strangeau de cu dimineata la stadion inclusiv cu...gratare...si petreceau acolo o zi faina de duminica pana la ora meciului. De asemenea, faptul ca erau in B era chiar un titlu de glurie..o dovada a dizidentei clubului si implicit..a suporterilor. Asta a fost si motivul pentru care multi artisti au ales ca subiect al pasiunii lor fotabilistice echipa Rapidului. Era o forma de nonconformism intr-un sistem in care si daca iti lasai parul mai lung un pic erai taxat ca deviationsit..opozant..etc..etc...

Esti tu stelist cum sunt eu rapedist...

Ma bivole, ala s-o fi referit la picnicurile de 1 Mai la care mergea el si cu tovarasii sai de lupta. Poate nu stiai, las' ca-ti spun eu, astia mergeau cu steagurile partidului la meci, prin anii 50... bivole. Erau atat de antisistem ca dupa fiecare ramanere (sic!) in B isi atacau jucatorii si antrenorii, habar n-ai tu/voi de cate ori s-a intamplat asta... nonconformism, deh... Banuiesc ca in 75 te-ai nascut. Bivole, stii ce au facut atunci "boemii" tai?

 

Stelistul p****, aia esti... du-te-n Ghiulestiul tau boem... bah, jigodie, imediat ce am citit cum scrii tu in primul rand cat de stelist esti am stiut ca esti o baragladina, un bohemian, nu?

moshu197528.07.2008 17:57

Incerc sa compun un mesaj care sa fie si el cat de cat inteligibil pentru tine...dar inteligenta de care dai dovada face ca acest demers sa fie inutil. Cred ca tu nu intelegi decat daca ceea ce scriu le voi pune pe o bata si ti le voi baga in cap ...Si poate ne-om vedea noi, dar nu stiu daca dupa aia o sa ma mai poti vedea...

Virgil28.07.2008 18:13

Mosule, nu fi atat de sigur de tine. O bâta stie sa o foloseasca oricine si nu se stie cine nu o sa vada pana la urma.

 

E drept ca Gica ti s-a adresat dur, dar daca tu ai fi fost mai inteligent decat el, ti-ai fi pus mintea la contributie si ai fi dat un raspuns prin care sa-i demostrezi ca face o mare greseala. Din pacate ai ratat ocazia, iar pe noi ne-ai lasat sa credem ce intelegem.

 

Ai fost neinspirat sa vorbesti in chiar primul tau post pe acest forum, despre Raped. Nu intereseaza pe nimeni.

Stanici28.07.2008 18:18

Moshule, acu' fara suparare, cred ca esti subiectiv din cauza retardatului care invarte de volan la tine la sevici. Aia nu erau nonconformisti, erau o gloata formata din scursurile societatii, din t.igani infecti... gratare la stadion... parca imi vin in minte obiceiurile nomazilor. Presupun ca in deplasari se duceau cu niscai carute posesoare de coviltir. Sincer, scarbele alea imi sunt antipatice cu atat mai mult cu cat nu isi sustin neaparat echipa ci mai mult ne urasc pe noi... cred ca s-a continuat intr-un fel ura fostilor robi de etine roma care traiau in julesti. Noroace!

Gica Chioru28.07.2008 18:39
Incerc sa compun un mesaj care sa fie si el cat de cat inteligibil pentru tine...dar inteligenta de care dai dovada face ca acest demers sa fie inutil. Cred ca tu nu intelegi decat daca ceea ce scriu le voi pune pe o bata si ti le voi baga in cap ...Si poate ne-om vedea noi, dar nu stiu daca dupa aia o sa ma mai poti vedea...

Presupun ca te referi la [...], nu?

Uite ce e... [...]. Nu era nicio problema sa scrii pe situl asta ca rapidist, nu-ti zicea nimeni sa pleci in Ghiulestiul tau inapoi. Puteai sa scrii aproape orice, dar nu, tu esti obisnuit cu hotia...

anonimul28.07.2008 19:56

Eu nu zic decat atat...Ca sa ne dam seama de echipa tre sa ne uitam la cine o lauda.Porcul ala de Paunescu era in stare sa laude si Abatorul Slobozia daca ii iesea un antricot sau ceva de acolo. Pacat ca Tatulici nu a facut reportajul cu al la un abator sa vedem ce draq are in capul lui un rapidist. Cat despre echipa Rapidului trebuie sa ne pastram decenta si despre mortzi sa vorbim numai de bine :puke: Caci ei nu exista pur si simplu. Sunt zero. Daca ce zice ala este adevarat ca veneau cu grataru pe stadion va datzi seama ce retardatzi tre sa fie. Asa ca ne [...] la infinit [...] lui Rapid...

enjoy28.07.2008 20:25

@ moshu 1975 : iti recomand cu caldura chestia cu carmaciul Nicolae din postul lui Virgil si apoi daca ai inteles mai vorbim!

Gica Chioru28.07.2008 20:47

Bai Mariusica, ba baiatule, de ce mi-ai modificat ma mesajul? Tu n-ai vazut ca am subliniat "bata"?

Stii ce inseamna bâtã?

Ia uite:

BÂTÃ s. v. bunicã, m-amã mare.

http://dexonline.ro/search.php?lexemId=79270

 

Te rog sa modifici mesajul asa cum a fost initial, nu este nimic jignitor in "ma-ta mare".

ps.aaa, si ar fi trebuit sa stii ca inseamna bunica, expresia este folosita de Marin Preda in "Morometii", lucrare care a fost intotdeauna material de studiu in liceu.

danimarcu28.07.2008 22:40

Despre omul AP nu pot sa spun mai mult decat s-a scris mai sus,si anume ca nimic nu il recomanda sa se dea altora ca exemplu,cum bine spunea cineva.

Despre poetul AP insa,am o parere buna(excluzand odele adresate impuscatului si refrenele rrapidiste).Omul asta s-a nascut cu un har deosebit,si trebuie aplaudat pt asta.Sunt convins ca peste ani si ani ,va ramane in istorie mai mult pt poeziile sale si mai putin pt viata sa publica,plina de bune si rele.

Ii dau totodata dreptate lui @Marius referitor la nevasta poetului.Nu cred ca exista om pe lume care isi iubeste nevasta sa fi facut altfel decat AP.Din cate imi amintesc,AP a cheltuit la vremea respectiva in jur de 1 miliard de lei vechi ca sa o scape pe nevasta-sa,bani care au intrat in buzunarele familiei decedatilor.Hai sa fim seriosi:cu ce-i mai incalzea pe respectivii indoliati daca doamna Paunescu facea vreo 2 ani de puscarie? Fapta dansei a fost omor din culpa,ceea ce se poate intampla oricui.Neatentie,nepricepere sau ghinion.Nu a calcat pe cineva din cauza ca bause,caz in care merita fara discutie sa mearga la puscarie...Cei ce urla ca din gura de sarpe sa se gandeasca ca in orice clipa ar putea fi in locul ei.Sunt sigur ca atunci ar judeca altfel...Si oricum,cand omori pe cineva,fie si din culpa,constiinta te pedepseste mai tare decat orice alta lege lumeasca.

Despre articol: normala atitudinea domnului Ardeleanu referitor la AP-rrapidistul-craiovean.

SSK29.07.2008 00:29
Ii dau totodata dreptate lui @Marius referitor la nevasta poetului.Nu cred ca exista om pe lume care isi iubeste nevasta sa fi facut altfel decat AP.Din cate imi amintesc,AP a cheltuit la vremea respectiva in jur de 1 miliard de lei vechi ca sa o scape pe nevasta-sa,bani care au intrat in buzunarele familiei decedatilor.Hai sa fim seriosi:cu ce-i mai incalzea pe respectivii indoliati daca doamna Paunescu facea vreo 2 ani de puscarie? Fapta dansei a fost omor din culpa,ceea ce se poate intampla oricui.Neatentie,nepricepere sau ghinion.Nu a calcat pe cineva din cauza ca bause,caz in care merita fara discutie sa mearga la puscarie...Cei ce urla ca din gura de sarpe sa se gandeasca ca in orice clipa ar putea fi in locul ei.Sunt sigur ca atunci ar judeca altfel...Si oricum,cand omori pe cineva,fie si din culpa,constiinta te pedepseste mai tare decat orice alta lege lumeasca.

 

Dani, spui niste lucruri uimitoare, pe cuvant. Din ce spui tu rezulta cam asa:

 

1)toti am interveni ca sa ne scapam de pedeapsa un membru al familiei, mai ales cand situatie e de-a dreptul verde

 

Da-mi voie sa-ti spun ca gresesti profund. Nu toti ar interveni! Evident, in lipsa unui exemplu palpabil (si, eventual, personal), oricine isi poate inchipui ca toti oamenii sunt la fel de lipsiti de scrupule. INSA NU SUNT!

 

2)Daca cei ramasi in viata (de fapt, cea - ca a ramas o singura fata, in accident murind ambii parinti si o sora) au primit bani, ce mai conteaza pedepsa?

 

Dupa regula asta, daca ti-au murit parintii, ce-ti mai pasa de bani? Cu ce te incalzeste miliardul cand esti singur pe lume? In plus, setea de dreptate s-a dovedit in multe cazuri un motiv infinit mai puternic decat setea de bani. Poate fi si cazul fetitei de 11 ani.

 

3)Infractiunile din culpa nici nu sunt, la drept vorbind, mare lucru. Se poate intampla oricui s-o comita...

 

In primul rand, nu e ca si cand peste masina familiei Carlan a cazut din senin un stalp sau un asteroid. Dimpotriva, a intrat frontal, cu mare viteza, masina condusa de Carmen Paunescu, care s-a bagat prosteste in depasire. Nu zice nimeni ca dna Paunescu a vrut sa omoare pe cineva (pentru ca atunci ar fi primit sigur macar vreo 7-8 ani), ci ca dna Paunescu a comis o fapta pe care PUTEA si TREBUIA sa n-o comita. Drept pentru care, crede legea penala romana, dna Paunescu trebuie sa raspunda, ca alta data cand intra in depasire sa caste ochii mai bine. Altfel, va omori tot atatia oameni cate miliarde are de dat dnul senator Paunescu.

 

4) Daca oricum ai remuscari, ce mai conteaza inchisoarea

 

Crestineste, ce spui tu este adevarat. Problema e ca societatea e condusa prin justitia sociala, poate si pentru ca nimic nu ne indreptateste sa presupunem ca toti membrii societatii sunt buni crestini si au remuscari in urma greselilor comise. Drept pentru care, oamenii au ajuns la concluzia ca e mai sigur, mai firesc (ca o masura de pedepsire, usor retributiva) si mai util (ca o masura preventiva si care ii educa pe ceilalti) sa aplicam aceasta justitie sociala, unde DINCOLO de remuscari, trebuie sa platesti. Pentru ca tu, in cazul in care n-ai remuscari, sa simti macar prin privarea de libertate ce consecinta au faptele tale, iar altii - vazand ce ai patit tu - sa se gandeasca de 2 ori inainte sa intre in depasire, la adapostul unui jeep cu bullbar.

 

Nu e teorie, sunt argumentele pentru care exista justitia din ziua de azi. In lipsa ei, ar fi haos. Cum, uneori, si este.

dee29.07.2008 04:48
Atata ar mai lipsi sa ne faca mizeria asta de om un imn

A ramas de stanga, dar acum face pe luptatorul anti-comunist uitand ca il pupa pe Ceausescu in fund acum 20 de ani...Daca nici asta nu e ipocrizie, atunci ce?

 

Poate ca tu-l vezi ca pe o "mizerie", insa e greu de scos din miloane de inimi care au citit "Ruga pentru parinti", "Totusi iubirea" etc. Oricum, eu am subliniat o nuanta pe care tu n-ai sesizat-o. Dupa revolutie s-a instaurat la putere regimul fostilor comunisti, iar in absenta unei legi a lustratiei multi informatori au ajuns in Parlament. Macar Paunescu a avut "decenta" si s-a inscris in partidul comunist ( redenumit psm) si nu a pozat in marele luptator anticomunist, cum au facut-o altii. Ce spui de (marele) liberal Mircea Ionescu-Quintus?

 

Paunescu a avut trecutul sau, mizeriile sale, insa a avut si o importanta- creatia. A dorit sa-si implineasca vocatia scrisului, iar in perioada respectiva o puteai face doar daca stiai canta in struna. Asta a facut si el ( poate prea exagerat). Oricum,in istorie ramane creatia,iar chestiunile morale trec pe planul secund..altfel cine l-ar mai citi pe Sartre ? :)

 

Discutiile au cam deviat de la articol, care (culmea) pune in discutie "rapidismul" lui Paunescu disecand fiecare vers in parte. Pai daca adevaratii rapidisti nu-l contesta si-l accepta ca atare in randurile lor, nu vad de ce un stelist , cum e dl Ardeleanu, ridica problema asta.

 

@danimarcu

subscriu in mare masura. E normal sa-ti ajuti un membru al familiei intr-o astfel de situatie... doar nu esti Ovidiu sa ceri pedeapsa maxima :))

Marius29.07.2008 05:10

Ovidiu,

 

Ce spui tu e numai si numai teorie. Evident ca moral si legal nu e corect sa "intervii" asa cum a facut-o Paunescu. Insa, e foarte usor sa fii moral cand esti un simplu spectator si privesti detasat. Daca ai fi fost implicat in mod direct pot sa te asigur ca normele morale si legale pe care le aduci in discutie ar fi suferit niste schimbari drastice. In teorie, totul e alb sau negru, viata insa e in mai multe tonuri de gri, iar moralitatea si scrupulele aduse in discutie se pot "curba" incredibil de mult cand e vorba de tine personal, cand nu mai exista acea detasare.

 

Legat de articol, si cu asta inchei, se marseaza pe ideea ca Paunescu este ipocrit datorita actiunilor sale si ca pozeaza in model. Am mai spus asta, in zilele noastre, daca iti folosesti putin creierul, NIMENI nu iti poate impune un model. Asadar articolul pare doar un indemn de "hai sa-l injuram p-asta, da-l in ma-sa". Din pacate...

nemilosul29.07.2008 05:24

nu-mi vine sa cred ce citesc aici,o nenorocita o vaca imbibata cu mancare in spatele unui jeep intra pe contrasens omoara o familie intreaga nu face o zi de puscarie iar la unii li se pare normal ca a scapat doar cu plata a 1 miliard de lei....atat valoreaza in ziua de azi viata unei familii??

 

dar de curiozitate daca fata care a supravietuit ar fi omorat familia Paunescu in somn in frunte cu prea corectu super om de cultura aka parlamentar aparator al romanului de rand cam cate condamnari pe viata ar fi luat??

 

si sa stii ca fara un pic de ipocrizie eu nu as fi facut la fel...pentru ca nu sunt un jeg imputit care daca am programare la mcdonalds ca sa bag in mine pana explodez sa intru pe contrasens fara sa ma asigur

 

a intra pe contrasens in curba la viteza aia eu o numesc crima cu premeditare si trebuia pedepsita cu inchisoare pe viata

 

danimarcu29.07.2008 06:21
Problema e ca societatea e condusa prin justitia sociala...

Nu e teorie, sunt argumentele pentru care exista justitia din ziua de azi. In lipsa ei, ar fi haos. Cum, uneori, si este.

Ma bucur sa vad ca exista cineva care e convins ca exista justitie in Romania!

Imi pare rau ca te-am uimit,dar cred ca punctul tau de vedere e puternic influentat de ceea ce ai invatat la facultate.Din pacate,teoria e teorie,practica ne omoara.Fara complicitatea familiei fetitei(matusi,unchi,etc)nu cred ca d-na Paunescu ar fi ramas nepedepsita.Stii foarte bine ca la un proces,partea vatamata are un cuvant greu de spus.Stiu ca viata unui om nu se compenseaza in bani,dar raman la parerea ca as face la fel in cazul nedorit al lui AP.E usor,de pe margine,sa te bati cu pumnii in piept -dupa cum bine spunea @Marius- ,dar cand esti implicat judecata ti se schimba radical.Poate se aplica teoria ta cu un var sau o cumnata,dar nu cu persoana langa care traiesti.

 

MoWeed29.07.2008 07:56
Poate ca tu-l vezi ca pe o "mizerie", insa e greu de scos din miloane de inimi care au citit "Ruga pentru parinti", "Totusi iubirea" etc. Oricum, eu am subliniat o nuanta pe care tu n-ai sesizat-o. Dupa revolutie s-a instaurat la putere regimul fostilor comunisti, iar in absenta unei legi a lustratiei multi informatori au ajuns in Parlament. Macar Paunescu a avut "decenta" si s-a inscris in partidul comunist ( redenumit psm) si nu a pozat in marele luptator anticomunist, cum au facut-o altii. Ce spui de (marele) liberal Mircea Ionescu-Quintus?

Eu nu am zis ca el ar fi singurul ipocrit din viata politica romaneasca. Dar dupa cum i-am zis si lui Marius, articolul era despre Paunescu asa ca m-am limitat a vorbi despre el.

S-o fi inscris el in partidul comunist, dar a facut si pe anti-comunistul.

Cat despre discutia legata de accidentul nevestei lui Paunescu, nu avem de unde sa stim cum am reactiona decat daca am fi in aceeasi situatie(lucru pe care nu-l doresc nimanui). Eu cred ca nu as proceda ca Paunescu, dar daca as proceda ca el as avea bunul simt sa dispar din viata publica.

 

@danimarcu

Hai sa fim seriosi:cu ce-i mai incalzea pe respectivii indoliati daca doamna Paunescu facea vreo 2 ani de puscarie? Fapta dansei a fost omor din culpa,ceea ce se poate intampla oricui.Neatentie,nepricepere sau ghinion.Nu a calcat pe cineva din cauza ca bause,caz in care merita fara discutie sa mearga la puscarie...Cei ce urla ca din gura de sarpe sa se gandeasca ca in orice clipa ar putea fi in locul ei.Sunt sigur ca atunci ar judeca altfel...Si oricum,cand omori pe cineva,fie si din culpa,constiinta te pedepseste mai tare decat orice alta lege lumeasca.

 

Nu cred ca ii incalzea cu nimic faptul ca doamna Paunescu ar fi facut puscarie, dar daca este sa o luam pe acest rationament: cu ce le incalzeste pe rudele victimelor ucigasilor in serie ca acestia au ajuns dupa gratii? Iti garantez ca ar prefera sa-si aiba rudele in viata.

Fapta dansei a fost inconstienta, nu a inteles ca atunci cand te sui la volan trebuie sa fi responsabila (nu numai pentru viata ta ci si pentru viata celorlalte persoane din trafic) si sa respecti regulile de circulatie. Merita sa mearga la inchisoare la fel de mult ca si unul care ar fi facut accident in timp ce conducea beat, rezultatul tot acelasi este(tot a omorat o familie desi era treaza). Tocmai, ea nu era sub influenta bauturilor alcoolice si tot a facut accident. Nu toti care urla ar putea fi in locul ei; exista oameni care chiar se asigura cand fac o depasire.

De acord cu tine cu constiinta, insa cu legile lumesti ce facem? Un amarat care fura pentru ca nu are ce sa manance, daca este prins ajunge in parnaie. O nevasta de senator care omoara 3 persoane(fapta infinit mai grava) nu pateste nimic.

SSK29.07.2008 09:13
@danimarcu

subscriu in mare masura. E normal sa-ti ajuti un membru al familiei intr-o astfel de situatie... doar nu esti Ovidiu sa ceri pedeapsa maxima :))

 

Pai, avand in vedere ca am stabilit deja ca "darul merge pe la 1 miliard" pentru 3 rude omorate, sunt curios cam cat ai cere tu, dee, pentru 1 bucata ruda ucisa in accident rutier (ceea ce, te asigur, nu-ti doresc catusi de putin!). Asta ca sa-i acordam presupusului ucigas sansa de a scapa liber, cum toti observ ca admit ca "se face".

 

Asadar, cat? 2 miliarde? 3? 5?

 

mdionis29.07.2008 09:52
@danimarcu

Hai sa fim seriosi:cu ce-i mai incalzea pe respectivii indoliati daca doamna Paunescu facea vreo 2 ani de puscarie? Fapta dansei a fost omor din culpa,ceea ce se poate intampla oricui. Neatentie, nepricepere sau ghinion. Nu a calcat pe cineva din cauza ca bause, caz in care merita fara discutie sa mearga la puscarie...Cei ce urla ca din gura de sarpe sa se gandeasca ca in orice clipa ar putea fi in locul ei.[...]

 

Nu cred ca ii incalzea cu nimic faptul ca doamna Paunescu ar fi facut puscarie, dar daca este sa o luam pe acest rationament: cu ce le incalzeste pe rudele victimelor ucigasilor in serie ca acestia au ajuns dupa gratii? Iti garantez ca ar prefera sa-si aiba rudele in viata.

Fapta dansei a fost inconstienta, nu a inteles ca atunci cand te sui la volan trebuie sa fi responsabila (nu numai pentru viata ta ci si pentru viata celorlalte persoane din trafic) si sa respecti regulile de circulatie. [...]

 

Tocmai.

Uciderea din culpa se poate intampla oricui, insa cu diferite grade de probabilitate.

Condusul imprudent, depasirile iresponsabile sub semnul lui "las' ca nu ma vede nimeni si oricum nu se intampla nimic, ceilalti trebuie sa se dea la o parte fiindca eu am pieptul paros" sunt niste factori care maresc probabilitatea respectiva cu multe ordine de marime. Nu este acelasi lucru sa comiti un accident incercand sa faci tot ceea ce depinde de tine pentru a reduce aceasta probabilitate, sau dispretuindu-i pe ceilalti si actionand in sensul maririi acelei probabilitati.

De aceea exista reguli si legi referitoare la viata noastra in societate, pentru ca fiecare cetatean sa devina constient si responsabil ca este membru al unei comunitati (in definitiv, "cetatean" inseamna `om al cetatii` in sensul de element cu drepturi si obligatii recunoscute de ceilalti membri ai comunitatii respective). Cineva care conduce imprudent si iresponsabil adopta un tip comportamental care il plaseaza automat in afara comunitatii.

Accidentul produs de Carmen Paunescu si soldat cu pierderea a doua vieti omenesti a fost cauzat de o iresponsabilitate de acest gen. Carmen Paunescu in mod deliberat s-a plasat deasupra comunitatii si dincolo de legile ei: este just sa ii fie reamintita apartenenta la societate. Modul practic in care se realizeaza aceasta este condamnarea penala: acest mod este stabilit de legile statului (care, sa nu uitam, este o expresie a cetatenilor care il compun).

Daca eu, in calitate de persoana apropiata lui C.P., consider ca societatea nu trebuie sa o condamne, la fel de automat ma plasez in afara ei si nu mai am caderea morala sa emit judecati de valoare privitoare la comunitate.

Din pacate traim intr-o epoca in care reperele morale sunt prea putin vizibile iar valorile morale par sa devina ingrijorator de laxe. De aceea apar argumentatii "la sentiment" care vor sa justifice nejustificabilul.

 

Sa lasam la o parte chestiunea (grava si graitoare, dar putin pertinenta aici) a necondamnarii lui C.P.

Problema adusa in discutie de dl. Ardeleanu este ridicolul neo-versurilor inchinate Rapidului. Iar aici, domnia sa are dreptate pe toata linia. A.P. se erijeaza in exponent al unei categorii sociale de presupusi oprimati ai vechiului regim. Evident, venind din partea unui mare adulator oficial al aceluiasi regim, versurile constituie o mare incursiune in penibil. Cu atat mai mare este penibilul cu cat A.P. construieste o imagine deliranta, de loc comun al rezistentei impotriva regimului (loc la care isi revendica, desigur, apartenenta), absolut neconforma realitatii.

Singurul aspect real din tot mega-delirul sau este ca suporterii Rapidului incearca sa isi construiasca o identitate centrata pe presupusa calitate de victima continua a marsavului regim (oricare ar fi el) si a celorlalti adversari din competitia interna. A fost mai intai prefectul Gabriel Marinescu si echipa sa preferata, Venusul, care nu i-au lasat pe rapidisti sa castige campionatul desi ei ar fi fost cei mai buni prin definitie; apoi au venit Dinamo, Steaua si comunistii care au facut acelasi lucru in mod sistematic. Cat de realista este aceasta viziune de sub pod a lumii este cel putin discutabil; fapt este insa ca suporterii Rapidului chiar se identifica mentalmente cu postura de eterni oprimati.

 

A.P. are o bogata experienta mimetica in acest sens, lucru de care dl. Ardeleanu nu ne aminteste, insa pe care fara indoiala il cunoaste. Unul dintre mijloacele cele mai perfide de manipulare ale propagandei regimului comunist era de a sugera ca, de fapt, exista cineva mai sus si mai puternic (subinteles: marele popor frate de la rasarit si emisarii lui) care nu le permite s-o spuna "p-aia dreapta", insa ca ei (adica: exponentii autohtoni ai regimului) stiu cum stau lucrurile. In alte cuvinte, era importanta inducerea sentimentului de fronda ghidata, putin importa cat de justificat in realitate. Aceasta tehnica a fost intens folosita in cadrul cenaclului si revistei Flacara: un exemplu a fost dat chiar mai sus (referirile la Odobleja, cu sugestia ca ar fi fost pus la index la sugestia "altcuiva" mai puternic care dicta linia ideologica). Nationalismul de balta promovat de Ceausescu in ultimii ani servea precis acestui scop, iar urmele adanci ale manipularii sunt cat se poate de vizibile si astazi.

In particular, neo-versurile lui A.P. sunt atinse de acelasi defect structural: neputinta de a isi depasi conditia de scribalau manipulator abuziv de constiinte, cu acelasi tehnici ca pe vremuri. Este suficient sa citim: "Ne regãseam fierbinte și lucid/ În gândul subversiv cã se mai poate", "Întâiul spațiu liber de teroare" sau "Iubeam Rapidul ca pe-o-mpotrivire" pentru a ne da seama ca A.P. a ramas incremenit in proiectul unor vremi apuse, legat organic de necesitatea de a isi revendica statutul de presupus disident de constiinta care nu poate chipurile spune lucrurilor pe nume decat cu jumatate de gura.

Lucrul grav e ca inca ii mai merge.

Virgil29.07.2008 10:07

Dionis, esti foarte tare frate.

De multe ori esti pisalog, insuportabil, dar acum mi-a placut interventia ta. Ai vorbit ca un om mare. :)

Tine-o tot asa.

O singura rugaminte am. Nu-mi comenta opinia.

Marius29.07.2008 10:28

In sfarsit am inteles articolul! Ce orb am putut fi! Deci stelistii se simt jigniti de versurile lui Paunescu referitoare la Rapid! Acum imi e totul atat de clar.

danimarcu29.07.2008 11:55

@SSK -pai atunci imoral este si fapta avocatului de a apara o persoana care a omorat doua persoane,nu?

Daca C.Paunescu a luat o pedeapsa cu suspendare,inseamna ca asa prevede codul penal,altfel nu putea sa primeasca o astfel de pedeapsa...Codul Penal,societate ,cetateni-ca sa-l parafrazez pe @mdionis.

 

 

dee29.07.2008 11:56
Pai, avand in vedere ca am stabilit deja ca "darul merge pe la 1 miliard" pentru 3 rude omorate, sunt curios cam cat ai cere tu, dee, pentru 1 bucata ruda ucisa in accident rutier (ceea ce, te asigur, nu-ti doresc catusi de putin!). Asta ca sa-i acordam presupusului ucigas sansa de a scapa liber, cum toti observ ca admit ca "se face".

Asadar, cat? 2 miliarde? 3? 5?

 

daca mama ta ar fi fost in situatia dnei Paunescu ai fi cerut pedeapsa maxima pt ea ( ca deh', urla justitiarul din tine) sau din contra, ai fi incercat sa o ajuti sa scape basma curata sau macar sa i se reduca pedeapsa? la asta s-a referit danimarcu, daca n-ai inteles pana acuma. Sunt sigura ca ai fi ales varianta a 2-a, ceea ce a facut si Paunescu.

 

@Marius

ai pus punctul pe "i". Asta ma intrebam si eu: daca rapidistii nu se simt lezati de versurile respective, ba din contra le accepta ca atare si nu le considera ridicole, de ce s-ar simti lezati stelistii? Daca omul spera in renasterea Rapidului, care-i problema?! lasati-l sa spere, pana la urma speranta e negarea realitatii. S-a legat de Steaua in articolul respectiv? NU!

Daca omul se defineste ca rapidist, de ce tin unii sa demonstreze ca nu e?!

 

@provocare pt mdionis

daca tot ati subliniat ridicolul frazelor lui Paunescu, ce parere aveti de versurile de mai jos?

( o analiza pertinenta, asa cum ne-ati obisnuit)

 

Allez steliștilor

Driblați fachirilor,

Primii la minge

Steaua învinge !

 

Allez steliștilor

Zeii tribunelor,

Luciri de astru

Roșu albastru !

 

Allez steliștilor

Voi, campionilor,

Hai de ne-aratã

Fotbal și artã !

 

Allez steliștilor

ªi viteziștilor,

Trupã modernã

Steaua eternã !

 

Allez steliștilor

ªi viteziștilor,

Zeii tribunelor

Voi campionilor !

JDERUL29.07.2008 13:35

Despre Adrian Paunescu putem discuta la infinit dar niciodata nu vom avea obiectivitatea necesara daca nu separam cetateanul Paunescu Adrian de poetul,jurnalistul,marele om de cultura Adrian Paunescu.Numai analizandu-i pe cei doi in parte si facand conexiunile de rigoare vom putea creiona cateva concluzii asupra acestui fenomen. Ne place sau nu,Adrian Paunescu este un fenomen al zilelor noastre. Daca doriti putem face acest lucru.Cei care sunt in cunostinta de cauza sa scrie si sa ia parte la dialog. Ceilalti care stiu cate ceva din auzite sunt rugati ,,sa ia loc in public".

Daca cei care l-au cunoscut pe Eminescu in ultimii ani ai vietii amalgamau opera acestuia cu viata particulara sunt convins ca la ora actuala nu ne mai mandream cu ,,poetul nepereche".

Norocul si ghinionul celor doi consta doar in transmiterea informatiei.De interesul si integritatea celor care transmit informatia si de modalitatea de transmitere a acesteia: prin intermediul postalionului sau internetului!

Living_Dead_Stripper29.07.2008 13:47

@ dee :

 

Dacã nu mã înșel, versurile cu pricina au fost scrise dupã data de 7 MAI 1986, când a fost o perioadã în care și cei mai înverșunați rapidiști și dinamoviști erau mândri de Steaua. Poate doar copilul întârziat Borcea sã fi fost supãrat...

Virgil29.07.2008 13:54
Allez steliștilor

Driblați fachirilor,

Primii la minge

Steaua învinge !

 

Allez steliștilor

Zeii tribunelor,

Luciri de astru

Roșu albastru !

 

Allez steliștilor

Voi, campionilor,

Hai de ne-aratã

Fotbal și artã !

 

Allez steliștilor

ªi viteziștilor,

Trupã modernã

Steaua eternã !

 

Allez steliștilor

ªi viteziștilor,

Zeii tribunelor

Voi campionilor !

 

 

Super Dee!

 

LE Dar nu numai pentru ca ne-ai descretit fruntile amintindu-ne aceasta poezioara, ci pentru tot ce ai scris in acel post.

De fapt, cam pentru tot ce scrii in acest forum, pentru mine esti Super Dee. :)

«12345»