Dragi tovarasi si pretini!
Voi incerca sa trec peste impedimentele inerente de pe fcsteaua.ro (dee, Marius si, mai nou, danimarcu sau alti "mari" moderatori). Nu exista lan de grau fara neghina, din pacate. Poate niste erbicide ar ajuta sa salvam culturile, dar la cata letargie/lehamite e din partea administratorilor( pe de o parte ii inteleg, zilnic sa auzi aceleasi lucruri de la aceeasi oameni,incepi sa nu-ti mai bati capul...) nu prea intrezaresc un viitor luminat al acestui brav site.
Revenind la chestii MULT mai importante, il felicit pe redactorul nr.1 de pe fcsteaua.ro, printre putinii si ultimii care incearca sa tina blazonul de stelist cat mai sus si nepatat, pentru minunatul articol dat vulgului stelar. Un articol delicios si care se impunea sa apara ca reactie la opera de o falsitate teribila, indimenticabila a acestui proletar feroce, basarabean traumatizat care, parca pentru a-si desavarsi trauma, a ajuns in Oltenia-Land, cea ajutata din greu de fostul regim.
Poezia nu e nimic altceva decat o transpunere a ideilor rapidistilor(idei adesea vituperante pentru orice cunoscator de istorie a romanilor), rapidisti care au devenit prozelitii inflacarati ai culturii de giulesti.
Si eu am incercat sa comentez pe fanatik, insa m-am lovit de asperitatea celor care nu pot accepta adevarul sub nicio forma.
Oricum, recomand o studiere mult mai detaliata a listelor de condamnati prin Legea Marzescu('24). Evident, ponderea COVARSITOARE este formata din evrei-sau evrei unguri , corcituri-, insa, amanunt deconcertant, romanasii bravi de acolo erau , aproape fara exceptie, FEROVIARI!
Nu stiu cine n-a auzit de supranumele de "a doua Armata a tarii" pe care comunistii de peste tot i-au dat-o institutiei feroviare.
Un alt argument in vederea elucidarii acestui fapt o constituie si micile si sponsorizatele rascoale si proteste proletare din Romania interbelica. Majoritatea au fost facute de manipulatii feroviari. Traiasca Socialismul, traiasca rapidul!
Soarele acela comunist de pe piept, oare de cate alte cluburi a mai fost purtat?
Balcaniada, nu era o mica competitie intre echipele ce luptau pentru un viitor rosu?
In fine, exilul in B al rapidiului pare a fi refugiul si argumentul ultim. Un fel de rana pe care o folosesti atat de ostentativ pentru a-ti ierta trecutul rosu ca macul si prezentul neputincios. Argumentull absolut.
Si, dupa toate acestea, ne vine pseudo-intelectualul asta de 135 kile sa ne zica de dragostea de foc pentru Rapid si de Întâiul spațiu liber de teroare.
Paunescu are un singur merit. Poate i s-a mai desteptat, revitalizat atrofiatul simt al ierarhiei si a inceput sa priveasca consternat adevarat elita romaneasca, fiindca il vad mereu inchinand ode la diversi intelectuali si, mai mereu, il vad cu cate 5 volume pe la emisiunele pe care le urmaresc maximum 35 de secunde. Macar atat sa faca, sotul criminalei. O familie de criminali.
Echipa lui Dej, echipa etniei lui Mailat, echipa flegmei de pe paltonul lui Piturca sau a antrenorilor straini, echipa analfabetismului(vezi bannerele scrise gresit la meciul cu noi), echipa manelelor si lautarilor, cu asta va ramane rapidul in ochii minitii vreunui om normal.
Si, intru fericirea postmodernitatii detabuizante, demitizante si dezabuzate, cu suflet apostat , cu fobie la traditie, ierarhie, autoritate, zic si eu un banc, dar care e doar un fapt real.
Un ciocanas s-a pensionat la o varsta onorabila. Si-a chemat colegii, fiii, nepotii, etc, etc. Bucurie mare, ospat grandios, bautura, amintiri, lacrimi, rasete, discutii aprinse pro-rapid,etc. Vrea si el sa zica un ultim cuvant celor pe care nu-i va mai vedea la munca si, cu emotie in glas, incepe:" tovarasii mei, toata viata mea am batut in rotile de la tren si... -face o pauza-.... nici acum nu stiu de ce am facut asta!"