FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și oportunistul Pãunescu

«1345»
alexblaja29.07.2008 20:01
Daca citim poezia lui Cosbuc

Mai mult, cand eram in Delta i-am cerut doamnei Nina de la pensiune un plumb de undita si ea a inceput sa-mi recite din Bacovia. Am ramas placut impresionat.

 

FOARTE TARE, FRATE!!!!!! Imi plac ironiile fine, slefuite, iar Axl este un maestru!

 

Acuma, sa-mi dau si eu cu parerea despre Paunescu.

 

1. Nu ii stiu opera, desi sunt contemporan cu el. Grosimea obtazului lui, nu cea fizica, dar mai ales cea morala, m-a impiedicat sa ii citesc lucrarile. Poate am pierdut ceva pe plan cultural, dar ata ete....

 

2. Referitor la polemica despre accident si nevasta...dupa cum spunea si danimarcu, daca rudele celor decedati in accident au fost capabile sa o ierte pe Pauneasca, cine suntem noi s-o judecam. Problema e alta: intr-o tara nornala, Paunescu nu ar fi putut interveni sa-si salveze sotia de parnaie. De ce? Simplu, pentru ca Justitia si-ar fi facut datoria bla bla bla bla bla bla. Noi nu traim intr-o tara normala, ergo...

 

3. De ce mama lu Necuratu vorbim noi aici despre Paunescu - poetul, cand el inchina ode lu Rapid? Ha? Ce ma intereseaza pe mine talentul unuia, imens ca si el poate (dupa cum am zis nu cunosc operele bardului, scuze, dee...dar sa stii ca prost nu sunt si nici incult, am citit alte (mii de) carti), daca si-l foloseste ca SA SUSTINA O LEGENDA MINCINOASA, ACEEA A CLUBULUI ARISTOCRATIC SI ANTICOMUNIST RAPID?

vlad7529.07.2008 20:37

OFFTOPIC la cuvintele maestrului Ardeleanu.

Am deschis subiectul despre accidentul pricinuit de Carmne Paunescu si am starnit multe pasiuni. Anul trecut am avut neplacerea sa cunosc acea familie care a avut un sfasit tragic. In timp ce se intorcea de la mare, un copac a cazut peste acea familie omorand: o mama,un tata,un copil de 5 ani si ranind grav o fiica si un ginere.Am asistat cu neputinta la inmormantarea unei intregi familii si credeti-ma nici toti banii din lume nu mai pot face nimic in acele momente groaznice.Asa ca nici miliardul lui Carmen nu poate sterge tristetea unei fetite orfane.Sa se deschida un topic pe aceasta tema pentru a dezbate aceste subiecte interesante.

Sa nu uitam si de tanara studenta din Chisinau,omorata pe trecerea de pietoni,de o influenta femeie de afaceri ,scapata basma curata.

Ce imagini socante,cu studenta agonizand pe troutar iar prim-ministrul trecand pe langa fara a fi deranjat de cele intamplate.

PS Criminala,Ana Maria Straus, scapa tot cu interventia unor prieteni sus -pusi. Pana la urma aveti dreptate,toti ar face orice pentru a scapa niste animale de pedeapsa.TRAISCA BANI!!

MoWeed29.07.2008 20:48

@vlad75

 

Nu sunt singurele cazuri de genul acesta. Probabil daca ar sta cineva sa verifice ar fi sute daca nu mii de cazuri asemanatoare.

In Romania banul cumpara tot....

axl29.07.2008 20:54

Uite ca discutiile-astea m-au facut melanco(o)lic, si-am cautat cel mai mare aport paunescian la cultura romaneasca. Ironic, nu?

http://www.trilulilu.ro/monique_russ/efa7a600945386

alexblaja29.07.2008 21:00

@axl

 

Da, frumoasa melodie, frumoase versuri....

 

Dar mie imi staruie in minte urmatoarea compozitie:

 

"Cândva îndrãgostit de libertate,/ Ne regãseam fierbinte și lucid/ În gândul subversiv cã se mai poate/ ªi-n dragostea de foc pentru Rapid"

 

De acelasi autor!

SS Lazio29.07.2008 21:13

Dragi tovarasi si pretini!

Voi incerca sa trec peste impedimentele inerente de pe fcsteaua.ro (dee, Marius si, mai nou, danimarcu sau alti "mari" moderatori). Nu exista lan de grau fara neghina, din pacate. Poate niste erbicide ar ajuta sa salvam culturile, dar la cata letargie/lehamite e din partea administratorilor( pe de o parte ii inteleg, zilnic sa auzi aceleasi lucruri de la aceeasi oameni,incepi sa nu-ti mai bati capul...) nu prea intrezaresc un viitor luminat al acestui brav site.

 

Revenind la chestii MULT mai importante, il felicit pe redactorul nr.1 de pe fcsteaua.ro, printre putinii si ultimii care incearca sa tina blazonul de stelist cat mai sus si nepatat, pentru minunatul articol dat vulgului stelar. Un articol delicios si care se impunea sa apara ca reactie la opera de o falsitate teribila, indimenticabila a acestui proletar feroce, basarabean traumatizat care, parca pentru a-si desavarsi trauma, a ajuns in Oltenia-Land, cea ajutata din greu de fostul regim.

 

Poezia nu e nimic altceva decat o transpunere a ideilor rapidistilor(idei adesea vituperante pentru orice cunoscator de istorie a romanilor), rapidisti care au devenit prozelitii inflacarati ai culturii de giulesti.

Si eu am incercat sa comentez pe fanatik, insa m-am lovit de asperitatea celor care nu pot accepta adevarul sub nicio forma.

Oricum, recomand o studiere mult mai detaliata a listelor de condamnati prin Legea Marzescu('24). Evident, ponderea COVARSITOARE este formata din evrei-sau evrei unguri , corcituri-, insa, amanunt deconcertant, romanasii bravi de acolo erau , aproape fara exceptie, FEROVIARI!

Nu stiu cine n-a auzit de supranumele de "a doua Armata a tarii" pe care comunistii de peste tot i-au dat-o institutiei feroviare.

Un alt argument in vederea elucidarii acestui fapt o constituie si micile si sponsorizatele rascoale si proteste proletare din Romania interbelica. Majoritatea au fost facute de manipulatii feroviari. Traiasca Socialismul, traiasca rapidul!

 

Soarele acela comunist de pe piept, oare de cate alte cluburi a mai fost purtat?

Balcaniada, nu era o mica competitie intre echipele ce luptau pentru un viitor rosu?

 

In fine, exilul in B al rapidiului pare a fi refugiul si argumentul ultim. Un fel de rana pe care o folosesti atat de ostentativ pentru a-ti ierta trecutul rosu ca macul si prezentul neputincios. Argumentull absolut.

 

Si, dupa toate acestea, ne vine pseudo-intelectualul asta de 135 kile sa ne zica de dragostea de foc pentru Rapid si de Întâiul spațiu liber de teroare.

Paunescu are un singur merit. Poate i s-a mai desteptat, revitalizat atrofiatul simt al ierarhiei si a inceput sa priveasca consternat adevarat elita romaneasca, fiindca il vad mereu inchinand ode la diversi intelectuali si, mai mereu, il vad cu cate 5 volume pe la emisiunele pe care le urmaresc maximum 35 de secunde. Macar atat sa faca, sotul criminalei. O familie de criminali.

 

Echipa lui Dej, echipa etniei lui Mailat, echipa flegmei de pe paltonul lui Piturca sau a antrenorilor straini, echipa analfabetismului(vezi bannerele scrise gresit la meciul cu noi), echipa manelelor si lautarilor, cu asta va ramane rapidul in ochii minitii vreunui om normal.

 

Si, intru fericirea postmodernitatii detabuizante, demitizante si dezabuzate, cu suflet apostat , cu fobie la traditie, ierarhie, autoritate, zic si eu un banc, dar care e doar un fapt real.

Un ciocanas s-a pensionat la o varsta onorabila. Si-a chemat colegii, fiii, nepotii, etc, etc. Bucurie mare, ospat grandios, bautura, amintiri, lacrimi, rasete, discutii aprinse pro-rapid,etc. Vrea si el sa zica un ultim cuvant celor pe care nu-i va mai vedea la munca si, cu emotie in glas, incepe:" tovarasii mei, toata viata mea am batut in rotile de la tren si... -face o pauza-.... nici acum nu stiu de ce am facut asta!"

AdrianUltras2529.07.2008 21:26
:thumbsup::yes:
MoWeed29.07.2008 21:27

Postul lui SS Lazio este raspunsul perfect pentru dee si Marius care se intrebau ce cauta acest articol aici.

axl29.07.2008 21:32
Dragi tovarasi si pretini!

Voi incerca sa trec peste impedimentele inerente de pe fcsteaua.ro (dee, Marius si, mai nou, danimarcu sau alti "mari" moderatori). Nu exista lan de grau fara neghina, din pacate. Poate niste erbicide ar ajuta sa salvam culturile, dar la cata letargie/lehamite e din partea administratorilor( pe de o parte ii inteleg, zilnic sa auzi aceleasi lucruri de la aceeasi oameni,incepi sa nu-ti mai bati capul...) nu prea intrezaresc un viitor luminat al acestui brav site.

SS Lazio, pot pentru ca sa zic ca esti un moftangiu. A se scuti!

Marius29.07.2008 21:39

@ MoWeed

 

3. De ce mama lu Necuratu vorbim noi aici despre Paunescu - poetul, cand el inchina ode lu Rapid? Ha? Ce ma intereseaza pe mine talentul unuia, imens ca si el poate (dupa cum am zis nu cunosc operele bardului, scuze, dee...dar sa stii ca prost nu sunt si nici incult, am citit alte (mii de) carti), daca si-l foloseste ca SA SUSTINA O LEGENDA MINCINOASA, ACEEA A CLUBULUI ARISTOCRATIC SI ANTICOMUNIST RAPID?

 

Iar postul respectiv nu e in niciun caz o explicatie, cel putin nu pentru mine, care nu posed un intelect atat de dezvoltat.

 

@ SS Lazio

 

Citeste semnatura mea, ea nu se refera in mod strict doar la calitatea de membru AISS. Asta ca sa nu mai ai nedumeriri in ceea ce priveste felul in care postez. Imi asum posturile, n-au nicio legatura cu ceea ce crezi tu.

 

In fine...

il_capitano29.07.2008 21:43

Chiar daca e bine sa mentionam din cand in cand aceste diferente dintre clubul nostru' si celalalte rivale, eu spun sa lasam rezultatele sa vorbeasca si sa nu mai luam in seama orice ''foc de paie'' ! As prefera mai degraba sa aud cum echipa de copiii 96' a Stelei, se antreneaza in ziua de miercuri, decat de momentele de istorie josnice ale celor de sub podul Grant, ale cainilor sau ale altor natii de suporteri !

Gica Chioru29.07.2008 21:45
Dragi tovarasi si pretini!

Voi incerca sa trec peste impedimentele inerente de pe fcsteaua.ro (dee, Marius si, mai nou, danimarcu sau alti "mari" moderatori). Nu exista lan de grau fara neghina, din pacate. Poate niste erbicide ar ajuta sa salvam culturile, dar la cata letargie/lehamite e din partea administratorilor( pe de o parte ii inteleg, zilnic sa auzi aceleasi lucruri de la aceeasi oameni,incepi sa nu-ti mai bati capul...) nu prea intrezaresc un viitor luminat al acestui brav site.

 

Revenind la chestii MULT mai importante, il felicit pe redactorul nr.1 de pe fcsteaua.ro, printre putinii si ultimii care incearca sa tina blazonul de stelist cat mai sus si nepatat, pentru minunatul articol dat vulgului stelar. Un articol delicios si care se impunea sa apara ca reactie la opera de o falsitate teribila, indimenticabila a acestui proletar feroce, basarabean traumatizat care, parca pentru a-si desavarsi trauma, a ajuns in Oltenia-Land, cea ajutata din greu de fostul regim.

 

Poezia nu e nimic altceva decat o transpunere a ideilor rapidistilor(idei adesea vituperante pentru orice cunoscator de istorie a romanilor), rapidisti care au devenit prozelitii inflacarati ai culturii de giulesti.

Si eu am incercat sa comentez pe fanatik, insa m-am lovit de asperitatea celor care nu pot accepta adevarul sub nicio forma.

Oricum, recomand o studiere mult mai detaliata a listelor de condamnati prin Legea Marzescu('24). Evident, ponderea COVARSITOARE este formata din evrei-sau evrei unguri , corcituri-, insa, amanunt deconcertant, romanasii bravi de acolo erau , aproape fara exceptie, FEROVIARI!

Nu stiu cine n-a auzit de supranumele de "a doua Armata a tarii" pe care comunistii de peste tot i-au dat-o institutiei feroviare.

Un alt argument in vederea elucidarii acestui fapt o constituie si micile si sponsorizatele rascoale si proteste proletare din Romania interbelica. Majoritatea au fost facute de manipulatii feroviari. Traiasca Socialismul, traiasca rapidul!

 

Soarele acela comunist de pe piept, oare de cate alte cluburi a mai fost purtat?

Balcaniada, nu era o mica competitie intre echipele ce luptau pentru un viitor rosu?

 

In fine, exilul in B al rapidiului pare a fi refugiul si argumentul ultim. Un fel de rana pe care o folosesti atat de ostentativ pentru a-ti ierta trecutul rosu ca macul si prezentul neputincios. Argumentull absolut.

 

Si, dupa toate acestea, ne vine pseudo-intelectualul asta de 135 kile sa ne zica de dragostea de foc pentru Rapid si de Întâiul spațiu liber de teroare.

Paunescu are un singur merit. Poate i s-a mai desteptat, revitalizat atrofiatul simt al ierarhiei si a inceput sa priveasca consternat adevarat elita romaneasca, fiindca il vad mereu inchinand ode la diversi intelectuali si, mai mereu, il vad cu cate 5 volume pe la emisiunele pe care le urmaresc maximum 35 de secunde. Macar atat sa faca, sotul criminalei. O familie de criminali.

 

Echipa lui Dej, echipa etniei lui Mailat, echipa flegmei de pe paltonul lui Piturca sau a antrenorilor straini, echipa analfabetismului(vezi bannerele scrise gresit la meciul cu noi), echipa manelelor si lautarilor, cu asta va ramane rapidul in ochii minitii vreunui om normal.

 

Si, intru fericirea postmodernitatii detabuizante, demitizante si dezabuzate, cu suflet apostat , cu fobie la traditie, ierarhie, autoritate, zic si eu un banc, dar care e doar un fapt real.

Un ciocanas s-a pensionat la o varsta onorabila. Si-a chemat colegii, fiii, nepotii, etc, etc. Bucurie mare, ospat grandios, bautura, amintiri, lacrimi, rasete, discutii aprinse pro-rapid,etc. Vrea si el sa zica un ultim cuvant celor pe care nu-i va mai vedea la munca si, cu emotie in glas, incepe:" tovarasii mei, toata viata mea am batut in rotile de la tren si... -face o pauza-.... nici acum nu stiu de ce am facut asta!"

 

Prietene, iti multumesc ca existi si ca ai avut rabdare sa scrii randurile de mai sus.

SS Lazio29.07.2008 21:56

@AdrianUltras25, MoWeed,Gica Chioru

Va multumesc mult de aprecieri, desi nu prea am facut nimic decat sa intorc pe alte fete ceea ce ne-a propus maestrul. Oricum, cu rapidistii nu terminam noi prea curand, ei sunt refractari evidentelor si realitatii. Prezinta cel mai des ca simptom xenopatia. Sunt irecuperabili.

Ideea ii sa le limpezim mintile stelistilor usor impresionabili de fanfaronade care, tot mai des, ori dezerteaza, ori sustin porcariile adversarilor. Asta e mai strigator la cer decat sa votezi cu Becali presedinte. De zece ori.

@ceilalti Forza Steaua si atat!

alexblaja29.07.2008 21:58

Marius

 

Da-l ma incolo de Paunescu, ce Dumnezeu ii cauti astuia circumstante atenuante, acestui rapidist odios? Ce ma intereseaza pe mine ACUM ce a scris el? Ce ma intereseaza pe mine ACUM talentul lui?

 

Pe mine ma intereseaza Steaua, si Paunescu este un dusman al ei, pentru ca este un mistificator, un propovaduitor al falsei legende a rapidului eliberator de comunism si aristocrat, cand lucrurile stau taman pe dos...

 

a, si chestia cu mii de carti era pentru dee....speram sa-mi raspunda si mie odata :tongue: ....dar vad ca nu am sanse! :)

SSK29.07.2008 21:59

dee acum citeste...ca sa te ajunga din urma :)

Marius29.07.2008 22:07

Bine ca mai e putin pana la debutul nostru in Liga I.

Cum spunea si SS Lazio, Forza Steaua! :)

 

Alex,

 

Cata dreptate ai. Pe mine unul chiar nu ma intereseaza faptul ce A.P. incearca sa fie "cavalerul dreptatii giulestene". Sa fie sanatos la el acolo, i-am acordat prea multa importanta.

axl29.07.2008 22:12

There is one more thing. It's been emotional.

SSK29.07.2008 22:23

Quite! :)

danimarcu29.07.2008 23:12
Dragi tovarasi si pretini!

Voi incerca sa trec peste impedimentele inerente de pe fcsteaua.ro (dee, Marius si, mai nou, danimarcu sau alti "mari" moderatori).

Pai atunci trebuia sa treci,nu sa anunti doar ca o faci!

Trecand si eu :unsure: peste mistoul tau de doi bani, nesarat si nepiperat,te-as ruga sa imi indici cu ce anume te-am deranjat?...

In rest,apreciez parerea ta despre sub-podari.

dee30.07.2008 04:57
Dragi tovarasi si pretini!

 

Pentru gloria poporului si inflorirea Romaniei steliste, pentru cauza forumului - inainte, Capitane!

 

 

SS Lazio30.07.2008 06:37
Dragi tovarasi si pretini!

 

Pentru gloria poporului si inflorirea Romaniei steliste, pentru cauza forumului - inainte, Capitane!

 

Daca ar fi existat cea mai vaga,sensibila idee de istorie in capul tau, ai fi stiut ca apelativul folosit de legionari era cel de "camarad" , nu denumirea ruseasca adoptata fortat si cea tumefiata de "carmaci".

De asemenea, am vrut sa intru mai in "atmosfera" ce-o degajeaza clubul rapid, ceea ce am si facut, explicand de ce era considerata institutia lor"a doua Armatata a tarii" sau vorbind despre competitia lor mult laudata"balcaniada"etc.

Chiar trebuia sa pun ghilimele ca sa intelegi? Plus ca mai am ceva "lozinci" in text, pe care orice om normal le-ar intelege, intelegandu-le aluzia.

 

Daca, dimpotriva, o faci ca un atac la adresa mea , ai pornit penibil cu acel quote. Nu faci decat sa denigrezi memoria Capitanului. Sa lasam mortii in pace, ok? Ca nici eu nu m-am luat de tatuci, generalissimi sau de vreo Ana Pauker. Un minimum de respect te-as ruga.

Daca chiar aveai ceva sa-mi reprosezi, puteai s-o faci direct, nu tulburand linistea Capitanului (puteai macar sa scrii fara sa pui prima litera mare...).

Dar, daca ma gandesc mai bine, altceva nici n-ai ce face, te inteleg, tipic pentru niste oameni falsi, ce-si aroga drepturi, ce se erijeaza in diferite staturi ce nici oniric nu le-ar putean dobandi, e perfect normal. E tipic. Oricum, imi pare bine sa vad ca sunt recrudescenta insasi pentru tagma voastra.

Aduceti naibii erbicidele alea!

 

@danimarcu.

Uita-te cate mesaje de la acest articol au fost cu privire la accidenul nevestei lui A.P. Uita-te cate dintre acestea sunt conectate la realitate. Or, daca tu intelegi, ca tu si tagma ta, trebuie sa va impuneti ideile indiferent de argumentele aduse, atunci faceti-o pe un alt topic/ forum. Mi-am ars retina cu interventiile intemperante, robotice ale voastre( de vreo 3 vi s-a explicat, dar degeaba).

Nu am personal cu tine, doar ca uneori trebuie sa mai exista un simt al masurii. De asemenea, te-ai inhaitat cu cine nu trebuie.

In rest, ce sa-ti mai zic, esti un baiat cu o conduita si un comportament ireprosabile.

Hai noroc;)

dee30.07.2008 07:00

"Capitane" , constat ca inca suferi de sindromul arogantei si al (falsei)superioritati. Sunt surprinsa sa vad ca te-ai coborat la nivelul tagmei noastre acordandu-ne atentie. Pe viitor scuteste-ma!

 

p.s stii foarte bine ca apelativul era pentru tine,doar te-am cadorisit cu el acum multe luni, deci nici o ofensa adusa istoriei si implicit lui Zelea.

AdrianUltras2530.07.2008 07:09

SS Lazio

 

 

Nu o baga in seama pe dee.

Ea asa face de obicei.Cand vede ca nu are dreptate si nu mai are nici argumente, face 2 lucruri:

1.Schimba subiectul.

2.Insulta.

 

Asa ca nu are rost sa iti bati capul cu ea.

La ce te poti astepta de la o Stelista(cica) la care ii e rusine cu Steaua?!

 

p.s. dee, nu sunt legionar si nu am nici o treaba cu nici o doctrina politica(ma mandresc cu asta).Am incercat toata viata mea sa ma feresc de politica.

Corneliu Zelea Codreanu a avut problemele lui dar macar nu a fost tradator!

POINT(ca sa il citez pe basel)

Stanici30.07.2008 07:53

1) Marus are un dinte impotriva domnului Ardeleanu.

2) Dee dintotdeauna a fost adepta compromisului, a caii de mijloc. Plus ca cei doi au ceva punk in personalitatea lor :)).

Eu, totusi, nu inteleg de ce nu ne-am da cu parerea despre un om care a dat in Steaua. Din cauza a ceea ce a grohait pe julesti eu il vad ca pe un inamic pe respectivul- ca stelist ce ma aflu. Nu inteleg de unde atata permisivitate fata de un om public foarte patat care a aruncat cu noroi in institutia Armatei folosindu-se indirect de asa zisele perversiuniale clubului pe care cica il sustinem impotriva jegurilor de sub pod ?!

Da-o dreaq, daca nici asta nu merita sa fie luat la suturi... hai sa iesim la bere cu alde Corsicanu si sa ii oferim un umar sa isi planga perversiunile la care a fost supus inainte de '89. Oricum, singurele "perversiuni" la care au fost supuse jegurile alea se intamplau prin '95-'96 si brigada lu' Baru era responsabila:D.

grizzly30.07.2008 11:29

Paunescu i-a ridicat in slavi si pe olteni cu "terra nova" lui (cantec pt oltenia), atunci cand interesele au cerut asta. deci titlul in care ap este descris drept oportunist mi se pare chiar corect.

 

P.S. daca tot vb de accidentul acela nefericit, 2 precizari :

a) masina era condusa de fiica lui ap, care nu poseda permis de conducere la acea data

b) copilul ala traumatizat de lupta pt banii pe care i-a obtinut in instanta ar ierta pe oricine s-ar arata protector. dar cu siguranta nu va uita.

 

 

«1345»